شنبه , ۱۲ فروردین ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » اخبار ویژه روزنامه‌ها!

اخبار ویژه روزنامه‌ها!

گران کردن هزینه زندگی در تهران در دستور کار شورای شهر/ لاریجانی جلوی واگذاری زمین دولتی به یک فرد را گرفت/ واکنش ایران به تهدید جنگ‌طلبانه بن سلمان

********

کیهان

روزنامه آلمانی: ایران شوخی نمی‌کند/غنی‌سازی 20 درصد ظرف 5 روز

یک نشریه آلمانی تصریح کرد: تهدید ایران برای از سرگیری غنی‌سازی 20 درصد ظرف 5 روز را باید جدی گرفت.

روزنامه هندلس بلات در تحلیلی خاطرنشان کرد: نشانه‌های زیادی وجود دارند که توافق هسته‌ای پابرجا نخواهد ماند. تغییر اخیر در تیم کارکنان کابینه ترامپ به خصوص در حوزه امنیت ملی نشان می‌دهد که ترامپ خواستار تقویت دست مخالفان برجام در کاخ سفید است.

ناظران بین‌المللی می‌گویند که ایران به شرایط برجام پایبند بوده است با این حال، ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا مدعی است که تهران روح برجام را نقض کرده است. تیلرسون، متیس و مک مستر اما از او می‌خواستند که آمریکا را در برجام نگه دارد. از میان آن سه نفر اکنون تنها متیس باقی مانده است. وزیر دفاع کنونی آمریکا ایران را بزرگترین تهدید برای ثبات خاورمیانه می‌داند و می‌گوید هر کجا را که می‌بینید مشکلی ایجاد شده ایران در آن نقش دارد. با این حال، او می‌خواهد برجام حفظ شود. او پیش‌تر در کنگره در ماه اکتبر گفته بود که برجام منافع ملی و امنیتی آمریکا را تأمین می‌کند.

برهم خوردن برجام تنها ثبات خاورمیانه را تهدید نمی‌کند بلکه آزمونی برای انسجام غرب است. ترامپ به نظر می‌رسد ملاحظه‌کاری را در سیاست خاورمیانه‌ای خود مد نظر قرار نمی‌دهد.

سفر ترامپ به عربستان سعودی رقیب اصلی ایران نشان داد که او در عزم خود برای مقابله با ایران راسخ است. او هم چنین از اسرائیل دشمن اصلی ایران در منطقه حمایت کرده است. بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل موضع ترامپ علیه برجام را ستوده است. اما آیا واقعاً منطقه پس از خروج آمریکا از برجام به دستور ترامپ آرام‌تر خواهد شد؟ نفوذ ایران در کشورهایی نظیر عراق، سوریه و لبنان در سال‌های اخیر به طور چشمگیری افزایش یافته و عرصه را برای غرب و متحدانش در منطقه دشوارتر ساخته است.

بدون وجود برجام، ایران می‌تواند غنی‌سازی را توسعه دهد. به گفته یکی از مقام‌های بلندپایه ایران آن کشور می‌تواند ظرف مدت چند ساعت به غنی‌سازی بالای اورانیوم بازگردد. این هشدار بی‌پایه نیست. این گفته رئیس سازمان انرژی اتمی ایران است؛ غنی‌سازی اورانیوم تا 20 درصد تنها در حدود پنج روز طول خواهد کشید. این هشدار را جدی بگیرید.

نجفی انتحاری زد ترکش آن دامن اصلاح‌طلبان را هم گرفت

محافل و روزنامه‌های مدعی اصلاح‌طلبی درباره استعفای زودهنگام محمدعلی نجفی از شهرداری تهران دچار گرگیجه و تناقض شده‌اند.

در حالی که برخی از این محافل، بیماری نجفی را عامل استعفای وی می‌دانند (سخنان محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران)، برخی دیگر نسبت به دست به استعفا و غیرقابل پیش‌بینی بودن همیشگی نجفی اعتراض دارند اما طیف سوم سعی می‌کنند این مسئله را سیاسی و ناشی از فشارهای بیرونی جلوه دهند.

