یکشنبه , ۱۳ فروردین ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » آخرین تحولات خاورمیانه!

آخرین تحولات خاورمیانه!

وزیر قطری: به ایران و قدرت اش افتخار می کنیم/افشای نقش تاجران امارات و عربستان در سیاست‌های ضدایرانی کاخ سفید/صادر نشدن مجوز فروش هواپیما به ایران توسط آمریکا

ابراز افتخار وزیر قطری به ایران و قدرت اش، قصد ترکیه برای ایجاد پایگاه نظامی در شمال عراق، صادر نشدن مجوز فروش هواپیما به ایران توسط آمریکا، خروج بیش از 7 هزار فرد مسلح و خانواده‌هایشان از غوطه شرقی دمشق و افشای نقش تاجران امارات و عربستان در سیاست‌های ضدایرانی کاخ سفید از جمله مهم ترین خبرها و رویدادهای خاورمیانه در 24 ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به پایان حملات اسرائیل به سوریه با خواست پوتین نیز اشاره کرد.

معاون سابق وزارت جنگ رژیم صهیونیستی گفت بعد از تاکید «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه بود که حملات هوایی اسرائیل به خاک سوریه پایان یافت.

«افریم سنه» که در سال ۲۰۰۶ معاون وزیر جنگ وقت رژیم صهیونیستی بود، طی سخنرانی در همایشی در نتانیا افشار کرد که پوتین یک ماه قبل در تماس تلفنی با «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر این رژیم تاکیده کرده بود حملات به سامانه‌های پدافندی سوریه باید پایان یابد.

به نوشته وبگاه «تایمز اسرائیل» سنه توضیح داد: «جنگ شنبه ۱۰ فوریه (یادتان هست) چرا اسرائیل (حملات را) متوقف کرد؟ تماسی از سوی پوتین با نتانیاهو گرفته شد. پوتین گفت دیگر کافی است».

وی این مسئله را «ازبین رفتن آزادی عمل اسرائیل در منطقه» توصیف کرده و افزود: «به این اتفاق می‌گویند محدود شدن توانایی اسرائیل برای عملیات در خاورمیانه. این نام دیگری ندارد».

در تاریخ شنبه ۱۰ فوریه جنگنده‌های رژیم صهیونیستی به بهانه ورود یک پهپاد از حریم هوایی سوریه به آسمان فلسطین اشغالی، نقاطی را در خاک سوریه هدف قرار دادند. در همین حین یک جنگنده اسرائیلی درپی اصابت یک موشک ضد هوایی سوری ساقط شد.

وزیر قطری: به ایران افتخار می کنیم

«محمد بن عبدالله الرمیحی» وزیر شهرداری و محیط زیست قطر در حاشیه نمایشگاه بین المللی کشاورزی که در دوحه برگزار شد، با «علی اکبر مهر فرد» معاون وزیر کشاورزی جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت‌وگو کرد.

الرمیحی در جریان این دیدار تأکید کرد که جمهوری اسلامی ایران با توجه به مسئولیتهای بین المللی خود موضع روشنی در خصوص محاصره اقتصادی علیه قطر اتخاذ کرد.

وزیر قطری: به ایران و قدرت اش افتخار می کنیم/افشای نقش تاجران امارات و عربستان در سیاست‌های ضدایرانی کاخ سفید/صادر نشدن مجوز فروش هواپیما به ایران توسط آمریکا

وی خاطر نشان کرد که ایران به خاطر مواضعش نسبت به محاصره قطر تحت فشار قرار گرفت، ولی «ملت ایران قدرت را خود را ثابت کرده است، ولی برخی از کشورهای عربی منطقه از فهم اهمیت این موضوع ناتوان هستند».

شبکه خبری العالم به نقل از این مسئول قطری گزارش داد که ایران یک قدرت منطقه‌ای است.

این وزیر قطری با بیان اینکه برای ایجاد موازنه منطقه‌ای نیازمند ایران هستند، تأکید کرد که «بیشتر کشورهای عربی منطقه نیازمند تجربه سیاسی هستند و با وجود اینکه بیش از 40 یا 50 سال پیش به استقلال رسیده‌اند، ولی همچنان از مقابله با دیگران عاجز هستند. ما به ایران و قدرتش افتخار میکنیم».

قصد ترکیه برای ایجاد پایگاه نظامی در شمال عراق

شبکه خبری «اسکای نیوز» روز پنجشنبه گزارش داد که ترکیه در حال برنامه‌ریزی برای ایجاد پایگاه نظامی در شمال عراق است.

