سه شنبه , ۲۷ مهر ۱۴۰۰
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » اخبار ویژه روزنامه‌ها!

اخبار ویژه روزنامه‌ها!

“فوق العاده ویژه مدیریت بحران” هم داریم؟/ ادعای دیدار محرمانه ظریف و کری در مونیخ/ کبک “بی‌بی‌سی” این بار سر به زیر برف کرد و ندید

 

کیهان

روی «جمهوری اسلامی» خط کشیدند خواب بودید آقای مدیر مسئول؟!

مدیر مسئول روزنامه «جمهوری اسلامی» می‌گوید سران فتنه 88 دوست نظام هستند و به اشتباه از آنها دشمن ساخته شد.

مسیح مهاجری در یادداشتی نوشت: «این روزها تعدادی از نمایندگان مجلس و مسئولین اجرائی سخن از نزدیک بودن پایان حصر و فرا رسیدن زمان آزادی محصورین می‌گویند. هر چند هنوز میزان اعتبار این خبر مشخص نیست، ولی نفس همین خبر موجی از امید در قلب وفاداران واقعی به نظام جمهوری اسلامی پدید آورده است.»

درست است که تحمل هفت سال حصر بسیار سخت است ولی اکنون که به برکت صبر توصیه و تأکید شده در کلام الهی بسیاری از واقعیت‌های پشت پرده وقایع سال 88 روشن شده و فتنه‌گران واقعی به دست خود و با زبان خود، ابهامات را برطرف کرده‌اند.

نکته مهم‌تر این است که در شرایط کنونی که به لطف خدا بسیاری از واقعیت‌ها آشکار شده‌اند، اکنون نوبت جبران است. نه جبران آنچه بر محصورین رفت و آنچه علیه آنها به ناحق گفته شد که اینها مسائل فردی و شخصی هستند و قاعدتاً خود محصورین نیز اهمیتی به چنین اموری نمی‌دهند. آنچه باید جبران شود، سیاست «دشمن ساختن از دوست» است که دوستان واقعی انقلاب و نظام را آماج تبلیغات مسموم قرار می‌دهد و راه را برای نااهلان باز می‌کند تا به سرمایه‌های اصلی جامعه بتازند و ثروت‌های مادی و معنوی کشور را به تاراج ببرند و به تاراج بدهند.

مهاجری در ادامه می‌نویسد: در آن مقطع، افرادی که امروز در برابر اصل و فرع نظام جمهوری اسلامی می‌ایستند و خود را «قانون» و «انقلاب» و «اسلام» و «نظام» می‌دانند و برخلاف مسیر مردم حرکت می‌کنند و در عین حال خود را سخنگوی مردم می‌دانند، افراد «با بصیرت» و احیاگر گفتمان عدالت و انقلاب و امام معرفی شدند و حتی مخالفت با آنها مخالفت با خدا تلقی می‌شد. کسی که در سال 88 چنان مظلوم و صاحب حق جلوه داده شد که هر کس او را قبول نداشت محکوم و مطرود می‌شد، حالا شورای نگهبان را متهم به مهندسی انتخابات می‌کند و جالب اینکه شورای نگهبان که آن روز مدافع او بود، حالا فاش می‌کند که او در صدد مهندسی کردن انتخابات ریاست جمهوری 88 بود.

… تصحیح سیاست «دشمن ساختن از دوست» واجب‌تر از رفع حصر است کما اینکه خود این سیاست، خسارت بارتر از حصر است.

کسانی که محصورین را از نزدیک می‌شناسند و همچون صاحب این قلم با آنها زندگی و کار کرده‌اند، می‌دانند که آنها عمیقاً به نظام جمهوری اسلامی علاقمند و وفادار هستند، قانون اساسی را میثاق ملی و پای بندی به آن را لازم می‌دانند و سوابق و کارنامه آنها نشان می‌دهد که مطالبه آنها عمل به تمام اصول قانون اساسی بدون استثناست.

