چهارشنبه , ۲۸ مهر ۱۴۰۰
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » بسته ویژه خبری!

بسته ویژه خبری!

نعمتی: نامه کروبی وقفه‌ای در رفع حصر ایجاد کرد/بعد از ناآرامی‌های اخیر، اصولگرایان بیشتر نگران شده‌اند/حمایت از کالاهای ایرانی شامل فضای مجازی هم می شود/احمدی نژاد توان به چالش کشیدن نظام را دارد؟

نعمتی: نامه کروبی وقفه‌ای در رفع حصر ایجاد کرد
سخنگوی هیات رییسه مجلس شورای اسلامی از تشکیل کمیته‌ای زیر نظر یکی از نهادها برای رفع حصر خبر داد. بهروز نعمتی اظهار کرد: کمیته‌ای زیر نظر یکی از نهادها برای رفع حصر تشکیل شده که در حال فراهم کردن شرایط لازم برای این موضوع است. وی افزود: این کمیته اقدامات خوبی را برای رفع حصر انجام داده بود و کار تا برخی مراحل به خوبی پیش رفته بود اما اتفاقاتی افتاد که موجب کند شدن این روند شد. به نظر می‌رسد نامه‌ای که آقای کروبی اخیرا منتشر کردند باعث شد وقفه‌ای در این روند ایجاد شود و به اعتقاد من شاید اگر این نامه نبود کار زودتر به نتیجه می‌رسید. نماینده مردم تهران در مجلس یادآور شد: من با برخی اعضای این کمیته ارتباط دارم و بعد از تعطیلات باید با آنها صحبت کنیم و ببینیم کار به چه شکل ادامه می‌یابد.

انتقاد بازیگر زن از مافیا و رانت در سینما
ساناز سماواتی، بازیگر زن سینما بیان کرد که مسائل شخصی دیگران به او ربطی ندارد اما بسیاری از کسانی که الان در حال وارد شدن به بازیگری هستند یا برای شهرت یا برای پول وارد می شوند. او در این زمینه گفت: زمانی که من شروع به کار کردم بازیگر براساس توانایی و میزان نزدیکی به نقش انتخاب می شد اما الان برعکس شده و صد در صد رانت و مافیا اساس همکاری شده است. امروزه حتی برای همکاری با دستیار یک برنامه ریز نیز از او رانت می خواهند. در گذشته وقتی از من دعوت به همکاری می شد و فیلمنامه را برای مطالعه می فرستادند، بعد از خواندن نقش و پذیرفتن پیشنهاد برای انعقاد قرارداد به بخش تولید مراجعه می کردم، پیش پرداخت ناچیزی دریافت می کردم و برای تست گریم و لباس کارهای لازم را انجام می دادم اما الان وقتی با من برای پیشنهاد همکاری تماس گرفته می شود قبل از اینکه بدانم پروژه چیست در همان تماس تلفنی میزان دستمزد را از من می پرسند. معیار انتخاب بازیگر فقط مسئله مالی شده است مثلا در جایی برای ایفای یک نقش از من دعوت شده و چون همکاری من فراهم نشد یک بازیگر 65- 70 ساله آن نقش را بازی کرده است. در مهمانی‌ها نقش ها تقسیم می شود البته این مهمانی ها به معنای مهمانی های منفی نیست. درد و دلی که بازیگران با من مطرح کرده اند این است که با دادن مهمانی بازیگر انتخاب می کنند. تکلیف کسی چون من که اهل مهمانی و حاشیه نیستم با 27 سابقه کار چیست؟!

