سه شنبه , ۴ آبان ۱۴۰۰
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » آخرین تحولات خاورمیانه!

آخرین تحولات خاورمیانه!

بالا گرفتن تنش نفتی مصر و ترکیه/آمادگی تهران برای خروج احتمالی آمریکا از برجام/بهانه جدید اسرائیل برای حمله به سوریه/ناگفته های جدید از گنج پنهان معمر قذافی/درخواست جان کری از ظریف در حاشیه اجلاس مونیخ

بالا گرفتن تنش نفتی مصر و ترکیه، حضور 11 هزار نظامی آمریکا در عراق، سخنان توسعه طلبانه نخست وزیر ترکیه، ناگفته های جدید از گنج پنهان معمر قذافی، بهانه جدید اسرائیل برای حمله به سوریه و آمادگی تهران برای خروج احتمالی آمریکا از برجامT از جمله مهم ترین خبرها و رویدادهای خاورمیانه در 24 ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به درخواست جان کری از ظریف در حاشیه اجلاس مونیخ نیز اشاره کرد.

وزیر خارجه سابق آمریکا در حاشیه اجلاس امنیتی مونیخ با وزیر خارجه ایران دیدار و درخواستی را درباره برجام مطرح کرده است.

یک نشریه آمریکایی مدعی شده، «جان کری»، وزیر خارجه سابق آمریکا در جریان کنفرانس امنیتی مونیخ که ماه گذشته میلادی در آلمان برگزار شد، دیدار خصوصی با «محمد جواد ظریف»، وزیر خارجه ایران داشته است.

نیویورکر نوشته، کری و ظریف که در زمان مذاکرات بر سر برنامه هسته‌ای ایران علناً و اغلب با یکدیگر دیدار می‌کردند، در حال حاضر دیگر دیداری با یکدیگر ندارند.

بالا گرفتن تنش نفتی مصر و ترکیه/آمادگی تهران برای خروج احتمالی آمریکا از برجام/بهانه جدید اسرائیل برای حمله به سوریه/ناگفته های جدید از گنج پنهان معمر قذافی/درخواست جان کری از ظریف در حاشیه اجلاس مونیخ

رسانه آمریکایی گزارش داده، کری از ایرانی‌ها خواسته که توافق هسته‌ای را کنار نگذارند و یا مفاد آن را نقض نکنند.

نیویورکر در بخش دیگر این گزارش نوشته، سیاست‌های «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا علیه ایران و توافق هسته‌ای باعث تعمیق روابط ایران و روسیه شده است.

بالا گرفتن تنش نفتی مصر و ترکیه

تنش سیاسی بین مصر و ترکیه که طی چند سال اخیر شدت گرفته، اکنون به عرصه نفت و گاز رسیده است.

«طارق الملا»، وزیر نفت و گاز مصر در واکنش به اظهارات مقامات ترکیه، مبنی بر اینکه توافقنامه ترسیم مرزی بین مصر و قبرس را به رسمیت نمی‌شناسند و اکتشاف گاز در این منطقه ادامه خواهد داشت، تأکید کرد: «قاهره به اکتشاف گاز آنکارا اعتنایی ندارد.»

الملا بر مشروعیت توافقنامه مذکور تأکید کرد و افزود: «ما نگران هیچ چیز نیستیم زیرا توافقنامه ترسیم مرز بین مصر و قبرس از سال 2013 به امضا رسیده و به سازمان ملل ارائه و نقشه‌های روشنی از خطوط مرزی ضمیمه آن شده است.»

طبق گزارش شبکه روسیا‌الیوم، وزیر نفت مصر تصریح کرد که هیچ کس حق اعتراض ندارد و اگر آنها قصد اکتشاف دارند، در آن طرف خطوط مرزی که مربوط به قبرس است، می‌توانند این کار را انجام دهند.

وی با اشاره به اینکه پروژه‌های توسعه‌ای و اکتشاف در میدان «ظهر» کاملا مشروع و قانونی است، گفت که فعالیت‌های ما در این میدان پنهانی نیست و ما حد و مرز خود را می‌شناسیم و از هیچ چیز نگران نیستیم.

بالا گرفتن تنش نفتی مصر و ترکیه/آمادگی تهران برای خروج احتمالی آمریکا از برجام/بهانه جدید اسرائیل برای حمله به سوریه/ناگفته های جدید از گنج پنهان معمر قذافی/درخواست جان کری از ظریف در حاشیه اجلاس مونیخ

الملا در ادامه تأکید کرد، مصر هرگز از حد و مرز خود فراتر نخواهد رفت و «تا آخرین نقطه از نقاط و اراضی که از لحاظ اقتصادی به ما اختصاص دارد، خواهد جنگید.»