این شبکه گزارش داد که چنین نقشه هایی پوششی برای چشم طمع ترکیه به عراق است.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه چند روز پیش اعلام کرده بود که تأمین امنیت کشورش مستلزم تسلط بر مناطقی از عراق و سوریه است.

به گزارش اسکای به نقل از رسانه های ترکیه، آنکارا در تلاش است که «به صورت موقت» در منطقه «هاکورک» واقع در منطقه کردستان عراق پایگاه نظامی ایجاد کند.

این منطقه کوهستانی که همجوار مرزهای ترکیه است، شامل پایگاههای متعلق به حزب «کارگران کردستان» (پ.ک.ک) است که ترکیه آن را یک گروه تروریستی می‌داند.

بنا بر این گزارش، با توجه به سوابق ترکیه در عراق، مسئولان و مردم این کشور بیم آن دارند که حضور نظامی موقت ترکیه، به حضور دائمی بدل شود.

صادر نشدن مجوز فروش هواپیما به ایران توسط آمریکا

مذاکره‌کننده ارشد آمریکایی‌ها با طرف‌های اروپایی در زمینه اصلاح و تکمیل برجام تصریح می‌کند که ایالات متحده مجوز فروش هواپیماها به ایران را صادر نمی‌کند.

بریان هوک، مدیر بخش برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری وزارت خارجه آمریکا می‌گوید که ایالات متحده مجوز فروش هواپیما به ایران را «صادر نمی‌کند».

وزیر قطری: به ایران و قدرت اش افتخار می کنیم/افشای نقش تاجران امارات و عربستان در سیاست‌های ضدایرانی کاخ سفید/صادر نشدن مجوز فروش هواپیما به ایران توسط آمریکا

این مقام وزارت خارجه آمریکا که مذاکره‌کننده ارشد این کشور با طرف‌های اروپایی بر سر اصلاح و تکمیل برجام است، در خصوص نگرانی ایرانی‌ها از این که ترامپ همچنان مجوز فروش هواپیماهای غربی به ایران را صادر نکرده است، گفت: «من به آن‌ها می‌گویم که شما از خطوط هواپیمایی تجاری خود برای جابه‌جا کردن تروریست‌ها و تسلیحات در اطراف خاورمیانه، از جمله سوریه، استفاده می‌کنید و ما مجوز [فروش هواپیماها] را صادر نمی‌کنیم».

دولت ایران پس از انعقاد توافق برجام در سال 2015، برای خرید 180 فروند هواپیمای مسافربری، قراردادهایی را با شرکت‌های بوئینگ و ایرباس امضا کرد، اما این توافق به تأیید آمریکا نیاز دارد زیرا بخش‌هایی از این هواپیماها در آمریکا تولید می‌شوند.

خروج بیش از 7 هزار فرد مسلح و خانواده‌هایشان از غوطه شرقی دمشق

منابع میدانی حاضر در غوطه شرقی دمشق از توافق تروریستها با ارتش سوریه در شهر «حرستا» خبر دادند.

بر اساس این توافق، قرار است که روز پنجشنبه تروریستهای حاضر در شهر حرستا به همراه خانواده های خود از این منطقه خارج و به استان ادلب اعزام خواهند شد.

وبگاه خبری مراسلون گزارش داد که هر کس از افراد مسلح خواستار خروج نباشد، میتواند با تحویل سلاح و رسیدگی به وضعیتش در این منطقه باقی بماند.

رسانه های معارض نیز ضمن تأیید این مسئله، گزارش دادند که مسئولان سوری و مرکز مصالحه روسیه در سوریه با عناصر احرار الشام به این توافق دست یافتند.

وزیر قطری: به ایران و قدرت اش افتخار می کنیم/افشای نقش تاجران امارات و عربستان در سیاست‌های ضدایرانی کاخ سفید/صادر نشدن مجوز فروش هواپیما به ایران توسط آمریکا

قرار است که امروز 1500 شخص مسلح به همراه 6 هزار نفر از خانواده های افراد مسلحی که تمایل ندارند به وضعیتشان رسیدگی شود به ادلب منتقل شوند.

طی روزهای گذشته صدها غیر نظامی از شهر حرستا به مراکز اقامت منتقل شدند. مرکز مصالحه روسیه در سوریه تأکید کرد که 315 نفر از افراد مسلح حاضر در حرستا از این شهر خارج شدند.