ایرانی‌ها در کربلا به مصاف عربستان خواهند رفت؟
فدراسیون فوتبال سوریه اعلام کرد که با توجه به لغو ممنوعیت میزبانی ورزشگاه‌های عراق این کشور را به عنوان میزبان خود انتخاب می‌کند. فدراسیون بین‌المللی فوتبال سرانجام پس از کش و قوس‌های زیاد با لغو میزبانی از ورزشگاه‌های عراق موافقت کرد تا جایی که سه شهر کربلا، بصره و اربیل می‌توانند میزبانی رقابت‌های بین‌المللی را برعهده گیرند. با توجه به این تصمیم فیفا کشورهای عربی قصد دارند که برای حمایت از فوتبال عراق دیدارهای خود را در این کشور برگزار کنند. موفق الجمعه، رییس دفتر اجرایی فدراسیون فوتبال سوریه اعلام کرد که از این به بعد دیدارهای بین‌المللی تیم‌های سوری در خاک عراق برگزار خواهد شد و رسما این کشور را به عنوان میزبان خود معرفی کرد. این احتمال وجود دارد که تیم‌های ایرانی هم با توجه به علاقه زیادی که به کربلا دارند و البته در مقابل سیاست‌های تیم‌های عربستانی مبنی بر بازی نکردن در خاک ایران در بازی‌های رودررو کربلا را به جای عمان به عنوان میزبان انتخاب کنند که البته باید دید کنفدراسیون فوتبال آسیا با توجه به خوش خدمتی‌هایش برای تیم‌های عربستانی با چنین تصمیمی موافقت خواهد کرد؟/ایسنا

وزیر کشور به وزارت‌خانه‌اش چه نمره‌ای داد؟
وزیر کشور با بیان اینکه من به عملکرد کارکنان و همکارانمان در وزارت کشور در سال ۹۶ نمره ۱۸.۵ می‌دهم گفت: اولویت اول‌ ما در وزارت کشور در سال ۹۷ باتوجه به تحلیل‌ها و پیش‌بینی‌های که داریم کماکان حفظ امنیت و در مرحله بعد،تامین امید و نشاط جامعه است.
رحمانی فضلی تصریح کرد: هر تصمیمی که در کشور گرفته می‌شود در استان‌ها و شهرستان‌ها توسط استانداران و فرمانداران در جلسات شورای اداری و شورای برنامه‌ریزی اجرایی و عملیاتی می‌شود همچنین از نظر تنوع کاری نیز مسائل امنیتی و سیاسی و اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی و مبارزه با قاچاق کالا و ارز و مواد مخدر از جمله چارچوب‌های کاری وزارت کشور به شمار می رود که نشان می‌دهد ابعاد کاری بسیار وسیع است بنابراین بنده به کارکنان زحمتکش و همکارانمان در وزارت کشور نمره ۱۸.۵ می دهم.

بعد از ناآرامی‌های اخیر، اصولگرایان بیشتر نگران شده‌اند
علی یونسی، دستیار ویژه رئیس‌جمهور: بعد از ناآرامی‌های اخیر، اغلب جریان‌های سیاسی اعم از اصلاح‌طلب و اصولگرا به این فکر افتاده‌اند که باید کاری کرد. اتفاقاً اصولگرایان بیشتر نگران شده‌اند، زیرا از نظر خود، احساس خطر جدی کردند. انتظار می‌رود این احساس خطر باعث شود که برخی دوست و دشمن را اشتباه نگیرند. کسی که در ایران مانده و دلسوزانه می‌خواهد همکاری کند، که دشمن نیست. از سوی دیگر، معتقدم همه باید به آن موضوعات اساسی که امام(ره) تأکید داشت، بازگردند. امام (ره) در وصیتنامه و سخنرانی‌های خود، به همه این ضرورت‌ها اشاره کرده است. محکمات صحبت‌های امام‌(ره) برای ما راهگشاست، نه یک کلمه از میان سخنان امام‌(ره) را جدا و صحبت‌های ایشان را تقطیع کنیم و بگوییم منظور امام‌(ره)، این بوده است بلکه باید به محکمات صحبت‌های امام توجه شود. به عنوان مثال امام بارها نوشته و تأکید کردند که نباید نیروهای مسلح، در امور سیاسی دخالت کنند. تنها با عمل به همین خواست امام، بیش از نیمی از مشکلات حل می‌شود. یا امام مخالف حضور نیروهای مسلح در فعالیت‌های اقتصادی بودند. اگر این اتفاق بیفتد و نیروهای نظامی، سازمان خود را از فعالیت‌های اقتصادی، دور کنند، بسیاری از مشکلات حل می‌شود. ما نباید در مقابل اراده مردم بایستیم، به خط امام که کاملاً روشن است، باز گردیم. پس، با این تحلیل و تفسیر، می‌توان اینگونه برداشت کرد که در کوتاه مدت، اتفاق خاصی در بحث گفت‌و‌گوی ملی نخواهد افتاد، مگر آنکه اتفاق‌هایی مانند دی ماه، همه را نگران کند.