روابط ترکیه و مصر از زمان عزل محمد مرسی در سال 2013 و حوادث مصر که اردوغان آن را «کودتا علیه دولت قانونی مصر» خوانده بود، تیره شده است.

حضور 11 هزار نظامی آمریکا در عراق

منابع رسانه‌ای فاش کردند، شمار نظامیان آمریکایی مستقر در عراق، رقمی بیش از آمار ارائه‌شده از سوی پنتاگون است.

بیش از ۱۱ هزار نظامی آمریکایی در پایگاه‌هایی در غرب، شمال و مرکز عراق مستقر هستند. این نظامیان، مشاور، مربی، افسر رصد و تحلیل اطلاعات و مسئول فنی و مسئولان شرکت‌های امنیتی هستند. بعد از نیروهای آمریکایی، نیروهای انگلیسی، استرالیایی، بلژیکی، کانادایی، دانمارکی، فرانسوی، آلمانی، ایتالیایی، هلندی، اسپانیایی و ترکیه‌ای هستند. همچنین نظامیانی از کشورهای دیگر مانند سوئد و مجارستان نیز برای آموزش نظامی و حمایت پشتیبانی لجستیکی در عراق هستند.

یکی از رهبران برجسته در «ائتلاف ملی» عراق با اعلام این‌که پارلمان این کشور به‌ زودی قطعنامه‌ای در ارتباط با نیروهای خارجی در عراق صادر می‌کند، تصریح کرد: نمایندگانی از فراکسیون‌های مختلف بر نخست‌وزیر برای ایجاد جدول زمانی جهت خروج نیروهای خارجی به‌ویژه نیروهای آمریکایی فشار خواهند آورد.

این دیپلمات عراقی با اشاره به این‌که پارلمان عراق جدول زمانی برای خروج نیروهای خارجی تعیین نکرده است، از دولت خواست جدول زمانی را مشخص کند.

بر این اساس، نمایندگان پارلمان عراق در قطعنامه‌ای که روز پنجشنبه تصویب شد، دولت را به تعیین یک جدول زمانی برای خروج نیروهای خارجی از عراق فراخوانده‌اند.

پیشتر، وزارت دفاع آمریکا شمار نیروهای این کشور در عراق را هشت هزار و ۸۹۲ نظامی اعلام کرده و گفته بود که «شمار نیروهایمان در افغانستان به ۱۵ هزار و ۲۹۸ نظامی رسیده است.»

ایلدریم: امروز در عفرین، فردا در جای دیگری خواهیم بود!

نخست وزیر ترکیه بدون اشاره به تداوم عملیات نظامی آنکارا در خاک سوریه بر خلاف موازین بین المللی و بدون کسب مجوز از دولت قانونی دمشق گفت: امروز در عفرین، فردا در جای دیگری خواهیم بود!

به گزارش آناتولی، بنعلی ایلدریم نخست وزیر ترکیه در آستانه ۵۰مین روز از آغاز تجاوز نظامی ارتش این کشور به خاک سوریه امروز شنبه در سخنانی در ششمین نشست استانی حزب حاکم عدالت و توسعه این کشور در استان قونیه با اشاره به پاکسازی منطقه «راجو» در عفرین اعلام کرد: سربازان کشورمان در عفرین حماسه می آفرینند! نیروهای ما راجو را نیز از اشغال تروریست‌ها آزاد کردند.

نائب رئیس حزب عدالت و توسعه بدون اشاره به تداوم عملیات نظامی آنکارا در خاک سوریه بر خلاف موازین بین المللی و بدون کسب مجوز از دولت قانونی دمشق ادامه داد: هرگونه تهدید در نوار مرزی کشورمان را در نطفه خفه کرده و تهدید علیه امنیت و تمامیت ارضی کشور را از بین می بریم.

بالا گرفتن تنش نفتی مصر و ترکیه/آمادگی تهران برای خروج احتمالی آمریکا از برجام/بهانه جدید اسرائیل برای حمله به سوریه/ناگفته های جدید از گنج پنهان معمر قذافی/درخواست جان کری از ظریف در حاشیه اجلاس مونیخ

ایلدریم با بیان اینکه منطقه عفرین از تمام طرف‌ها در محاصره نیروهای مسلح ترکیه قرار گرفته و تمام مناطق نزدیک به مرزهای کشور از تروریست‌ ها پاکسازی شده است، تأکید کرد: هم اکنون سربازان، نیروهای ویژه ژاندارمری و پلیس کشور به همراه (گروهک موسوم به) ارتش آزاد سوریه گام به گام در حال پیشروی به سمت مرکز عفرین هستند.

