سه شنبه , ۲۷ مهر ۱۴۰۰
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » بنیامین نتانیاهو با تمجید از مردم ایران، انتقادات تندی را متوجه نظام حاکم بر ایران کرد، و گفت این رژیم یاغی تر از قبل شده است

بنیامین نتانیاهو با تمجید از مردم ایران، انتقادات تندی را متوجه نظام حاکم بر ایران کرد، و گفت این رژیم یاغی تر از قبل شده است

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل که به واشنگتن پایتخت آمریکا سفر کرده، صبح روز سه‌شنبه در اجلاس سالانه «کمیته امور عمومی آمریکا و اسرائیل» موسوم به «ایپک» سخنرانی خود را آغاز کرد.

به گزارش صدای آمریکا، نخست وزیر اسرائیل در بخشی از سخنان خود ایران را عامل همه اتفاقات بد برای اسرائیل دانست و گفت: با ایران چه کنیم. بسیاری از چیزهای بد که علیه اسرائیل اتفاق می افتد به خاطر نقش جمهوری اسلامی ایران است. ما باید ایران را متوقف کنیم. ما این نظام حامی تروریسم را متوقف می‌کنیم.

وی افزود: در سخنرانی قبلی ام هشدار دادم که ایران یک نظام دروغگو به جامعه بین المللی است و نباید به این نظام اعتماد کرد. من هشدار داده بودم که با لغو تحریم ها، جمهوری اسلامی ایران آرام نمی شود بلکه این نظام یاغی تر می شود. حالا چه می بینید‌؟ آیا ایران آرامتر شده یا یاغی تر.

آقای نتانیاهو با نشان دادن یک نقشه که ایران، عراق، یمن، سوریه و نوار غزه در آن سیاه بودند، گفت جمهوری اسلامی ایران دنبال ایجاد امپراتوری خود به سمت مدیترانه است که یک پل از تهران تا لبنان و دمشق بسازد. آنها در حال ساخت پایگاه هایی در کشورهای همسایه برای حمله به ما هستند.

وی افزود: من اجازه نمی دهم که ایران از سوریه و لبنان برای حمله با ما استفاده کند و من هر کاری لازم باشد انجام می دهم. ما هرگز اجازه نمی دهیم ایران،‌ نه اکنون و نه ده سال دیگر به سلاح اتمی برسد. از پرزیدنت ترامپ که روشن کرد اجازه نخواهد ایران به سلاح هسته ای دست یابد تشکر می کنم.

نخست وزیر اسرائیل بعد از انتقادات تند از جمهوری اسلامی ایران، از مردم ایران تقدیر کرد. او گفت ما هوادار آن دسته از مردم ایران هستیم که طرفدار آزادی هستیم. ما امیدوار به روزی هستیم که این رژیم سیاه بر افتد و مردم ایران و اسرائیل در صلح و دوستی با هم زندگی کنند.

نخست وزیر اسرائیل در بخشی از سخنرانی خود به پیشرفت های این کشور اشاره کرد و گفت اسرائیل یکی از پیشتازان امنیت سایبری جهان است. او با انتشار نقشه ای، گفت زمانی که سه دهه پیش تازه در حوزه دیپلماسی فعال بود، هشتاد کشور با اسرائیل ارتباط داشتند اما حالا بیش از ۱۶۰ کشور با ما در ارتباط هستند.

در نقشه آقای نتانیاهو ایران و عربستان از جمله کشورهای قرمز بودند که با اسرائیل رابطه ندارند.

در این سخنرانی، آقای نتانیاهو با نمایش هواپیمایی که در آن یک بمب چندی پیش کشف شد، گفت تشکیلات اطلاعاتی و نظامی اسرائیل در سالهای اخیر دهها عملیات و تهدید تروریستی را خنثی کردند. او از ارتش اسرائیل تشکر کرد و از کهنه سربازان اسرائیلی حاضر در سالن ایپک نیز تقدیر کرد.