چهارشنبه , ۵ آبان ۱۴۰۰
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » علی شمخانی درباره رابطه میان آقای جان بولتن مشاور جدید امنیت ملی آمریکا و سازمان مجاهدین خلق چه میگوید؟

علی شمخانی درباره رابطه میان آقای جان بولتن مشاور جدید امنیت ملی آمریکا و سازمان مجاهدین خلق چه میگوید؟

مواضع اخیر جان بولتون درباره رژیم ولایت فقیه  و اپوزیسیون رژیم حاکم بر ایران و واکنشهای مقامات رژیم ولایت فقیه به این حکایت از چه دارد؟!

مشرق به نقل از فارس: دبیر شورای عالی امنیت ملی نظام حاکم بر کشورمان گفت: برای یک کشور به ظاهر ابرقدرت مایه شرمساری است که مقام مسئول امنیت ملی آن حقوق بگیر یک فرقه‌ی تروریستی با سابقه کشتار 17 هزار نفر از شهروندان بیگناه ایران باشد.

به گزارش مشرق، علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی صبح امروز (یکشنبه) در جمع مدیران و کارکنان دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو و قدردانی از تلاش و فعالیت شبانه روزی کارکنان این نهاد و مجموعه دستگاه‌های همکار در حوزه‌های سیاسی، امنیتی، فرهنگی، اقتصادی و دفاعی کشور گفت: قدرت، ابتکار عمل و تدبیر هوشمندانه جمهوری اسلامی ایران درحفاظت از حریم امنیت ملی و عقیم گذاشتن راهبرد غربی- عبری- عربی برای بی ثبات سازی منطقه در سال جاری با شتاب و ابعاد گسترده‌تری تداوم خواهد یافت.

نماینده مقام معظم رهبری با اشاره به دستاوردهای مهم سال گذشته از جمله برگزاری امن و پرشور انتخابات، رشد اقتصادی قابل قبول، استمرار کاهش تورم، اشتغالزایی، نابودسازی داعش و حماسه‌های حضور مردم در تجدید پیمان با آرمان‌های انقلاب در 9 دی و 22 بهمن و یاری رسانی شورانگیز به زلزله زدگان غرب کشور، بر تلاش و عزم مضاعف برای تقویت استحکام ساخت درونی نظام تاکید کرد.

وی با اشاره به تحرکات برنامه ریزی شده دشمن برای ناامن سازی مرزها و ایجاد بی ثباتی در داخل کشور، بر ضرورت مقابله با جنگ نرم نظام سلطه برای ضربه زدن به انسجام داخلی افزود: تمرکز دشمن بر جنگ اقتصادی و عملیات روانی برای القای ناکارآمدی در نظام، ضرورت حفظ انسجام و همکاری مردم و مسئولان و بسیج ظرفیت‌های ملی برای حل مشکلات اصلی کشور را مضاعف کرده است.

دریابان شمخانی با اشاره به مشی ثابت دولت‌های مختلف آمریکا در پیگیری راهبرد تضعیف و ضربه زدن به جمهوری اسلامی ایران افزود: وجود کیش شخصیت و علاقه جنون آمیز به مطرح شدن در رئیس جمهور فعلی آمریکا موجب شده که اقدامات و تصمیمات ضد ایرانی وی از رفتارهای پیچیده گذشتگان فاصله بگیرد و متناسب با خلق و خوی کودکانه او برای دیده شدن، بروز و ظهور یابد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: برای یک کشور به ظاهر ابرقدرت مایه شرمساری است که مقام مسئول امنیت ملی آن حقوق بگیر یک فرقه‌ی تروریستی با سابقه کشتار 17 هزار نفر از شهروندان بیگناه ایران باشد.
وی افزود: آمریکایی‌ها با صرف میلیون‌ها دلار هزینه از ابزارهای مختلف چون مداخله  نظامی،تحریم‌های اقتصادی، تضعیف قدرت دفاعی، ایجاد بحران‌های سیاسی و امنیتی برای تضعیف و متوقف سازی ایران استفاده کرده‌اند، ولی این اقدامات نه تنها موجب دستیابی آنها به اهدافشان نشده، بلکه زمینه ساز تقویت اقتدار و نفوذ معنوی ایران شده است.

شمخانی با اشاره به اهمیت و جایگاه دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی در طراحی و اجرای سیاست‌های کلان امنیت ملی و ایجاد هماهنگی بین دستگاه‌های مختلف بر ارتقای کیفی برنامه‌های این نهاد متناسب با ضرورت‌های امنیت ملی تاکید کرد و اظهار داشت: اتحاد و اجماع در مسئولان جمهوری اسلامی و ارتباط وثیق حاکمیت با مردم ضامن حفظ استقلال و افزایش انگیزه و تلاش ملی برای پیگیری اولویت‌های اصلی کشور در ابعاد اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و امنیتی است.

