یکشنبه , ۲۵ مهر ۱۴۰۰
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » آخرین تحولات خاورمیانه!

آخرین تحولات خاورمیانه!

نشست مشترک اسرائیل با عربستان، قطر، بحرین، امارات و عمان/ افزایش دو برابری حجم خرید تسلیحاتی مصر و عربستان/ کشف دومین کارگاه ساخت سلاح شیمیایی در غوطه شرقی سوریه/حمایت اردن از ادعای مالکیت امارات بر جزایر سه گانه ایرانی

نشست مشترک اسرائیل با عربستان، قطر، بحرین، امارات و عمان، ترور فرمانده یگان حفاظتی نخست وزیر عراق، افزایش دو برابری حجم خرید تسلیحاتی مصر و عربستان، اوج‌ درگیری‌ بین داعش و ارتش سوریه و حمایت اردن از ادعای مالکیت امارات بر جزایر سه گانه ایرانی، از جمله مهم ترین خبرها و رویدادهای مرتبط با خاورمیانه در 24 ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به کشف دومین کارگاه ساخت سلاح شیمیایی در غوطه شرقی سوریه نیز اشاره کرد.

ارتش سوریه یک کارگاه دیگر ساخت سلاح شیمیایی متعلق به تروریست ها را در شهرک الشفونیه غوطه شرقی استان ریف دمشق کشف کرد.

رسانه های سوری اعلام کردند، ارتش سوریه طی عملیات پاکسازی شهرک ‘شیفونیه’ در منطقه دوما، کارخانه تولید مواد شیمیایی متعلق به تروریست ها را کشف کرد.

این کارگاه برای تولید مواد شیمیایی و مواد سمی شامل اسیدهای متنوع از قبیل کلر از گروه های تروریستی کشف و ضبط شده است.

ارتش سوریه پس از پاکسازی این شهرک از تله های انفجاری و مواد منفجره این کارگاه تولید مواد سمی وشیمیایی شامل آزمایشگاه تولید مواد سمی و تجهیزات متعلق آن را کشف کردند.

این آزمایشگاه مملو از ظروف آزمایشگاهی خارجی به منظور تولید مواد سمی و مواد منفجره بوده است.

ارتش سوریه روز گذشته نیز یک کارگاه ساخت سلاح شیمیایی متعلق به تروریست ها را در نزدیکی شهرک تازه آزاد شده افتریس و پس از خروج تروریست ها کشف کرده است.

نشست مشترک اسرائیل با عربستان، قطر، بحرین، امارات و عمان/ افزایش ۲ برابری حجم خرید تسلیحاتی مصر و عربستان/ کشف دومین کارگاه ساخت سلاح شیمیایی در غوطه شرقی سوریه/حمایت اردن از ادعای مالکیت امارات بر جزایر سه گانه ایرانی

مهمات کشف شده در این کارگاه برای استفاده و اتهام زنی به ارتش سوریه درباره به کارگیری سلاح شیمیایی ساخته شده است.

گروه های تروریستی، پانزده روز قبل دستور به کارگیری مواد سمی در غوطه شرقی ریف دمشق را برای متهم کردن ارتش سوریه دریافت کرده بودند.

تروریست های جبهه تحریر الشام (النصره)، فیلق الرحمن و احرارالشام پیشتر خود را برای اجرای نمایش به کارگیری سلاح شیمیایی به منظور متهم کردن ارتش سوریه آماده کردند.

این سلاح ها پیشتر از سوی تروریست ها و علیه غیرنظامیان و ارتش سوریه به ویژه حمله شیمیایی در خان العسل و غوطه شرقی به کار گرفته شد.

نشست مشترک اسرائیل با عربستان، قطر، بحرین، امارات و عمان

یک روزنامه اسرائیلی از برگزار شدن نشست مشترک اسرائیل با عربستان، قطر، بحرین، امارات و عمان در واشنگتن خبر داد.

به گزارش جروزالم پست، مقامات امنیت ملی اسرائیل سه‌شنبه صبح در نشستی مشترک در واشنگتن با همتایان خود از کشورهای عربستان، قطر، بحرین، عمان و امارات دیدار و درباره اوضاع انسانی در نوار غزه بحث کردند.

این نشست توسط جرد کوشنر داماد ترامپ و مشاور ارشد وی درباره صلح خاورمیانه برگزار شد و اسرائیل از آن به‌عنوان یک لحظه بی‌سابقه در دیپلماسی اسرائیل یاد کرده که طی آن کشورهای عربی برای نخستین بار، برگزاری این نشست را آشکار کرده‌اند.

علاوه بر کشورهای نامبرده، نمایندگان کانادا و چند کشور اروپایی هم در این نشست حضور داشته‌اند. با وجود این، نمایندگان تشکیلات خودگردان فلسطین از حضور در این نشست خودداری کرده‌اند.

نشست مشترک اسرائیل با عربستان، قطر، بحرین، امارات و عمان/ افزایش ۲ برابری حجم خرید تسلیحاتی مصر و عربستان/ کشف دومین کارگاه ساخت سلاح شیمیایی در غوطه شرقی سوریه/حمایت اردن از ادعای مالکیت امارات بر جزایر سه گانه ایرانی

در هفته‌های گذشته، رسانه‌های معتبر عربی گزارش داده‌اند که عربستان و مصر تشکیلات خودگردان را برای پذیرش آنچه «معامله قرن» خوانده می‌شود، تحت فشار قرار داده‌اند. گفته می‌شود، بنا بر طرح پیشنهادی آمریکا، بخش اعظم اراضی فلسطین به رژیم صهیونیستی سپرده شده و تنها بخش‌هایی از کرانه باختری و غزه تحت کنترل فلسطین خواهد بود. همچنین قدس پایتخت اسرائیل به‌ رسمیت شناخته شده و شهری در حومه قدس پایتخت فلسطین می‌شود.