درباره این تحلیل آمیخته با مغالطه چند نکته قابل طرح و سؤال است. پشت پرده وقایع سال 88 چیست و نسبت روزنامه‌ای که نام «جمهوری اسلامی» را یدک می‌کشد با آن اتفاقات کدام است؟ همواره ادعا شده که با احمدی‌نژاد مسئله تقلب مشکل داشته‌اند. آقای مسیح مهاجری یک بار از خاتمی به عنوان یکی از سران فتنه بپرسد و پاسخ را منتشر کند که آیا او چند بار در جلسات محفلی مجمع روحانیون و اصلاح‌طلبان گفته که تقلب را آن هم در حد 11 میلیون رأی باور ندارد. یا نگفته؟ شبیه همین مضمون را تاج‌زاده برای مسئله انتخابات دولت اصلاحات در ویدئوی منتشره می‌گوید که من به عنوان کسی که تجربه برگزاری چند انتخابات دارم می‌گویم، تقلب 11 میلیونی امکان ندارد.
خب! با این وصف برای چه دروغ بزرگ دست بردن در رأی و امانت مردم را به نظام جمهوری اسلامی نسبت دادند و با دشمنان همراهی کردند؛ این خدمت بود یا خیانتی در خدمت دشمن؟! عنایت دارید که فراز و نشیب سیاسی احمدی‌نژاد (همانند فراز و نشیب‌های آقای خاتمی، چپ‌ها و اصلاح‌طلبان بعدی)، خدشه‌ای در میزان رأی یا اثبات ادعای تقلب وارد نمی‌کند؛ همچنان که آمانو، هاشمی و خاتمی و سپس روحانی نیز در همین مکانیسم انتخاب شده‌اند.
نکته بعدی این است که آیا از انحراف بعدی احمدی‌نژاد، حقانیت سران فتنه در خیانت به ملت و نظام و شورش علیه اسلامیت و جمهوریت اثبات می‌شود؟ یعنی مثلاً اگر طلحه و زبیر پیمان شکستند و مقابل علی(ع) ایستادند، به اعتبار این نقض زلال و خیانت می‌توان حق را به ابوسفیان و ابوجهل و عبدالله‌بن‌ابی (سر دسته منافقین مدینه) و… داد؟!

به راستی آیا کسی می‌تواند دوست نظام باشد و او را به خیانتی متهم کند که کوچک‌ترین سندی برای آن ندارد؟ اگر مشکل احمدی‌نژاد بود- که کمترین درگیری با فتنه‌گران و سران آن پس از انتخابات 88 داشت و در سال‌های اخیر با برخی از آنها نزدیک هم شد- چرا تحریک شدگان سران فتنه و یا آنها که سران فتنه برایشان مجال تحرک ایجاد کرده بودند، کف خیابان شعار دادند «انتخابات بهانه است، اصل نظام نشانه است»؟ آیا سران فتنه کوچک‌ترین اعتراضی به این شعار رسوا نشان دادند و راهشان را جدا کردند؟

آقای مسیح مهاجری و روزنامه‌اش چطور؟ آیا اعتراض کردند؟ آیا خبر ندارند که در همان آشوب مورد استقبال آمریکا و انگلیس و اسرائیل، روی «جمهوری اسلامی» خط زدند و جایش جمهوری ایرانی نوشتند؟ رفتارهایی که مستکبران عالم را سر ذوق آورد، دوستی با جمهوری اسلامی و تسلیم در برابر قانون اساسی بود؟

اگر قرار است آقای مسیح مهاجری از چنین عملکردی حمایت کند، چرا اصرار دارد همچنان روزنامه متقلبانه حزب «جمهوری اسلامی» را که خون 70 شهید والامقام پای آن ریخته شده، در تملک خویش نگه دارد؟ نمی‌شود که قاتلان شهید بهشتی و شهدای 7 تیر و 8 شهریور، در کنار باند صهیونیستی بهائیت، میدان‌دار فتنه 88 و به ویژه حرمت شکنی روز عاشورا علیه امام حسین(ع) باشند و میرحسین موسوی هم همان‌ها را «مردمان خداجو» بخواند و بعد از این همه تنباکو سوختن، آقای مسیح مهاجری تازه درباره مرد بودن لیلی استدلال کند!! بالاخره شما یا طرف اسلام و جمهوری اسلامی هستید و یا طرف کسانی که گفتند اصل نظام نشانه است، زنده باد جمهوری ایرانی و «نه غزه نه لبنان»، و سرانجام در روز عاشورا هلهله کردند و حسینیه آتش زدند و در طول آن 8 سال به مسجد و حسینیه رحم نکردند.
کبک بی‌بی‌سی این بار سر به زیر برف کرد و ندید

تحلیلگر سابق ‌بی‌بی‌سی می‌گوید شبکه دولتی انگلیس، «نفرت از خود» را فقط برای ایرانی‌ها می‌سازد نه برای مردم انگلیس.