ارتش سوریه چندی پیش موفق شد تروریستهای حاضر در حرستا را به طور کامل محاصره و این شهر را از شهر «دوما» و سایر شهرکهای غوطه جدا کنند.

افشای نقش تاجران امارات و عربستان در سیاست‌های ضدایرانی کاخ سفید

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز شواهد تازه ای از تاثیرگذاری عوامل وابسته به عربستان سعودی و امارات عربی متحده بر سیاست‌های دولت آمریکا را فاش کرد.

به گزارش نیویورک تایمز، بر اساس مصاحبه‌ها و اسناد در تحقیقات یک سال گذشته «رابرت مولر»، دادستان ویژه تحقیق دربارۀ دخالت احتمالی روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که همزمان پرونده‌های دیگر درباره دخالت خارجی ها در انتخابات 2016 را نیز در دست دارد، شواهدی را از تاثیر حامی مالی ترامپ که از جانب امارات و عربستان گماشته شده را فاش می‌کند.

صدها صفحه از تبادلات ایمیلی بین دو نفر اصلی ماجرا، فاش کننده تلاش برای اعمال نفوذ و تاثیرگذاری بر ترامپ از جانب دو کشور نفت خیز حاشیه خلیج فارس و در عین حال هم‌پیمان آمریکاست.

برنامه کاری اصلی این دو نفر فشار به کاخ سفید برای برکناری «رکس تیلرسون»، وزیرخارجه آمریکا بوده است.

تیلرسون هفته گذشته و از طریق یک پیام توئیتری اخراج شد و از شواهد برمی‌آید ترامپ تصمیم گرفته است رویکرد سخت گیرانه تری در قبال ایران و قطر در پیش بگیرد.

«جورج نادر»، مشاور سیاسی ولی‌عهد ابوظبی و «الیوت برویدی»، معاون رئیس کمیته ملی جمهوری خواهان در امور مالی که از حامیان مقابله سخت با ایران و قطر هستند به صورت مکرر ترامپ را تحت فشار گذاشتند تا به صورت خصوصی و خارج از کاخ سفید با محمد بن زاید آل نهیان، حاکم غیررسمی امارات دیدار کند.

وزیر قطری: به ایران و قدرت اش افتخار می کنیم/افشای نقش تاجران امارات و عربستان در سیاست‌های ضدایرانی کاخ سفید/صادر نشدن مجوز فروش هواپیما به ایران توسط آمریکا

نیویورک تایمز نوشت، نادر با قراردادی به ارزش بیش از یک میلیارد دلاری برای شرکت امنیتی «سیرسینوس» که به برویدی تعلق دارد موفق شد مقام جمهوری‌خواه آمریکایی را برای پیش بردن اهداف و نقشه های ابوظبی وسوسه کند. همچنین 200 میلیون دلار نیز از جانب امارات به شرکت برویدی تعلق گرفت.

نادر همچنین با چرب زبانی در مقابل برویدی و گفتن این جمله که «چقدر خوب با رئیس تا میکنی» که به ترامپ اشاره داشت و تکرار این نکته که «نقش جادویی، محوری و جدایی ناپذیر تو برای کمک» را به حاکمان عربستان و امارات می‌گوید، موفق شد برویدی را جذب کند.

راضی کردن برویدی توسط نادر در اسنادیکه در اختیار نیویورک تایمز هستند، وجود دارد. روزنامه آمریکایی می گوید این اسناد که شامل ایمیل‌ها، طرح های تجاری و قراردها می‌شود توسط یک گروه ناشناس که منتقد نگرش برویدی در خاورمیانه هستند گردآوری شده است.

داستان تحقیات مولر به اینجا رسیده است که نادر باید درباره نقش هایش در تزریق پول‌های اماراتی برای کمپین انتخاباتی ترامپ شهادت دهد. این بخشی از تحقیقات درباره نقش پول های خارجی در پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 است. این اسناد شواهدی مبنی بر واسطه گری نادر برای محمد بن سلمان را نیز شامل می‌شود. وکیل نادر حاضر به پاسخ گویی درباره این موضوع نشده است.

اما دو نفر نزدیک به برویدی می‌گویند مقام جمهوری‌خواه  توسط دادستان ویژه احضار نشده است.

برویدی در بیانیه‌ای گفته است که اقدامات او برای تقویت امنیت ملی و در هماهنگی کامل با دولت آمریکا بوده است. او افزود: «من همیشه در مقابل ایران و افراطی‌گری اسلامی به مواجهه قوی اعتقاد داشته ام و برای این کار با دوستان عرب‌مان از نزدیک در حال کار و تلاش بودیم.»

