یکشنبه , ۱۳ فروردین ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها!

در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها!

روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که شبتاب در ادامه به آنها اشاره می‌کند.

********

کیهان

مدعیان اصلاحات مرده‌اند یا دستشان با داعش در یک کاسه است؟!

پیوند عمیق افراطیون مدعی اصلاح‌طلبی با فرقه داعش مسلک دراویش، آنها را از محکوم کردن جنایت اخیر این فرقه باز می‌دارد و این در حالی است که مدعیان اصلاح‌طلبی تا پیش از این مدعی مخالفت با خشونت بودند.

در حالی که چند روز از جنایت مسلحانه عناصر وابسته به دراویش در گلستان پاسداران و به شهادت رساندن چند مأمور نیروی انتظامی و جوان بسیجی می‌گذرد، عناصری مانند خاتمی، عبداله نوری، کروبی و گردانندگان احزاب شبه اصلاح‌طلب و اعضای فراکسیون امید، از محکومیت صریح این جنایت دراویش داعشی امتناع کرده‌اند.

روزنامه‌های این طیف نیز دیروز ترجیح دادند خبر جنایت وحشیانه دراویش را در صفحه اول یا سانسور کنند یا گزارش‌های مبهم و دو پهلو منتشر کنند؛ در حالی که اگر اتفاق معکوسی افتاده بود، همین روزنامه‌ها و محافل، قیافه افراد سوگوار و خونخواه قربانیان را می‌گرفتند.

در همین حال جهان‌نیوز نوشت: اصلاح‌طلبان خود را همواره مخالف خشونت معرفی می‌کنند ولی در همین چند سال اخیر از قداره‌کش‌های فتنه 88، داعشی‌های سوریه!، اغتشاشگران 96 و حتی اینک دراویش داعشی نیز به نوعی حمایت کرده‌اند.

در همین زمینه صادق زیباکلام در توئیتی مدعی شد دراویش جرمی مرتکب نشده‌اند و جرم واقعی آنها تمکین نکردن از قرائت حکومتی از مذهب است(!) او البته توضیح نداده که آیا در قرائت دراویش و امثال خود جنایت و آدم‌کشی سبعانه جزو دین و آیین‌شان محسوب می‌شود؟

اما تاج‌زاده از دیگر لیدرهای جریان اصلاحات نیز طی توییتی نوشت: «جناب روحانی! نوع مواجهه حاکمیت با مجموعه دراویش در چهار دهه گذشته اشتباه بوده است. سرکوب آنها در حال حاضر، نه خطا که فاجعه است. مانع ایجاد بحران جدید شوید».

البته این نوع موضع‌گیری از طرف معاون سیاسی وزارت کشور دولت اصلاحات تازگی ندارد. در بحبوحه اغتشاشات دی ماه که با لیدری تعدادی از اعضای آموزش دیده و حرفه‌ای منافقین خاتمه یافت، تصویری از آتش‌زدن پرچم ایران در جریان یکی از همان اغتشاشات منتشر شد و فضای رسانه‌ای کشور را پر کرد. خیلی‌ها در آن ایام این اقدامات را مورد انتقاد قرار دادند اما مصطفی تاج‌زاده دست به قلم شد و ضمن واکنش به انتقادات، مسببان این وقایع را فرزندان خود خواند!

سوم آبان ماه سال گذشته گروه‌های تروریستی به ویژه داعشی‌ها همچنان در عراق و سوریه می‌تاختند و روزانه فجایع خونباری را در این دو کشور رقم می‌زدند. در همان ایام مصاحبه تاج‌زاده با یک نشریه و انتشار تیتر «سوریه هم برجام می‌خواهد» موجب تعجب شد. وی در این گفت‌وگو اظهار کرده بود: «مثل برجام رفتار کنیم. با قدرت‌ها بنشینیم و به توافق برسیم که این داستان، فاتح نظامی ندارد.»

در همین حال، محمود صادقی نماینده اصلاح‌طلب و چهره تندرو این روزهای مجلس نیز پس از آشوبگری دراویش و به شهادت رساندن مأموران امنیت و خسارات مالی به مردم، طی توییتی نیروهای قضایی و انتظامی را دعوت به رعایت حقوق شهروندی کرده است!!