حسین مرعشی در این باره به روزنامه اعتماد گفت: خبر استعفای آقای نجفی من را به دو دلیل بسیار متأثر کرد؛ متأسفانه به دلیل بیماری مجبور به استعفا از شهرداری تهران شده‌اند.

امید من به انسجام، توانایی و تسلط شورای شهر پنجم است. شورای پنجم شورایی متشکل از افراد با تجربه و افراد جوان و با نشاط است.

اگر شورای پنجم بتواند آقای نجفی را قانع کند و همچنین معالجات ایشان موفق باشد اتفاق خوبی است اما اگر مصلحت بر رفتن ایشان از شهرداری باشد، شورا حتماً باید این خلأ را با انسجام، صمیمیت و همچنین بدون تلف کردن وقت پر کند.

روزنامه شرق نیز نوشت: بیماری نجفی دلیل استعفای او از شهرداری تهران است.

اما روزنامه آفتاب یزد مدعی شده است: اگرچه مشکل جسمانی از دلایل مهم کناره‌گیری عنوان شده لیکن مثل روز روشن است که آقای شهردار زیر بار فشارها تاب نیاورده است.

این روزنامه اجاره‌ای همچنین اقدام نجفی را انتحار سیال خواند و از قول علی صوفی نوشت: اساساً نجفی تا پیش از ورود به شهرداری متوجه مشکلات عظیم موجود در شهرداری نبود. نجفی بی‌گدار به آب زد و بدون آنکه عمق مسائل را ببیند و در این فکر باشد که آیا راه‌حل‌هایی که در نظر دارد، راه‌حل‌های موفقی هست! وارد شهرداری شد. نجفی تازه بعد از ورود به عمق مشکلات پی‌برد که ورود به این عرصه چه پیامدهایی می‌تواند برای او داشته باشد.
صوفی می‌افزاید: ببینید طبیعتاً این استعفا برای آقای نجفی با توجه به استعفای قبلی، بار منفی خیلی زیادی دارد. آقای نجفی با این کار، خودش را حذف کرد. این عمل او یک نوع انتحار سیاسی بود. وقتی نجفی مجبور می‌شود که دست به چنین کاری بزند، یعنی فکرهایش را کرده است و دیگر رمقی برای کار کردن ندارد. نجفی باید وقتی در چنین ورطه اموری وارد شد این روحیه را داشته باشد که بداند و تشخیص دهد که تا آخر کار بایستد یا نه! هر چند از قبل می‌شد پیش‌بینی کرد که این مسیر و راه چه جای خطرناکی است.

شاید نجفی در زمانی که اسامی کاندیداهای اصلاح‌طلب شهرداری معرفی می‌شدند در یک جو رقابتی خاص افتاد که ناچار به پذیرش این سمت شد. هر چند در آن موقع هم بسیاری پیش‌بینی می‌کردند که آقای نجفی بیشتر از 6 ماه در این سمت باقی نمی‌ماند.

بلاهت منحصر به فرد ترامپ در انتصاب دلقک سیرک منافقین

«هنوز یک هفته از پیغام تبریک نوروزی دونالد ترامپ خطاب به ایرانیان نگذشته بود که جان بولتون با فاشیستی‌ترین مواضع آدم‌خوارانه‌اش به سمت مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهور آمریکا منصوب شد».

داریوش سجادی همکار سابق نشریات اصلاح‌طلب با انتشار مطلب فوق نوشت: این در حالی است که ترامپ در پیغام نوروزی خود بارها بر فضیلت تاریخی ایرانیان و لزوم احترام گذاشتن به ایشان ابرام ورزیده بود. علی‌رغم این یکی از مالیخولیایی‌ترین گونه‌های تاکسی‌درمی شده در موزه فاشیست‌شناسی جهان، اکنون در کنار ترامپ و در کسوت مشاور امنیت ملی قرار است به رئیس‌جمهور آمریکا مشاوره دهد.

وی می‌افزاید: آقای ترامپ! آن جانوری را که به سمت مشاور امنیت ملی‌تان گمارده‌اید رفیق فابریک گروه تروریستی مسعود رجوی و همسر بدکاره ایشان است که بالغ بر 17000 نفر از همان ایرانیانی را که شما به دروغ بزرگ‌شان می‌خوانید، ترور کرده‌اند.

