پنجشنبه , ۶ آبان ۱۴۰۰
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » فدریکا موگرینی، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا: در حال حاضر ما شاهد افزایش درگیری‌های نظامی در سوریه هستیم که این مساله کاملا متناقض با وعده‌های آنها (رژیم ایران و همپیمانانش) است.

فدریکا موگرینی، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا: در حال حاضر ما شاهد افزایش درگیری‌های نظامی در سوریه هستیم که این مساله کاملا متناقض با وعده‌های آنها (رژیم ایران و همپیمانانش) است.

آیا خانم فدریکا موگرینی با واقع بینی بیشتری در برابر قولهای آبکی نظام ایران موضع خواهد گرفت؟

خانم موگرینی نشان داده که بیش از حد نسبت به کنارآمدن با رژیم ایران تلاش میکند و درصدد است تا اتحادیه اروپا را با سیاست خود هماهنگ کند! این درحالی است که رژیم ایران از این حسن نیت غیرمسئولانه حداکثر استفاده را برای استمرار نقض فاحش حقوق بشر برعلیه شهروندان ایرانی به عمل می آورد و گزارشهای سراپا دروغ در اختیار خانم فدریکا موگرینی و از طریق ایشان در اختیار هیاتهای پارلمانی در اتحادیه اروپا قرار میدهد.

امروز لابیستهای رژیم ایران در راهروهای اتحادیه اروپا در کسوت عکاس و خبرنگار و گزارشگر سرگرم دعوت گرفتن از پارلمانترها برای سفرهای گردش به ایران و لابیگری به نفع رژیم ایران هستند. این ضربه ای به اعتماد مردم ایران درقبال اتحادیه اروپا است!

سرکوب ممتد شهروندان سوریه توسط به اصطلاح “مستشاران نظامی وابسته به رژیم ولایت فقیه” نیز از مواردی است که اخیرا مورد توجه قرار گرفته و خانم فدریکاموگرینی از خُلف وعده نظام ایران زبان به شِکوه و شکایت گشوده است!

من جَرَّب المجرَّب، حلَّت به الندامة

اتحادیه اروپا از روسیه، ایران و ترکیه خواست که درگیری‌ها در سوریه را متوقف کرده و به وعده‌های خود درباره سوریه عمل کنند.

به گزارش ایسنا به نقل از آسوشیتدپرس، فدریکا موگرینی، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در کنفرانس بین‌المللی اهداکنندگان سوریه گفت: روسیه، ایران و ترکیه مسئولیت ویژه‌ای برای برقراری آتش‌بس و اعمال فشار بر بشار اسد برای بازگشت به میز مذاکره دارند.در حال حاضر ما شاهد افزایش درگیری‌های نظامی در سوریه هستیم که این مساله کاملا متناقض با وعده‌های آنها است.اتحادیه اروپا سه میلیارد یورو به ترکیه برای کمک به آوارگان سوری برای دو سال دیگر در نظر می‌گیرد.این اتحادیه از بحران سوریه ۱۱ میلیارد یورو به ملت سوریه کمک کرده است.اتحادیه اروپا قبل از آغاز روند سیاسی در این کشور کمکی به بازسازی سوریه نخواهد کرد. ما در عین حال از سوریه یکپارچه و سوریه‌ای که به سمت راه حل سیاسی گام بردارد حمایت می‌کنیم. ما در کنفرانس بروکسل تضمین آتش‌بس ثابت در سوریه و روند صلح این کشور را بررسی خواهیم کرد.ما امروز حمایت سیاسی برای تلاش‌های سازمان ملل جلب خواهیم کرد که از نظر ما راهکار سازمان ملل در سوریه تنها راه حل ممکن برای بحران سوریه است. همچنین ما نشستی با استفان دی‌میستورا، فرستاده سازمان ملل به سوریه خواهیم داشت.روند سیاسی در سوریه شرایط مناسب را برای ورود کمک‌های انسان دوستانه فراهم خواهد کرد.

از سوی دیگر رئیس دستگاه دیپلماسی آلمان اعلام کرد: این کشور یک میلیارد یورو دیگر برای کمک به سوریه و کشورهای همجوار که میزبان پناهجویان سوری هستند در نظر گرفته است.

به گزارش شبکه خبری دویچه وله، وزیر امور خارجه آلمان خاطر نشان کرد: در سوریه به تنهایی بیش از ۱۳ میلیون شهروند وابسته به کمک‌های بشردوستانه هستند. ما نباید این افراد را به حال خود رها کنیم.

همچنین آلیستر برت، معاون وزیرخارجه انگلیس در امور خاورمیانه اعلام کرد که نیازهای سوریه بسیار زیاد است. می‌توان آن را بزرگترین بحران جهان نامید.ما امیدواریم که جدیت این بحران و ویرانی‌های ایجاد شده در این کشور از سوی همه طرف‌ها درک شود و آنها به سمت برقراری صلح و راه حل بیایند.

نزدیک به ۸۰ کشور، سازمان و گروههای مختلف در کنفرانس اعطای کمک مالی به بازسازی سوریه شرکت کردند. سازمان ملل به دنبال جمع آوری بیش از هفت میلیارد دلار در این کنفرانس است.

با این حال اتحادیه اروپا و برخی از کشورهای دیگر از هر گونه کمک به بازسازی سوریه تا زمانیکه اقدامات و مذاکرات معنادار برای برقراری صلح و پایان یافتن درگیری‌ها در ژنو از سر گرفته نشود، خودداری کردند.