یکشنبه , ۲ آبان ۱۴۰۰
صفحه اول » بین المللی » گزارش نشریه تخصصی هوانوردی: اف-۳۵ بدون سوخت گیری هوایی امکان پرواز به ایران را ندارد

گزارش نشریه تخصصی هوانوردی: اف-۳۵ بدون سوخت گیری هوایی امکان پرواز به ایران را ندارد

روزنامه الجریده کویت اخیرا فاش کرد که  دو جنگنده «اف-۳۵» اسرائیلی وارد حریم هوایی ایران شده‌اند . خبری که مورد تایید روزنامه “زروزالم پست” قرار گرفت.

به گزارش مشرق،  به تازگی دو جنگنده «اف-۳۵»  با عبور از آسمان روسیه و عراق و بدون هیچگونه رهیابی شدن وارد حریم هوایی ایران شده‌اند و دوری هم در آسمان بندرعباس، اصفهان و شیراز زده اند.

سردبیر نشریه تخصصی حوزه دفاعی و امنیتی Aviationist، می نویسن این  یک عملیات جنگ روانی است.

اف-۳۵ بدون سوخت گیری هوایی امکان پرواز به ایران را ندارد

در این گزارش  آمده است:  اولا بر اساس چندین منبع روزنامه الجریده اغلب برای برنامه های پروپاگاندای اسرائیلی و پیام‌های جنگ روانی استفاده شده است و قبلا هم اخباری از این دست منتشر کرده است.

براساس گزارش نشریه تخصصی اوییشنیست،  نیروی هوایی اسرائیل بیش از ۷ جنگنده اف-۳۵ (دست‌کم ۹ جنگنده) را عملیاتی کرده که  برد دو هزار کیلومتری آن ها، امکان به این جنگنده‌ها اجازه عملیات مخفیانه را نمی‌دهد (بدون مخزن سوخت خارجی) که دو مرتبه و بدون توقف و یا سوخت‌گیری هوایی بتوانند به سمت ایران پرواز کنند.

در ادامه این گزارش آمده است:  مهمتر ازهمه اینکه اگرچه پس از عملیاتی شدن نخستین جنگنده اف-۳۵ «عدیر» اسرائیل در روز ۶ دسامبر سال ۲۰۱۷، بسیاری از تحلیلگران بر این عقیده هستند که شرکت اف-۳۵ در مأموریت‌های واقعی «قریب‌الوقوع» است اما چنین مأموریتی بسیار غیر محتمل بوده و در صورت وقوع چنین امری، این مأموریت بسیار زود افشا خواهد شد.

این نشریه تخصصی در ادامه نوشت: در این مورد به پرواز در آوردن دو هواپیمای جدید اف-۳۵ برای یک عملیات ساده شناسایی   و هدف از انجام این مأموریت و برملا کردن اخبار آن می‌تواند چه چیزی باشد؟ یک «نمایش قدرت» برای بازدارندگی؟ یا به رخ کشیدن این مطلب برای جهانیان و مخالفان منطقه‌ای که نیروی هوایی ارتش اسرائیل به صورت آزادانه می‌تواند در حریم هوایی سوریه و ایران عملیات انجام دهد؟

در ادامه این گزارش ضمن اشاره به احتمال تسریع در احتمال بکارگیری جنگنده اف-۳۵ در مأموریت‌های واقعی از سوی نیروی هوایی اسرائیل پس از سرنگونی جنگنده اف-۱۶ در سوریه آمده است: حضور سنگین رادارهای روسیه و سامانه «الینت» در سوریه موجب بروز نگرانی‌هایی می‌شود؛ روس‌ها در حال حاضر قادر به شناسایی هرگونه پرواز از پایگاه‌های اسرائیلی هستند و ممکن است با استفاده از اطلاعات جمع‌آوری شده جنگنده اف‌-۳۵ را در طول موج‌های خاص ردیابی کنند مانند آنچه درباره جنگنده‌های اف-۲۲ آمریکا انجام شده است.

در بخش دیگری از این گزارش ضمن اشاره به نحوه ردیابی هواپیماها از طریق سامانه‌های پدافند هوایی روسیه آمده است: کاملا می‌توان این فرض را پذیرفت که سیستم‌های ضدهواپیمای روسیه در حال رصد جنگنده‌های اف-۳۵ اسرائیل هستند.

اوییشنیست می‌نویسد: شایعاتی تأیید نشده مبنی بر استفاده از جنگنده اف-۳۵ برای هدف قرار دادن اهدافی در سوریه استفاده شده است اما هیچ‌گونه تأییدی بر این مطلب که این جت‌ها در مأموریت‌های رزمی استفاده شده‌اند وجود ندارد، مأموریت بر فراز آسمان ایران نیز به نظر می‌رسد که دقیقا یکی از همین موارد است که به عنوان بخشی از جنگ روانی و با هدف تهدید منتشر شده است.

در پایان این گزارش اشاره به افزایش احتمال استفاده اسرائیل از جنگنده اف-۳۵ آمده است.