برویدی اما در بیانیه‌اش اعلام کرد صحت همه این اسناد را نمی‌تواند تایید کند اما نیویورک تایمز اعلام کرد می‌تواند کپی آنها را در اختیار برویدی بگذارد. بر اساس اطلاعات افراد نزدیک به موضوع، به نادر در قضیه همکاری با رابرات مولر، مصونیت داده شده است.

سخنگوی برویدی ادعا کرد این اسنادی که نیویورک تایمز به آنها دسترسی پیداکرده، توسط هکرهایی که برای قطر کار می‌کنند و به تلافی اقدامات برویدی علیه این کشور در مقابل عربستان و امارات به سرقت رفته‌اند.

«لی ولوسکی» یکی از وکلای برویدی هفته جاری و در نامه ای به سفیر قطر در واشنگتن با لحنی تهدید آمیز نوشت: «ما از دولت شما انتظار داریم تا بازیگران سرکشی که در قطر باعث آسیب جدی به آقای برویدی می شوند را پاسخگو نگه دارند».

امارات و عربستان رابطه بسیار گرمی با دولت ترامپ دارند. رئیس جمهور آمریکا بارها با این دو متحد منطقه ای واشنگتن کنار آمده اما نتوانسته با اعضای کابینه‌اش بر سر موضوعی به تفاهم برسد.

به گزارش نیویورک تایمز ترامپ به همراه امارات و عربستان موضع جنگ‌طلبانه بیشتری را در قبال ایران دارد. حتی بیشتر از اعضای کابینه اش و دولت اوباما. او حتی تهدید کرد که توافق هسته ای ایران را پاره می‌کند.

در مارس ۲۰۱۷ برویدی طی ایمیلی به نادر، ائتلاف پیشنهادی واشنگتن علیه قطر و اخوان المسلمین را ترسیم و مبلغ آنرا 12.7 میلیون دلار برآورد می‌کند. نادر هم برای برویدی 2.7 میلیون دلار برای مشاوره، بازاریابی و دیگر خدمات مشاوره ای در نظر می‌گیرد.

همچنین این مبلغ به عنوان کمک برای برگزاری کنفرانس‌هایی در دو اندیشکده مستقر در واشنگتن یعنی «اندیشکده هادسون» و «بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها» برای تاختن به قطر و اخوان المسلمین اختصاص یافت.

اندیشکده هادسون دریافت پول از کشورهای خارجی غیردموکراتیک را ممنوع کرده است. همچنین اندیشکده دفاع از دموکراسی نیز دریافت کمک مالی از تمام کشورهای خارجی را ممنوع کرده است. بنابراین نادر به عنوان مشاور ولی عهد امارات، نگرانی ها درباره اینکه این پول مستقیما از یک دولت خارجی تزریق شده را افزایش می‌دهد.

اسناد نشان می‌دهد این پول‌ها توسط شرکتی در ونکوور کانادا که توسط برویدی کنترل می‌شود به این موسسات منتقل شده است.

ماه ها بعد و زمانی که برویدی برای برگزاری نشستی با ترامپ در دفتر ریاست جمهوری آماده می‌شد، نادر برویدی را تحت فشار می‌گذارد تا ترتیب یک ملاقات محرمانه میان ترامپ و ولی‌عهد ابوظبی، محمد بن زاید که نادر به او لقب «رفیق» داده را در خارج از کاخ سفید بدهد.

نادر به برویدی نوشت: «به او (ترامپ) بگو که رفیق (محمد بن زاید) تمایل دارد تا تو را جایی خارج از کاخ سفید مثلا در نیوجرسی یا کمپ دیوید ملاقات کند».

نادر در ادامه نوشت: «دوباره، دوباره و دوباره تکرار می‌کنم لطفا سعی کن اولین نفری باشی که تاریخ ملاقات را برای رفیق هماهنگ می‌کند. اگر امکان دارد تو هم آنجا باش».

شش روز بعد، برویدی هم همین کار را می‌کند؛ ترامپ را تحت فشار می‌گذارد تا با بن زاید بیرون از کاخ سفید، در نیویورک یا نیوجرسی ملاقات خصوصی صورت دهد.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده برویدی پیامی برای نادر ارسال می‌کند که در آن از مخالفت ژنرال «مک مستر»، مشاور امنیت ملی کاخ سفید با این ملاقات حکایت دارد. مک مستر به نوعی این تصمیم به برگزاری ملاقات را وتو می کند.

