یکشنبه , ۶ فروردین ۱۴۰۲
صفحه اول » بین المللی » نیویورک‌تایمز:‌ ترامپ به‌دنبال حمله‌ای سنگین به سوریه با مشارکت محدود آمریکاست

نیویورک‌تایمز:‌ ترامپ به‌دنبال حمله‌ای سنگین به سوریه با مشارکت محدود آمریکاست

بررسی‌ها نشان می‌دهد که ترامپ به‌دنبال حملاتی شدیدتر از سال گذشته به سوریه است، اما در عین حال به‌دنبال این است که نقش‌آفرینی نظامیان کشورش محدودتر شود، آن‌هم در عملیاتی که چندان دامنه‌دار و مداوم نباشند.

نیویورک‌تایمز:‌ ترامپ به‌دنبال حمله‌ای سنگین به سوریه با مشارکت محدود آمریکاست

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، نشریه نیویورک‌تایمز در مطلبی با اشاره به نشست اخیر دونالد ترامپ با فرماندهان نظامی ارشد این کشور برای بررسی گزینه‌های حمله نظامی علیه سوریه، به‌نقل از میشل فلورنی، معاون وزیر دفاع آمریکا در دوران اوباما نوشت:‌ «در این نشست بر سر تمایل به انجام کاری بزرگتر از گذشته تنشی وجود داشت و تمایل واضح رئیس جمهوری عدم ورود به عملیات مداوم و دامنه‌دار است». وی افزود که آن‌ها احتمالاً «توانسته‌اند یک عملیات بزرگ یک‌باره و یا سلسله‌حملات کوچکتری را طراحی [و برنامه‌ریزی] کنند».

دیوید گوردون، مدیر تدوین سیاست‌های وزارت خارجه آمریکا در زمان جورج بوش پدر می‌گوید که ترامپ تقریباً مطمئناً به‌دنبال «تنبیه» شدیدتر اسد است، در حالی که مشارکت آمریکا را محدودتر کند.

به‌گفته گوردون، «آنچه احتمالاً آنها به‌دنبالش هستند این است: “چه‌چیزی را می‌توانیم نابود کنیم که این فرد [بشار اسد] را تضعیف کند؟”». به‌گفته وی، ترامپ باید کاری فراتر از مرتبه قبلی انجام دهد و «فکر می‌کنم [ترامپ] می‌خواهد قابلیت‌های آن‌ها [سوریه] را مختل کند. اما فکر می‌کنم این [حمله] اساساً یک [حمله] یک‌باره باشد، شاید در دو موج یا چیزی شبیه آن باشد، اما فکر نمی‌کنم که واکنشی [حمله‌ای] مداوم باشد».

این نشریه آمریکایی در بخش دیگری از گزارش خود نوشت که اعزام بمب‌افکن‌ها و جت‌های جنگنده با خلبانان آمریکایی و فرانسوی برای حمله به پایگاه‌های هوایی سوریه یا دیگر تأسیسات نظامی امری پرریسک است، زیرا اگر یک خلبان کشته شود، نزاع عمیق‌تر می‌شود، به همین خاطر است که ترامپ به‌دنبال استفاده از همان نوع حملاتی است که سال گذشته با استفاده از ناوشکن‌های خود انجام داد و 59 موشک کروز تاماهاوک را به‌سوی پایگاه هوایی الشعیرات سوریه شلیک کرد.

انتهای پیام/*