یکشنبه , ۲۵ مهر ۱۴۰۰
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » آخرین تحولات خاورمیانه!

آخرین تحولات خاورمیانه!

نامه نگاری میان عربستان و اسرائیل درباره مقابله با ایران/اعلام جنگ اسرائیل در شش جبهه از جمله با ایران/ اعزام نیروهای تازه نفس آمریکا به سوریه/حشدالشعبی رسما در ارتش عراق ادغام شد

اعزام نیروهای تازه نفس آمریکا به سوریه، اعلام جنگ اسرائیل در شش جبهه از جمله با ایران، توافق ترک‌ها با واشنگتن درباره منبج، ادغام حشدالشعبی در ارتش عراق، توصیه آیت‌الله سیستانی به نگاه فراجناحی در انتخابات پارلمانی عراق و نامه نگاری میان عربستان و اسرائیل درباره مقابله با ایران، از جمله مهم ترین خبرها و رویدادهای خاورمیانه در 24 ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به شکایت قطر علیه امارات در شورای امنیت نیز اشاره کرد.

مقامات دوحه روز جمعه با فرستادن نامه ای به شورای امنیت و دبیر کل سازمان ملل علیه اقدام امارات در خصوص دزدیدن یک قایق ماهیگیری قطری شکایت کردند.

خبرگزاری رسمی قطر گزارش داد، دوحه از جامعه جهانی خواسته با اعمال فشار بر امارات، این کشور را به اجرای توافق نامه های بین المللی و آزادسازی تمام ماهیگیران قطری این قایق ملزم کند.

نامه نگاری میان عربستان و اسرائیل درباره مقابله با ایران/اعلام جنگ اسرائیل در 6 جبهه از جمله با ایران/ اعزام نیروهای تازه نفس آمریکا به سوریه/حشدشعبی رسما در ارتش عراق ادغام شد

این حادثه در حالی صورت می گیرد که بحران منطقه خلیج فارس میان قطر و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس شدت گرفته و تعاملات هوایی، دریایی و زمینی میان آنها قطع شده است.

اعزام نیروهای تازه نفس آمریکا به سوریه

منابع محلی در مرز اردن با سوریه می گویند، ایالات متحده آمریکا اخیرا 200 نیروی جدید به پایگاه نظامی خود در منطقه «التنف» واقع در شرق سوریه فرستاده است.

ایالات متحده آمریکا در ادامه حضور غیر قانونی خود نیروهای تازه نفسی به شرق سوریه گسیل کرده است.

منابعی در نزدیکی مرز اردن با سوریه روز جمعه اعلام کردند، آمریکا طی هفته اخیر 200 تن از نظامیان خود را در پایگاه نظامی «التنف» واقع در شرق سوریه اعزام کرده است.

به گفته این منابع، نیروهای آمریکا به همراه نیروهای سوری مورد حمایت این کشور تدابیری به منظور مقابله با حضور ایران در منطقه اتخاذ کرده‌اند.

شبکه تی‌.آر.تی ترکیه در این ارتباط نوشت، این اقدام آمریکا به فاصله یک روز از اظهارات رئیس جمهوری ترکیه صورت می‌گیرد.

نامه نگاری میان عربستان و اسرائیل درباره مقابله با ایران/اعلام جنگ اسرائیل در 6 جبهه از جمله با ایران/ اعزام نیروهای تازه نفس آمریکا به سوریه/حشدشعبی رسما در ارتش عراق ادغام شد

رجب طیب اردوغان این هفته گفت، آمریکا تسلیحات زیادی به بیست پایگاه نظامی خود در شمال سوریه ارسال کرده است.

او همچنین گفته که واشنگتن با ایجاد این پایگاه‌ها پنج هزار کامیون و دو هزار هواپیمای حامل سلاح و مهمات به شمال سوریه که تحت سیطره شبه نظامیان کرد بوده، ارسال کرده است.

ایالات متحده آمریکا که رهبری ائتلاف به اصطلاح ضد داعش را بر عهده دارد، از نیمه نخست سال 2014 به بهانه مقابله با گروه تروریستی داعش اقدام به ایجاد پایگاه‌هایی در شمال و شرق سوریه کرده است.

اعلام جنگ اسرائیل در شش جبهه از جمله با ایران

معاون ستاد کل ارتش رژیم صهیونیستی گفت، اسرائیل برای جنگ در شش جبهه از جمله ایران آماده می‌شود.

«آویو کوچاوی»، معاون ستادکل ارتش رژیم صهیونیستی گفت، اسرائیل برای نبرد در پنج جبهه در مرزهایش، به علاوه یک جنگ احتمالی با ایران آماده می‌شود.