وی با اشاره به بحران برف که زندگی را در انگلیس مختل کرده، نوشت: «تعطیل کامل 3 فرودگاه، لغو 200 پرواز، لغو 1424 قطار اسکاتلند، لغو قطارهای شمال نیوکاسل، لغو جراحی‌های غیراورژانس، فلج شبکه راه‌ها، امکان قطع گازرسانی، با این حال چرا کسی نمی‌گوید خاک بر سر بریتانیا؟ چون «نفرت از خود»‌ و حس حقارت ملی را در کارخانه ‌BBC برای صدور به مستعمرات می‌سازند نه مصرف داخلی.»

در همین حال سایت تابناک با اشاره به رویکرد متناقض شبکه ‌BBC به برف در ایران و انگلیس نوشت: چند هفته پیش پس از برف شدیدی که در کشور بارید و مردم را در تهران دچار مشکلاتی کرد، انتقاد رسانه‌ها و مردم را برانگیخت. رسانه‌هایی که البته همگی از سر خیرخواهی فعالیت نمی‌کردند و برخی‌شان می‌کوشیدند از آب گل‌آلود برای خود ماهی صید کنند.

از جمله این رسانه‌ها، بی‌بی‌سی بود؛ بخش فارسی رسانه مشهور انگلیسی که اگر آرشیو بهمن ماهش را مرور کنید، پر است از مطلب، فیلم و عکس درباره بحران برفی کشورمان. رسانه‌ای که اگرچه در انگلیس مستقر است، اما ظاهرا اطلاعی از اوضاع و احوال پیرامون خود ندارد، مگر آنکه پای مد یا پیشرفتی شگرف یا جشنواره‌ای خاص یا اتفاقی مثبت در میان باشد. این را می‌شود از رفتار این روزهای این رسانه دریافت که خبر از بحران برفی انگلیس ندارد.
چند روزی است که بارش برف انگلیس را در بحرانی بزرگ فرو برده است تا جایی که هشدار قرمز در برخی نقاط این کشور اعلام شده که معنای آن خطر جانی برای شهروندان است. وضعیتی که به تعطیلی چند فرودگاه، لغو چندصد پرواز، انسداد بسیاری از راه‌ها، از حرکت ایستادن شمار بسیار زیادی از قطارها و سرگردانی انبوه مسافران منجر شده و علاوه بر آن، تدابیر تکمیلی مانند تعطیلی مدارس، لغو جراحی‌های غیرضروری برای خالی نگه‌داشتن مراکز درمانی و هشدار به مردم در خصوص احتمال قطع گاز، در دستور کار مقامات این کشور قرار گرفته است.

به این موارد، بروز تصادفات پرشمار و راه‌بندان‌های طولانی در برخی مسیرها را هم می‌توان افزود اگر وضعیت وخیمی را ترسیم می‌کند که این کشور غربی بدان مبتلاست. وضعیتی که اغراق نیست اگر بگوییم از اوضاع رقم خورده در پی بارش برف در تهران و چند شهر دیگر در ماه گذشته وخیم‌تر است. اما واکنش بی‌بی‌سی به این وضعیت چیست؟

بد نیست سری به وب‌سایت این بنگاه خبری بزنید و اخبار منتشر شده در آن را مرور کنید تا دریابید جز یکی دو مطلب مختصر، اثری از بحران فراگیر در این کشور در سایتی که در قلب آن مستقر است و فعالیت می‌کند، یافت نمی‌شود. مطالب مختصری که راه به کانال این رسانه در تلگرام یا صفحات آن در دیگر شبکه‌های اجتماعی نیافته و جایش را اخبار مربوط به کشورمان، از ریز تا درشت گرفته است. موضوعی قابل تامل که نشان می‌دهد برای مدیران این رسانه «برف» و «بحران» زمانی مهم است که در ایران رخ داده باشد وگرنه انگلیس که جز شوهای مختلف و برخی اخبار فان و زرد، چیزی برای عرضه در دنیای خبر به کاربران فارسی‌زبان ندارد!