مبادله پیغام محرمانه در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ

یک روزنامه ایتالیایی تصریح کرد اروپا با آمریکا برای دور زدن برجام همکاری می‌کند.

روزنامه ایل فولیر نوشت: توافق سال 2015 توقف برنامه‌های هسته‌ای تهران، دیگر به تنهایی کافی نیست.دیپلمات‌های اروپا و آمریکا مشغول کار شده‌اند.

اخبار مربوط به ضرورت عقد یک توافق دوم با ایران، در کنار توافق  هسته‌ای که موجب تعلیق 10 ساله برنامه هسته‌ای آن کشور شد، هر روز بیشتر از روز پیش منتشر می‌شود.

توافق سال 2015 و توقف پژوهش‌های هسته‌ای ایران دیگر به تنهایی کافی نیست و باید افزود که مذاکرات طولانی سال‌های گذشته برای دستیابی به توافق هسته‌ای باعث شده بود که دیگر اقدامات در منطقه به نوعی نادیده گرفته شود.

شنبه گذشته گروهی از دیپلمات‌های کشورهای ایتالیا، فرانسه و انگلیس، در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ با گروهی از دیپلمات‌های ایرانی ملاقات کردند تا در مورد لزوم عقد توافق دوم صحبت شود.

در این گفت‌وگوها که در مرحله‌ای بسیار مقدماتی و نیمه محرمانه قرار دارد، دیپلمات‌های اروپایی اقدام تهران در سوریه و یمن را به عنوان نمونه‌هایی از تحرکات تهاجم‌وار ایران در منطقه برشمردند.

شاید برنامه هسته‌ای ایران به حالت تعلیق درآمده باشد، اما وضعیت خاورمیانه از نظر صلح، به آنچه پیش از سال 2015 بود بازگشته و بسیار مخاطره‌آمیز شده است.

روزنامه ایتالیایی افزود: این توافق دوم هنوز وجود خارجی ندارد و فقط در مورد آن صحبت می‌شود و ارتباط زیادی با توافق هسته‌ای سال 2015 دارد. دولت ترامپ می‌گوید در صورتی که توافق دیگری حاصل نشود، در ماه می آینده از توافق هسته‌ای خارج شده و تحریم‌های جدیدی را علیه تهران اعمال خواهد کرد.

اینکه شماری از دیپلمات‌های اروپایی مشغول به کار شده‌اند تا از بروز چنین وضعیتی جلوگیری کنند، نخستین نشانه همگرایی بین اروپا و آمریکا پس از ماه‌ها جدایی آشکار آنها بر سر ایران است.

حلقه انحرافی در اوج تحریم‌ها 2 سال کار کشور را بر زمین گذاشتند

قائم مقام ستاد انتخاباتی احمدی‌نژاد در سال 88 از گروکشی برخی اعضای حلقه انحرافی در زمان دولت دهم و روی زمین گذاشتن کار کشور خبر داد.

جعفر فرجی که در دولت دهم فرماندار شهر ری بوده، با اشاره به تحرکات اخیر حلقه انحرافی نوشت: چند روز بعد از جریان خانه‌نشینی، بنده برای سفر استانی دولت مجبور شدم به جلسه‌ای با آقای بقایی بروم. تنها جلسه‌ای که با ایشان داشتم، تلخ‌ترین جلسه آن دوره عمرم شد.

آقای بقایی که ارتباط بنده را با جریان ستادهای مردمی در سراسر کشور و بچه‌های انقلابی می‌دانست پرسید بچه‌ها نظرشان نسبت به قضیه خانه‌نشینی چیست؟ بنده توضیح دادم که احمدی‌نژاد در پازل دشمنانش حرکت کرد و هر عاقلی این را می‌فهمد.

بقایی که عصبانی شده بود گفت: پنج شش سال است در این کشور مثل… شبانه‌روزی کار می‌کنیم و آقایان اطلاعات سپاه و بیت می‌روند پزش را جلوی مردم می‌دهند و پشت سر ما را می‌کوبند. اشکالی ندارد ما هم از فردا کار نمی‌کنیم. بله از فردا کار نمی‌کنیم که معلوم بشود در کشور فقط ما هستیم که می‌توانیم کشور را بگردانیم. ببینیم در سخنرانی‌هایشان چه دارند به مردم بگویند. و آن وقت به دست و پایمان می‌افتند.