ترور فرمانده یگان حفاظتی نخست وزیر عراق

روز گذشته، منابع خبری اعلام کردند فرمانده یگان حفاظتی نخست وزیر عراق در مقر ایست بازرسی الحویش در غرب شهر سامراء کشته شده است. شنیده‌ها حاکی است مقررات منع رفت و آمد در سامرا تا اطلاع بعدی به اجرا گذاشته شده است.

شبکه تلویزیونی الاتجاه نیز گزارش داد، افراد مسلح، تیم اطلاعات امنیتی زیر نظر حیدر العبادی را در اطراف سامراء هدف قرار دادند. در پی این عملیات مسلحانه، سرهنگ شریف اسماعیل فرمانده تیپ ۵۷ عراق بر اثر تیراندازی کشته شد.

حیدرالعبادی، نخست وزیر عراق دستور تشکیل کمیته‌ای فوری برای بررسی حادثه ترور فرمانده گارد حفاظتی نخست وزیری را صادر کرد تا جزئیات ترور سرهنگ شریف اسماعیل مشخص و عوامل آن بازداشت شوند.

افزایش دو برابری حجم خرید تسلیحاتی مصر و عربستان

مرکز تحقیقات بین المللی صلح «استکهلم» روز دوشنبه در گزارشی اعلام کرد، عربستان و مصر طی پنج سال گذشته واردات سلاح و تجهیزات نظامی را افزایش داده‌اند.

مرکز استکهلم «SIPRI» افزود: عربستان واردات سلاح را بین سال‎های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۷ به میزان ۲۲۵ درصد در مقایسه با سال های ۲۰۰۸ و ۲۰۱۲ افزایش داده و واردات سلاح به مصر نیز طی پنج سال گذشته، ۲۱۵ درصد افزایش یافته است.

به گزارش روسیا الیوم، این مرکز بین المللی در ادامه گزارش خود نوشت: انتقال سامانه‎های عمده تسلیحاتی در سطح جهانی بین سال های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۷ به میزان ۱۰ درصد در مقایسه با پنج سال گذشته افزایش یافته است.

نشست مشترک اسرائیل با عربستان، قطر، بحرین، امارات و عمان/ افزایش ۲ برابری حجم خرید تسلیحاتی مصر و عربستان/ کشف دومین کارگاه ساخت سلاح شیمیایی در غوطه شرقی سوریه/حمایت اردن از ادعای مالکیت امارات بر جزایر سه گانه ایرانی

منطقه خاورمیانه که بیشتر کشورهای آن طی پنج سال گذشته درگیر جنگ هستند، ۳۲ درصد از واردات تسلیحاتی جهان را به خود اختصاص داده است.

کشورهای آمریکا و فرانسه دو کشور عمده وارد کننده سلاح به این منطقه هستند و عربستان، مصر و امارات بیشترین آمار خرید سلاح از این کشور را دارند.

اوج‌ درگیری‌ بین داعش و ارتش سوریه

منابع سوری اعلام کردند: درگیری‌های شدید میان ارتش سوریه و داعشی‌ها در محله القدم در مجاورت با اردوگاه الیرموک و محله الحجر الاسود در جنوب دمشق رخ داد.

به گفته این منابع، این درگیری‌ها به منطقه میدان پورسعید رسید و بعد از عقب‌نشینی اخیر گروه‌های مخالف از این منطقه بعد از توافق با نظام سوریه رخ داد.

شاهدان عینی گفتند، تانک وابسته به ارتش سوریه از مقر خود در محله القاعه به سمت محل درگیری‌ها در محله القدم عازم شد.

نشست مشترک اسرائیل با عربستان، قطر، بحرین، امارات و عمان/ افزایش ۲ برابری حجم خرید تسلیحاتی مصر و عربستان/ کشف دومین کارگاه ساخت سلاح شیمیایی در غوطه شرقی سوریه/حمایت اردن از ادعای مالکیت امارات بر جزایر سه گانه ایرانی

این حمله در پی تهدیداتی بود که داعش مطرح کرده بود، مبنی بر اینکه اگر ساکنان محله القدم و گروه‌های مخالف با اجرای توافق با ارتش سوریه مبنی بر خروج‌شان به ادلب موافقت کنند، دست به این حمله می‌زند. بیش از ۳۰۰۰ غیرنظامی از اواخر ۲۰۱۵ در این منطقه در محاصره هستند.

حمایت اردن از ادعای مالکیت امارات بر جزایر سه گانه ایرانی

وزیر خارجه اردن روز سه شنبه با تکرار ادعاهای اثبات نشده قبلی، از ادعای مالکیت امارات بر جزایر سه گانه ایرانی حمایت کرد.

به گزارش اسپوتنیک، ایمن الصفدی، وزیر خارجه اردن، امروز سه شنبه از ادعای مالکیت امارات بر جزایر سه گانه ایرانی حمایت کرد.

وی در ادامه اعلام کرد: کشور فلسطین باید در مرزهای سال ۱۹۶۷ به پایتختی قدس تشکیل شود.

وی در جریان نشست خبری مشترک با همتای اماراتی خود اعلام کرد، برخی موضوعات منطقه ای از جمله موضوع فلسطین و سوریه را مورد رایزنی قرار داده است.

عبدالله بن زاید وزیر خارجه امارات نیز اعلام نمود، میزبان ۲۰۰ هزار اردنی است.