جمعه , ۱۷ آذر ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » محاصره بین المللی نظام حاکم بر ایران کامل تر میشود/ اروپا به ایران درمورد یمن هشدار میدهد

محاصره بین المللی نظام حاکم بر ایران کامل تر میشود/ اروپا به ایران درمورد یمن هشدار میدهد

اروپا به ایران درمورد یمن هشدار میدهد

سفیران کشورهای انگلیس، آمریکا، آلمان و فرانسه در سازمان ملل متحد روز سه شنبه با صدور بیانیه ای مشترک ادعا کردند که تهران به قطعنامه 2216 شورای امنیت درخصوص یمن پایبند نبوده است.

به گزارش ایرنا، در این بیانیه که توسط نمایندگی آمریکا در سازمان ملل متحد منتشر شده، ضمن استقبال از گزارش 15 فوریه (26 بهمن) هیات کارشناسان این سازمان ادعا شده است: یافته‌های این گزارش نشان می‌دهد ایران به تحریم تسلیحاتی یمن مطابق با بند 14 قطعنامه 2216 پایبند نبوده است.

این بیانیه می‌افزاید: عدم پایبندی رژیم ایران را که مطابق با گزارش یاد شده، تهدیدی جدی برای صلح و ثبات منطقه است، محکوم می‌کنیم و از نظام حاکم بر ایران می‌‎خواهیم که به سرعت همه فعالیت‌هایی را که با این قطعنامه مطابقت ندارد و یا نقض مفاد آن به شمار می‌رود، متوقف کند.

در بخش دیگری از بیانیه کشورهای غربی ادعا شده است: همچنین توجه داریم که یافته‌های هیات کارشناسی نشان می‌دهد موشک‌هایی که حوثی‌ها در تاریخ 22 ژوئیه (31 تیر) و 4 نوامبر (13 آبان) به سمت اهداف غیرنظامی در عربستان سعودی شلیک کردند، مبدا ایرانی داشتند. این هیات همچنین هشدار می‌دهد که استفاده از فناوری موشک‌های بالستیک علیه عربستان سعودی، می‌تواند این درگیری محلی را به کل منطقه گسترش دهد.