آقای ترامپ! مشاور امنیت ملی منصوب‌تان همان جانوری است که در جمیع ضیافت‌های آن زامبی‌های تروریست شرکت کرده و هم‌دلانه و در کنار آن وحوش خون‌آشام علیه ایرانیان رجزخوانی کرده است.
سجادی همچنین در مطلب دیگری با اشاره به بزرگنمایی انتصاب ترامپ از سوی برخی محافل غربگرا که اقدام به هراس‌افکنی می‌کنند، نوشت: مردم ایران جنگ ندیده نیستند و تاریخ‌اش مشحون از دلاوری و سلحشوری مردان و زنان غیورش بوده و می‌باشد.

هر چند نباید به استقبال هیچ جنگی نیز رفت اما اگر جنگ امری ناگزیر هم باشد در آن صورت محور «واشنگتن- ریاض- تل‌آویو» روزها و شب‌های سخت و تلخی در پیش رو خواهند داشت.

اما نکته مهم‌تر آنکه با فرض بروز جنگ، آن نانجیبانی باید پاسخگوی این وضعیت باشند که محیلانه برای مانایی در قدرت و ربایش آرای ملت، اصول فروشی کردند و نارفیقانه عوام‌فریبی فرمودند!

بروید و یقه آنانی را بگیرید که ژاژخایانه گول‌تان زدند و نویدتان دادند که همانا رأی دادن به «ما» یعنی گشودن درب‌های بهشت بر «شمایان»! و همانا ما «همانانیم» که دیپلماسی بلدیم و تعامل با کدخدا را هفت خطیم و جانیم و جهانیم و چنینیم و چنانیم!

آنان که بیم و فریب دادند که رأی ندادن به ما و گزینش «آنها» یعنی آمدن جنگ و افزایش بنگ و گسترش الدنگ و بروز قحطی و وفور افعی و طاعون و وبا و تیفوس و ظهور دیوار در پیاده‌رو و اتوبوس!!!
خاک بپاشید بر سیمای آن سیه رویان سفیدچشمی که مقدرات و منافع ملی کشور را فدیه هوس‌ها و جاه‌طلبی‌ها و جناح‌بازی‌های مهوع خود کردند و اکنون چون بز اخفش بر بی‌عملی و مخنثی خود «گفتار درمانی» می‌فرمایند!
کیهان: درباره انتصاب بولتون، نکته‌ای که مورد غفلت واقع می‌شود، سابقه‌دار بودن بولتون است. عناصر مرعوب به گونه‌ای درباره بولتون حرف زدند که انگار آمریکا مهره جدیدی رو کرده است و این در حالی است که وی در دولت بوش در منصب نماینده آمریکا در سازمان ملل نقش‌آفرینی جدی داشت اما همان دولت آغاز سرشکستگی‌های آمریکا در غرب آسیا (افغانستان و عراق و لبنان و فلسطین) بود. پس از آن هم، بولتون تبدیل به دلقکی در خیمه شب‌بازی‌های سازمان منافقین شد.

گران کردن هزینه زندگی در تهران در دستور کار شورای شهر

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران گفت تهرانی‌ها باید هزینه زندگی در پایتخت را بپردازند. الویری با تاکید بر اینکه هر کسی در این شهر زندگی می‌کند، باید هزینه زندگی در آن را بپردازد، گفت: می‌خواهیم شهر را به سمتی پیش ببریم که مردم هزینه خدماتی که به آنها داده می‌شود را پرداخت کنند.

مرتضی الویری، در گفت‌وگو با ایلنا در واکنش به این سؤال که چرا شورای شهر پنجم در حال گران کردن عوارض زندگی در پایتخت است، گفت: شهر را باید براساس درآمدهای پایدار اداره کنیم و دریافت عوارض هم یکی از منابع اصلی درآمد پایدار است.

وی ادامه داد: تکیه کردن بر روش‌هایی همچون فروش تراکم، املاک شهرداری و تغییر کاربری به عنوان یک منبع درآمد، بدترین فرم و نوع درآمدزایی در مدیریت شهری است که متاسفانه این روش‌ها تا امروز منبع اصلی درآمدزایی شهرداری محسوب می‌شوند.

