پنجشنبه , ۲۹ مهر ۱۴۰۰
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » وقتی می ترسند مثل قورباغه باد می کنند

وقتی می ترسند مثل قورباغه باد می کنند

وقتی می ترسند مثل قورباغه باد می کنند ؛ براستی این قدرت نمایی ها برای چیست ؟ آیا انتشار چنین اخباری حاکی از ارتعاشات بر اندام مُلاها نیست.
باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: سجیل اولین موشک دوربرد سوخت جامد ایران است که تحول عظیمی در صنعت موشکی ایران ایجاد کرد.
پس از پیروزی انقلاب اسلامی و آغاز تحریم‌های خصمانه علیه ایران ارتقای توانمندی ایران در حوزه نیروی هوایی کشور را شاهد بوده ایم، به گونه‌ای که در این دوران ساخت اولین موشک سوخت جامد در دستور کار قرار گرفت.
موشک سجیل اولین موشک دوربرد سوخت جامد ایران و از نسل موشک‌های بالستیک است که در تاریخ ۲۲ آبان ماه سال ۱۳۸۷ در زمان مصطفی محمد نجار وزیر دفاع وقت با موفقیت آزمایش شد. وزن کلاهک این موشک حدود هزار کیلوگرم است و برد آن ۲ به هزار و ۵۰۰ کیلومتر می‌رسد.

موشک سجیل در دو نوع ۱ و ۲ ساخته شده است. به دلیل شتاب بالای این نوع موشک امکان نابودی و مورد هدف قرار دادن آن بسیار پایین است. از دیگر مزایای این سجیل استفاده از سوخت جامد که نسل جدید و مناسبی از سوخت محسوب می‌شود، سرعت زیاد، بالا بودن امکان برخورد موشک به هدف و زمان اندک جهت آماده شدن برای پرتاب است.

سجیل دارای این قابلیت است که از زوایای مختلفی پرتاب شود به همین منظور ساخت آن تحول بزرگی در صنعت موشکی ایران ایجاد کرد. درست در صبح روز چهارشنبه یعنی ۲۴ آذر ماه سال ۸۸ بود که برنامه‌های عادی تلویزیون قطع شده و همگان شاهد تصاویر آزمایش موفقیت آمیز سجیل بودند.
موشک سجیل ۲ دارای قدرت تحرک بالایی است. این موشک به عنوان یکی از دوربردترین موشک‌های ایران شناخته می‌شود که سوخت آن نیز جامد بوده و تاکنون مورد آز مایش قرار گرفته است. این موشک به علت سامانه پرتاب متحرک با قابلیت حمل موشک آماده پرتاب دارای قابلیت بالقوه‌ای است که تحول عظیمی در صنعت موشکی ایران به وجود آورد.

به واقع طراحی سجیل به گونه‌ای است که سامانه موشکی گنبد آهنین و پاتریوت آمریکا نمی‌توانند با آن مقابله کنند. سیستم موشکی پاتریوت ایالات متحده در زمره سیستم‌های دفاعی برتر دنیا قرار می‌گیرد که وظیفه اصلی آن مقابله با موشک‌های بالستیک است. این سامانه دارای رادار مرکب چند کاره است و کشور‌هایی از جمله اسپانیا، آلمان، عربستان، رژیم صهیونیستی و … از این سامانه استفاده می‌کنند.