ممنوعیت ثبت سفارش به دلار پایان 2 سال انکار دولت

بانک مرکزی در ابلاغیه‌ای، ثبت سفارش واردات با «دلار» را ممنوع اعلام کرد.

ولی‌اله سیف رئیس بانک مرکزی در نامه‌ای به وزیر صنعت تصریح کرد، به علت تداوم تحریم‌های اولیه ایالات متحده، دسترسی شبکه بانکی کشور به سیستم‌های دلاری به طور کامل قطع است، ثبت سفارش به دلار آمریکا به مفهوم استفاده از شبکه صرافی برای تأمین مالی واردات است. این شرایط از یک سو سبب افزایش تقاضای دلار آمریکا در صرافی‌ها شده و از سوی دیگر در تناقض فاحش با تأکیدات مداوم مقام محترم ریاست جمهوری مبنی بر انتقال گردش مالی تجارت کشور از صرافی به شبکه بانکی کشور است.

با عنایت به توضیحات فوق و نظر به اینکه سیاست ارزی کشور رویکرد حذف کامل دلار را مد نظر دارد، لذا خواهشمند است دستور فرمایید به قید فوریت از صدور ثبت سفارش به دلار آمریکا ممانعت به عمل آورند.
یادآور می‌شود امکان دسترسی به درآمدهای ارزی نفت، از جمله وعده‌های مدیران دولتی در توجیه مطلوبیت توافق با آمریکا و غرب بود اما هرگز این اتفاق در دو سال گذشته رخ نداد؛ چنان که حتی سفارت کره جنوبی اعلام کرد برای انتقال پول به داخل کشور مشکل دارد.

در همین دوره دولت مجبور شد در ازای فروش نفت کشورهایی مانند هند و کره جنوبی و چین و ژاپن، از آنها کالا – بعضاً مصرفی، نامرغوب و دارای مشابه داخل- وارد کند یا همکاری‌های فاینانسی را مبتنی بر تضمین شدگی وام پرداختی با پول‌های نفت بلوکه شده بپذیرد.

در نتیجه این روند، کشور با کمبود منابع ارزی مواجه شد که در کنار سودجویی دلالان و نقش‌آفرینی تروریست‌های اقتصادی، موجب آشفتگی بازار ارز و گران شدن 40 درصدی دلار (از 3300 تومان به 4900 تومان) شد.
گفتنی است تا همین چند هفته پیش برخی مقام‌های نفتی و وزارت‌خارجه اصرار داشتند عدم امکان انتقال درآمدهای ارزی به داخل کشور را انکار و کتمان کنند. در همین حال روزنامه اعتماد، ابلاغیه بانک مرکزی را غافلگیری اقتصاد خواند و نوشت: براساس اعلام بانک مرکزی و بنا به تقاضای وزارت صنعت، فعالان اقتصادی می‌توانند برای انجام ثبت سفارش از ارزهای جایگزین نظیر یورو استفاده کنند. این تصمیم در حالی گرفته شده که فعالان بخش خصوصی همواره از این دست سیاست‌های ابلاغی که بدون اطلاع قبلی صورت می‌گرفت احساس نارضایتی کرده بودند و اعلام یک باره این خبر عدم قطعیت‌ها در اقتصاد ایران را افزایش داده است.

پیش از این دولت وعده داده بود در تصمیم‌گیری‌های اقتصادی خود، فعالان بخش خصوصی را مورد مشورت قرار دهد و به گونه‌ای سیاست‌گذاری کند که بخش خصوصی نیز بتواند نظرات خود را به مسئولان اعلام کند.

این روزنامه می‌افزاید: معلوم نیست چگونه بانک مرکزی ناگهان و بدون هیچ اطلاعی از قبل، چنین تصمیمی را اتخاذ کرده و برای رفع مشکلات آتی چه برنامه‌ای دارد.

اتفاقاً بنا بود تصمیمات اقتصادی ناگهانی از دستور کار سیاستگذاران کشور کنار برود، چرا که برخی افراد براساس روابط می‌توانند زودتر از این سیاست‌ها با خبر شوند و به نوعی به رانت اطلاعاتی دست یابند. در نتیجه اعلام یکباره این خبر نیز بسیار نگران‌کننده است زیرا لازم بود تا بانک مرکزی پیش از چنین تصمیمی زمانی را برای پایان ثبت سفارش به دلار تعیین می‌کرد.