با دو تن از رفقا رفته بودیم، موقع برگشتن بغض گلویمان را گرفته بود. ما فکر می‌کردیم حرفی زد و تمام شد، اما حرف بقایی علی‌رغم باورمان اجرایی شد، دو سال رئیس‌جمهور و معاونین و مسئول دفترش کشور را رها کردند آن‌هم در اوج تحریم‌ها.

این را از جدول جلسات رئیس‌جمهور که جایش معاون اول می‌رفت و کاهش حجم تصمیم، اقدام و برنامه‌ها و سفرها و از هم گسیختگی کارها می‌شد فهمید.

آقای احمدی‌نژاد وضعیت امروز اقتصادی و اجتماعی سیاسی کشور محصول همان دو سال تعلل ارادی است که بقایی آن روز وعده‌اش را داد و بهتر است به جای نامه مطالبه‌گری پیش خدا و شهدا جواب داشته باشید.

فرجی می‌افزاید: بخاطر دولت نهم از احمدی‌نژاد دفاع می‌کردیم و نسل خودمان را مدیون اعتماد او در آن سال‌ها می‌دانستم.

انتقادهای‌مان به اصولگرایان ناجوانمرد و برخی نهادها در به لجبازی کشاندن و عصبانی کردن و از بین بردن سرمایه احمدی‌نژاد سر جای خود باقیست.

ولی آقای احمدی‌نژاد هشتاد و چهار، تویی که دوستت داشتم و برایت جان می‌دادم، بدان احمدی‌نژاد نود و شش نامردترین آدم روزگار است که جواب محبت‌های رهبرش را که روزگاری بوسه بر دستش زد، با خنجر داد و روی اصلاح‌طلبان را سفید کرد. بیایید به جای مطالبه‌گری پاسخ خرابکاری‌های عامدانه دو سال آخر دولتتان را بدهید.

اعتراض سایت حامی دولت آقای روحانی چرا بی‌حساب حرف می‌زنی؟!

افسارگسیختگی قیمت ارز و بی‌اعتنایی دولت برای مدیریت بازار، صدای محافل رسانه‌ای حامی دولت را هم که با اعتراض مخاطبان مواجه شده‌اند درآورده است.

سایت عصر ایران با اشاره به گران شدن ارز نوشت: آقای روحانی روی حرفتان حساب کنیم؟!

این سایت می‌نویسد: نرخ دلار در بازار در حال درنوردیدن مرزهای جدید است.

این رکورد در حالی است که رئیس‌جمهور روحانی و رئیس بانک مرکزی در هفته‌های گذشته بارها با هشدار به مردم آنها را از خرید دلار برحذر داشته و گفته‌اند با خرید دلار ریسک نکنند.

اما خرید دلار این روزها نه تنها ریسکی ندارد بلکه متاسفانه و بر حسب ظاهر راه درآمدزایی هم شده است و عده‌ای – حتی غیر دلال – کارشان این است که روزانه در مقابل صرافی‌ها صف می‌کشند و دلار می‌خرند و پس از آن با فروش دلار در آن سوی خیابان سود می‌برند.

رئیس‌جمهور روحانی در گفت‌وگوها و سخنان اخیر خود از ثبات در بازار ارز و کاهش قیمت دلار در آینده خبر داده و در گفت‌وگو با رشیدپور نیز تصریح کرده بود که خیال مردم بابت نرخ ارز راحت باشد. اما در همین مدتی که از این وعده رئیس‌جمهور و نیز رئیس کل بانک مرکزی مبنی بر کنترل قیمت دلار در بازار گذشته، قیمت آن نه تنها کنترل نشده بلکه از مرزهای 4500 تومان در ابتدای ماه به مرز 5000 تومان در هفته پایانی بهمن ماه رسید.