برویدی در یادداشتی برای نادر درباره نشست در دفتر ریاست جمهوری در تاریخ 6 اکتبر می‌نویسد که او شخصا از ترامپ خواسته تا تیلرسون که از نظر امارات و عربستان موضع سختی در قبال ایران و قطر ندارد را اخراج کند.

در بخشی از سندی که برویدی برای نادر درباره جلسه با ترامپ فرستاده آمده است: ترامپ از «مدلین»، دستیارش خواست تا ژنرال مک مستر نیز در جلسه حضور داشته باشد. قبل از آمدن مک‌مستر، رئیس جمهور از من درباره شرایط کاری و عملکرد تیلرسون سوال کرد. من به او گفتم عملکرد وزیرخارجه ضعیف است و باید برود اما از لحاظ سیاسی در وقت مناسب. چند دقیقه بعد مک مستر و تیلرسون آمدند. من پس از احوالپرسی و خوش وبش با بقیه، همراه با مک مستر از جلسه خارج شدم».

نیویورک تایمز در ادامه پرده از فساد اخلاقی عامل ولی عهد ابوظبی برمی دارد و می نویسد: بعدها نادر از این موضوع که سرویس مخفی نگذاشته عکسی که همراه با ترامپ در یک موسسه خیریه گرفته بود را با خود داشته باشد شاکی بود.

دور نگاه داشتن نادر از ترامپ توسط سروسی مخفی نامشخص بود. برویدی از این اقدام سرویس مخفی آمریکا سردرگم شده بود. نادر به عنوان مشاور ولی عهد ابوظبی فعالیت می‌کرد و چندین بار با مقامات ارشد دولت آمریکا در هفته های اول حضور ترامپ در کاخ سفید دیدار کرده بود.

سرانجام برویدی موفق به انجام این کار شد و در تاریخ 14 دسامبر عکس دو نفره ترامپ و نادر که در آن نیشخندی به لب دارد را برای مشاور حاکم ابوظبی ایمیل کرد.

نادر در سال 1991 در اتهام درباره آزار و اذیت جنسی کودکان گناهکار شناخته شد و شش ماه در یک مرکز بازپروری نگه داری شده بود.

زمانی که نادر از آلمان وارد فرودگاه بین‌المللی «دالِس» واشنگتن شد ویدئویی‌هایی درباره آزار جنسی کودکان در چمدانش کشف شد.

همچنین آسوشیتدپرس به نقل از سخنگوی دادگاه گزارش کرد در سال 2003، نادر به دلیل 10 مورد آزار جنسی خردسالان به یک سال زندان در جمهوری چک محکوم شد.

نیویورک تایمز در ادامه نوشت: علی‌رغم روابط نزدیک میان کاخ سفید و امارات و عربستان، اما هرازگاهی دلخوری هایی نیز بین آنها پیش می آید.

در ماه ژانویه نادر دو بار ایمیلی برای برویدی ارسال می‌کند که در آن دو درخواست را مطرح می‌کند: ولی عهد ابوظبی از ترامپ می‌خواهد تا با بن سلمان تماس بگیرد تا احساس بدی که انتشار کتاب« آتش و خشم، درون کاخ سفیدِ ترامپ» مایکل وولف ایجاد کرده را نرم کند. این کتاب نظر رئیس جمهور درباره بن سلمان را ناخوشایند نشان می‌دهد.

نادر در درخواست دومش دوباره تمایل بن‌زاید برای دیدار دو نفره با ترامپ را مطرح می‌کند: «ببین چه کاری می توانی انجام بدهی. بعدا راجع به این موضوع با هم صحبت می‌کنیم».

در پایان این گزارش نیویورک تایمز نوشت: روزهای بعد نادر به دوستش می‌نویسد که به دنبال برنامه‌ریزی برای سفر به آمریکاست. برویدی در حال تدارک یک شام شاهانه در ملک شخصی ترامپ در فلوریداست تا سالگرد تحلیف ترامپ را جشن بگیرند. این دو نفر همچنین در حال برنامه‌ریزی سفر به عربستان و تلاش برای انعقاد قراردادی 650 میلیون یورویی با ولی‌عهد جوان سعودی برای شرکت امنیتی آقای برویدی هستند.

اما این برنامه ها مختل شدند. نادر در سفر به آمریکا و پس از فرود در فرودگاه بین‌المللی دالس واشنگتن بود که با ماموران «اف بی آی» که برای آقای مولر کار می‌کردند روبرو شد.