مشکل از بی‌ارادگی دولت است نه امکان شبکه ملی مستقل

رئیس‌جمهور در اظهاراتی عجیب مدعی شد تحولات فناوری خود را به ما تحمیل کرده و ما هیچ اختیاری در برابر آن نداریم!

حسن روحانی در جلسه برگزیدگان و توسعه استان هرمزگان با اشاره به انقلاب در فناوری ارتباطات و اطلاعات گفت: آیا می‌توانیم از این تحولات خود را برکنار نگاه داریم و بگوییم ما اینترنت پرسرعت، پهنای باند و امکانات جدید دیگر مثل موبایل و نظایر آن را نمی‌خواهیم؛ چراکه این امکانات آثار سوئی دارند؟ امروز صنعت و تحولات مربوط به دنیای ارتباطات چنان با زندگی ما مخلوط شده و سبک زندگی انسان‌ها را تحت تاثیر قرار داده که به هیچ‌وجه نمی‌توانیم خود را از این دگرگونی‌ها جدا نگاه داریم. دیگر این اختیار را نداریم که بگوییم کدام یک از این تحولات و دستاوردهای ناشی از آن خوب است یا بد و حلال است یا حرام. ما وارد این فضا شده‌ایم و این تحولات بر ما تحمیل شده‌اند که اتفاقا فواید زیادی نیز داشته‌اند و البته باید دربرابر آثار سوء آنها نیز از خودمان مراقبت کنیم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه امروز شاهد آن هستیم که جوانان مومن کشورمان با استفاده از دستاوردهای تحولات دنیای جدید به امور دینی و ایمانی خود می‌پردازند و مثلا مکرر جوانانی را می‌بینیم که در موبایلشان، قرآن یا زیارت عاشورا می‌خوانند، گفت: نکته مهم این است که باید برای شرایط جدید امروز و آینده برنامه داشته باشیم. تحولات دنیای جدید را نه می‌توان رها کرد و نه می‌توان با این تحولات مبارزه و مقابله کرد. شاید بتوان با مقابله با تحولات جدید فقط اندکی آشکار شدن آثار آنها را به تاخیر انداخت، اما نمی‌توانیم جلوی این تحولات را بگیریم.

یادآور می‌شود آقای روحانی و برخی اطرافیانش با همین سبک استدلال‌ها که «نباید در مقابل ابرقدرت‌ها بایستیم آن هم با شعارهایی که بعضا توخالی است»، «آمریکا کدخداست»، «آمریکا ظرف 5 دقیقه می‌تواند تمام توان دفاعی ما را نابود کند»، «ما هیچ مزیت فناوری مگر در پخت آبگوشت بزباش و قرمه‌سبزی نداریم» و …، نسخه انفعال مقابل غرب را در ماجرای مذاکره و توافق پیچیده که منجر به خسارت‌های سنگین برای کشور شد به نحوی که امروز با وجود پرداخت امتیازات فراوان، تحریم‌ها بیش از گذشته است و غرب طلبکار شده است.

اما در باب فناوری ارتباطات و اطلاعات؛ دولت وظیفه داشت و می‌توانست شبکه ملی اطلاعات را مانند بسیاری از کشورهای دیگر راه‌اندازی کند اما شخص رئیس‌جمهور بر دو قطبی کردن فضا در این زمینه و بهره‌برداری از آن به جای کارنامه خالی مدیریتی و اقتصادی در انتخابات اصرار داشت. درباره حرام و حلال نیز، هیچ حلالی حرام و هیچ حرامی حلال نمی‌شود؛ مشروط بر اینکه غیرت احکام اسلامی سر جای خود باشد.

خراسان

“فوق العاده ویژه مدیریت بحران” هم داریم؟

با توجه به ابهامات و سوالاتی که برخی مدیران دولتی در خصوص نحوه پرداخت “فوق العاده ویژه مدیریت بحران” به زیرمجموعه های خود داشته اند، یک مقام مسئول با ارسال بخشنامه ای به تعدادی از سازمان ها و اداره ها، تاکید کرده است، پرداخت فوق العاده مذکور تنها در واحدهای سازمانی که طبق قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران و در سقف مقرر تشکیل شده اند، مجاز خواهد بود و کارکنان و مدیران آن بخش ها در طول مدت تصدی مسئولیت مرتبط، علاوه بر دیگر فوق العاده های قانونی، از این مبلغ برخوردار می شوند.

