دوشنبه , ۲۶ مهر ۱۴۰۰
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » ادعای سایت تابناک: نشست محرمانه عربی- غربی برای تجزیه سوریه!

ادعای سایت تابناک: نشست محرمانه عربی- غربی برای تجزیه سوریه!

در حالی که روز به روز بر پیچیدگی های بحران سوریه اضافه می شود و هیچ دورنمای مشخصی برای حل و فصل دیپلماتیک این بحران وجود ندارد، چند کشور غربی به همراه متحدان عربی خود طرح جدیدی برای تقسیم سوریه در نظر گرفته اند.

به گزارش «تابناک»؛ «Star Gazetesi» روزنامه دولتی ترکیه در خبری در صفحه نخست خود نوشته است: نمایندگان ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، اردن و عربستان سعودی، نشست محرمانه ای در مورد سوریه در واشنگتن برگزار کردند که در این نشست، نمایندگان این کشورها برنامه ریزی کردند تا سوریه را تقسیم و تجزیه کنند.

این رسانه ترک به نقل از روزنامه الاخبار لبنان گزارش داده که جزئیات این نشست محرمانه توسط یک منبع دیپلماتیک انگلیسی فاش شد.

طبق این گزارش، نمایندگان آمریکا برای شکل گیری یک «کریدور ترور» برای رسیدن به دریای مدیترانه در شمال سوریه فشار آورده اند؛ بنابراین، این طرح از سوی این پنج کشور، شش مرحله دارد؛

1- تشکیل «دولت ترور» در شرق و شمال سوریه(اشاره به کردها)
2- کمک به «دولت ترور» به رسیدن به دریای مدیترانه
3- دخالت دادن سازمان ملل در تاسیس این دولت و به رسمیت شناختن آن
4- نادیده گرفتن مذاکرات صلح آستانه و سوچی.
5- ایجاد نمایندگی این دولت در سازمان ملل توسط آمریکا
6- قانع کردن ترکیه برای موافقت با این طرح جدید.

جزئیاتی از نشست محرمانه و طرح شش مرحله ای پنج کشور غربی-عربی برای تقسیم سوریه

در همین زمینه، اوزاولکر سفیر بازنشسته ترکیه در پاریس و طرابلس با اسپوتنیک در خصوص دیدار محرمانه پنج کشور در آمریکا مصاحبه کرد.

به گفته اولوچ اوزاولکر، در این نشست، نمایندگان ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، عربستان سعودی و اردن جزئیات دقیق از طرح تجدید مرزهای منطقه خاورمیانه و تقسیم سوریه به حوزه های نفوذ در چهارچوب استراتژی خاورمیانه جدید را مورد بحث قرار دادند.

به گفته این دیپلمات ترک، سخنگویان این نشست، آشکارا اعلام کردند که ایالات متحده به دنبال بهانه برای حضور دائم در سوریه و خاورمیانه است.

اوزاولکر گفت: نماینده آمریکا به ضرورت تضمین حضور دائم نیروهای آمریکایی در سوریه اشاره کرد.

در این باره تأکید شده است، یکی از اهداف اصلی ایالات متحده، جلوگیری از تقویت مواضع ژئوپلیتیک ایران در منطقه است. شرکت کنندگان در این نشست اعتراف کردند، برای آن‌ها اقدامات موفقیت آمیز روسیه در چارچوب فرایندهای مذاکرات در آستانه و سوچی مشکل اصلی است. آن‌ها بر قصد عقیم گذاشتن این مذاکرات تأکید کرده و در عوض، تلاش های لازم برای احیای مذاکرات ژنو را انجام می دهند.

اوزاولکر خاطرنشان کرد: هدف اصلی کشورهای حاضر در این نشست، شکست مذاکرات در آستانه و سوچی در مورد حل و فصل اختلاف سوریه بود.

به گفته اوزاولکر، سخنان پنج کشور در این نشست، نشان می دهد، درگیری ها در خاورمیانه می تواند جغرافیای خود را گسترش دهد.

در تلگراف پنج صفحه‌ای که سفارت انگلیس در واشنگتن صادر کرده، بنیامین نورمن، دیپلمات و کارشناس امور خاورمیانه سفارت انگلیس در واشنگتن خطاب به وزارت خارجه کشورش در لندن، استراتژی جدید آمریکا برای تقسیم سوریه را به آن شکلی که دیوید ساترفیلد، معاون وزیر امور خارجه آمریکا در نشست ماه گذشته خود در واشنگتن به نمایندگان «گروه سوریه» وابسته به آمریکا ارائه نمود، تأیید کرد.

در این نشست هیو کلاری، رئیس «گروه سوریه» در وزارت خارجه انگلیس و نیز رئیس بخش خاورمیانه و شمال آفریقای وزارت خارجه فرانسه نیز حضور داشتند.

دو هم‌پیمان عرب واشنگتن در طرح تقسیم سوریه نیز در این نشست حضور داشتند؛ نواف وصفی التل، مشاور وزیر امور خارجه اردن و جمال العقیل، مسئول امنیتی وزارت کشور عربستان.

طبق این پیام تلگرافی ساترفیلد در نشست واشنگتن، صراحتا از هدف آمریکا برای تقسیم سوریه و جدایی شرق و شمال شرق این کشور از سایر مناطق آن سخن گفت.

وی درباره این طرح گفت: طرح جدایی شرق و شمال شرق سوریه دارای پنج بخش است. تقسیم سوریه، بی‌اثر کردن نتایج کنفرانس سوچی، غلبه بر ترکیه، صدور دستورالعمل‌هایی برای استفان دی‌میستورا، میانجی بین‌الملل برای ازسرگیری مذاکرات ژنو و اجرای سند هشت بندی تضمین کننده حل بحران سوریه که پیش از این واشنگتن در نشست اخیر خود به مخالفان سوری و نمایندگان دولت سوریه در ۲۶ ماه گذشته میلادی در وین ارائه کرده بود. شرکت کنندگان در نشست وین، مهلتی یک ساله برای اجرای این طرح تعیین کردند و طبق این تلگراف آمریکا پیشنهادهایی برای پیشرفت قابل لمس در سوریه طی سال ۲۰۱۸ و واکنش به ادعای پیروزی روسیه ارائه کرد.

ساترفیلد در آن نشست به حاضران گفت: دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا تصمیم گرفته با وجود شکست داعش یک گروه نظامی مهم در سوریه بماند و کاخ سفید نیز مبلغ چهار میلیارد دلار را هر ساله به این مسأله اختصاص می‌دهد؛ مبلغی که به گفته برخی منابع غربی برای توسعه پایگاه‌های آمریکایی در اراضی تحت کنترل کردها، به ویژه در الرمیلان در شرق سوریه و در کوبانی واقع در مرزهای مشترک سوریه و ترکیه هزینه خواهد شد.

ساترفیلد در ادامه، هدف از چنین تصمیمی را جلوگیری از حضور طولانی مدت ایرانی‌ها در سوریه و اعمال کنترل بر روند حل سیاسی بحران سوریه عنوان کرد.