چهارشنبه , ۳ مرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » حقوق بشر » وکلای خانواده سیدامامی در انتظار رؤیت “پرونده امنیتی” هستند

وکلای خانواده سیدامامی در انتظار رؤیت “پرونده امنیتی” هستند

وکلا و خانواده کاووس سیدامامی هنوز گزارش کامل پزشکی قانونی درباره علت مرگ او را ندیده‌اند. طبق گزارش اولیه، آثار کبودی و تزریق روی جسد دیده شده است. چند فعال محیط زیست، از جمله به اتهام “جاسوسی”، هنوز در زندان هستند.

آرش کیخسروی، یکی از وکلای خانواده کاووس سیدامامی، گفته است که گزارش کامل پزشکی قانونی درباره علت مرگ این فعال محیط زیست که بهمن‌ماه سال ۹۶ به شکل مشکوکی در زندان اوین درگذشت، هنوز به دست آنها نرسیده است.

این وکیل خانواده سیدامامی در گفت‌وگویی با روزنامه شرق که متن آن روز یکشنبه (۲ اردیبهشت/ ۲۲ آوریل) منتشر شده، همچنین از انتظار برای دیدار با قاضی محمد شهریاری، سرپرست ناحیه ۲۷ امور جنایی دادسرای عمومی تهران، به قصد دیدن “یک‌سری فیلم” و خواندن “بدل پرونده” موکل‌اش خبر داد.

آرش کیخسروی در توضیح “بدل پرونده” گفته است: «کاووس سيدامامی يک پرونده امنیتی دارد. در آن پرونده دليل بازداشت و مدارک و مستندات مشخص شده و اگر ما بتوانيم اين پرونده را بخوانيم، آن‌وقت مسئله وکالت ما معنا پيدا می‌کند؛ وگرنه بدون دسترسی به آن پرونده، پيگيری مسائل بسيار دشوار خواهد بود».

بیش از دو ماه در انتظار گزارش پزشکی قانونی

آقای کیخسروی همچنین گفته است که وکلای پرونده هنوز گزارش پزشکی قانونی درباره علت مرگ کاووس سیدامامی را نخوانده‌اند و تنها “کلیات یک پرونده پزشکی” حاکی از آثار کبودی روی جسد و “احتمال تزریق” بوده است. به گفته آقای کیخسروی، وکلای پرونده قرار است تازه پس از گذشت بیش از دو ماه گزارش پزشکی قانونی را سه‌شنبه آینده (۴ اردیبهشت) رؤیت کنند، “البته اگر نهایی و آماده شده باشد”.

دستگاه قضایی ایران کمتر از دو هفته پس از بازداشت کاووس سیدامامی، اعلام کرد که این پژوهشگر و فعال ۶۴ ساله محیط زیست در زندان اوین خودکشی کرده است. کاووس سیدامامی، استاد جامعه‌شناسی و شهروند دوتابعیتی (ایرانی ـ کانادایی) در روز ۴ بهمن‌ماه بازداشت و روز ۲۱ بهمن خبر مرگ‌اش اعلام شده بود.

آرش کیخسروی و پیام درفشان، یکی دیگر از وکلای خانواده سیدامامی، چهارشنبه گذشته نیز برای پیگیری پرونده موکل‌شان به دادسرای جنایی تهران مراجعه کرده بودند. پیام درفشان در همین رابطه به “کمپین حقوق بشر در ایران” گفته بود: «ما نظریه اولیه پزشکی قانونی را دیده‌ایم. موارد اولیه معاینه جسد بود که خیلی مشهود است مثل میزان کبودی‌ها در نقاط مختلف بدن، جای تزریق پوستی روی جسد و وضعیت جمود نعش که نشان می‌دهد فوت چه زمانی اتفاق افتاده. علت دقیق مرگ را عنوان نکرده و به این شکلی عنوان کرده بود که دور گردن، آثار کبودی ناشی از فشار جسم دیده می‌شود.»

تصمیم “امنیتی” ممنوع‌الخروجی همسر کاووس سیدامامی

آقای درفشان افزوده بود: «بخش اصلی که در این پرونده ما دنبال می‌کنیم این است که فشارهای روانی که بر آقای سیدامامی وارد شده چی بوده و به چه شکلی بوده که فردی در این موقعیت اجتماعی را به چنین سمتی برده. ما دنبال این فشارها می‌گردیم. پزشکی قانونی هنوز نتیجه نهایی گزارش معاینه جسد یعنی آزمایش خون را نداده، اما اینطور نیست که بیایند بگویند مسمومیت خونی نیست بروید خانه‌تان و پرونده تمام شد. اصلا اینطور نیست به فرض اینکه اثبات شود که دقیقا با دست خودش، پیراهن را انداخته و خودکشی کرده و هیچ دارویی در کار نیست، سوال ما این است که چه اتفاقی افتاده که یک استاد دانشگاه به این سمت رفته.»

آرش کیخسروی در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود با “شرق” همچنین بر تداوم ممنوع‌الخروجی مریم ممبینی، همسر کاووس سیدامامی، تأکید کرده و گفته است: «متأسفانه ممنوع‌الخروجی هنوز حل نشده و اميدواريم با درايت مسئولان اين مسئله نيز برطرف شود».

پیام درفشان نیز پیش‌تر به “کمپین حقوق بشر در ایران” گفته بود که ممنوع‌الخروجی خانم ممبینی نه تصمیمی قضایی بلکه “امنیتی” بوده است.

هم‌زمان با دستگیری کاووس سیدامامی، مدیر “بنیاد حیات وحش ایرانیان”، شماری از فعالان محیط زیست و اعضا و کارمندان سابق این بنیاد نیز بازداشت شده بودند. سایت “کلمه” دوشنبه گذشته متهم کردن این فعالان به “جاسوسی” را پیامد ایستادگی آنها در مقابل “زیاده‌خواھی‌ھای سپاه و تعرض آنان به مناطق حفاظت‌شده محیط زیست” عنوان کرده بود.

کمپین حقوق بشر در ایران پیش‌تر خبر داده بود که “هفت تن” از فعالان بازداشت‌شده به وکیل دسترسی ندارند و از ملاقات با خانواده‌های خود نیز محروم‌اند.

منبع : دویچه وله