ذره بین جدید روی انتصاب بازنشستگان در مسئولیت های ورزشی

طبق نامه جدید یک نهاد مسئول به تعدادی از مسئولان ورزشی، به آن ها تذکر داده شده ، با توجه به قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان مصوب ۱۳۹۵، اگرچه فعالیت در برخی مسئولیت های ورزشی، افتخاری است و شغل تلقی نمی شود اما از آن جا که بعضی نهادهای مهم ورزشی کشور از جمله دستگاه های اجرایی موضوع ماده ۵ قانون مدیریت خدمات کشوری محسوب می شوند، بنابراین مشمول رعایت احکام قانون ممنوعیت به ‌کارگیری بازنشستگان در انتصاب برخی مسئولان در این مشاغل خواهند بود.

ایران

ادعای دیدار محرمانه ظریف و کری در حاشیه کنفرانس مونیخ

یک مجله امریکایی نوشت که وزیر خارجه سابق امریکا و وزیر خارجه ایران ماه گذشته میلادی در حاشیه کنفرانس مونیخ دیداری محرمانه داشته‌اند. به گزارش ایلنا به نقل از مجله نیویورکر، جان کری بی سر و صدا اصرار داشت که ایرانی‌ها از توافق هسته‌ای خارج نمی‌شوند و آن را نقض نخواهند کرد؛ کاری که دولت ترامپ به دنبال انجام آن است.

در این یادداشت آمده است که خروج دولت ترامپ از توافق هسته‌ای، می‌تواند هزینه‌های ژئواستراتژیک زیادی در پی داشته باشد. روابط تهران و مسکو که در بعد نظامی تاکتیکی و در بعد اقتصادی کارکردی است، به یک روابط استراتژیک رو به رشد تبدیل شده است. از زمانی که ترامپ روی کار آمده است، مسکو و تهران مواضع مشترک بیشتری یافته‌اند و تنش‌ها با واشنگتن در مسأله رشد حوزه نفوذ امریکا در خاورمیانه تشدید شده است. همچنین نشریه نیویورک امریکا نیز در گزارشی به تعمیق روابط ایران و روسیه اشاره کرده و نوشته است: این روابط بویژه زمانی که پوتین در ماه نوامبر برای گفت‌وگو با رهبری ایران و رئیس ‌جمهوری این کشور به تهران سفر کرد، نمایان شد. بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه با تأیید دیدار وزیر خارجه ایران و وزیر خارجه دولت سابق امریکا در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ گفت: «چنین دیدارهایی در چارچوب دیپلماسی فعال و همه جانبه و بخشی از سیاست‌ها و رایزنی برای تأمین حداکثری منافع ملی است.»

سران سه قوه برای موضوع کشتی به رهبری پیشنهاد دهند

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس استعفای جمعی مسئولان کشتی کشور را اتفاقی تکان دهنده دانست و گفت: نباید براحتی با استعفای آنها موافقت شود، بلکه باید با گفت‌وگو راه‌حلی پیدا کرد.

به گزارش فارس، جمالی نوبندگانی افزود: ضرورت دارد تصمیمی در سطح عالی‌ترین مقامات حاکمیتی در سطح سران سه قوه گرفته و به مقام معظم رهبری پیشنهادی ارائه شود که یا تصمیم جدیدی در زمینه رویارویی با رژِیم صهیونیستی اتخاذ شود یا رسماً پای اصول خود بایستیم و تمام هزینه‌های آن را نیز بپردازیم. عضو هیأت رئیسه کمیسیون امنیت ملی مجلس با بیان اینکه اسرائیل در ورزش‎های تیمی حرفی برای گفتن ندارد، افزود: به دلیل اینکه ورزشکاران ما تحت فشارهای بسیاری هستند و تعلیق رشته‌ای مثل کشتی که ایران حرف اول را در آن می‌زند، جدی است. ضرورت دارد مسئولان ارشد نظام در این باره تصمیم‌گیری کنند.

