سه شنبه , ۲۷ مهر ۱۴۰۰
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » دو نماینده مجلس: فیلترینگ تلگرام تصویب شده است

دو نماینده مجلس: فیلترینگ تلگرام تصویب شده است

دو نماینده مجلس خبر دادند که شورای عالی فضای مجازی فیلترینگ تلگرام را تصویب کرده است. فیلترینگ تلگرام طبق این مصوبه از آغاز سال ۹۷ اعمال خواهد شد. دولت و وزارت ارتباطات تاکنون واکنش روشنی نشان نداده‌اند.

سیده حمیده زرآبادی نماینده اصلاح‌طلب قزوین در مجلس و محمدرضا نجفی نماینده تهران روز شنبه (۲۶ اسفند/۱۷ مارس) از فیلترینگ تلگرام در سال ۹۷ خبر دادند.

محمدرضا نجفی نماینده تهران روز شنبه (۲۶ اسفند/۱۷ مارس) به خبرگزاری ایسنا گفت که دو هفته پیش خبر فیلترینگ تلگرام را شنیده و فیلترینگ تلگرام به تصویب شورای‌عالی فضای مجازی رسیده است.

ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورایعالی فضای مجازی روز دوشنبه (۲۱ اسفند) اعلام کرده بود: «با تقویت پیام‌رسان‌های بومی باید شرایطی فراهم کرد که بدون نیاز به فیلترینگ تلگرام، کاربران ایرانی به پیام‌رسان‌های بومی مهاجرت کنند.»

اظهارات دبیر شورای‌عالی فضای مجازی واکنش‌های زیادی برانگیخت.

واکنش به فیلترینگ تلگرام

سیده حمیده زرآبادی ، عضو اصلاح‌طلب مجلس در گفت‌وگو با ایلنا در واکنش به اظهارات دبیر شورای‌عالی فضای مجازی درباره احتمال اعمال محدودیت‌ برای شبکه تلگرام در سال جدید گفت: «بنابر اطلاعات موثقی که از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات دارم، فیلترینگ دائم تلگرام در سال آینده به تصویب شورای‌عالی فضای مجازی رسیده و این اظهارات به‌نوعی زمینه‌سازی برای انجام این تصمیم در افکار عمومی است.»

هنوز دولت روحانی و وزیر ارتباطات به صورت شفاف درباره این مصوبه شورای عالی فضای مجازی مبنی بر فیلترینگ تلگرام واکنشی نشان نداده‌اند.

خانم زرآبادی در این ارتباط می‌گوید که وزارت ارتباطات شفافیت نشان نداده و مردم فکر می‌کنند که دولت موافق این تصمیم است. او تاکید کرد: «انتظار این است که دولت یا وزارت ارتباطات اگر مخالف این تصمیم است، حداقل موضع خود را با شفافیت به مردم اطلاع دهد و با رسانه‌ها مصاحبه کند و بگوید که چنین اتفاقی باوجود مخالفت دولت، درشرف تحقق است.»

سیده حمیده زرآبادی خاطرنشان کرد که فیلترینگ دائم تلگرام طبق اطلاعاتی که او دارد به دنبال مشکلاتی بوده است که پس از اعتراض‌های دی‌ماه انجام می‌گیرد. به گفته این نماینده مجلس در زمان اعتراض‌ها در مقطعی فیلترینگ تلگرام به‌طور موقت انجام شده و این مسئله در جلوگیری از گسترش ناآرامی‌ها موثر بوده است و مسئولان سعی دارند برای سال آینده تلگرام را به‌طور دائم فیلتر کنند.

این نماینده مجلس اما تاکید می‌کند، فیلترینگ تلگرام تاثیری در استفاده کاربران از آن نخواهد داشت. او یادآور می‌شود که با وجود ممنوعیت ماهواره در عمل شهروندان از آن به صورت گسترده استفاده کرده‌اند. او با توجه به این تجربه تاکید دارد که کاربران با فیلترشکن‌ها همچنان از تلگرام استفاده خواهند کرد.

نکته مهم دیگری که این نماینده مجلس اشاره می‌کند این است که فیلترینگ تلگرام برخلاف ادعای دبیر شورای‌عالی فضای مجازی مردم را به استفاده از پیام‌رسان‌های داخلی سوق نخواهد داد، چون کاربران به دلیل وابستگی این شرکت‌های پیام‌رسان به برخی نهادهای حکومتی از آنها استفاده نخواهند کرد.

این نماینده مجلس می‌گوید برای راه‌اندازی شرکت‌های پیام‌رسان باید تجهیزات از کشورهای خارجی خریداری شود اما خریداری این تجهیزات به‌طور کامل در انحصار دو شرکت وابسته به حاکمیت است.