یکشنبه , ۶ فروردین ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » نامه محمود صادقی، نماینده مجلس به رییس سازمان اطلاعات سپاه: درخواست اصلاح رویکرد امنیتی و اهتمام بیشتر به رعایت حقوق قانونی مردم

نامه محمود صادقی، نماینده مجلس به رییس سازمان اطلاعات سپاه: درخواست اصلاح رویکرد امنیتی و اهتمام بیشتر به رعایت حقوق قانونی مردم

 

به نام خدا
جناب حجةالاسلام والمسلمین آقای حسین طائب
رییس محترم سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
با سلام و احترام،

در ابتدا لازم می‌دانم مراتب ارادت و احترام عمیق قلبی خود را به نهاد انقلابی و سرافراز سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ابراز نموده و روز پاسدار را به همه پاسداران جان برکف تبریک بگویم. بی‌تردید سپاه پاسداران نقشی تعیین کننده و بی‌بدیل در حراست از دستاوردهای انقلاب اسلامی و دفاع از تمامیت ارضی کشور و تأمین امنیت این مرز و بوم، چه در دوران دفاع مقدس و چه در مقابله با تهدیدهای گوناگون نظامی و امنیتی داخلی و منطقه‌ای پس از آن داشته و دارد. سازمان اطلاعات سپاه نیز همواره به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های این نهاد انقلابی در رصد و شناسایی و مقابله با تهدیدهای امنیتی نقش شایسته‌ای ایفا نموده است. اما پاره‌ای از شیوه‌های جنابعالی در مدیریت این سازمان و نیروهای عمل کننده آن جوی از عدم اعتماد را نسبت به این نهاد مقدس در جامعه دامن زده است.

اینجانب به عنوان نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی دائما مورد مراجعه موکلان خود هستم که از رفتار مأموران سازمان اطلاعات سپاه و بی توجهی آنها به موازین آیین دادرسی و حقوق شرعی و قانونی متهمان در مراحل مختلف بازداشت و بازجویی شکایت می‌کنند. متأسفانه در اغلب موارد پیگیری‌های نمایندگان مردم نیز منتج به نتیجه‌ای نمی‌شود. از سوی دیگر ناهماهنگی و در مواردی تعارض اقدامات شما با دیگر دستگاههای اطلاعاتی به شائبه چند پارچگی حاکمیت در کشور دامن زده و موجب بی‌اعتمادی و سردرگمی مردم و فعالان در حوزه‌های مختلف اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی شده است. سیطره نگاه امنیتی به مقولات اجتماعی و سیاسی یکی از ویژگی‌های مدیریتی جنابعالی است که آسیب‌ جدی به جایگاه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در افکار عمومی زده است. به عنوان نمونه نحوه عمل سازمان تحت امر شما با فعالان محیط زیست از یک‌سو در ناهماهنگی و تعارض کامل با معاونت و مسئولان ذیربط در وزارت اطلاعات است و از سوی دیگر متضمن نقض آشکار حقوق قانونی متهمانی است که باوجود گذشت حدود سه ماه از بازداشت آنها از حق دسترسی به وکیل و ملاقات با خانواده هایشان محرومند.

برادر گرامی! ما نیز به امنیت کشور علاقه‌مندیم و هوشیاری دربرابر تهدیدهای اطلاعاتی و امنیتی بیگانگان و سرویس‌های جاسوسی آنها را لازم می‌دانیم، اما امنیت کشور بیش از هر چیز در گرو احساس امنیت شهروندان است. رویکرد امنیتی و شیوه عمل شما به احساس امنیت در جامعه لطمه جدی وارد ساخته است. رفتار مأموران تحت امر شما با جوان نخبه‌ای که با وجود برخورداری از جایگاه علمی و فرصت‌های بالای شغلی به امید خدمت به محیط زیست رنجور کشور به ایران آمد، از بدو ورود و طی فعالیت چند ماهه او در کشور و سرانجام وادار شدنش به جلای وطن و برخورد مأموران شما با جوان نخبه‌ای که در آستانه فارغ التحصیلی از یک دانشگاه معتبر جهانی برای حل و فصل پرونده قضایی خود به وطن بازگشته و دادن امید به آینده را سرلوحه فعالیت های خود ساخته، امید جوانان به امکان مشارکت در خدمت به کشور را از آنان سلب می‌کند.

اینجانب ضمن ارج نهادن به خدمات نهاد معزز سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از جنابعالی درخواست می‌کنم با تجدیدنظر و اصلاح رویکرد و شیوه عمل خود از ورود آسیب بیشتر به اعتماد عمومی به این نهاد انقلابی جلوگیری کنید و مجموعه تحت امر خود را به اهتمام بیشتر به رعایت حقوق قانونی مردم تکلیف نمایید.

با آرزوی توفیق الهی
محمود صادقی
نماینده مردم شریف تهران، ری، اسلامشهر، شمیرانات و پردیس در مجلس شورای اسلامی
یکم اردیبهشت ۱۳۹۷