مدیر پیشین توتال: قرارداد برای توسعه فاز 11پارس جنوبی پابرجاست

مدیر پیشین دفتر توتال در ایران گفت: قرارداد این شرکت فرانسوی با ایران در جریان بوده و راهی برای انتقال نقدینگی به ایران یافته شده است. به گزارش ایرنا،  «پیر فابیانی» برخی چالش‌های کنونی برای جذب سرمایه‌های خارجی را برشمرد و افزود: ایران باید منعطف‌تر باشد، در توافق هر دو طرف نیازهایی دارند.  برگزاری کنگره‌ها می‌تواند در زمینه شناسایی چالش‌ها مؤثر باشد اما گفتن اینکه در آینده اوضاع بهتر می‌شود، کافی نیست و باید امروز اقدام کنیم تا فردا بهتر شود.

این کارشناس فرانسوی با اشاره به اینکه ایران بزرگ‌ترین ذخایر گاز جهان را در اختیار دارد، ادامه داد: قرارداد توتال با ایران برای توسعه فاز 11 پارس جنوبی در قالب کنسرسیومی با مشارکت شاخه بین‌المللی شرکت ملی نفت چین (سی.ان.پی.سی.آی) و شرکت پتروپارس ایران در جریان است و به نظر می‌رسد این شرکت به توافقی مناسب دست یابد.

علت بازداشت کارگران فولاد اهواز

رئیس کل دادگستری خوزستان علت بازداشت تعدادی از کارگران گروه ملی فولاد ایران را تجمعات غیرقانونی و بدون مجوز آنها عنوان کرد.

به گزارش ایلنا، فرهاد افشارنیا افزود: کارگران گروه ملی فولاد ایران برای پیگیری مطالبات مزدی خود دست به اعتراض می‌زنند و اخیراً تعدادی از این تجمعات در مقابل ساختمان استانداری خوزستان و محل برگزاری نماز جمعه اهواز برگزار شده است. وی با بیان اینکه در حال حاضر بخش خصوصی مسئولیت این واحد صنعتی را برعهده گرفته است، افزود: از کارگران گروه ملی فولاد ایران درخواست داریم با سرمایه‌گذار جدید این کارخانه همکاری لازم را داشته باشند. به گفته رئیس کل دادگستری خوزستان، بازداشت کارگران گروه ملی فولاد ایران با دستور دادستانی و توسط نیروی انتظامی انجام شده است.

آرمان

برگزاری نخستین همایش سراسری فرمانداران

سخنگوی وزارت کشور از برگزاری نخستین همایش سراسری فرمانداران دولت دوازدهم هفته جاری به مدت سه روز (١5 تا ١٧ اسفند) در وزارت کشور خبر داد. سید سلمان سامانی گفت: در این همایش اولویت‌ها و برنامه‌های دولت در سال ۹۷، تبیین و حوزه‌های تخصصی وزارت کشور (سیاسی، امنیتی، اجتماعی، اقتصادی، عمرانی) مطالب خود را به صورت کارگاه آموزشی بیان می‌کنند. وی با بیان اینکه پیش شرط تحقق اصل حاکمیت قانون در جامعه، اشراف مجری به قوانین است، اظهار داشت: در نخستین همایش فرمانداران دولت دوازدهم،‌ کلیه قوانین و مقررات و اصول و قواعد حقوقی مورد نیاز فرمانداران را در اختیار آنها خواهیم گذاشت.

موضوع دفاعی ایران ربطی به فرانسه ندارد

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل با تاکید بر اینکه موضوع دفاعی ایران ربطی به کشورهای خارجی از جمله فرانسه ندارد، گفت: هیچ کشوری نمی‌تواند برای ما تعیین تکلیف کند. فرانسه هم بی‌جهت ادعایی نکند که از عهده آن بر نمی‌آید.

علی‌اکبر ولایتی پس از دیدار با معاون وزیر خارجه ژاپن اظهار کرد: ملاقات بسیار خوب و در عین حال سازنده‌ای را با معاون وزیر خارجه ژاپن داشتم، رابطه ایران و ژاپن رابطه‌ طولانی است و به یک قرن قبل برمی‌گردد و همواره رابطه دوستانه‌ای برقرار بوده است و پس از پیروزی انقلاب هم رفت و آمد بین دو کشور با سفر وزیر خارجه وقت ژاپن شروع شد و بعد از آن هم این روابط ادامه داشت. وی تصریح کرد: بنابراین روابط سیاسی و اقتصادی بین دو کشور روابط قابل قبولی است و در این گفت‌وگوها علاوه بر روابط دوجانبه، موضوعات و همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی هم مورد بحث قرار گرفت.