کوچاوی روز چهارشنبه طی سخنرانی در مراسم فارغ التحصیلی نیروی دریایی، مدعی شد: «ایران به فعالیت‌های تروریستی در خاورمیانه دامن می‌زند…ارتش اسرائیل نیز به تقویت خود ادامه داده و برای مقابله با درگیری نظامی احتمالی در آینده آماده می‌شود.»

نامه نگاری میان عربستان و اسرائیل درباره مقابله با ایران/اعلام جنگ اسرائیل در 6 جبهه از جمله با ایران/ اعزام نیروهای تازه نفس آمریکا به سوریه/حشدشعبی رسما در ارتش عراق ادغام شد

به نوشته وبگاه «میدل ایست مانیتور» وی گفت: اسرائیل برای نبرد در پنج جبهه آماده می‌شود اما نامی از آنها یا حریفان احتمالی نبرد.

در همین مراسم، ژنرال «اِلی شارویت» فرمانده نیروی دریایی رژیم صهیونیستی نیز با رجزخوانی درباره قابلیت‌های ارتش اسرائیل گفت: «نیروی دریایی ما می‌تواند در خفای کامل به عملیات زیر و روی آب بپردازد».

مقامات نظامی و سیاسی رژیم صهیونیستی در ماه‌های اخیر بر هشدارهای خود درباره احتمال وقوع جنگی دیگر در منطقه افزوده‌اند. این در حالی است که طی دو هفته اخیر، حدود 2500 نظامی از رژیم صهیونیستی و آمریکا به طور مشترک رزمایش دوسالانه‌ای را با نام «جونیپر کبرا» برگزار می‌کنند.

توافق ترک‌ها با واشنگتن درباره منبج

وزیر خارجه ترکیه از حصول توافق با آمریکا درباره «منبج» و شرق رودخانه فرات در سوریه خبر داد.

خبرنگار «دیلی صاباح» مستقر در واشنگتن در خبری فوری گزارش داد: «مولود چاووش اوغلو» وزیر خارجه ترکیه گفت، این کشور با آمریکا درباره «منبج» و شرق رودخانه فرات در سوریه به توافق رسیدند».

انتشار این خبر در حالی صورت گرفت که با توجه به تحرکات نیروهای کرد سوری از قبیل یگان‌های مدافع خلق و حزب اتحاد دموکراتیک سوریه، اختلافاتی بین ترکیه و آمریکا بر سر منبج و شرق رودخانه فرات وجود داشت.

اواخر بهمن ماه بود که در جریان سفر وزیر خارجه آمریکا به آنکارا، موضوع منبج در جریان کنفرانس خبری مشترک او و وزیر خارجه ترکیه مطرح شد.

رکس تیلرسون با بیان اینکه از نقاط محل اختلاف دو کشور، ابتدا به مسأله منبج رسیدگی خواهند کرد، توضیح داد: «روی وعده‌هایی که درباره منبج داده شده کار می‌کنیم و یک‌جانبه عمل نمی‌کنیم. سپس به دیگر مسائل شمال سوریه از جمله تثبیت اوضاع آن می‌پردازیم.»

این اظهارات در حالی است که طی یک سال اخیر، آمریکا و ترکیه بر سر مسائل مختلف از جمله استرداد فتح‌الله گولن (واعظ و اپوزسیون دولت آنکارا)، کودتای نافرجام، عملیات شاخه زیتون و حمایت واشنگتن از کردهای سوریه، دو طرف اختلافات جدی داشته‌اند.

حشدالشعبی رسما در ارتش عراق ادغام شد

حیدر العبادی نخست وزیر عراق رسمی حکمی را مبنی بر ادغام حشدالشعبی با نیروهای امنیتی عراق و پرداخت حقوقی برابر با نیروهای ارتش برای آنها صادر کرد.

به گزارش المیادین، نخست وزیر عراق به منظور برخورداری نیروهای بسیج مردمی یا همان «الحشدالشعبی» از حقوق نیروهای ارتش، دستور ادغام این گروه با نیروهای ارتش را صادر کرد.

بر این اساس، نیروهای الحشدالشعبی از حقوق و مزایایی برابر با نیروهای ارتشی برخوردار و قوانین خدمت نظامی بر آنها اعمال خواهد شد و همچنین نیروهای آن نیز در دانشکده‌ها و مؤسسات نظامی پذیرفته می‌شوند.

نامه نگاری میان عربستان و اسرائیل درباره مقابله با ایران/اعلام جنگ اسرائیل در 6 جبهه از جمله با ایران/ اعزام نیروهای تازه نفس آمریکا به سوریه/حشدشعبی رسما در ارتش عراق ادغام شد

این حکم از چند وقت پیش امضا شده بود و اکنون دو ماه قبل از انتخابات آتی مجلس عراق ارائه شد.

