پنجشنبه , ۲۹ مهر ۱۴۰۰
صفحه اول » حوادث » سقوط هواپیمای مسافربری؛‌ شرکت آسمان: همه سرنشینان کشته شدند

سقوط هواپیمای مسافربری؛‌ شرکت آسمان: همه سرنشینان کشته شدند

یک هواپیمای مسافربری با ۶۶ سرنشین که روز یکشنبه ۲۹ بهمن، از تهران عازم یاسوج بود، درنزدیکی شهر سمیرم در استان اصفهان سقوط کرد.

به گزارش ایسنا، مجتبی خالدی، سخنگوی اورژانس کشور، گفت که این هواپیما از رادار محو شده و در کوهی در نزدیکی شهر سمیرم اصفهان سقوط کرده است.

به گفته آقای خالدی، به دلیل کوهستانی بودن منطقه، امکان اعزام آمبولانس وجود ندارد و یک هلی کوپتر اورژانس به منطقه اعزام شده است.

محمد کاظم نظری، فرماندار بویر احمد، نیز اعلام کرد که این هواپیما در کوه‌های «پادنا» سقوط کرد و به‌دلیل مه‌آلود بودن هوا، اورژانس هوایی استان قادر به فرود نشد و نیروهای امدادی با خودرو درحال اعزام به محل هستند.

به گفته روابط عمومی شرکت آسمان، ۶۶ سرنشین داشته و تمامی این سرنشینان کشته شده‌اند. بر اساس این گزارش از این تعداد، ۶۰ تن مسافر، چهار نفر خدمه و دو نفر نیز از ماموران امنیت پرواز بودند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، این هواپیما از نوع «اِی تی آر ۷۲» (ATR-72)، ساخت ایتالیا و فرانسه است.

همچنین به گفته محمد تقی طباطبایی، مدیرکل روابط عمومی شرکت آسمان، این هواپیما ساعت 8 صبح روز یکشنبه به سمت یاسوج پرواز کرده و ۵۰ دقیقه پس از پرواز از رادار خارج شده است.

به نوشته پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت راه و شهرسازی، تعداد کشته شدگان سقوط هواپیما در ایران از سال ۵۸ تا ۹۳، یک هزار و ۹۸۵ تن بوده است.

به گفته کارشناسان، یکی از دلایل اصلی بالا بودن میزان سوانح هوایی در ایران، فرسوده بودن ناوگان هواپیمایی است که پس از انقلاب سال ۵۷ به ندرت هواپیمای جدید وارد این ناوگان شده است.

دولت ایران پس از توافق اتمی وین، توافق نامه هایی را با تعدادی از کشورها و شرکت‌هایی هواپیمایی از جمله ایرباس و بوئینگ برای خرید هواپیما امضا کرده و مقامات دولت اعلام کرده اند که خرید ۵۰۰ هواپیما را در دستور کار دارند.