رسالت جریان احمدی‌نژاد زدن جریان روشنفکر و آزادی‌خواه بود
محمدعلی ابطحی در گفت‌وگویی درباره جریان احمدی‌نژاد گفت: بین آقای احمدی‌نژاد و ادبیات آقای احمدی‌نژاد خیلی فاصله است. ادبیاتی که ایشان مطرح می‌کند، ادبیاتی است که سال‌ها اپوزیسیون خارج از کشور مطرح می‌کرد و اصل نظام را قبول نداشت، رهبری نظام را قبول نداشت و دیدگاه‌های این‌چنینی را مطرح می‌کرد که کم و بیش شنیده می‌شد یا نمی‌شد اما این‌طور نیست هر کسی هر روز صبح تصمیم بگیرد و بدون توجه به عقبه خودش یک دیدگاهی را ارائه کند‌، در جامعه مورد قبول واقع شود. آقای احمدی‌نژاد با ارائه دیدگاه جدید نمی‌تواند سرنوشت خودش را از عقبه‌اش جدا کند. من همان وقتی که تازه دیدگاه «ایرانی» را مطرح کرده بودند، یادداشتی نوشتم که موضع‌گیری‌های آدم‌های سیاسی مبتنی بر یک عقبه تاریخی است. آن عقبه تاریخی اگر بخواهد این دیدگاه‌ها را قبول کند شاید از رضا پهلوی راحت‌تر قبول کند تا آقای احمدی‌نژاد. به خاطر اینکه عقبه رضا پهلوی همین براندازی و نقد کل جمهوری اسلامی بوده است اما از آقای احمدی‌نژاد که با اعتماد کامل بالا آمده و اساسا رسالت اولیه‌اش این بوده که جریان روشنفکرتر و آزادیخواه‌تر را در جامعه بزند، این نیست که امروز تصمیم بگیرد. ما تا حالا از این تجربیات زیاد دیده‌ایم. عکس این هم هست. یعنی مثلا اگر بنده یا آقای خاتمی امروز تصمیم بگیریم که خودمان را لیدر یک جریان اصولگرای خیلی متحجر آرمانگرا معرفی کنیم، این‌طور نیست که جامعه بپذیرد. این عقبه‌هاست که آدم‌ها را معرفی و تایید می‌کند و شکل می‌دهد. به همین دلیل اساسا آقای احمدی‌نژاد را در این حوزه بیشتر از اینکه راهی برای بودن و حذف‌نشدن نامش از کل فرهنگ جامعه تلاش می‌کند، نمی‌بینم.

