شنبه , ۲۴ مهر ۱۴۰۰
صفحه اول » بین المللی » تاکید ملک سلمان و ترامپ بر ضرورت مقابله با خطر ایران بر ثبات منطقه

تاکید ملک سلمان و ترامپ بر ضرورت مقابله با خطر ایران بر ثبات منطقه

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا در گفت‌وگوی تلفنی بامداد سه‌شنبه 3 آوریل با ملک سلمان بن عبدالعزیز پادشاه سعودی، بر ضرورت مقابله با خطر ایران و اقدام‌هایش در بی ثبات کردن منطقه، تاکید کرد.

به گزارش العربیه به نقل از خبرگزاری رسمی سعودی (واس) ملک سلمان در این گفت‌وگوی تلفنی بر ضرورت حرکت بخشیدن به روند صلح خاورمیانه در چارچوب تلاش‌های بین‌المللی، تاکید کرد و افزود که پادشاهی عربی سعودی، در قبال قضیه فلسطین و حقوق مشروع مردم فلسطین در برپایی کشوری مستقل به پایتختی قدس، موضعی ثابت دارد.

بنا بر این گزارش، در این گفت‌وگو، مسائل متعدد منطقه‌ای و بین‌المللی و در راس آن‌ها تحولات اخیر در فلسطین، مطرح شد.

بحران يمن وخطر ایران

پادشاه سعودی همچنین از بیانیه صادره از سوی کاخ سفید و مواضع قاطع مطرح شده در آن درباره شبه‌نظامیان حوثی، تقدیر و تشکر کرد؛ شبه‌نظامیانی که به گفته ملک سلمان بن عبدالعزیز، با پشتیبانی ایران، به تجاوزها و اعمال ستیزه‌جویانه خود، ادامه می‌دهند.

او همچنین بر تلاش‌های سعودی به منظور یافتن راه‌حلی سیاسی برای بحران یمن و ارائه کمک بشردوستانه به مردم این کشور، تاکید کرد.
رئیس‌جمهوری آمریکا هم بر ضرورت مقابله با خطر ایران بر ثبات منطقه، تاکید و از نقش پادشاهی سعودی در تحقق ثبات و تلاش‌هایش در این راستا، تقدیر کرد.

جنگ علیه داعش در عراق و سوریهملک سلمان و ترامپ، بر اهمیت دستاورهای حاصل شده در نتیجه اقدام‌های بین‌المللی در جنگ علیه «گروه تروریستی داعش» در عراق و سوریه، تاکید کردند.

در همین زمینه پادشاه سعودی بر ضرورت یافتن راه‌حلی سیاسی برای بحران سوریه، به گونه‌ای که به خواسته‌های مردم این کشور جامه عمل پوشانده و سلامت و تمامیت ارضی آن را حفظ کند، تاکید کرد.

دیدارهای ثمربخش

ملک سلمان همچنین از رئیس‌جمهوری آمریکا به خاطر حسن استقبال از هیئت پادشاهی عربی سعودی به ریاست ولی‌عهد در سفر رسمی‌اش به ایالات متحده، تقدیر و تشکر کرد؛ سفری که به گفته او، شاهد دیدارهای ثمربخش و امضای توافق‌نامه‌های مهم دارای سود برای دو کشور دوست بود و نتایج و بازتابی بسیار خوب در سعودی و خارج از آن داشت.

پادشاه سعودی تاکید کرد که موفقیت سفر ولی‌عهد و تاثیر بسیار خوبی که در مسئولان آمریکایی و بخش خصوصی گذاشت، بازتابی از روابط برجسته‌ای است که دو کشور در بالاترین سطوح دارند.