چهارشنبه , ۲۸ مهر ۱۴۰۰
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » رویترز: ارائه پیش‌نویس قطعنامه‌ محکومیت نظام حاکم بر ایران توسط آمریکا، فرانسه و بریتانیا به شورای امنیت

رویترز: ارائه پیش‌نویس قطعنامه‌ محکومیت نظام حاکم بر ایران توسط آمریکا، فرانسه و بریتانیا به شورای امنیت

خبرگزاری رویترز می گوید پیش‌نویس قطعنامه‌ای را دیده که آمریکا، فرانسه و بریتانیا به شورای امنیت ارائه کرده‌اند، و هدف از آن محکومیت جمهوری اسلامی به‌دلیل انتقال موشک‌های ساخت ایران به حوثی‌های یمن و نیز اقدامات بیشتر برای جلوگیری از نقض قطعنامه‌های سازمان ملل است.

خبرگزاری رویترز ۲۸ بهمن ماه گزارش داده‌است که پیش‌نویس ارائه‌شده خواستار محکومیت تهران به دلیل جلوگیری نکردن از دستیابی شورشیان حوثی یمن به موشک‌های ساخت ایران است. سه عوض دائم شورای امنیت، همچنین، خواستار تمدید تحریم‌های شورای امنیت در رابطه با یمن و نیز اعمال تحریم‌های هدفمند «علیه هر اقدامی در پیوند با استفاده از موشک‌های بالیستیک در یمن» شده‌اند.

دیپلمات‌ها گفته‌اند این پیش‌نویس را بریتانیا با همکاری آمریکا و فرانسه تهیه کرده و روز جمعه گذشته به اعضای شورای امنیت ارائه شده‌است.

تصویب این قطعنامه به ۹ رای اعضای شورای امنیت نیاز دارد؛ همچنین لازم است تا هیچ‌یک از اعضای دائم شورا، یعنی ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، چین و روسیه با آن مخالفت نکنند. خبرگزاری رویترز می‌گوید روسیه هنوز واکنشی به پیش‌نویس ارائه‌شده و این‌که از آن حمایت یا با آن مخالفت خواهد کرد، نشان نداده‌است. رای‌گیری ۲۶ فوریه «انجام خواهد شد».

دولت دونالد ترامپ بارها خواستار واکنش بین‌المللی علیه آن‌چه «اقدامات بی‌ثبات‌کننده» جمهوری اسلامی در منطقه می‌نامد، شده‌است.

هربرت مک‌مستر، مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهوری آمریکا، ۲۸ بهمن ماه ایران را متهم کرد که شبکه‌های نیابتی قدرتمندی در سوریه، یمن و عراق ایجاد و مسلح کرده است که می‌توانند علیه حکومت‌های این کشورها وارد عمل شوند.

در همان روز نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل، در مقاله‌ای در روزنامه نیویوک‌تایمز نوشته‌است «از زمان شکل‌گیری توافق اتمی، حمایت حکومت ایران از شبه‌نظامیان و گروه‌های تروریستی خطرناک به‌وضوح افزایش پیدا کرده‌است. موشک‌ها و سلاح‌های پیش‌رفته آن (حکومت ایران) به تمامی مناطق درگیر جنگ در خاورمیانه انتقال یافته‌است».