نجفی مرد این میدان نبود
غلامعلی جعفر زاده، نماینده مردم رشت به دلیل استعفای شهردار تهران اشاره کرد و به گفت: زمانی که آقای نجفی شهردار انتخاب شد، من بسیار تعجب کردم. چون من در جلسه‌ای که ایشان متن استعفای خود را از سازمان میراث فرهنگی قرائت کردند، حضور داشتم و خاطره تلخی دارم. او ادامه داد: در آن جلسه، آقای نجفی به بیماری‌های بسیاری که مبتلا بودند را نام بردند. اتفاقا بنده درهمان جلسه به شوخی گفتم، با استناد به این فیلم که ضبط می‌شود انگار ایشان دیگر قصد کار ندارند. چراکه با وضعیت ایشان دیگر جایی مسئولیتی به ایشان نمی‌دهد. وی افزود: شورای شهر ابتدا باید این امر را در نظر می‌گرفت. چطور امکان داشت آقای نجفی که مجموعه‌ای از بیماری را برای خود نام بردند و راست هم گفتند، همه آنها در مدتی نه‌چندان طولانی درمان شده باشد و به‌سلامت کامل رسیده باشند. جعفر زاده اشاره کرد: به نظر من واقعا استعفای آقای نجفی پشت پرده و فشار بیرونی ندارد. چون ایشان واقعا بیمار هستند و به همین دلیل مسئولیت‌های سنگین را نمی‌توانند بپذیرند. به همین دلیل بنده هم گلایه‌ای از ایشان دارم که چرا باوجود شخصیت اخلاق‌مداری که دارند و از بیماری‌های خود اطلاع داشتند، این مسئولیت را از همان ابتدا قبول کردند. وی ادامه داد: جدا از امر بیماری، آقای نجفی شهردار برای این میدان نبود و در این مدت هیچ اقدام اساسی و تحولی انجام ندادند. بنده، طرفدار آقای قالیباف نیستم اما واقعا ایشان در شهرداری موفق عمل کردند. اکنون شورای شهر باید گزینه‌ای بهتر از آقای قالیباف انتخاب کنند که فعال، پر جنب‌وجوش، جدی، پویا و چابک باشد. شهرداری نیاز به مدیری دارد که وقتی کار را شروع کرد، 6 ماه باید ترک خانه و خانواده را کند و شبانه‌روز برای مدیریت شهری تصمیم‌گیری و کار کند. رویداد۲۴

احمدی نژاد توان به چالش کشیدن نظام را دارد؟
محمدرضا بادامچی، نماینده تهران درباره دستگیری یاران احمدی‎نژاد گفت: نظام جمهوری اسلامی ایران دارای چارچوبی است و حرف زدن و سخنرانی کردن هم باید در این چارچوب بگنجد. به هر حال قوه قضاییه پس از رصد کردن این اظهارات، تشخیص به مجرمانه بودن این صحبت‌ها و رفتارها داشته و آقای مشایی را دستگیر کرده است. وی افزود: به نظر من قوه قضاییه خیلی پیش از این می‌توانست با این افراد برخورد کند و احساس من بر این است که به مانند سایرین با آن‌ها برخورد نشد. من فکر می‌کنم اگر فردی منتسب به جریان اصلاحات این رفتارها را از خود بروز می‌داد با این همه گذشت روبرو نمی‌شد. عضو فراکسیون امید ادامه داد: به تصور من، قوه قضاییه به شناخت درستی از جامعیت جامعه نرسیده است. اگر قرار به مماشت باشد باید شامل حال افرادی شود که به نظام، انقلاب و رهبری اعتقاد دارند. به هر حال تعامل را باید با کسی داشت که نمی‌خواهد به اصل نظام ضربه بزند نه اینکه فردی که هیچ التزامی به چارچوب‌های نظام ندارد. وی در پاسخ به اینکه پس از دستگیری حمید بقایی و اسفندیار رحیم مشایی، تحرکات و نامه نگاری‌های محمود احمدی نژاد قوت پیدا کرده است و آیا با این روش و منشی که او در پیش گرفته باید آماده دستگیری‌اش در آینده باشیم یا خیر، افزود: این سوال را باید از قوه قضاییه پرسید که چرا همچنان نظاره‌گر اعمال و رفتارهای احمدی نژاد است. من شخصاً موافق دستگیری نیستم و اعتقاد دارم افراد باید در چارچوب قانون نظرات خود را بیان کنند ولی چقدر خوب بود به خاطر اینکه این بگو و مگوها کمتر شود و التهاب جامعه کاهش پیدا کند با این افراد جلسه‌ای را برگزار می‌کردند تا به تبع تعاملی که ایجاد می‌شد رفتارها شکل قانونی پیدا می‌کرد. نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس دهم درباره اینکه آیا احمدی نژاد با رفتارهایی که در پیش گرفته می‌تواند برای نظام چالش برانگیز باشد، ادامه داد: من تصور نمی‌کنم که چالشی جدی برای نظام وجود داشته باشد، ولی همه این کارها یک فرصت است که ما و تمام مسئولین امر با یک نگرش و دید باز به شهروندان نگاه کنیم و راه مقابله را تنها در دستگیری نبینیم و سعی شود که موضوع گفت‌وگوی ملی در جامعه شکل بگیرد و به تشکل‌ها و احزاب ارزش دهیم تا بواسطه آن‌ها با مردم حرف زده شود. باید بیش از پیش به رسانه‌ها توجه شود./ رویداد۲۴

