سه شنبه , ۲۷ مهر ۱۴۰۰
صفحه اول » بین المللی » به رغم اعتراض‌ها آلمان هشت قایق‌ رزمی به عربستان می‌دهد

به رغم اعتراض‌ها آلمان هشت قایق‌ رزمی به عربستان می‌دهد

عربستان تاکنون یکی از بهترین مشتریان تجهیزات نظامی آلمان بوده است. صدور این تجهیزات به عربستان چندی‌ست که به خاطر شرکت این کشور در جنگ یمن ممنوع شده است. اکنون قرار است آلمان هشت قایق‌ گشتی به عربستان بدهد.

پتر آلتمایر، وزیر اقتصاد آلمان، در نامه‌ای به کمیسیون اقتصادی مجلس نمایندگان آلمان “بوندس‌تاگ” نوشته است که دولت آلمان موافقت خود را با تحویل ۸ قایق‌ گشت رزمی به عربستان سعودی اعلام کرده است.

اتحاد احزاب دموکرات مسیحی و سوسیال دمکرات آلمان در گفت‌وگوهای ائتلافی توافق کرده بودند که صدور تجهیزات نظامی به کشورهایی که “به طور مستقیم” در جنگ یمن درگیر هستند، ممنوع باشد.

البته در تفاهم ائتلافی اعلام شده بود قراردادهایی که در گذشته با این کشورها بسته شده است به قوت خود باقی بمانند و ادامه خواهند یافت. از جمله این قراردادها تحویل قایق‌های گشتی آلمان به عربستان سعودی است.

عربستان سعودی بدون شک کشوری است که “به طور مستقیم” در جنگ یمن درگیر است. این کشور با حملات هوایی و نیروی زمینی خود در جنگ با شبه‌نظامیان حوثی در یمن‌ قرار دارد.

عربستان سعودی در رأس ائتلافی از ۹ کشور از سال ۲۰۱۵ میلادی با شبه‌نظامیان حوثی یمن می‌جنگد. حوثیان یمن به یکی از فرقه‌های شیعی گرایش دارند و از سوی ایران حمایت می‌شوند.

سفارش ۴۸ قایق‌ گشت نظامی به آلمان

شرکت کشتی‌سازی “لورسن” در ایالت مکلنبورگ فورپومرن آلمان قراردادی میلیاردی با عربستان سعودی بسته است که برمبنای آن این شرکت باید برای تکمیل ناوگان دریایی عربستان قایق‌های گشت نظامی به این کشور تحویل دهد.

شروع تولید این قایق‌های‌ گشت نظامی در سال ۲۰۱۵ آغاز شد. در سال گذشته میلادی (۲۰۱۷) چند قایق رزمی به  عربستان تحویل داده شد. برمبنای اطلاعات اولیه، عربستان در مجموع ۴۸ قایق‌ گشت نظامی به آلما ن سفارش داده بود.

گفته می‌شود در شرکت کشتی‌سازی “لورسن” در ایالت مکلنبورگ فورپومرن آلمان، ۳۰۰ کارگر به ساخت این قایق‌ها مشغولند. وظیفه این قایق‌های گشت نظامی تامین امنیت مرزهای آبی عربستان اعلام شده است.

البته قرار بر این است که عربستان از این قایق‌ها برای بستن راه دریایی به یمن استفاده نکند. دولت آلمان بر این نظر است که عربستان مفاد این قرارداد را قبول کرده و تعهد داده که از این قایق‌ها در جنگ با شبه‌نظامیان حوثی‌ استفاده نکند.

دویچه وله