الویری با اشاره به رویکرد شورای پنجم در تصویب بودجه سال 97 گفت: شورای شهر در مصوبه درآمدی خود در سال 97 هم از همین شیوه استفاده کرده است، می‌خواهیم شهر را به سمتی پیش ببریم که مردم هزینه خدماتی که به آنها داده می‌شود را پرداخت کنند. درنتیجه این فرآیند سهم درآمد پایدار در بودجه 97 نسبت به سال گذشته افزایش به سزایی یافته است.

او در واکنش به این سوال که چگونه می‌توان فشار اقتصادی به اقشار کم‌درآمد را کاهش داد و این عوارض عادلانه تقسیم شود، گفت: هر کسی در شهر تهران زندگی می‌کند، باید هزینه زندگی در آن را بپردازد. در تمام دنیا این امر مرسوم است که هزینه زندگی در شهرهای بزرگ بیشتر از حومه باشد، برای همین بسیاری تشویق می‌شوند در خارج از کلانشهرها زندگی کنند.

اعتراف به ناکامی پس از 7 سال جنگ /بن سلمان: اسد در قدرت می‌ماند

مقامات ارشد رژیم سعودی پس از چند سال تکرار طوطی‌وار ادبیات مقامات آمریکا می‌گویند بشار اسد در قدرت و حاکمیت می‌ماند.

مقامات ارشد سعودی پس از اظهارات مقامات آمریکایی در سال‌های اول جنگ سوریه مبنی بر اینکه کار بشار اسد تمام است و او باید برود، مدعی شدند کار سوریه تمام است و به زودی بشار اسد سرنگون خواهد شد. آنها ده‌ها میلیارد دلار را نیز مستقیم و غیرمستقیم، صرف حمایت از گروه‌های تروریستی در جنگ سوریه کردند.

اما اکنون ولیعهد سعودی می‌گوید بشار اسد در قدرت می‌ماند.

محمد بن سلمان در سفر به آمریکا در مصاحبه با مجله تایم گفت: بشار اسد در قدرت باقی مانده است.

وی در عین حال با لحنی آمیخته با عجز گفت: ولی به نظرم به سود بشار اسد است که اجازه ندهد ایرانی‌ها هر کاری دوست داشتند انجام بدهند.

ولیعهد عربستان می‌گوید: معتقدیم که نیروهای آمریکایی اگر نه برای طولانی‌مدت، حداقل باید برای میان‌مدت در سوریه باقی بمانند.

بن سلمان می‌گوید: ایران از طریق گروه‌های شبه نظامی‌اش که به عنوان نماینده ایران کار می‌کنند و از طریق هم‌پیمانان منطقه‌ای‌اش در حال ایجاد مسیر زمینی است که بیروت را از طریق سوریه و عراق به تهران متصل می‌کند. آنچه که هلال شیعی نامیده می‌شود جای پای بزرگتری برای ایران در منطقه پرتنش ایجاد می‌کند. اگر نیروهای آمریکایی از شرق سوریه خارج شوند نقطه بازرسی در این مسیر(مسیر تهران- بیروت) را از دست می‌دهد. این مسیر می‌تواند خیلی از چیزها را در منطقه ایجاد کند.

وی تاکید کرد: درباره سرنوشت بشار اسد، به احتمال زیاد اسد قدرت را ترک نخواهد کرد. بشار در قدرت باقی می‌ماند.

خراسان

لاریجانی جلوی واگذاری زمین دولتی به یک فرد را گرفت

در حالی که بر اساس تصمیم بهمن سال 1396 هیئت دولت، مقرر شده بود مقادیری از اراضی دولتی در شهرستان ساوه به عنوان معوض به یک شخص حقیقی واگذار شود، علی لاریجانی رئیس مجلس در نامه ای به رئیس جمهور تاکید کرده با توجه به این که بر اساس تصمیم سال 1358 شورای انقلاب، واگذاری زمین معوض به افراد، نیازمند تایید هیئت کارشناسی است بنابراین این مصوبه اخیر کابینه به علت عدم تصریح به نظر هیئت کارشناسی، مغایر قانون است و باید اصلاح یا ابطال شود.

