چهارشنبه , ۲ فروردین ۱۴۰۲
صفحه اول » بین المللی » هشدار آمریکا به شرکت‌های اروپایی درباره داد و ستد با ایران
FILE - In this Wednesday, Oct. 16, 2013, file photo, the U.S. Treasury Building stands in Washington. On Friday, April 15, 2016, the Treasury Department reports on foreign holdings of U.S. debt for February. (AP Photo/J. David Ake, File)

هشدار آمریکا به شرکت‌های اروپایی درباره داد و ستد با ایران

آمریکا ضمن استقبال از تلاش برخی از کشورهای اروپایی برای برقراری تحریم‌های جدید علیه جمهوری اسلامی ایران، به شرکت‌های اروپایی هشدار داد که ادامه داد و ستد با ایران در نهایت به افزایش بی‌ثباتی در منطقه منتهی می‌شود.

سیگال مندلکر، معاون وزارت خزانه داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی، سه شنبه ۲۱ فروردین گفت که واشنگتن از تلاش تعدادی از کشورهای اروپایی برای برقراری تحریم علیه ایران حمایت می‌کند.

خانم مندلکر که در لندن و پیش از دیدار با مقام‌های بریتانیایی سخن می گفت، توضیح داد که ایران از درآمد حاصل از تجارت با شرکت‌های اروپایی برای حمایت از حزب الله لبنان، حماس و بشار اسد رئیس جمهوری سوریه استفاده می کند و آنها که به رغم تحریمها با ایران تجارت و معامله می‌کنند به طور غیرمستقیم از فعالیت‌های این گروه‌ها در خاورمیانه حمایت می‌کنند.

این در حالی است که تلاش ماه گذشته فرانسه، بریتانیا و آلمان به منظور قانع کردن سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ایران با ناکامی روبرو شده است.

آمریکا و متحدان آن در منطقه، برنامه موشکی جمهوری اسلامی را نگران کننده و ناقض قطعنامه شورای امنیت و توافق هسته‌ای می دانند. آمریکا و برخی از کشورهای منطقه همچنین اقدامات سپاه پاسداران در کشورهای منطقه را بر هم زننده ثبات و امنیت منطقه می‌دانند.

طی ماه‌های اخیر، ایالات متحده تحریم‌های متعددی را علیه افراد حقیقی و برخی نهادهای مرتبط با برنامه موشکی ایران وضع کرده و از همپیمانان اروپایی خود نیز خواسته است تا برای توقف برنامه موشکی و اصلاح توافق اتمی به ایران فشار وارد کنند.

منبع : صدای آمریکا