شنبه , ۱۲ فروردین ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » رحمانی فضلی وزیر کشور اعضای جامعه دراویش کشور را افرادی منطقی توصیف و تأکید کرد:‌ قطعاً تخلف عده‌ای معدود از این جامعه را نباید به حساب کل جامعه دراویش دانست.با کسانی که در این موضوع موجب رعب و وحشت مردم شدند و اقدامات خلاف قانون مرتکب شدند، گذشت نمی‌شود و از قوه قضائیه این انتظار وجود دارد که متخلفین را به مجازات برساند.

رحمانی فضلی وزیر کشور اعضای جامعه دراویش کشور را افرادی منطقی توصیف و تأکید کرد:‌ قطعاً تخلف عده‌ای معدود از این جامعه را نباید به حساب کل جامعه دراویش دانست.با کسانی که در این موضوع موجب رعب و وحشت مردم شدند و اقدامات خلاف قانون مرتکب شدند، گذشت نمی‌شود و از قوه قضائیه این انتظار وجود دارد که متخلفین را به مجازات برساند.

رحمانی فضلی: ۰۲ اسفند ۱۳۹۶ –با مخلّان امنیت قاطعانه برخورد می‌شود
وزیر کشور با اشاره به حوادث اخیر منطقه پاسداران تهران گفت: با مخلان امنیت قاطعانه برخورد شده و هیچ گفت‌وگویی نیز با اغتشاشگران نمی‌شود.

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری تسنیم،‌ عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در پایان جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران با ابراز تسلیت به خانواده شهدای نیروی انتظامی و بسیج در حوادث خیابان پاسداران تهران اظهار داشت: با مخلان امنیت قاطعانه برخورد می‌شود و هیچ گفت‌وگویی نیز با اغتشاشگران نمی‌شود.

روحانی: اهانت به پلیس را به‌هیچ‌وجه تحمل نمی‌کنیم

نماینده گناباد: هیچ نسبتی بین آشوبگران تهران با «گناباد» نیست

وی گفت:‌ برخورد همراه با خویشتنداری نیروهای انتظامی با اغتشاشگران به‌مفهوم انفعال نهادهای امنیتی در قبال آنان نیست.

وزیر کشور تصریح کرد: نیروی انتظامی و نهادهای امنیتی کشور در عین رعایت خویشتنداری زمانی که اراده کردند موضوع در مدت 15 دقیقه جمع شد

ماجرای خیابان گلستان هفتم از زبان نماینده ها
یک گلوله هم به سوی دراویش شلیک نشد/ وزیر کشور استعفا دهد/ یک دزدی باعث ایجاد این آشوب بود
در آخرین روز از ماه بهمن عده ای از دراویش گنابادی در اعتراض به بازداشت یکی از دراویش، در منطقه پاسداران تهران تجمع کردند. این تجمع که تا ساعت 4 صبح نیز ادامه داشت بعد از گذشت چند ساعت و با تحریک برخی از کانال های خبری در نهایت به خشونت انجامید.

بررسی ابعاد حادثه در کمیسیون امنیت ملی مجلس

نادر قاضی پور: وزیر کشور در مورد حادثه گلستان هفتم استعفا دهد

نادر قاضی پور نماینده اصولگرای مجلس در تذکری اظهار داشت: نماینده ارومیه با اشاره به حوادث اخیر درگلستان هفتم گفت: وزیر کشور باید استعفا دهد یا اینکه از مردم عذرخواهی کند.آقای روحانی درباره حقوق شهروندی حرف می زند اما درباره موضوع مهمی که جان مردم را به خطر انداخته و شهدایی تقدیم نظام کرده حرفی نمی زند. دولت کجاست؟ اگر نمی تواند این موضوع را جمع کند بهتر است وزیر کشور استعفا دهد و از مردم عذرخواهی کند.

این اوضاع بیانگر بی کفایتی وزیر کشور و بی تدبیری رئیس‌جمهور است. ما از رئیس مجلس می خواهیم که این آقایان را درباره حوادث اخیر به مجلس دعوت کرده تا توضیحاتی ارائه کنند.

با عاملان خیابان پاسداران برخورد شود

علاءالدین بروجردی نماینده اصولگرای بروجرد در مجلس شورا و رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، از نیروهای وزارت اطلاعات و بسیج برای کنترل این حادثه تقدیر و تشکر کرد و خواستار برخورد جدی با برهم زنندگان امنیت و آرامش مردم و قاتلان جنایت تروریستی خیابان پاسداران شد، و گفت: بنده این جنایت تروریستی را که در خیابان پاسداران تهران اتفاق افتاد و منجر به شهادت جمعی از عزیزانمان شد، محکوم می‌کنم.

درخواست برای برخورد قضایی با برهم زنندگان آرامش

حسینعلی حاجی دلیگانی همچنین نمایند مردم شاهین‌شهر در مجلس  در جلسه علنی امروز در اخطاری با استناد به اصل ۷۹ قانون اساسی گفت: ضد انقلاب سعی دارد با آشوب‌های چند شب گذشته در تهران عظمت راهپیمایی ۲۲ بهمن را تحت تاثیر قرار دهد که ما این اقدام را محکوم می کنیم.از قوه قضائیه خواست تا با برهم زنندگان آرامش مردم و از بین برندگان اموال آنان و مسببان شهادت چند نفر در درگیری دوشنبه شب تهران رسیدگی جدی کند.از قوه قضائیه می خواهم که با برهم زنندگان آرامش مردم و کسانی که اموال آنان را نابود کردند و مسبب شهادت چند نفر از عزیزانمان شدند برخورد جدی کند.