هشدار درباره پرداخت کمک رفاهی به کارمندان تعلیق شده

طبق بخشنامه آخرین روزهای سال گذشته یک نهاد مسئول به تعدادی از سازمان ها و ادارات دولتی، تاکید شده با توجه به ابهامات و سوالات برخی دستگاه ها درباره پرداخت برخی مزایا به کارمندانی که پس از تعلیق، حکم برائت آن ها از سوی مراجع قضایی صادر شده است، مدیران مربوط باید توجه داشته باشند پرداخت کمک های رفاهی مستقیم و غیرمستقیم درج شده در ماده 12 ضوابط اجرایی بودجه 96 مشمول الزامات قانون مدیریت خدمات کشوری برای پرداخت به این کارکنان نبوده است، بنابراین وجاهت قانونی ندارد.

ایران

واکنش ایران به تهدید جنگ‌طلبانه بن سلمان

سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به گستاخی ولیعهد سعودی که سخن از جنگ با ایران ظرف ۱۰ تا ۱۵ سال آینده رانده بود، گفت: «این نورسیده خام‌اندیش که هنوز باد به دِماغ دارد، یا نمی‌داند جنگ چیست یا تاریخ نخوانده است یا  شوربختانه با بزرگی به صحبت ننشسته است؛خردمندانه‌تر آن است عقلای قوم و تجربه آموختگان  سعودی به وی بیاموزند چگونه بزرگ‌تر از او که ادعای سروری جهان عرب داشت و خود را سردار قادسیه می‌خواند و شرق و غرب و عرب پشتیبانش بودند، در مقابل اراده مردم دلیر و بزرگ این مرز و بوم به خاک مذلت نشست.»به گزارش ایران، بهرام قاسمی از فارسی‌دانان دربار سعودی خواست این بیت حکیمانه سعدی بزرگ را برای او به دقت ترجمه کنند که گفته است «هلاک خویشتن می‌خواهد آن مور/ که خواهد پنجه کردن با عقابی.»

حسام‌الدین آشنا، مشاور رئیس‌ جمهوری هم نوشت: ‏«اگر بن سلمان بعد از شنیدن سخنان  اخیر ترامپ  عاقلانه محاسبه کند، خودش  هم درمی‌یابد که کنار آمدن با ایران به‌صرفه‌تر و محترمانه‌تر است. ‏معامله با ایران راه نجات عربستان از معضلات و بحران‌های خودساخته است. ‏به جای اینکه ١٠-١٥ سال  برای مقابله صرف کنید،  ١٠-١٥ روز برای مصالحه تلاش کنید.»این واکنش‌ها پس از آن مطرح شد که ولیعهد عربستان در سفر اخیر خود به امریکا  و در گفت‌وگو با روزنامه «وال استریت ژورنال» که روز پنجشنبه ۹ فروردین منتشر شد، جامعه جهانی را به اعمال تحریم‌های شدیدتر علیه ایران برای جلوگیری  از رویارویی نظامی در منطقه فراخواند و مدعی شد: «ما بایستی برای اجتناب از بروز رویارویی نظامی [در تشدید فشار بر ایران] موفق شویم. چنانچه موفق نشویم، احتمالاً در ۱۰ تا ۱۵ سال آینده با ایران وارد جنگ خواهیم شد.»

تشکیل کمیته‌ای برای رفع حصر در یکی از نهادها

سخنگوی هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی از تشکیل کمیته‌ای زیر نظر یکی از نهادها برای رفع حصر خبر داد و گفت: این کمیته در حال فراهم کردن شرایط لازم برای این موضوع است.

بهروز نعمتی در گفت‌وگو با ایسنا افزود: این کمیته اقدامات خوبی را برای رفع حصر انجام داده بود و کار تا برخی مراحل به خوبی پیش رفته بود؛ اما اتفاقاتی افتاد که موجب کند شدن این روند شد. به نظر می‌رسد نامه‌ای که آقای کروبی اخیراً منتشر کردند باعث شد وقفه‌ای در این روند ایجاد شود و به اعتقاد من شاید اگر این نامه نبود کار زودتر به نتیجه می‌رسید.

