پنجشنبه , ۶ آبان ۱۴۰۰
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » ماهیت افکار استالینیستی پیشانی سیاه ها در جمهوری اسلامی آشکار میشود

ماهیت افکار استالینیستی پیشانی سیاه ها در جمهوری اسلامی آشکار میشود

علاءالدین بروجردی ، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به تغییرات کلیدی در تصمیم‌گیریها در حوزه سیاست خارجی آمریکا، گفت که آمریکایی‌ها بنا دارند سیاست‌های تندتری را نسبت به جمهوری اسلامی ایران اتخاذ کنند و ما باید در مقابل نگاه به شرق به ویژه چین و روسیه را تقویت کنیم.

علاءالدین بروجردی با اشاره به انتصاب جان بولتون به عنوان مشاور امنیت ملی آمریکا، گفت: ترامپ از دوران تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری کمر همت را برای مقابله با برجام بسته بود و تلاش زیادی در این راستا انجام داد. او در همان دوران این تعبیر را به کار برد که ما این برگه را پاره خواهیم کرد. تلاش زیادی هم کرد که این اتفاق بیفتد اما هم اروپایی‌ها مخالف جدی این موضوع بودند و هم تیلرسون وزیر خارجه سابق آمریکا، لذا برای تحقق این هدف تغییراتی را انجام داد.

بروجردی امضا قراردادهای تسلیحاتی میان عربستان و آمریکا را بی ارتباط با سیاستهای منطقه ای برای مقابله جدی با اقدامات مداخله جویانه جمهوری اسلامی در منطقه نمی داند.

بروجردی در عین حال پیشنهاد می دهد در برابر این تغییرات ما باید چرخش مان به سوی چین و روسیه را بیشتر کنیم.

اظهارات مقامات جمهوری اسلامی از واهمه شان در انتصاب جدید در کاخ سفید پرده برمی دارد و ماهیت افکار استالینیستی شان  را آشکار می کند.

به گزارش خبرگزاری کار ایران – ایسنا ، بروجردی مدعی است : در سفر ترامپ به عربستان قراردادهای هنگفت در عرصه تسلیحات منعقد شد که بخش اولش در همان سفر و بخش دومش در سفر بن سلمان به آمریکا محقق شد.

وی اذعان می کند : با توجه به نظرات عربستان در سیاست‌های منطقه‌ای برای مقابله با جمهوری اسلامی، این موضوع مزید بر علت بود که آمریکایی‌ها سیاست‌های تندتری را نسبت به جمهوری اسلامی اتخاذ کنند.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در تکمیل حلقه فشار بر سیاستهای مداخله جویان و خصمانه جمهوری اسلامی در منطقه می افزاید :  حلقه سوم این زنجیرۀ فشار ، اسرائیل است « که آنها هم پیوسته بر این آتش می‌دمیدند» و در نتیجه ترامپ چون دید نمی‌تواند با تیم قبلی این اهداف را محقق کند اقدام به تغییراتی کلیدی در عناصر تصمیم‌گیر در عرصه سیاست خارجی آمریکا کرد که اولین تغییر مربوط به وزیر خارجه آمریکا و بعد مشاور امنیت ملی بود.

بروجردی اعتراف می کند : «بهره‌گیری از عناصر مخالف سیاستهای جمهوری اسلامی نشان دهنده این است که آمریکایی‌ها به دنبال فشارهای بیشتری بر جمهوری اسلامی هستند. علت اساسی‌اش هم توافقاتی است که با اسرائیل و عربستان برای مقابله با جمهوری اسلامی دست یافته اند، بنابراین قابل پیش‌بینی بود که ما شاهد تندتر شدن سیاست‌های آمریکا در این عرصه و نقطه مقابل جمهوری اسلامی باشیم.»

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس معتقد است ، برای مقابله با اتخاذ سیاستهای جدید امریکا و همپیمانانش در منطقه باید بر حضور مداخله جویانه و خصمانه جمهوری اسلامی در خاورمیانه افزود و راه حل دومی که پیشنهاد می کند : « باید نگاه به شرق تقویت شود» ؛ وی در اینباره مدعی است : ما باید ارتباط با کشورهای مهمی مثل چین و روسیه را که آنها هم مورد تحریم آمریکا قرار گرفته‌اند و چالش‌های جدی با این کشور دارند، تقویت کنیم بخصوص بعد از تعرفه‌هایی که به دستور ترامپ بر کالاهای صادراتی چین به آمریکا وضع شد و عمل متقابل چین که ما باید این بخش از رابطه را با توجه به مجموعه سیاست‌های اقتصادی و همچنین منافع ملی‌مان تقویت کنیم.

وی اضافه کرد: چین و روسیه دو عضو مهم و تاثیرگذار دائم شورای امنیت هستند و تقویت این ارتباطات به بی‌اثر و کم اثر کردن فشارهای آمریکا کمک خواهد کرد.

بروجردی در پایان درباره نقش و رویکرد وزارت خارجه و دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی به این موضوع، گفت: اینها در واقع سیاست‌هایی است که در سطح بالاتر از وزارت خارجه در شورای عالی امنیت ملی اتخاذ می‌شود و تا جایی که مطلع هستم سمت و سوی سیاستگذاری ما در همین جهت است.