چهارشنبه , ۲۸ مهر ۱۴۰۰
صفحه اول » بین المللی » به گواهی همه واقعیت ها بشارالاسد ماند، اما سوریه رفت!

به گواهی همه واقعیت ها بشارالاسد ماند، اما سوریه رفت!

بشارالاسد را نگه داشتند تا سوریه را تقسیم کنند! میان “ترکیه”، “آمریکا + کردها”، “روسیه با همدستی مزدوران رژیم ایران، و بشار الاسد در سایه آنها”!

پیام پوتین به اسد درباره “نحوه همزیستی” ارتش سوریه با ارتش ترکیه

یک مسؤول نظامی روس اخیرا به دمشق سفر کرده و نامه‌ای را از پوتین برای بشار اسد برده است که شامل مشخص کردن مناطق استقرار نیروهای دولتی در شمال حلب در مقابل ارتش ترکیه است که نشان می‌دهد وضعیت عفرین و شمال سوریه به تفاهم‌های روسیه-ترکیه-ایران واگذار می‌شود.

به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، والری گراسیموف، رئیس ستاد ارتش روسیه معمولا ماموریت انتقال نامه مربوط به تحولات میدانی را به بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه چه از طریق سفر به دمشق یا اقامت در پایگاه نظامی روسیه در حمیمیم برعهده دارد.

این مسؤول روس سفر عملیاتی اعلام نشده‌ای به دمشق داشته و در این سفر نقشه‌های استقرار مراکز نظارتی نیروهای دولتی در شمال کشور را به اسد تقدیم کرده است. ۱۰ مرکز در نزدیکی اعزاز، تل رفعت، نبل و الزهرا که نیروهای سوریه کنترل آن را در دست دارند ایجاد شده است. این تعداد علاوه بر هفت مرکزی است که قبلا ایجاد شده بود.

در مقابل این مراکز، ارتش ترکیه ۱۲ یا ۱۳ مرکز نظارتی در حومه‌های ادلب، حماه و حلب ایجاد خواهد کرد و عملیات “شاخه زیتون” را برای وصل کردن مناطق “سپر فرات” بین حلب، جرابلس و مناطق ادلب ادامه می‌دهد.

این مسؤول سبان حمو، فرمانده یگان‌های مدافع خلق کرد را در جریان این توافق‌ها و مراکز استقرار گذاشت. رهبران کرد از این مساله اینگونه برداشت کرده‌اند که این تصمیم به معنای کنار گذاشتن عفرین و واگذار کردن این شهر و شمال سوریه به ترکیه است.

این تماس اخیر به مثابه تأیید پیامی است که قبلا به حمو رسیده بود مبنی بر اینکه مسکو هرگز به دمشق اجازه برخورد منفی و مقاومت در برابر عملیات ترکیه را نمی‌دهد هرچند که مسؤولان در دمشق عملیات شاخه زیتون را تجاوز می‌دانند.

الشرق الاوسط پیشتر جزئیات دیدار سه‌جانبه در حلب میان حمو و مالک علیا، رئیس کمیته امنیتی در نیروهای دولتی و فرمانده مرکز آشتی روسیه قبل از آغاز عملیات “شاخه زیتون” فاش کرده بود. در آن زمان حمو متن توافق با دمشق درباره سه بند را ارائه کرد: هماهنگی و همکاری میدانی میان ارتش سوریه و یگان‌ها و اقدام علیه حمله ترکیه و همکاری برای آزادی مناطقی که تحت سیطره ارتش ترکیه و هم‌پیمانانش در شمال عفرین و نزدیکی مرزها است.

دمشق می‌خواست به عفرین بازگردد اما مسکو مخالفت کرد چراکه تفاهم‌ها با آنکارا بسیار بزرگتر از عفرین است. بعد از آن دمشق نیروهای مردمی را به عفرین و حومه آن فرستاد اما ترکیه به آن‌ها حمله کرد. این اقدام در راستای اجرای آن چیزی بود که فرمانده مرکز روسیه به حمو و علیا در نشست حلب اعلام کرده بود مبنی بر اینکه مسکو هرگز از توافق میان یگان‌ها و ارتش‌ حمایت نخواهد کرد بلکه اجرای این توافق بسیار خطرناک است. همچنین مسکو به حمو اعلام کرده بود که ترکیه حق دارد از امنیت ملی خود دفاع کند و ارتش روسیه هرگز مانع ترکیه نخواهد شد.

پیام نظامی اخیر روسیه به دمشق به مثابه فراهم کردن زمینه برای ملحق کردن عفرین به توافق‌های کاهش تنش است.

بعد از این توافق‌ها نیروهای ترکیه و ارتش آزاد سوریه به پیشروی سریعی در عفرین رسیدند. به موجب توافق با روسیه، ترکیه مناطق سپر فرات را به مناطق عفرین وصل می‌کند. آنکارا همچنان به گسترش دامنه عملیات خود تا منبج پایبند است و امیدوار است با واشنگتن به توافقی درباره این مساله برسد.

طی دو روز گذشته مذاکراتی میان مسؤولان نظامی و اطلاعاتی ترکیه و آمریکا درباره آینده منبج صورت گرفت. طرف ترکیه‌ای حاضر به حضور مشترک در منبج در ازای خروج یگان‌های مدافع خلق کرد به شرق رود فرات و دور کردن این یگان‌ها از مرزهای ترکیه است. در مقابل آمریکا خواهان گسترش نقش شورای نظامی منبج و تغییر نقش یگان‌ها در شهر با قبول وجود مراکز بازرسی ترکیه در شهر است.

کارشناسان آمریکایی و ترکیه‌ای درحال تهیه سناریوهایی هستند تا در دیدار میان مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه با رکس تیلرسون، همتای آمریکایی وی که ۱۹ ماه میلادی جاری برگزار می‌شود، مطرح شود.

انتهای پیام