ادعای رویترز درباره تحریم‌های موشکی جدید علیه ایران

خبرگزاری رویترز مدعی شد که اتحادیه اروپا در حال بررسی اعمال تحریم‌های جدید موشکی علیه ایران با هدف قانع کردن ترامپ به ماندن در برجام است. بنا بر این گزارش چند دیپلمات آگاه در این باره گفتند که نمایندگان کشورهای اروپایی روز چهارشنبه هشتم فروردین در مورد تحریم‌های جدید علیه ایران گفت‌وگو کردند. ترامپ پیشتر اعلام کرده است که کنگره و متحدان اروپایی واشنگتن تا اواسط ماه مه فرصت دارند تا نگرانی‌های او در مورد برجام را رفع کنند.  یک‌دیپلمات به رویترز گفت: قرار است که موضوع تحریم‌های جدید موشکی ایران تا پیش از نشست وزرای خارجه کشورهای اروپایی در ۱۶ آوریل در لوکزامبورگ نهایی شود.

به گفته وی،این تحریم‌ها شامل تحریم‌هایی که پس از توافق هسته‌ای برداشته شد، نمی‌شود اما افراد و نهادهایی که اتحادیه اروپا آنها را از حامیان برنامه موشکی ایران می‌داند را هدف قرار می‌دهد. در تحولی دیگر، وزارت دادگستری امریکا و وزارت خزانه‌داری امریکا در جدیدترین اقدام ضدایرانی خود، یک نهاد و ۹ شخص حقیقی ایرانی را به هک بیش از ۳۱ ترابایت اطلاعات دانشگاهی از ۱۴۴ دانشگاه امریکایی و ۱۷۶ دانشگاه بین‌المللی در ۲۱ کشور متهم کرده و آنها را هدف تحریم قرار دادند.

آرمان

واکنش جهانگیری به انتصاب جان بولتون

معاون اول رئیس‌جمهوری با اشاره به انتصاب جان بولتون به‌عنوان مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهوری آمریکا، اظهار کرد: اینگونه نیست که گروهی که مهم‌ترین افتخارشان حقوق گرفتن از سازمان منافقین است سر کار بیایند در حالی که این سازمان حدود ۱۷‌هزار نفر از مردم ایران را به شهادت رساندند و مردم از آنها نفرت بسیاری دارند و این افراد تهدیدات علیه ملت ایران را آغاز و فکر کنند که ملت ایران با این تهدیدات جا می‌زند یا اتفاقی در ایران بیفتد.

اسحاق جهانگیری با تاکید بر اینکه ملت ایران ملتی متمدن، با فرهنگ و مقاوم است که بعد از انقلاب هشت سال جنگیده و با این حرف‌ها و تشرها اتفاقی برای او نمی‌افتد، ادامه داد: مهمترین کاری که اینها با این فضاسازی‌ها می‌کنند، این است که تلاش می‌کنند فضای سرمایه‌گذاری اقتصادی در کشور را ناامن کنند و نگذارند که مسیر توسعه کشور در این شرایط با شتاب پیش برود. آنها همچنین به‌دنبال آن هستند تا مانع نزدیک شدن دولت‌های منطقه به یکدیگر شوند؛ این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران واقعا می‌خواهد با همه کشورهای منطقه برادر و دوست باشد و با هیچ‌کدام از کشورهای منطقه سر دعوا ندارد.

افزایش احکام مجازات‌های جایگزین حبس

دادستان عمومی و انقلاب تهران از افزایش صدور احکام مجازات‌های جایگزین حبس، خبر داد. عباس جعفری دولت‌آبادی گفت: در قانون مجازات اسلامی، بخشی به استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس اختصاص یافته که رئیس قوه قضائیه نیز، دستورالعمل‌های لازم را دراین زمینه، ابلاغ کرده است.

وی افزود: تاکید قوه قضائیه بر این است؛ برای جرایمی که اولین بار در حوزه مسائل اجتماعی رخ می‌دهد از احکام جایگزین حبس استفاده شود. جعفری دولت آبادی تاکید کرد: اعمال مجازات جایگزین حبس، هم به کاهش جمعیت زندان‌ها کمک می‌کند و هم فرصت بازگشت مجدد مجرمان را به جامعه فراهم می‌سازد که شرایط اعمال آن در قانون مجازات اسلامی مشخص شده است. دادستان تهران اظهار کرد: صدور احکام جایگزین حبس نسبت به سال‌های گذشته در سال 96 بهبود و افزایش داشته است.