وقتی رئیس‌جمهور به عنوان عالی‌ترین مقام اجرایی وعده می‌دهد باید این وعده او بر مبنای واقعیات و سیاست‌های در دست اجرا باشد نه اینکه بر عکس وعده او، قیمت دلار  روند صعودی شدیدتری بگیرد.

این «وعده بی‌پایه»، اعتبار رئیس‌جمهور را زیر سوال برده و این نقد جدی را بر ایشان وارد می‌کند که بدون حساب و کتاب و محاسبه، وعده نادرستی را به جامعه و فعالان بازار ارایه کرده و در این «شهرآشوب دلار» مردم و فعالان اقتصادی را گمراه کرده است.

انتظار طبیعی مردم و فعالان اقتصادی و بازار از رئیس جمهور و مسئولان اقتصادی دولت این است که پیش از نوروز سروسامانی به «آشفته بازار» کنونی بدهند و بیش از این به این مردم مضطرب و نگران زیان و آزار نرسانند، چون گرانی روز به روز دلار و سقوط ارزش پول ملی یعنی فقیرتر شدن فقرا و طبقه متوسط و فربه‌تر شدن آنهایی که با سوداگری و انباشت ارز خارجی در گاو صندوق‌هایشان سرمایه خود را چند برابر می‌کنند.

خروجی عملکرد اقتصادی دولت در سال آینده چگونه است؟

یک سایت حامی دولت، تورم 15 درصد را برای سال آینده پیش‌بینی کرد.

در حالی که دولت می‌گوید تورم 8 درصد است، خبرآن‌لاین از قول سیامک قاسمی مدیر مؤسسه مطالعات اقتصادی نوشت: «نتایج بررسی‌های انجام شده نشان می دهد سال آینده تورم 15 درصد خواهد بود که سبب می شود قیمت ارز و طلا افزایش یابد.»

وی گفت: «نتیجه مطالعات ما نشان می دهد که سال آینده نرخ رشد اقتصادی کاهش می یابد، چون میزان تولید و صادرات به حد خود رسیده است و رشدهای 95 و 96 دوباره تکرار نمی‌شود.بنابراین منابع پولی حاصل از صادرات نفت، در سال 97 کاهش می‌یابد. از سویی افزایش قیمت‌ها در بازار جهانی آنقدر نیست که منابع قابل توجهی به اقتصاد ایران تزریق کند.ظرفیت های خالی تولیدی که در سالهای قبل از تحریم ایجاد شده،در دوران برجام شروع به پر شدن کرد.»

او با اشاره به بخشنامه اخیر بانک مرکزی برای فروش اوراق سپرده ریالی و ارزی گفت:«این بخشنامه تلویحا نشان می دهد که بانک مرکزی از کاهش دستوری نرخ سود بانکی در شهریور امسال عقب نشینی کرده و برای سه هفته به بازار تنفس داده است.»

مدیرعامل موسسه مطالعات اقتصادی بامداد با اشاره به نقدهایی که به کاهش دستوری نرخ سود بانکی از سوی اقتصاددانان شد،گفت:«با این حال حتی مسئولان در واکنش به نقدها گفتند که نرخ سودبانکی بازهم پایین می آید، اما حالا با بخشنامه بانک مرکزی دیگر مشخص است که نرخ سود بانکی پایین تر نمی آید، احتمالا استمرار یا حتی بیشترشدن نرخ سود هم قابل پیش‌بینی است.»

او با اشاره به نرخ سود 20 درصدی گواهی سپرده ریالی گفت: «خطر در کمین سپرده‌های بانکی شهریور 97 اتفاق خواهد افتاد، آن‌هم وقتی سررسید بخشنامه 15 درصدی فرا برسد.شهریور سال 97 بانک مرکزی با خطر بزرگی روبروست؛اگر نرخ ها 15 درصد بماند خطر اینکه سپرده‌ها از بانکها خارج شود،بسیار بالاست.»