وی در پایان اضافه کرد: هر جا که تهدید تروریسم وجود دارد، مورد هدف ما قرار خواهد گرفت؛ امروز عفرین فردا جای دیگر. برای ما تفاوتی ندارد.

ناگفته های جدید از گنج پنهان معمر قذافی

یکی از تحلیلگران مرکز مطالعات امنیتی آفریقای جنوبی، ناگفته های جدیدی از گنج مفقود شده معمر قذافی دیکتاتور مقتول لیبی فاش کرد.

به گزارش اسپوتنیک، پیتر فابریکس تحلیلگر مرکز مطالعات امنیتی آفریقای جنوبی با اشاره به سوء قصد تروریستی به «بشیر صالح بشیر» مدیر دفتر سرهنگ معمر قذافی دیکتاتور مقتول لیبی از وی عنوان مخزن اسرار ناگفته معمر قذافی و عالِم به گنج مفقود شده سرهنگ، یاد کرده است.

وی افزود: سوء قصد تروریستی سؤالات زیادی درباره اینکه چرا مخزن اسرار قذافی و حامل مهرهای بانکی وی آفریقای جنوبی را انتخاب کرده، مطرح کرده است.

فابریکس بیان کرد: منابع دولتی که نامشان را فاش نکردند، تأکید نمودند، بشیر صالح بشیر بیش از پنج سال است، در آفریقای جنوبی به سر می برد؛ یعنی از زمان فرار از طرابلس به دنبال سرنگونی رژیم قذافی در سال ۲۰۱۱ اول به نیجر و سپس فرانسه و از آنجا به آفریقایی جنوبی رفته است.

بالا گرفتن تنش نفتی مصر و ترکیه/آمادگی تهران برای خروج احتمالی آمریکا از برجام/بهانه جدید اسرائیل برای حمله به سوریه/ناگفته های جدید از گنج پنهان معمر قذافی/درخواست جان کری از ظریف در حاشیه اجلاس مونیخ

این تحلیلگر آفریقایی جنوبی اعلام کرد: وضعیت بشیر صالح بسیار مبهم اما با وجود اینکه وی تحت تعقیب اینترپل از سال ۲۰۱۲ قرار گرفته است، اقدامی برای بازداشت وی از سوی مقامات آفریقای جنوبی صورت نمی گیرد.

بشیر صالح بشیر مدیر دفتر قذافی از سال ۱۹۹۸ و رئیس صندق سرمایه گذاری لیبی در آفریقا و معروف به روابط قوی در قاره سیاه است.

از نگاه فابریکس، علت اینکه آفریقای جنوبی از مخزن اسرار قذافی حمایت می کند، این است که بشیر بخش زیادی از دارایی قذافی را در آفریقای جنوبی پنهان کرده؛ دارایی هایی که رقمی بالغ بر ۱۰۰ میلیارد دلار آمریکا می شود. این تحلیلگر به انباشه کردن یک میلیار دلار از پول و طلا و سنگ های قیمتی در انبار فرودگاه اورتامبو در آفریقای جنوبی اشاره کرده است.

پلیس آفریقای جنوبی، تدابیر شدید امنیتی پس از سوء قصد به جان بشیر صالح بشیر به عمل آورده است.

این تحلیلگر گفت: به نظر می رسد، بشیر صالح بشیر فقط مخزن اسرار قذافی نیست بلکه عالِم به گنج مفقود شده سرهنگ قذافی نیز هست. تیمی از کارشناسان سازمان ملل تلاش کردند که دارایی ها و گنج مخصوص قذافی و صندوق سرمایه گذاری لیبی در آفریقای جنوبی را بیابند اما راه به جایی نبردند و به نظر می رسد که شیوه پنهان کردن آن بی سابقه پیچیده است، به طوری که عملیات جستجو از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ بی ثمر بوده است.

بهانه جدید اسرائیل برای حمله به سوریه

یک رسانه رژیم صهیونیستی، انتشار گزارش اخیر فاکس نیوز با موضوع «پایگاه موشکی ایران در سوریه» را «سیگنالی» برای حمله جدید این رژیم به سوریه خواند.

