یکشنبه , ۶ فروردین ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » آخرین تحولات خاورمیانه!

آخرین تحولات خاورمیانه!

‍اظهارات جنجالی مادر امیر قطر/برنامه‌ریزی برای حمله شیمیایی در غوطه شرقی/کشته شدن ۲۲۲ غیر نظامی سوری طی ۵۰ روز حملات ترکیه به عفرین/حمله مقام اماراتی به ترکیه در حمایت از ولیعهد سعودی

حمله به نیروهای الحشد الشعبی در جنوب غرب کرکوک عراق، درخواست مداخله نظامی اردوغان از ناتو ، برنامه‌ریزی برای حمله شیمیایی در غوطه شرقی، حمله مقام اماراتی به ترکیه در حمایت از ولیعهد سعودی و کشته شدن ۲۲۲ غیر نظامی سوری طی ۵۰ روز حملات ترکیه به عفرین از جمله مهم ترین خبرها و رویدادهای خاورمیانه در 2 ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به اظهارات جنجالی مادر امیر قطر نیز اشاره کرد.

مادر امیر قطر در گفتگو با یک مجله فرانسوی گفت: در حال حاضر کشور قطر بیش از هر زمان دیگری متحدتر شده است. بحران خلیج فارس، قطر را قدرتمندتر کرده و باعث شده که این سؤال را از خود بپرسیم که ما که هستیم؟

وی در ادامه افزود: محبوبیت شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر بعد از محاصره این کشور افزایش یافته است. کشورهای محاصره کننده تلاش کردند میان ملتها فاصله بیندازند اما موفق نشدند اگر ما را محاصره کنند نمی توانند ژنهای ما را از بین ببرند.

شیخه موزه تاکید کرد: تاریخ روابط ما با عربستان به دوران بسیار دور بازمی گردد. نمی توان این روابط را یک روزه از بین برد. بسیاری از شهروندان این کشورها مخالف اقدامات دولتهایشان هستند.

حمله به نیروهای الحشد الشعبی در جنوب غرب کرکوک عراق

در ادامه حملات تروریستی ماههای اخیر در استان کرکوک در شمال عراق، منابع محلی دقایقی پیش از حمله به نیروهای الحشد الشعبی در جنوب غرب این استان خبر دادند.

خبرگزاری سومریه نیوز عراق در حمله با بمب دست ساز به یک گشتی نیروهای الحشد الشعبی در روستای نجاتیه شهرستان الحویجه (55 کیلومتری جنوب غرب کرکوک) یک نفر شهید و شش تن دیگر زخمی شدند.

اظهارات جنجالی مادر امیر قطر/برنامه‌ریزی برای حمله شیمیایی در غوطه شرقی/کشته شدن ۲۲۲ غیر نظامی سوری طی ۵۰ روز حملات ترکیه به عفرین/حمله مقام اماراتی به ترکیه در حمایت از ولیعهد سعودی

این خبرگزاری جزییات بیشتری از این حمله ذکر نکرده است اما یادآور شده است که مناطق جنوب و غرب کرکوک است مدتهاست شاهد حملات پراکنده بقایای داعش است که در مخفیگاه های منطقه پناه گرفته اند.

برغم اعلام پایان نظامی گروهک تروریستی داعش در عراق در اوایل آذرماه جاری، تهدید و حملات عناصر باقیمانده این گروه تکفیری همچنان بویژه در مناطق شرق و غرب این کشور ادامه دارد.

از جمله گزارش هایی که ادامه این تهدیدات را نشان می دهد اظهارات هفته پیش ‘قطری العبیدی’ فرمانده نیروهای مردمی (الحشد الشعبی) عراق در استان الانبار است که از حضور آزادانه سه هزار تروریست داعشی در نزدیکی منطقه قائم در غرب این استان (غرب عراق) که محل استقرار تعداد زیادی نیروهای آمریکایی است خبر داد.

درخواست مداخله نظامی اردوغان از ناتو

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه روز شنبه در سخنرانی در ششمین کنگره عمومی حزب حاکم عدالت و توسعه این کشور در استان «مرسین» در آستانه ۶۰ مین روز از آغاز تجاوز نظامی ارتش این کشور به خاک سوریه اعلام کرد: پس از عفرین عملیات خود را برای پاکسازی منبج، عین العرب و قامیشلی ادامه خواهیم داد. هدف ما آزادسازی ۲ هزار کیلومتر مربع در این منطقه است.

اردوغان بدون اشاره به تداوم عملیات نظامی آنکارا در خاک سوریه بر خلاف موازین بین المللی و بدون کسب مجوز از دولت قانونی دمشق در ادامه افزود: پس از عفرین اقدامات لازم در هر جای دیگری که تروریسم باشد را نیز انجام خواهیم داد.

وی همچنین با انتقاد از حمایت برخی کشور‌ها از گروه‌های تروریستی و رویکرد دوگانه آن‌ها در مواجهه با تروریسم افزود: قرار گرفتن پرچم برخی کشور‌ها بر روی تابوت تروریست‌های کشته شده در شمال سوریه اثبات کننده دو رویی این کشور‌ها در مبارزه با تروریسم است. رهبران ارشد این کشور‌ها هر چند در گفتگو با ما خلاف این موضوع را بیان می‌کنند، ولی واقعیت این است که در همه سطوح به صورت عمومی و رسمی از سازمان‌های تروریستی حمایت می‌کنند.