قاسمی به رشد نقدینگی اشاره کرد و گفت:«پیش بینی ما این است که سال آینده شبه پول افزایش خواهد یافت.اگر سالهای گذشته سرمایه گذاران هوشمند کسانی بودند که پول را در بانک نگه می داشتند، اما سال آینده پول به سمت بازار طلا، مسکن و بورس خواهد رفت.» این کارشناس اقتصادی در ادامه با اشاره به تحولات بازار ارز نیز گفت: «پیش بینی ما این است که سال آینده نظام چند نرخی همچنان پابرجاست و نرخ ها بیشتر از دو نرخ می شود؛ از سویی شکاف نرخ ارز دولتی و آزاد تقریبا روند یکسان‌سازی را منتفی کرده است.یک فنر زیر قیمت دلار داریم و آن شکاف تورمی است. با خروج این فنر پیش‌ بینی ما این است که دلار سال آینده 5650 تومان شود.»

اسرائیل ضربه سختی خورد و از حزب‌الله می‌ترسد

یک روزنامه صهیونیستی تصریح کرد قدرت حزب‌الله، مهم‌ترین نگرانی و دل‌مشغولی اسرائیل است.

جروزالم پست در یادداشتی خاطرنشان کرده است: پایگاه نظامی «لیریک» مقر فرماندهی کل دسته «گالیله»، متعلق به ارتش اسرائیل است. مسیر منتهی به این پایگاه، چنان پوشیده از درخت است که جاده از دور دیده نمی‌شود. ستوان «یار» از سخنگویان ارتش اسرائیل می‌گوید ارتش بیش از آنکه از ارتش لبنان بیم داشته باشد، به تحرکات حزب‌الله توجه دارد و مهمترین مشغله فکری ما، آنها هستند.

این مسئول ارتش اسرائیل در حالی که به تک‌تک روستاهای جنوب لبنان اشاره می‌کند، از مخفیگاه‌های حزب‌الله، خانه‌های مخفی، شیعیانی که به سمت جنوب می‌آیند و مسیحیان و دروزی‌هایی که به سمت شمال می‌روند، حرف می‌زند.

وی می‌گوید: «هر واحد حزب‌الله، در اسرائیل منطقه‌ای برای هدف خود در نظر گرفته است. هر روستایی هدف خود را در اسرائیل دارد و می‌تواند در هر زمانی شهرهایی مانند تل‌آویو را مورد هدف راکت‌ها و موشک‌های دوربرد، برد متوسط و برد کوتاه، قرار دهد.»

در ادامه گزارش این روزنامه صهیونیستی آمده است: جنبش حزب‌الله تحت رهبری حسن‌ نصرالله، به دل‌مشغولی اصلی اسرائیل تبدیل شده است. در سال 2006 حزب‌الله ضربات سنگینی به پیکر ارتش اسرائیل  وارد کرد که اسرائیل آمادگی آن را نداشت.

در آن سال اسرائیل به بهانه دستگیر شدن دو تن از سربازان خود در مرز لبنان، عملیات مرگباری را در جنوب لبنان به راه انداخت. حزب‌الله لبنان در پاسخ، اقدام به شلیک هزاران راکت، موشک و خمپاره به سوی اسرائیل کرد که به کشته شدن حداقل 150 غیرنظامی منجر شد.

اسرائیل می‌گوید که از جنگ سال 2006 درس‌هایی آموخته است. در همین حال حزب‌الله نیز می‌گوید تجربه‌هایی از آن درگیری کسب کرده و خود را به سلاح‌های جدید و پیشرفته تجهیز کرده است.

حزب‌الله لبنان در حال حاضر زرادخانه موشکی قابل توجهی در اختیار دارد که قادر است بسیاری از مناطق اسرائیل، از جمله اهداف مهم و استراتژیکی مانند بندر و پالایشگاه‌های نفت حیفا را هدف قرار دهد.

«پیتر لرنر»، یکی از سخنگویان ارتش اسرائیل، تعداد اعضای گروه شبه‌نظامی حزب‌الله را بین 30 تا 40 هزار نفر تخمین می‌زند.