به گزارش مشرق، روزنامه صهیونیستی به ادعای اخیر شبکه «فاکس نیوز» درباره «پایگاه موشکی ایران در سوریه» پرداخت و نوشت که انتشار این گزارش، «احتمالا» بیانگر حمله جدید و آتی رژیم صهیونیستی به سوریه است.

در حالی که اتهام‌زنی‌های مخالفان دولت سوریه شامل مقام‌های غربی، عربی و صهیونیستی درباره «حضور ایران در سوریه» ادامه دارد، روزنامه «هاآرتص» به گزارش اخیر رسانه آمریکایی علیه ایران پرداخت.

در یادداشت این روزنامه صهیونیستی آمده است: «گزارش فاکس نیوز یادآور گزارش ماه دسامبر بی‌بی‌سی درباره پایگاه نظامی شبه‌نظامیان شیعه طرفدار ایران در سوریه است. این پایگاه تنها چند هفته بعد از پخش شدن این گزارش، بمباران شد».

رسانه صهیونیستی ادامه داد: «با قضاوت از روی سابقه موجود، پخش شدن گزارش روز چهارشنبه (هفته گذشته) درباره “پایگاه جدید نظامی ایران در سوریه” در شبکه فاکس نیوز، شبیه به آماده کردن سلاح برای شلیک و هشدار پیش از انفجار است. همین موضوع در ماه دسامبر هم اتفاق افتاد. تنها چند هفته پس از انتشار گزارش بی‌بی‌سی به نقل از «منابع اطلاعاتی غربی» درباره وجود پایگاه شیعیان حامی ایران در سوریه، این پایگاه مورد حمله هوایی قرار گرفت. رسانه‌های خارجی، حمله را به اسرائیل نسبت دادند اما اسرائیل طبق معمول، از اظهارنظر درباره این موضوعات سر باز زد».

هاآرتص افزود: «ابتدا، نیویورک تایمز یک نقشه مفصل و تشریحی منتشر کرد که در آن تجهیزات و توانمندی‌های ایران نشان داده شدند و حالا فاکس نیوز».

از نظر این رسانه صهیونیستی، «فاکس نیوز هم مانند آنچه قبلا بی‌بی‌سی انجام داد، تصاویری ماهواره‌ای از این سایت و مرکز مورد اتهام منتشر و این شبکه خبری محافظه‌کار، از همان منابع غربی غیرشفاف و مبهم نقل قول کرد».

هاآرتص با تکرار ادعاهای مقام‌ها و رسانه‌های صهیونیستی درباره تحرکات ایران برای ایجاد یک محور ضد صهیونیستی در داخل خاک سوریه مدعی شد: «ایران به افزایش دارایی‌ها و توانمندی‌های خود در سوریه ادامه می‌دهد».

این رسانه در پایان می‌نویسد: «با توجه به گزارش فاکس نیوز، منصفانه خواهد بود که بگوییم، شمارش معکوس برای یک حمله هوایی دیگر در آسمان سوریه آغاز شده است».

تهران آماده خروج احتمالی آمریکا از برجام 

«مهدی سنایی» سفیر ایران در مسکو طی مصاحبه ای اظهار داشت، ایران متوجه خروج آمریکا از برجام است و برای آن آماده است.

سنایی گفت: جمهوری اسلامی ایران، به رغم بدبینی نسبت به کشورهای غربی، روند مذاکرات برجام را ادامه داد و البته، همیشه متوجه اقدامات ناقض احتمالی غرب به ویژه آمریکا بوده و ایران با دانستن این مسأله، خود را برای خروج آمریکا از برجام آماده کرده است.

بالا گرفتن تنش نفتی مصر و ترکیه/آمادگی تهران برای خروج احتمالی آمریکا از برجام/بهانه جدید اسرائیل برای حمله به سوریه/ناگفته های جدید از گنج پنهان معمر قذافی/درخواست جان کری از ظریف در حاشیه اجلاس مونیخ

وی با اشاره به روابط دو جانبه ایران و روسیه افزود: پنجم و ششم مارس ایران و روسیه در مسکو در مورد سرمایه گذاری درخصوص حمل و نقل و انرژی دیدار خواهند کرد.

این دیپلمات ایرانی در ادامه گفت: تهران و مسکو از قبل در بخش نظامی ـ فنی همکاری داشته‌ اند و قطعاً همکاری میان روسیه و ایران در مقابله با تروریسم در سوریه یک اساس مناسب برای گسترش همکاری نظامی ـ فنی بین دو کشور است.