رئیس جمهور ترکیه در پایان خطاب به متحدان ترکیه در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» گفت: ناتو کجاست؟ ما به شدت در حال مبارزه هستیم. مگر ترکیه عضو ناتو نیست؟ کجائید؟ شما از ما خواستید به افغانستان بیاییم، ما هم آمدیم. شما از ما خواستید به سومالی بیاییم ما هم آمدیم، شما از ما خواستید به بالکان بیاییم و ما آمدیم. اکنون من از آن‌ها می‌خواهم که به سوریه بیایند.

برنامه‌ریزی برای حمله شیمیایی در غوطه شرقی

وزارت امور خارجه سوریه از برنامه ریزی تروریست ها برای استفاده از سلاح شیمیایی در غوطه شرقی و متهم کردن دولت سوریه به استفاده از این سلاح ها، خبر داد.

به گزارش اسپوتنیک، وزارت امور خارجه سوریه اعلام کرد که تروریست ها در غوطه شرقی، یک حمله شیمیایی را برنامه ریزی کرده اند و قصد دارند، دمشق را به خاطر آن سرزنش کنند.

«فیصل مقداد» معاون وزیر امور خارجه سوریه گفت: ما اطلاعاتی دریافت کرده ایم که تروریست ها در غوطه شرقی قصد دارند یک حمله شیمیایی بین روستاهای میسترابا و بیتساوا ایجاد کنند. تروریست های گروه تحریر الشام قصد دارند چندین زن و کودک را قربانی کنند و اخبار جعلی منتشر کنند. احتمال دارد که این حمله در روز ۱۱ مارس انجام شود.

اظهارات جنجالی مادر امیر قطر/برنامه‌ریزی برای حمله شیمیایی در غوطه شرقی/کشته شدن ۲۲۲ غیر نظامی سوری طی ۵۰ روز حملات ترکیه به عفرین/حمله مقام اماراتی به ترکیه در حمایت از ولیعهد سعودی

این خبر پس از آن منتشر شد که اولین گروه از تروریست ها با اعضای خانواده هایشان از منطقه درگیری خارج شدند.

از ابتدای شروع درگیری ها در سوریه، دولت سوریه بارها متهم به استفاده از سلاح شیمیایی در این درگیری ها شده است.

روز ۲۶ ژانویه، گروهی موسوم به کلاه سفیدها، که یک گروه مخالف دولت سوریه است و در مناطق تحت کنترل تروریست ها فعالیت می کند، گزارش داد که در حمله احتمالی با گاز کلر در غوطه شرقی سه غیرنظامی کشته و ده ها تن دیگر زخمی شده اند.

درهمان روز، «هیتر نائورت»، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، مقامات سوریه را به انجام این حمله شیمیایی متهم کرد، که این مسئله قویا توسط دمشق رد شد.

حمله مقام اماراتی به ترکیه در حمایت از ولیعهد سعودی

وزیر مشاور در امور خارجی امارات در سخنانی که حمایت از مواضع ولیعهد سعودی ارزیابی می شود با حمله به ترکیه گفت: روابط جهان عرب با ترکیه وضعیت خوبی ندارد وزمانی متعادل می شود که آنکارا به حاکمیت ما احترام بگذارد و رفتارش بر اساس حکمت وعقلانیت باشد.

محمد بن سلمان ولیعهد سعودی اخیرا در سفر خود به مصر ، ترکیه را یکی از سه ضلع ‘مثلت شرارت’ در منطقه معرفی کرده بود.

«انور قرقاش» روز شنبه در صفحه توئیتر خود نوشت: تعرض به کشورهای اصلی جهان عرب وحمایت از سازمان های تندرو که خواهان ایجاد تغییرات با استفاده از زور هستند بیانگر نگاه واقع بینانه نسبت به همسایگان نیست.

وی اضافه کرد : کشورهای عربی از سوی همسایگان اداره نمی شوند؛ شرایط کنونی هم برای همیشه باقی نخواهد ماند. کشورهای همسایه در روابط با جهان عرب باید بین حقیقت و خیال، تفاوت قائل شوند.

اظهارات جنجالی مادر امیر قطر/برنامه‌ریزی برای حمله شیمیایی در غوطه شرقی/کشته شدن ۲۲۲ غیر نظامی سوری طی ۵۰ روز حملات ترکیه به عفرین/حمله مقام اماراتی به ترکیه در حمایت از ولیعهد سعودی

ترکیه، از زمان شروع تنش میان عربستان، امارات، بحرین و مصر با قطر، جانب دوحه را گرفته است و علاوه بر گسترش همکاری های اقتصادی، نیروی نظامی به پایگاه خود در این کشور اعزام کرده است.

کشته شدن ۲۲۲ غیر نظامی سوری طی ۵۰ روز حملات ترکیه به عفرین

عملیات ارتش ترکیه در منطقه عفرین واقع در شمال غربی سوریه، از 50 روز گذشته تاکنون ادامه دارد و طی این مدت ده‎ها نفر از غیرنظامیان سوری کشته و زخمی شده‌اند.

در همین راستا، خبرگزاری دولتی سوریه «سانا» گزارش داد که طی این مدت، 222 غیرنظامی سوری که بیشتر آنها زن و کودک هستند، در عفرین واقع در ریف حلب کشته شده‌‏اند.

خبرگزاری سانا گزارش داد که در عملیات ارتش ترکیه در عفرین، حدود 700 غیرنظامی سوری نیز زخمی شده‌اند.

به نوشته خبرگزاری دولتی سوریه، ارتش ترکیه قطعنامه شماره 2401 درباره توقف درگیری‎ها در سوریه به مدت 30 روز را نقض کرده است.

ارتش ترکیه، حمله به عفرین در حلب در شمال غرب سوریه را از 20 ژانویه آغاز کرد؛ زمانی که با توپخانه مواضع نیروهای کُرد در ریف حلب شمالی و غربی را هدف گرفت.