خراسان

تذکر لاریجانی به روحانی درباره مجوز ویژه به یک صندوق مالی

در حالی که بر اساس ماده ۱۴ قانون برنامه پنج ساله ششم، انجام هرگونه عملیات بانکی بدون دریافت مجوز از بانک مرکزی ممنوع اعلام شده است، علی لاریجانی رئیس مجلس در نامه ای به رئیس جمهور با اشاره به این که در اساسنامه صندوق حمایت از توسعه مدارس غیردولتی، امکان سپرده ‌گذاری بخش غیردولتی در صندوق مذکور مجاز اعلام شده، تاکید کرده است عدم تصریح به لزوم دریافت مجوز فعالیت این صندوق از بانک مرکزی، مغایر قانون است و باید مصوبه آذرماه دولت، سریعا اصلاح شود.

خودروهای ایرانی هنوز سن فرسودگی ندارند!

گزارش یک مقام مسئول به مدیران ارشد نهاد ریاست جمهوری نشان می دهد به رغم آن که بر اساس ماده 8 قانون هوای پاک مصوب مرداد 1396، تمامی مالکان وسایل نقلیه موتوری مکلف اند وسایل نقلیه خود را پس از رسیدن به سن فرسودگی از رده خارج کنند، تعیین سن فرسودگی انواع وسایل نقلیه موتوری به آیین ‌نامه ‌ای واگذار شده است که باید حداکثر ظرف سه ‌ماه پس از ابلاغ این قانون به ‌تصویب دولت می رسید اما تاکنون به تصویب کابینه نرسیده است.

ایران

ارسال پرونده شهرداری در دوره قالیباف به دادسرا

رئیس سازمان بازرسی کل کشور از تذکر کتبی به شهرداری خبرداد و گفت: طبق بررسی‌های انجام شده، شهرداری تهران سازمانی به‌نام سازمان بازرسی در زیرمجموعه خود ایجاد کرده که این امر مصوبه‌ای ندارد و خلاف قانون است.

به‌گزارش میزان، قاضی ناصر سراج گفت: به‌طور کتبی این مورد را به شهرداری اعلام و ابلاغ کرده‌ایم که از نام سازمان بازرسی استفاده نکند. رئیس سازمان بازرسی کل کشور در رابطه با اینکه پرونده شهرداری سابق تهران به قوه قضائیه ارسال شده است نیز گفت: پرونده در دادسرا است، گروه‌های سازمان بازرسی در قسمت‌های مختلف شهرداری مستقر هستند و حتی کارهای روزانه این سازمان را مورد بررسی قرار می‌دهند.

مایک پنس: ترامپ دیگر برجام را تأیید نمی‌کند

معاون رئیس جمهوری امریکا گفت که ترامپ دیگر پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را تأیید نمی‌کند.به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، «مایک پنس» در ادامه اظهارات ضد ایرانی خود گفت: امریکا دیگر اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران در سراسر منطقه را تحمل نمی‌کند و واشنگتن دیگر توافق هسته‌ای فاجعه بار ایران را تأیید نخواهد کرد.

پیش‌بینی رفع حصر تا پایان سال

غلامرضا حیدری نماینده تهران و عضو کمیته رفع حصر فراکسیون امید در توئیتر خود نوشت: طبق آخرین جلسات و مذاکراتی که با سران محترم قوا و آقای شمخانی داشته‌ایم، استنباط ما این بوده که گشایش برای ملاقات‌های محصوران ایجاد شود و ان‌شاء‌الله تا عید رفع حصر صورت می‌گیرد.

اما علیرضا رحیمی، دیگر عضو کمیسیون امید در کانال تلگرامی خود نوشته است: اکنون هیچ مسئول امنیتی یا قضایی تصمیم یا وعده‌ای را درخصوص رفع حصر بیان نکرده است و اگر عزم و اراده جدی در این خصوص وجود داشته باشد، اعلام آن به طور مستقیم از مسئولان ذیربط انتظار است.

بازداشت چند فعال محیط زیست دیگر

در آخرین روزهای بهمن ماه و در شرایطی که ابهامات فراوان پیرامون خودکشی کاووس سیدامامی در زندان مجهز به دوربین‌های امنیتی مطرح بود، در جنوب کشورمان و در یکی از شهرهای استان هرمزگان سه تن دیگر از فعالان حیات وحش بازداشت شدند.