الحشد الشعبی مورد حمایت اکثریت مردم شیعه در عراق است و انتظار می‌رود، در آرای انتخابات نیز تأثیرگذار باشد.

پارلمان عراق در سال ۲۰۱۶ قانونی را تصویب کرد که به واسطه آن، حشد الشعبی به یکی از ارگان‌های رسمی دولت تبدیل شود و مستقیم از نخست وزیر دستور بگیرد.

توصیه آیت‌الله سیستانی به نگاه فراجناحی در انتخابات پارلمانی عراق

مرجع شیعیان عراق از مردم این کشور خواست، در انتخابات پارلمانی پیش‎روی، به گرایش های قبیله‎ای و منطقه‌‏ای توجه نکنند و با نگاهی فراجناحی نماینده اصلح و شایسته را انتخاب کنند.

دفتر «آیت الله سیستانی» مرجع عالی‌قدر شیعیان عراق، امروز جمعه در بیانیه‌‏ای اعلام کرد، انتخابات پارلمانی که قرار است در ماه می برگزار شود، از اهمیت بالایی برخوردار است و کسانی که شرکت نمی‎کنند، فرصت را به دیگران می دهند تا آینده وی را تعیین کنند.

به گزارش المیادین، در ادامه بیانیه آمده است، هیچ کس نمی‌تواند انکار کند که عراق در شرایط اقتصادی و سیاسی سختی به سر می‌برد.

دفتر آیت الله سیستانی تأکید کرد، این انتخابات نیازی مبرم به تغییری دارد که از طریق مشارکت آگاهانه محقق می شود.

نامه نگاری میان عربستان و اسرائیل درباره مقابله با ایران/اعلام جنگ اسرائیل در 6 جبهه از جمله با ایران/ اعزام نیروهای تازه نفس آمریکا به سوریه/حشدشعبی رسما در ارتش عراق ادغام شد

در این بیانیه تأکید شد که قبل از رأی دادن، درباره گذشته کاندیدای مورد نظر و شایستگی و سالم بودن او تحقیق شود.

مرجع شیعیان عراق از مردم این کشور خواست، در انتخابات پارلمانی پیش ‎روی، به گرایش‌های قبیله‎ای و منطقه‌‏ای توجه نکنند و با نگاهی فراجناحی کاندیدای مورد نظر را انتخاب کنند.

انتخابات پارلمانی عراق در ماه می آینده (اردیبهشت ماه) برگزار خواهد شد.

نامه نگاری میان عربستان و اسرائیل درباره مقابله با ایران

میدل ایست مانیتور نوشت: در جریان سفر ولی‌عهد عربستان به مصر، بین مقامات اسرائیلی و سعودی علیه ایران مکاتبه و نامه‌نگاری انجام شده است.

عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی درباره پاره‌ای از مسائل از جمله مقابله با ایران، مکاتبات و نامه‌نگاری انجام دادند.

وبگاه «میدل ایست مانیتور» به نقل از نشریه عبری زبان «اسرائیل هیوم» نوشت، در جریان سفر «محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی به قاهره، از طریق واسطه‌های مصری نامه‌هایی را به دست مقامات اسرائیلی رسانده است.

این وبگاه به نقل از منابع عالی‌رتبه مصری نوشت، با اینکه تماس مستقیمی بین مقامات سعودی و اسرائیلی انجام نشد اما سرویس‌های امنیتی مصر مکاتبات و نامه‌ها را بین دو طرف رد و بدل کردند.

بر این اساس، نامه‌نگاری‌ها روی موضوع مقابله با ایران و توافق صلح در منطقه تمرکز کرده بود. در این نامه‌ها، عربستان و رژیم صهیونیستی نگرانی‌های مشترکی درباره آنچه «تهدید ایران» در خاورمیانه عنوان شده، ابراز کردند.

این منابع با نگاه جهت‌دار به اختلافات مذهبی در خاورمیانه می‌گویند که نامه‌نگاری‌های عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی نشان دهنده سطح نزدیک هماهنگی‌ها و همکاری‌های امنیتی اسرائیل با محور کشورهای سنّی علیه ایران و محور تشیع است.

منبعی که این نامه‌نگاری‌ها را افشا کرده‌، می‌گوید با توجه به مرز دریایی مشترک عربستان سعودی، مصر، اردن و فلسطین اشغالی، ایجاد چهارچوب بین‌المللی که در پروژه شهر نوین عربستان که اسرائیل نیز بخشی از آن باشد، ضروری است.