همچنین علیرضا رحیمی نماینده مردم تهران در مجلس شورا در توضیح جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی قبل از جلسه صحن، گفت: حوادث خیابان پاسداران با حضور فرماندهی نیروی انتظامی، سپاه پاسداران تهران و مسئولینی از وزارت اطلاعات در کمیسیون امنیت ملی بررسی و مورد بحث قرار گرفت. تاریخچه فعالیت‌های دراویش از فرقه‌های مختلف در حوزه‌های اجتماعی و سیاسی ارائه شد.برابر این گزارش‌ها گروه‌هایی از دراویش به طور مستقل و خارج از اذن قطب و بعضا مشایخ مبادرت به فعالیت سیاسی نموده اند که به دلیل تعارض درون گروهی نتوانسته مشروعیت حلقاتی از مشایخ، برای خود کسب نمایند.قبل از اقدام به هرگونه دستگیری افراد توسط نیروی انتظامی فرمانده ارشد پلیس طی مذاکره‌ای با تجمع کنندگان و درخواست متفرق شدن یک ساعت به آنها مهلت داده ولی با سپری شدن زمان و اصرار به اقدامات غیر عادی خود، بیش از ۳۶۰ نفر بازداشت می‌شوند.گزارش عمومی از حوادث نیز قبل از جلسه علنی توسط رییس کمیسیون امنیت ملی به نمایندگان ارائه شد.
۰۲ اسفند ۱۳۹۶ –
21 February 2018   به گزارش «تابناک»؛ تا ساعت ها ، تردد در منطقه پاسداران و مناطق اطراف آن با اختلال مواجه شده است. همچنین در جریان این تجمع یکی از حامیان دراویش گنابادی با خودروی خود برخی از ماموران نیروی انتظامی کلانتری ۱۰۲ پاسداران را زیر گرفت.

سردار سعید منتظرالمهدی؛ سخنگوی ناجا در همان شب با اعلام شهادت ۳ تن از مامورین نیروی انتظامی در درگیری با دراویش گفت عوامل به شهادت رساندن سه مأمور یگان امداد پلیس تهران در کسری از زمان دستگیر شده‌اند، به برهم‌زنندگان امنیت قاطعانه هشدار داد که در برابر اقدامات ضد امنیتی و غیرقانونی هر کسی با هر هویتی برخورد قاطع صورت می‌‌گیرد.

اتفاقات چند روز گذشته در این منطقه با واکنش های بسیاری زیادی در فضای مجازی مواجه شد و برخی از سیاسیون اظهار نظر های متفاوتی در این باره داشتند، برخی ها بر این اعتقاد بودند که عدم مدیریت صحیح اعتراضات این عده باعث ایجاد خشونت شده و بسیاری نیز براین اعتقاد بودند که خوشنت در هر حالتی محکوم است و باید با مصببان این حادثه برخورد شود.

با این حال دامنه این واکنش ها به حدی بود که مجلس شورای الامی را نیز واردار به ورود به این قضیه کرد، به طوری که صبح امروز دو جلسه مجزا برای برسی این موضوع در مجلس تشکیل شد، و نمایندگان عضو کمیسیون امنیت ملی قبل از آغاز جلسه علنی مجلس با برخی از مسئولان امنیتی نشستی را برگزار کردند و پس از آن نیز پیش از آغاز عالنی مجلس جلسه غیر علنی برگزار شد و نمایندگان در جریان اتفاقات رخ داده قرار گرفتند.

راننده اتوبوس مرگ که بود؟

بهروز نعمتی سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در تشریح روند چگونگی رخداد این حادثه گفت: در کلانتری گاندی، نیروی انتظامی به 2 پراید مشکوک می شود که این دو خودرو مورد تعقیب قرار می گیرند که در جریان این تعقیب و گریز یکی از خودروهای متواری خراب می شود و سرنشینان پراید را رها کرده و سوار خودروی دیگر می شوند.

وی تصریح کرد: در این جریان در فاصله چند ساعت فردی به کلانتری مراجعه کرده و اعلام می کند که خودرویش به سرقت رفته و پس از بررسی ها مشخص می شود همان خودرویی که خراب شده است، خودروی سرقتی است.

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه در جریان تلاش برای دستگیری سارقان یکی از آنها که جزو دراویش است، بازداشت می شود، ادامه داد: پس از دستگیری این درویش سارق، تعدادی به سهم خواهی این درویش مبنی بر اینکه این فرد درویش است و باید آزاد شود، اعتراضاتی می کنند که حوادث از همین نقطه آغاز می شود.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس با اشاره به نشست غیرعلنی صبح امروز مجلس گفت: دکتر لاریجانی در این نشست درباره اغتشاشاتی که توسط دراویش گنابادی رخ داده بود، گزارشی ارائه داد که شامل اقداماتی است که نیروی انتظامی و دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی انجام داده اند.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در این نشست رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس که در جلسه شورای تامین استان حضور یافته بود، گزارشی درباره حوادث دو شب گذشته به نمایندگان ارائه داد، افزود: صبح امروز کمیسیون امنیت ملی جلسه ای تشکیل داد که باتوجه به اهمیت موضوع این جلسه با حضور مسئولان انتظامی و اطلاعاتی استان تهران برگزار شد که مقرر شده جمع بندی های مختلف انجام شود و در صحن علنی مطرح و به اطلاع مردم برسد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در اتفاقات خیابان پاسداران حدود 300 نفر از دراویش دستگیر شده اند و 3 نفر از نیروی انتظامی و 2 نفر از بسیج در این حادثه به شهادت رسیده اند که البته 35 نفر از نیروهای انتظامی زخمی شده اند.

وی با بیان اینکه دراویش با شمشیر نیروهای انتظامی را مجروح کرده اند یادآور شد: در این حادثه حتی یک گلوله به دراویش شلیک نشده است.