منبع: فارس
طرح جنجالی جان بولتون برای خروج از توافق هسته ای ایران: همه ویزاهای ایران را لغو کنید

جان بولتون سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل که از نزدیکان دولت ترامپ محسوب می شود، طرحی برای خروج آمریکا از توافق هسته ای با ایران دارد.

آقای بولتون طرح خود را در سایت نشنال رویو منتشر کرد، می گوید این طرح را برای خروج آمریکا از برجام تهیه کرد و می خواست به رئیس جمهوری آمریکا ارایه کند. آقای بولتون در مقدمه ای که بر این طرح نوشته، ضمن انتقاد از دوبار تایید پایبندی ایران به توافق هسته ای، از اخراج برخی مشاوران دولت ترامپ انتقاد کرد و نوشت شاید این طرح به دست رئیس جمهوری نرسد.

اما این طرح چیست؟ آقای بولتون می گوید باید با انعکاس رفتارهای ایران از جمله تأمین منابع مالی برای عملیات تروریستی، توجه جهان را بیشتر به عملکردهای غیرقابل قبول ایران جلب کرد.

چهار قدم اصلی به نظر آقای بولتون برای خروج از توافق هسته ای با ایران:

۱- رایزنی سریع و بدون سر و صدا با بازیگران عمده مانند فرانسه، بریتانیا، آلمان، اسرائیل و عربستان سعودی. اطلاع رسانی در مورد عزم ما مبنی بر ملغی کردن برجام به دلیل تخطیهای آشکار ایران و سایر رفتارهای غیر قابل قبول این کشور.

۲- تنظیم و تدوین مدارکی که تشریح کننده آن هستند که توافق به نفع منافع ملی آمریکا نیست، ایران چگونه آنرا نقض کرده و چرا از زمان توافق رفتار ایران در منطقه بدتر شده است.

۳- آغاز کمپینی دیپلماتیک؛ خصوصاً در اروپا و خاورمیانه با تأکید بر اولویت داشتن خطرهایی که از سوی ایران متوجه جهان است.

۴- برنامه ریزی یک کمپین برای جلب حمایت و همراهی کنگره و افکار عمومی در داخل و خارج از آمریکا.

لغو همه ویزاهای ایرانیان

اما بخش جنجالی طرح جان بولتون، پیشنهاد او برای لغو همه ویزاهای ایرانیان است.

بولتون در طرح خود نوشت:

  • به موازات جلب حمایت بین المللی، آمریکا صدور ویزا برای ایرانیان را حتی برای مطالعات دانشگاهی و تحقیق، دانشجوئی، ورزشی و دیگر روابط فرهنگی بطور کل متوقف کند و دیگر اینکه حمایت خود از مخالفین دموکراتیک نظام جمهوری اسلامی را علناً اعلام کند.
  • سفارتهای ما باید با دلایل و اطلاعات کافی دلیل ملغی کردن برجام را برای کشورهای میزبانشان توضیح دهند. ما احتیاج به تلاشهای موازی در سازمان ملل و سایر نهادهای بین المللی داریم. سفارتهای ما نباید خود را محدود به گفتگو با دولتها بکنند، بلکه آنها باید دیپلماسی عمومی را هم دنبال کنند.
  • پس از توضیح و توجیه ملغی کردن برجام، هدف بعدی باید ساخت یک ائتلاف جدید ضد غنی سازی باشد که از سوی دولت قبلی هدر رفته است. این ائتلاف باید همپیمانان ما در اروپا، اسرائیل و کشورهای حوزه خلیج فارس را در بر بگیرد. به همین منظور ما باید از هرگونه پیشنهاد درباره افزایش تحریمها علیه ایران و سایر اقدامات در پاسخ به برنامه های هسته ای و موشکی این کشور، حمایت از تروریسم و کلا سیاستهای جنگ طلبانه این کشور مانند دخالت در عراق و سوریه استقبال کنیم.
  • واضح است که چین و روسیه نیازمند توجه دقیقا در جریان اعلام این خبر هستند. آنها می توانند به نشانه احترام پیش از اعلام عمومی در جریان این اتفاق قرار بگیرند اما نباید در جریان اقدامات دیپلماتیک پیش از اعلام که در بالا توضیح داده شد حضور داشته باشند. ما باید از همکاری کامل آنها استقبال کنیم اما چه با همراهی آنها و چه بدون همکاری با آنها به جلو پیش برویم.
  • ایران به احتمال زیاد پس از ملغی شدن برجام علاقه ای به گفتگو نخواهد داشت اما ما باید همیشه باب مذاکره را باز بگذاریم تا بتوانیم قصد اصلی ایران برای ساخت سلاح هسته ای که پیش از این مورد توجه قرار نگرفته بود را نشان دهیم.