یکشنبه , ۲۵ مهر ۱۴۰۰
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » تلگرام از دسترس خارج شد؛ اختلال فنی یا بیشتر؟!

تلگرام از دسترس خارج شد؛ اختلال فنی یا بیشتر؟!

  بامداد امروز (یکشنبه نهم اردیبهشت)، پیام رسان تلگرام در سراسر کشور از دسترس خارج شد و دیگر امکان دسترسی به این پیام رسان حتی با فیلترشکن نیز وجود ندارد.

با وجود اظهارات ضد و نقیضی که در هفته های گذشته از سوی مسئولین در رابطه با آخرین وضعیت پیام رسان تلگرام شده بود، از ساعاتی پیش، دسترسی به این پیام رسان خارجی مختل شده و کاربرن ایرانی حتی با فیلترشکن نیز قادر به استفاده از آن نیستند.

به گزارش «تابناک»؛ بنا بر گزارش های رسیده،

به رغم اینکه مسئولان رسما از فیلتر شدن این پیام رسان خارجی در روز مشخصی به صورت قاطع خبر نداده بودند، برخی اظهارنظرهای غیر رسمی، حکایت از فیلتر شدن تلگرام بین 31 فروردین تا 10 اردیبهشت داشت.

اکنون و در شرایطی که حتی با فیلترشکن نیز دسترسی به این پیام رسان خارجی وجود ندارد، برخی بر این باورند که همه آن اظهارات جسته گریخته در مورد مسدود کردن این پیام رسان خارجی به حقیقت پیوسته و تلگرام فیلتر شده است؛ گمانه ای که برخی با آن مخالفند و از دسترس خارج شدن تلگرام را بی ارتباط با فیلترینگ می‌دانند.

این در حالی است که پاول دورف، سازنده و مدیر تلگرام در توییتی در واکنش به از کار افتادن این پیام رسان، بی آنکه توضیح خاصی در خصوص علت آن دهد، تأیید کرده که تلگرام در اغلب کشورها از جمله روسیه، عراق، ایران، امریکا و انگلستان از کار افتاده و تلاش می‌کنند اشکال را برطرف کنند.

دورف همچنین در توییت دیگری از کاربران تلگرام عذرخواهی کرده و کوشیده، این قطع ارتباط را به اشکال در ارتباط با یکی از سرورهای این پیام رسان مرتبط کند اما این توضیح نمی‌تواند به همه ابهامات پاسخ دهد؛ از جمله این ابهام که آیا تلگرام تنها یک سرور دارد؟ اگر نه، آیا همه سرورها بناگاه از کار افتاده اند و دلیل مشخصی ندارد؟

به هر حال، اگر این اشکال از مدیریت مرکزی تلگرام باشد، قطعاً در ساعات آینده برطرف خواهد شد، اما اگر موضوع فیلتر شدن تلگرام در میان باشد، احتمال بازگشت آن به شرایط سابق اندک است.