چهارشنبه , ۲۸ مهر ۱۴۰۰
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » حسن حیدری معاون دادستان مشهد : برای ۱۱ نفر از اعضای گروه «ری استارت» – به گفته او، «گروه‌های معاند»- «به اتهام آتش‌زدن مساجد و اموال عمومی»حکم زندان صادر شده است.

حسن حیدری معاون دادستان مشهد : برای ۱۱ نفر از اعضای گروه «ری استارت» – به گفته او، «گروه‌های معاند»- «به اتهام آتش‌زدن مساجد و اموال عمومی»حکم زندان صادر شده است.

سید محمد حسینی، خواننده، شومن، کمدین، مجری سابق برنامه‌های صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران – که توسط مقامهای مختلف نظام ولایت فقیه “دلقک” لقب گرفته است!!، و  از چند سال پیش در خارج از کشور زندگی می‌کند- با براه انداختن موجی زیر نام  «ری‌استارت» خواستار حمله به پایگاه های بسیج -که در بعضی  مساجد در شهرهای مختلف ایران دایر گشته-  شده‌ است. سیدمحمدحسینی که هوادارانش از او به “لیدر استارت” یاد میکنند  هدف از این اقدامات را تلاشهای مقدماتی  برای تغییر رژیم ولایت فقیه اعلام کرده‌ است.

Résultat de recherche d'images pour "‫آتش بازی چهارشنبه سوری‬‎"

به گزارش رادیو فردا به نقل از خبرگزاری ایرنا حسن حیدری معاون دادستان مشهد روز دوشنبه ۲۱ اسفند خبر داد برای ۱۱ نفر از اعضای گروه «ری استارت» – به گفته او، «گروه‌های معاند» – حکم زندان صادر شده است. معاون دادستان مشهد گفت برای ۱۱ عضو گروه «ری‌استارت» جمعا ۶۸ سال زندان حکم صادر شده که از جمله آنها حکم ۱۴ سال زندان برای یک زن ۳۷ ساله و حکم ۱۱ سال زندان برای دو مرد است. اتهام پنج نفر از این افراد «حمله» به دو مسجد در شهر مشهد اعلام شده است.

حسن حیدری، معاون دادستان مشهد، این افراد را از اعضای گروه‌های به گفته او، «معاند» معرفی کرده است.

حسن حیدری اضافه کرد که  یک زن ۳۷ ساله و یک مرد ۴۱ ساله که پیش از این با یکدیگر زندگی می‌کردند و طلاق گرفته بودند، به اتهام «آتش زدن» درِ مسجد الغدیر در خیابان ثمانه مشهد بازداشت شده‌اند.

به ادعای حسن حیدری، این زن به اتهام «عضویت در گروه‌های معاند نظام» به پنج سال زندان، به اتهام «توهین به مقدسات از طریق آتش‌زدن درِ مسجد» به پنج سال زندان، به اتهام «تخریب اموال عمومی» به سه سال زندان و به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی» به یک سال زندان محکوم شده است.مرد متهم نیز به اتهام «معاونت در توهین به مقدسات از طریق آتش زدن درِ مسجد» به دو سال زندان، به اتهام «معاونت در عضویت گروه‌های معاند نظام» به دو سال زندان، به اتهام «معاونت در فعالیت‌های تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی» به شش ماه زندان و به اتهام نگهداری ۳۹ فشنگ به شش ماه زندان محکوم شده است.خودرو سوناتا و گوشی تلفن همراه متهمان نیز «که هنگام ارتکاب جرم مورد استفاده قرار گرفته بود، به نفع دولت ضبط شد».

این زن در مجموع به ۱۴سال زندان و این مرد به پنج سال زندان محکوم شده‌اند.

معاون دادستان مشهد به حکمی که این دو نفر باید تحمل کنند و نحوه اجرای ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی درباره آنان اشاره‌ای نکرده‌است.

بر پایه ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، در صورتی که جرایم فرد بیشتر از یک مورد باشد، تنها حکمی در نظر گرفته می‌شود که بالاترین میزان مجازات است.دراین پرونده مرد جوان دیگری نیز به دلیل «آتش زدن درِ مسجد امام هادی» با اتهامات مشابه به ۱۱ سال زندان محکوم شده است.یک مرد ۲۶ ساله نیز همراه با همسر ۲۱ ساله‌اش به اتهام «آتش زدن پرده مسجد امام هادی» بازداشت شده‌اند که این مرد به ۱۱ سال زندان محکوم شده است.همسر ۲۱ ساله این مرد نیز به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق انتشار فیلم» به یک سال زندان محکوم شده است.

به گفته حسن حیدری، همچنین دو جوان ۱۹ و ۲۰ ساله در مشهد و یک فرد در سبزوار با اتهام‌های «فعالیت تبلیغی علیه نظام» و «عضویت در گروه معاند» هر کدام به شش سال زندان محکوم شده‌اند.یک جوان ۲۶ ساله به اتهام شعارنویسی و یک جوان ۳۸ ساله به دلیل انتشار فیلم «از عزاداری‌های نامتعارف و خشن و انتشار آن» هر کدام به یک سال زندان محکوم شده‌اند.

معاون دادستان مشهد شواهدی درباره ارتباط این افراد با گروه «ری استارت» و یا دیگر گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی بیان نکرده است.در ماه‌های گذشته نیز مقامات انتظامی ایران از دستگیری افرادی به اتهام حمله به تعدادی از مراکز از جمله مساجد و بانک‌ها خبر داده و بدون ارائه شواهدی مدعی شده‌اند که آنان عضو گروه «ری استارت» هستند.

یک زن جوان نیز به اتهام ارتباط با «سازمان نفاق» (سازمان مجاهدین خلق)  و «ارسال فیلم» به شبکه‌های ماهواره‌ای به شش سال زندان محکوم شده است.

برای این ۱۱ نفر در مجموع ۶۸ سال حکم زندان صادر شده است.

یک شهروند ساکن اهواز به ۱۱ سال زندان محکوم شد

در همین حال، سایت «کلمه» خبر داد که رضا عچرش، ۳۳ ساله با حکم شعبه دو دادگاه انقلاب اهواز به ریاست قاضی زارع به ۱۱ سال زندان محکوم شده است.

وب سایت هرانا نیز اعلام کرد که این شهروند عرب ساکن اهواز به اتهام‌های «جاسوسی»، «همکاری با گروه‌های مخالف نظام» و «تبلیغ علیه نظام» به ۱۱ سال زندان محکوم شده است.

این سایت بدون اشاره به عدد دقیق اعلام کرد که بخشی از این حکم تعلیقی است.

رضا عچرش در مردادماه ۹۵ بازداشت شد و همچنان زندانی است. در گزارش‌ها به دلیل بازداشت آقای عچرس اشاره نشده است.