چهارشنبه , ۲۸ مهر ۱۴۰۰
صفحه اول » بین المللی » تل آویو: نمی پذیریم که مسکو برای فعالیت های ما در سوریه و مقابله با تهران حد و حدود تعیین کند!
Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu and Russian President Vladimir Putin, right, attend a meeting marking 75th anniversary of the Sobibor uprising, the only successful uprising that took place in a death camp during World War II at the Jewish Museum and Tolerance Center in Moscow in Moscow, Russia, Monday, Jan. 29, 2018. (Maxim Shemetov/Pool Photo via AP)

تل آویو: نمی پذیریم که مسکو برای فعالیت های ما در سوریه و مقابله با تهران حد و حدود تعیین کند!

تنش کم سابقه در روابط روسیه و اسرائیل / رای الیوم: از این پس S300 های روس منتظر جنگنده های اسرائیل در دمشق هستند
روابط روسیه و اسرائیل این روزها بر وفق مراد نیست و پس از بمباران موشکی پایگاه تیفور، به سطح بسیار پایین رسیده است. تا آنجا که وزارت خارجه روسیه سفیر اسرائیل در مسکو را احضار کرده و اعتراضات شدید خود را به وی ابلاغ کرد، در حالی که پوتین نتانیاهو را به دوری از انجام هر گونه اقدامی که منجر به متشنج تر شدن اوضاع شود، فراخواند.

رای الیوم نوشت: روابط روسیه و اسرائیل این روزها بر وفق مراد نیست و پس از بمباران موشکی پایگاه تیفور، به سطح بسیار پایین رسیده است. تا آنجا که وزارت خارجه روسیه سفیر اسرائیل در مسکو را احضار کرده و اعتراضات شدید خود را به وی ابلاغ کرد، در حالی که پوتین نتانیاهو را به دوری از انجام هر گونه اقدامی که منجر به متشنج تر شدن اوضاع شود، فراخواند.

به گزارش «انتخاب»؛ این روزنامه چاپ لندن در ادامه آورده است: در این میان، لیبرمن، وزیر جنگ اسرائیل در یک گفتگوی مطبوعاتی تصریح کرده است که دولت او هرگز نمی پذیرد که روسیه برای فعالیتهای اسرائیل در سوریه یا منطقه حد و حدودی تعیین کند و نیروهای نظامی اسرائیل از آزادی عمل کامل برخوردارند، یعنی به حملات خود به سوریه ادامه داده و به ایران اجازه تقویت حضور نظامی در سوریه و تبدیل آن به یک پایگاه برای حمله به اسرائیل را نمی دهد.

این نهایت گستاخی و وقاحت است که مسئولان اسرائیلی به تعیین حدودی برای تجاوز آنها به خاک سوریه اعتراض می کنند و بر ادامه حملات خود اصرار دارند؛ حتی اگر این محدودیتها از سوی دولت بزرگ همچون روسیه وضع شده باشد. اسرائیل نمی تواند درک کند که سوریه میدان مشاعی برای هواپیماها و موشکهای آن نیست.

مشارکت اسرائیل در تجاوز سه گانه به سوریه و حمله به پایگاه تیفور و شهادت 14 نظامی سوریه ای و ایرانی، بدون پاسخ نخواهد ماند و چه بسا روسیه را وادار به تقدیم اس 300 به سوریه کند.

به نظر می رسد اظهار نظر ابراهام هالیفی رئیس سابق موساد در گفتگو با شبکه 10اسرائیل، در خصوص وقوع مقابله نظامی با ایران، خواه در سوریه و یا در فلسطین اشغالی، نزدیک به واقعیت باشد. همانطور که ولایتی، نیز چندین بار تکرار کرده است که تجاوز اسرائیلی به تیفور بی پاسخ نخواهد ماند.

یک تحلیلگر نظامی انگلیسی که در مسائل خاورمیانه تخصص دارد و به دولتمردان در لندن نزدیک است، بر این مساله تاکید می کند که ورود پهباد ایرانی به مرزهای اسرائیل، تنها با هدف شناسایی نبود، بلکه موشکهای پیشرفته ای همراه این پهباد بود که همین مساله باعث نگرانی شدید مجامع نظامی اسرائیل شد؛ از این رو، صهیونیستها جنگنده های اف 16 خود را مأمور حمله به پایگاه تیفور کردند.

لیبرمن و دیگر ژنرال های اسرائیلی نمی دانند که زمان تجاوز به خاک سوریه سر آمده است؛ از ابتدای سال جاری سامانه های دفاعی سوریه با هر گونه حمله هوایی یا موشکی اسرائیل مقابله می کنند.

اسرائیل بعنوان یکی از شکست خورده های تجاوز سه گانه به سوریه از آن خارج شد؛ چرا که دیگر زمام ابتکار عمل در سوریه را در اختیار ندارد و نمی تواند بدون هیچ مانعی در اسمان این کشور عربی ظاهر شود. اس 300 روسیه در انتظار جنگنده ها و موشکهای اسرائیل است و این در صورتی است که امور به سمت عکس العمل های انتقامی موشکی در عمق اسرائیل پیش نرود.

مترجم:مریم نصرالهی