حمایت از کالاهای ایرانی شامل فضای مجازی هم می شود
آیت‌الله کعبی،عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: حمایت از کالاهای ایرانی شامل فضای مجازی هم می‌شود. هم دولتمردان هم مسئولان و همه مردم مخاطب شعار حمایت از کالای ایرانی هستند. دولتمردان باید جلوی ورود کالاهای خارجی غیرضروری را بگیرند و به مسئله مبارزه با قاچاق توجه جدی کنند و از تولیدکنندگان حمایت ویژه داشته باشند. تولید کنندگان هم باید به استانداردسازی کالاهای ایرانی و کیفیت این کالاها توجه ویژه داشته باشند تا بتوانند با کالاهای مشابه خارجی رقابت کنند./میزان

نمایندگان عید دیدنی کجا می روند؟
وقتی از خانه ملتی ها درباره عید دیدنی های سیاسی سوال پرسیدیم همه لبخندی روی لبشان نقش بست و گاهی اسامی شخصیت هایی را مطرح می کردند و گاهی تلاش می کردند تا از زیر بار پاسخ دادن شانه خالی کنند؛ گاهی هم دیدار با اهالی حوزه انتخابیه را جزو عید دیدنی های سیاسی مطرح می کردند. برخی هم پاسخ ها جالبی می دادند مانند نادر قاضی پور که می گفت پدرم یادم نداده است که دیدن سیاسی ها بروم یا قوامی که می گفت مردم سکوی پرتاب من شده اند و من باید اولین عید دیدنی را به دیدن آنها بروم اما اینکه آیا واقعا آنها اولین عیددیدنی را به دیدار با مردم می گذارند یا خیر را باید منتظر ماند تا صدای شلیک توپ سال تحویل به گوش برسد و ببینیم آنها چه کرده انددر این میا اکثر اعضای فرراکسیون امید اولین جایی که می روندمنزل آقای خاتمی خواهد بود./خبر آنلاین

جریمه 30 هزار تومانی پرتاب زباله در نوروز

سرهنگ جمشید محبت‌خانی، آمارها و کشفیات و دستگیری‌های محیط زیست در ایام نوروز و روز سیزده‌بدر نشان می‌دهد که شکارچیان متخلف کمتر حضور می‌یابند و دلیل آن حضور گسترده مردم در طبیعت است که به نوعی بازدارندگی برای شکارچیان متخلف ایجاد می‌کند. وی ادامه داد: افزایش تعداد محیط‌بانان و آمادگی نسبی آنها نیز موضوع مهمی است که از روزهای پایانی اسفند شیفت‌بندی محیط‌بانان شروع شده و تا 13 فرودین ادامه خواهد داشت. فرمانده یگان حفاظت محیط زیست گفت: بیشترین آسیب محیط زیستی در ایام نوروز پسماند و زباله‌ها است. برای همین خودروهایی که در داخل شهر یا در داخل جاده زباله خود را از داخل خودرو به بیرون پرتاب کنند؛ جریمه خواهند شد. سرهنگ محبت‌خانی با اشاره به اینکه خودوریی که زباله خود را بیرون بیاندازد؛ 30 هزار تومان جریمه خواهد شد، گفت: با سردار مهری-رئیس پلیس راهور ناجا- در این مورد صحبت کرده‌ام و قرار شده که این قانون تشدید شود. ایشان هم پذیرفت و استقبال کرد که یک دستور هوشیاری به کلیه پلیس‌های راهور در این زمینه داده شود تا به طور جدی‌تر نسبت به سال قبل با افرادی که بخواهند زباله خود را بیرون بیاندازند؛ مقابله شود./ ایسنا