یکشنبه , ۱۳ فروردین ۱۴۰۲
صفحه اول » بین المللی » حمله اسرائیل به مراکز نظامی در حلب و حما در سوریه !

حمله اسرائیل به مراکز نظامی در حلب و حما در سوریه !

پس از آن که یک فروند هواپیمای باربری ایلیوشین 76  سوری دیشب پس از برخاستن از فرودگاه مهرآباد در پایگاهی در حما در سوریه به زمین نشست نُه فروند موشک این پایگاه را به تلی از خاک مبدل نمود!

این حملات بیش از ۴۰ کشته و ۶۰ زخمی در بین نیروهای نظام سوریه و هم‌پیمانان‌شان برجای گذاشته. ۱۸ نیروی ایرانی در میان به هلاکت رسیدگان این حملات بوده‌اند.

منابع خبری وابسته به مخالفان سوریه یادآوری کرده‌اند این حمله موشکی نیروهای مستشاری ایران در سوریه را هدف قرار داده‌!  شبکه خبری اسکای‌نیوز به نقل از برخی منابع از کشته شدن 38 نفر بر اثر این حملات خبر داده، مرکز لرزه‌نگاری اروپا-مدیترانه شدت انفجارهای امشب در حومه «حماه» و «حلب» را با زمین‌لرزه‌ای به قدرت 2.6 در مقیاس ریشتر برابر دانسته است.

«دیده‌بان حقوق بشر سوریه» وابسته به معارضان سوریه نوشته این حمله علیه یک پایگاه ارتش سوریه در نزدیکی شهر «سلحب» که تیپ 47 در آن قرار داشته انجام شده است. بر اساس همین اخبار مراکز نظامی سوریه در استان‌های حلب و حمله هدف حملاتی قرار گرفته که گمان می‌رود از سوی ارتش رژیم اسرائیل انجام شده باشد. اخبار تایید نشده حکایت از  حدود 40 کشته و شصت زخمی  از نیروی متحدین بشارالاسد دارد.

به گزارش «تابناک»، منابع خبری از وقوع انفجار در پایگاه‌های ارتش سوریه، واقع در حومه «حماه» و «حلب» خبر داده‌اند. تلویزیون سوریه شنیده شدن صدای انفجار را تأیید و اعلام کرد مسئولان در حال تحقیق درباره علت وقوع آن هستند ولی رسانه‌های غیردولتی از نقش اسرائیل در این حملات و احتمال شهادت و زخمی شدن حدود صد نفر در این حملات خبر می‌دهند.

یکی از مقامات سوری در گفتگو با ریانوستی روسیه هدف حمله ساعت 22 و سی دقیقه یکشنیه را انبارهای مهمات ارتش سوریه دانسته و گفته  یک حمله هوایی انجام شده است و یکی از اهداف حمله، انبار مهمات تیپ 47 ارتش سوریه و هدف دیگر، یک انبار مهمات در شرق حلب، واقع بین شهر المالکیه و فرودگاه النیرب بوده است. ظاهرا موشک‌های شلیک شده به ساختمان‌ها و مراکزی اصابت کرده که احتمال می‌رود انبار تسلیحات بوده است.

«دیده‌بان حقوق بشر سوریه» وابسته به معارضان سوریه هم نوشته این حمله علیه یک پایگاه ارتش سوریه در نزدیکی شهر «سلحب» که تیپ 47 در آن قرار داشته انجام شده است. یک منبع از میان شورشیان سوری نیز به خبرگزاری «رویترز» گفته است یکی از نقاطی که هدف قرار گرفت از پایگاه‌های ارتش موسوم به «تیپ 47» در نزدیکی شهر حماه بود که  مرکز جذب نیرو توسط «شبه‌نظامیان شیعه مورد حمایت ایران» خوانده شد.

 

اخبار تائید نشده درباره نوع و هدف حملات

در حالی که روزنامه تشرین سوریه مدعی شده که در حمله انجام شده، نه فروند موشک بالستیک از پایگاه های آمریکا و انگلیس از خاک اردن به سوی اهداف حمله شلیک شده است، رسانه‌های روسی که از روز گذشته، پروازهای هواپیماهای شناسایی رژیم اسرائیل بر فراز دریای مدیترانه را دنبال کرده‌اند با انتشار نقشه زیر این فرضیه را مطرح کرده‌اند که موشک‌های شلیک شده از هواپیماهای اسرائیلی از فراز خاک اردن وارد فضای سوریه شده باشند.