سه شنبه , ۲۷ مهر ۱۴۰۰
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » نخست‌وزیر ارمنستان زیر فشار معترضان استعفا کرد

نخست‌وزیر ارمنستان زیر فشار معترضان استعفا کرد

تظاهرات مخالفان سرژ سرکیسیان، نخست‌وزیر ارمنستان به نتیجه رسید و او از مقام خود استعفا کرد. سرکیسیان در ده سال گذشته قدرت را در این کشور کوچک قفقاز جنوبی در دست داشت.

مخالفان سرژ سرکیسیان، نخست‌وزیر ارمنستان به هدف خود دست یافتند. پس از یازده روز تظاهرات انبوه شهروندان ارمنستان در ایروان، پایتخت این کشور،  سرژ سرکیسیان، نخست‌وزیر جدید ارمنستان روز دوشنبه (۲۳ آوریل/ سوم ا ردیبهشت) زیر فشار معترضان از مقام خود اسعفا کرد.

خبر استعفای سرکیسیان در وبسایت شخصی او منتشر شده است. سرکیسیان نوشته است معترضان مخالف ماندن او در قدرت هستند و من به خواسته آنها گردن می‌گذارد.

اندکی پیش از کناره‌گیری سرکیسیان، مقام‌های امنیتی ارمنستان، نیکول پاشینیان، رهبر مخالفان را از زندان آزاد کردند. پاشینیان روز یکشنبه، پس از یک مناظره با سرژ سرکیسیان در برابر دوربین‌های تلویزیون بازداشت شده بود.

این مناظره در هتل ماریوت ایروان برگزار شد و سرکیسیان دقایقی پس از آغاز مناظره آن را قطع کرد و از محل خارج شد. سرژ سرکیسیان، نیکول پاشینیان را به “تهمت‌زنی” و “شانتاژ” متهم کرد.

تظاهرات مخالفان در ارمنستان، بزرگترین تظاهرات در جمهوری‌های سابق شوروی، پس از تظاهرات مشهور به “جنبش میدان” در اوکراین در سال ۲۰۱۴ بود.

سرژ سرکیسیان از سال ۲۰۰۸ رئیس جمهور ارمنستان بود، اما پس از دو دوره پنج ساله، با تغییر قانون اساسی در ۲۰۱۵ و انتقال قدرت به نخست‌وزیری، خواهان ادامه حکومت خود در مقام نخست‌وزیری بود