جلسه هیات عالی نظارت مجمع تشخیص

هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام روز 12اسفندماه به ریاست هاشمی شاهرودی تشکیل جلسه داد. در ادامه بررسی بودجه سال ۹۷ مصوب مجلس به منظور تطبیق با سیاست های کلی نظام، موضوع عدم انطباق بودجه با برخی عناوین سیاست های کلی در هیات عالی نظارت مجمع مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

هیات عالی نظارت که در جلسات قبل موارد مغایرت تبصره ها و بندهای بودجه با سیاست های کلی را مشخص و به شورای نگهبان اعلام کرده بود در نشست امروز پس از بحث و بررسی اعضا و ارائه توضیحات نماینده دولت، مواردی از عدم انطباق بودجه با سیاست های کلی را تصویب کرد. بر اساس این گزارش ، با رای اعضای هیات عالی نظارت مجمع، عدم انطباق بودجه مصوب مجلس شورای اسلامی با بندهای 5-13-15-32 برنامه ششم توسعه و نیز هدف سیاست های کلی اصل 44 مبنی بر کاهش میزان تصدی گری دولت، تصویب شد که به شورای نگهبان اعلام خواهد شد.

ایران آماده خروج آمریکا از برجام است

سفیر ایران در روسیه اعلام کرد که ایران همواره به این موضوع آگاه بوده که آمریکا ممکن است از برجام خارج شود و خود را برای این سناریو آماده کرده است.

مهدی سنایی اظهار کرد: ایران با وجود دید منفی نسبت به مواضع کشورهای غربی، همواره گام‌های رو به جلو در روند مذاکرات برجام برداشته و البته همواره نسبت به نقض‌های احتمالی برجام توسط غرب آگاه بوده است به‌خصوص از سوی آمریکا؛ بنابراین خود را برای خروج آمریکا از این توافق آماده کرده است. وی همچنین ادامه داد: مسکو و تهران به توسعه همکاری‌های خود در بخش فناوری نظامی که با توجه به همکاری‌های دو کشور در مبارزه با تروریسم در سوریه تسهیل شده است، ادامه خواهند داد. دو کشور در حوزه فناوری‌های نظامی و فروش سامانه پدافند اس 300 به ایران همکاری کرده‌اند که این یک نقطه مهم در تاریخ همکاری‌های نظامی دفاعی دو کشور است.

تلاش ترامپ برای متحدسازی علیه ایران

یک روزنامه فرامنطقه‌ای در تحلیلی نوشت که تماس تلفنی رئیس‌جمهور آمریکا با رهبران عربستان،‌ امارات و قطر به منظور متحد کردن آنها علیه ایران است.

روزنامه رای‌الیوم چاپ لندن در تحلیلی نوشت: اهداف و انگیزه‌های دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا از تماس تلفنی با رهبران کشورهای دچار بحران یعنی عربستان، امارات و قطر در چند روز اخیر و دعوت از آنها برای سفر به واشنگتن در دو ماه مارس و آوریل را نمی‌دانیم اما می‌توان پیش‌بینی کرد که ترامپ بعد از دوشیدن ثروت آنها به دنبال هدفی غیر از پایان دادن به بحران میان آنان است و آن متحد کردن این کشورها در جبهه آمریکا به منظور مقابله احتمالی و نزدیک با ایران است.

در بعضی از مناطق تهران بمب ساعتی داریم

رئیس کمیته ایمنی شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه باید سامانه‌ای در جهت شناسایی مناطق آسیب‌پذیر ایجاد شود، گفت: در بعضی از مناطق تهران بمب ساعتی داریم، بعضی نقاط هم قابلیت دارند که تبدیل به بمب ساعتی شوند، بلاخره باید مشخص شود که چند نقطه شهر تهران بدین شکل هستند. صدراعظم نوری افزود: در تهران برخلاف شهرهای دیگر دنیا تمام مسئولیت‌های شهر با شهرداری نیست و در واقع حکومت محلی وجود ندارد اما بازهم باید همه راهکارها را باهم در نظر بگیریم و جلوی اتفاقات وحشتناک را بگیریم. ممکن است در ابتدای کار درستی، افرادی مقاومت کنند اما باید اقدام منطقی را با وجود مخالفت پیگیری و اجرا کنیم.