بازداشتی که این بار هم در خصوص آن اطلاع‌رسانی نشد. تابناک با انتشار این خبر نوشته است: چرا بازداشت این افراد اطلاع‌رسانی نشده است؟ مگر نه این است که بازداشت طولانی مدت افرادی که فعال محیط زیست و همکار سازمان حفاظت محیط زیست کشور هستند، شائبه برانگیز و شایعه ساز است؟اعضای «مؤسسه حافظان طبیعت لاوردین» که توسط یک نهاد امنیتی بازداشت شده‌اند، اتهاماتشان نامعلوم است و توضیحی در خصوص‌شان به افکار عمومی داده نشده است.

آرمان

پیدا شدن ۲ امدادگر محلی در دنا

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری کهگیلویه و بویراحمد گفت: دو نفر از امدادگران محلی که به ارتفاعات دنا اعزام و در دره نغول مفقود شده بودند، پیدا شدند. این دو کوهنورد محلی به صورت خودجوش و بدون هماهنگی با نیروهای امدادی برای یافتن اجساد سانحه هواپیما عازم شده بودند. از مردم درخواست می‌کنیم بنا به شرایط نامساعد موجود از هرگونه اقدام خودجوش و بدون هماهنگی خودداری کنند.

صدور کیفرخواست عامل شهادت 3 مامور ناجا

دادستان تهران از صدور کیفرخواست در مورد عامل شهادت 3 نفر از مأمورین ناجا به اتهام قتل عمد خبر داد. عباس جعفری دولت‌آبادی اظهار کرد: نامبرده که در تاریخ ۳۰/ ۱۱/ ۹۶ در یک اقدام مجرمانه با اتوبوس سه نفر از مأمورین ناجا را به شهادت رسانده بود توسط مأمورین پلیس دستگیر و پس از انجام تحقیقات به قتل مأمورین اعتراف کرده است.

دادستان تهران افزود: ‌با توجه به درخواست قصاص اولیای دم نامبرده به زودی در دادگاه کیفری استان تهران محاکمه خواهد شد. در مورد سایر اتهامات نامبرده به لحاظ ادامه تحقیقات متعاقبا اطلاع‌رسانی خواهد شد.

زمان مصاحبه ظریف با شبکه آمریکایی

وزارت امور خارجه کشورمان اعلام کرد: مصاحبه محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه با شبکه پی بی اس آمریکا که در روزهای اخیر پخش شده است، مربوط به سال گذشته است.

در اطلاعیه وزارت امور خارجه در این ارتباط آمده است: به آگاهی می رساند مصاحبه جناب آقای دکتر ظریف وزیر امور خارجه با شبکه پی بی اس آمریکا که در روزهای اخیر پخش شده است، دقیقا مربوط به سال گذشته است که ایشان در حاشیه اجلاس امنیتی مونیخ سال ۹۵ با تولید کننده مستند پی بی اس مصاحبه کردند و آنها اکنون این برنامه را در دو اپیزود (هفته گذشته و هفته آینده) با عنوان خصومت ایران و سعودی پخش می کنند.

انتقاد به صداوسیما از تریبون مجلس

نماینده الیگودرز در اخطاری اعلام کرد: یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد کشورمان وجود قومیت‌های گوناگون است که با آداب و سنن مختلف در کنار هم زندگی می‌کنند. محمد خدابخشی با انتقاد از صداوسیما یادآور شد: در روزهای اخیر شاهد بودیم که صداوسیما اقدام به تولید برنامه‌ها و سریال‌هایی کرد که در آن توجه به اقوام نادیده گرفته شد. خدابخشی تصریح کرد: انگار تولیدکنندگان سریال‌ها، تاریخ نمی‌دانند یا نمی‌خواهند از آن مطلع شوند که در سریال‌هایشان تاریخ را تحریف می‌کنند.

توافق ایران و انگلیس بر حفظ برجام

سفیر ایران در انگلیس با اشاره به سفر اخیر سیدعباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه به لندن جهت شرکت در گفت‌وگوهای سیاسی ایران و انگلیس گفت: ایران و انگلیس بر حفظ برجام تاکید دارند.