ساخت بیمارستان هسته‌ای فوق پیشرفته

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران از ساخت بیمارستان هسته‌ای فوق پیشرفته و تخصصی در استان البرز خبر داد. علی اکبر صالحی افزود: این بیمارستان با هدف معالجه امراض صعب العلاج به خصوص سرطان ساخته می‌شود. اسناد اعتباری (ال سی) این پروژه بی‌نظیر در غرب آسیا یک روز قبل از پایان سال ۱۳۹۶ بازگشایی شده است.

عملیات اجرایی این پروژه از امسال به‌صورت جدی آغاز می‌شود و امید می‌رود تا چهار سال آینده به بهره‌برداری برسد. وی با اشاره به برنامه‌های روز ملی فناوری هسته‌ای در ۲۰ فروردین افزود: دستاوردهای مثال زدنی جوانان ایرانی در حوزه مزبور در این روز به معرض دید ملت ایران قرار می‌گیرد.وی همچنین از طراحی و ساخت دستگاه تبدیل رطوبت هوا به آب آشامیدنی در سازمان انرژی اتمی خبرداد.

توصیه ایران به دولتمردان فرانسه

سخنگوی وزارت امور خارجه، در پاسخ به ادعای اخیر وزیر خارجه فرانسه علیه ایران گفت: تسلیح متجاوز، فرافکنی و وارد کردن اتهام به دیگران راه به جایی نخواهد برد. بهرام قاسمی به برخی دولتمردان فرانسوی توصیه کرد با مراجعه به آموزه‌های بسیاری از متفکرین و روشنفکران دیروز و امروز فرانسوی، به‌جای ملاک قرار دادن میزان فروش تسلیحات به متجاوزان و با عبرت از گذشته‌های دور و نزدیک تا حدی به مفهوم انسان و انسانیت و برابری و حقوق آدمیان از هر رنگ و نژاد و ملیتی بیندیشند. تسلیح متجاوز و فرافکنی و وارد کردن اتهام به دیگران، راه به جایی نخواهد برد و وجدان‌های بیدار جهانیان نظاره گر و قضاوت‌کنندگان نهایی خواهند بود.

احضار کاردار یونان در تهران

سخنگوی وزارت امور خارجه اعلام کرد: به‌دنبال حمله یک ناشناس به کارمند سفارت ایران، کاردار یونان در تهران احضار و مراتب اعتراض شدید ایران به وی ابلاغ شد. بهرام قاسمی گفت: به‌دنبال حمله فردی ناشناس به یکی از کارمندان سفارت جمهوری اسلامی در آتن پایتخت یونان، کاردار این کشور در تهران (در غیاب سفیر) توسط مدیر کل تشریفات وزارت امور خارجه احضار شد.

قاسمی افزود: مدیرکل تشریفات وزارت امور خارجه ضمن ابلاغ اعتراض شدید ایران به کاردار یونان خواستار بررسی فوری موضوع و شناسایی هویت و انگیزه فرد مهاجم شد و لزوم تامین امنیت سفارت و کارکنان آن را به وی گوشزد کرد.

بررسی تحریم‌های موشکی جدید علیه ایران

خبرگزاری رویترز گزارش داد که اتحادیه اروپا در حال بررسی اعمال تحریم‌های جدید موشکی علیه ایران با هدف قانع کردن ترامپ به ماندن در برجام است. چند دیپلمات آگاه در این‌باره به رویترز گفتند که نمایندگان کشورهای اروپایی در مورد تحریم‌های جدید علیه ایران گفت‌وگو کردند.

ترامپ پیشتر اعلام کرده است که کنگره و متحدان اروپایی واشنگتن تا اواسط ماه می ‌فرصت دارند تا نگرانی‌های او در مورد برجام را رفع کنند. این در حالی است که مقامات کشورمان همواره اعلام کرده‌اند که مذاکره مجدد در مورد برجام امکانپذیر نیست و ایران برای هرگونه سناریویی آماده خواهد بود. یک‌دیپلمات به رویترز گفت : قرار است که موضوع تحریم‌های جدید موشکی ایران تا پیش از نشست وزرای خارجه کشورهای اروپایی در ۱۶ آوریل در لوکزامبورگ نهایی شود.