پنجشنبه , ۶ آبان ۱۴۰۰
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » کریم زرگر رئیس پیشین دانشکده‌ی صدا وسیما ورئیس شبکه یک صدا و سیما با حکم صادره توسط قاضی صلواتی اعدام شد!

کریم زرگر رئیس پیشین دانشکده‌ی صدا وسیما ورئیس شبکه یک صدا و سیما با حکم صادره توسط قاضی صلواتی اعدام شد!

 

زرگر کارگردانی و بازیگری هم در کارنامه خود داشت و مدتی مدیر ماهنامه “گزارش فیلم” بود.
زرگر به همراه مرجان داوری در مهر ماه ۱۳۹۴ بازداشت و هر دو نفر در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی با اتهام “افساد فی الارض” به اعدام محکوم شده بودند.
کریم زرگر، مدیر مسؤول پیشین مجله‌ی «گزارش فیلم»، رئیس پیشین دانشکده‌ی صدا وسیما و مدیر مؤسسه‌ی «مطالعات و تحقيقات متافيزيك راه معرفت» که چندی پیش به‌دلیل ترویج جنبش نوظهور عرفانی «اکنکار» به فساد فی‌الارض متهم شده بود، دهم بهمن‌ماه در زندان رجایی شهر کرج اعدام شده است.

روزنامه‌های ایران از اجرای حکم اعدام مردی در روز ده بهمن در زندان رجایی‌شهر خبر داده‌اند که جرمش ایجاد “یک مؤسسه عرفان قلابی اکنکار” عنوان شده است. در این گزارش‌ها به نام فرد اعدام شده و تاریخ اعدام اشاره نشده است. با این وجود گفته می‌شود که همه شواهد بر این دلالت دارند که فرد اعدام‌شده کریم زرگر است.

به گزارش دویچه وله وحید مشکانی فراهانی، وکیل کریم زرگر، در گفت‌وگو با سازمان حقوق بشر ایران، اعدام موکل خود را در زندان رجایی شهر کرج تأیید کرده و گفته است: «اجرای حکم اعدام را با وجود تاکید قانون بر اینکه این حکم باید در حضور وکیل اجرا شود به من اعلام نکردند.»

کریم زرگر به هنگام اعدام ۶۴ سال داشت. او سوابقی همچون مدیر کلی سیمای برون مرزی، مدیر پخش شبکه اول سیما، رئیس دانشکده صدا و سیما، صاحب امتیاز و مدیر مسئولی ماهنامه گزارش فیلم، بازیگری و مدیریت تولید فیلم عروسی خوبان و کارگردانی فیلم مدرسه رجایی را در پرونده خود داشته است.

سازمان حقوق بشر ایران به نقل از “منابع مطلع” نوشته است که “دیوان عالی کشور، حکم اعدام مرجان داوری را نقض کرده و پرونده را برای بررسی مجدد به شعبه هم‌عرض ارجاع داده است”.