حمید بعیدی‌نژاد در ارتباط با این سفر در کانال تلگرام خود نوشت: ایران و انگلیس هر دو بر حفظ اعتبار برجام و مخالفت با هر گونه تغییر برجام به هر صورتی که توسط ترامپ پیشنهاد می‌شود اتفاق نظر دارند که در این مسیر مشورت‌های مهمی نیز برای نحوه برخورد با مخاطرات برجام بین دو طرف صورت گرفت. در این میان آنچه روشن است این است که اختلاف انگلیس و کشورهای اروپایی با آمریکا در این زمینه جدی است.البته وقتی به مباحث مربوط به تحولات منطقه ای می‌رسد تفاهم دو طرف کامل نیست و دو کشور اختلاف نظرات مهمی با یکدیگر دارند.

دیدار دستیار روحانی با آیت ا… جزایری

امیرعبداللهیان دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین الملل که در استان خوزستان بسر می برد با آیت ا… جزایری نماینده مقام معظم رهبری در این استان دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار آیت‌ا… جزایری با اشاره به برخی تحرکات خارجی که از طریق هجمه سیاسی، فرهنگی و امنیتی، جمهوری اسلامی ایران و از جمله استان خوزستان را هدف قرار داده است، خدمت صادقانه و تقویت روحیه مدیریت جهادی در کشور را یک ضرورت اساسی خواند. وی با تجلیل از نقش ارزشمند شهدای دفاع مقدس و مدافع حرم افزود: امروز محور مقاومت در مبارزه هم زمان با جاه طلبی های رژیم صهیونیستی و تروریسم تکفیری، امنیت را برای جمهوری اسلامی ایران و منطقه به ارمغان آورده است. وی با تاکید بر ضرورت ارتقای روحیه تعامل هوشمندانه، بصیرت و ایستادگی در حوزه سیاست خارجی بر پیگیری تقویت روابط و مراودات با کشورهای همسایه و مقابله قاطع با توطئه های خارجی تاکید کرد.

اتهام صدراعظم آلمان به‌ایران و روسیه

آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان ایران و روسیه را مسئول حمله نیروهای سوریه به منطقه تحت کنترل شورشی‌ها در دمشق خواند. این اظهارات تنها چند ساعت پس از قطعنامه شورای امنیت برای آتش‌بس ۳۰ روزه جهت دسترسی مردم به کمک‌های بشردوستانه و پایان حکومت نظامی و حمله علیه غیر نظامیان در سوریه مطرح شده است.

بر اساس این گزارش دست کم ۲۵۰ نفر در روزهای اخیر در شرق غوطه در حومه دمشق که جمعیتی بالغ بر ۴۰۰ هزار تن در آن زندگی می‌کنند، کشته شده اند. مرکل مدعی شده حملات اخیر غوطه علیه تروریست‌ها نبوده بلکه علیه مردم عادی بوده است و بچه‌ها کشته شده و بیمارستان‌ها خراب شده است.او مدعی شده ایران و روسیه مهمترین حامیان بشار اسد هستند و مسئول این وضعیتند. بر اساس این گزارش مسکو و دمشق هدف قرار دادن غیر نظامیان را رد کرده‌اند و گفته اند این حملات تنها متوجه شورشیانی بوده که با دولت در حال مبارزه‌اند.

امضای توافقنامه 5 کشور حاشیه خزر

فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی گفت : امضای توافقات مرزبانی بین پنج کشور حاشیه خزر در آینده ای نزدیک محقق می شود.

سردار قاسم رضایی ، در سفر خود به شهرستان مرزی بندر آستارا و در حاشیه بازدید از منطقه ویژه اقتصادی بندر، مرز زمینی و پل ریلی بین دو کشور ایران و آذربایجان با تأکید بر اینکه آمادگی عملیاتی و اشرافیت در کنترل مرزها در این منطقه بسیار بالاست، ادامه داد : با توجه به راهبردهای دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان، یکی از مباحثی که می تواند تعاملات را ارتقا دهد، ترددها و رفت و آمدها می‌باشد. وی با اشاره به روند پیشرفت پل ریلی بین المللی آستارا – آستارا بین دو کشور، افزود : امیدوارم پیمانکاران بتوانند با سرعت این خط را نهایی کنند که علاوه بر جابجایی کالا ، در بحث مسافری هم فعال باشد.