سه شنبه , ۴ آبان ۱۴۰۰
صفحه اول » بین المللی » بیانیه ارتش اسرائیل: نیروی هوایی اسرائیل به ۱۲ هدف، مشتمل بر سه پایگاه پدافند هوایی سوریه و چهارپایگاه متعلق به سپاه پاسداران در سوریه حمله کرده است.

بیانیه ارتش اسرائیل: نیروی هوایی اسرائیل به ۱۲ هدف، مشتمل بر سه پایگاه پدافند هوایی سوریه و چهارپایگاه متعلق به سپاه پاسداران در سوریه حمله کرده است.

 

سانا، خبرگزاری رسمی سوریه: سوریه با موشک‌های سطح به هوا به حملات هوایی اسرائیل پاسخ داده است

صدای آژیر خطر در مناطقی در بلندی‌های جولان و شمال اسرائیل از جمله در بیت‌شئان شنیده شده است.

اسرائیل می‌گویدامروز شنبه دهم فوریه یک حمله هوایی در مقیاس وسیع علیه اهداف سوری و ایرانی در سوریه انجام داده است. سوریه هم می‌گوید چند هواپیمای اسرائیلی را هدف قرار داده است.

 

 

اسرائیل سقوط یک جنگنده اف-۱۶ خود را تایید کرده است. این جنگنده در شمال اسرائیل سرنگون شده و یکی از خلبان‌های آن “شدیدا زخمی” شده و دیگری سالم است.

 

به گزارش رادیوفردا گروه ناظر حقوق بشر سوریه گزارش داده است که حمله اسرائیل به مناطقی در جنوب غربی دمشق و همچنین مناطقی در شرق حمص از طلوع آفتاب به مدت چند ساعت ادامه داشت.

اعلام حمله وسیع اسرائیل پس از آن انجام شد که اسرائیل از رهگیری و ساقط کردن یک پهپاد ایرانی خبر داد.

حسین سلامی، جانشین فرمانده کل سپاه، درباره سقوط این پهپاد گفته است: ” ما هیچ خبری از جانب اسرائیل را تایید نمی‌کنیم اگر سوری‌ها تایید کنند ما نیز تایید خواهیم کرد چون اسرائیلی‌ها دروغگو هستند.”

ارتش اسرائیل مدعی شده مرکز کنترل و هدایت پهپاد ایران در سوریه را نابود کرده است.

ارتش سوریه با موشک‌های سطح به هوا به حملات هوایی اسرائیل پاسخ داده است.

تلویزیون سوریه گفته است توانسته است حملات اسرائیل را “دفع” کند و بیش از یک جنگنده اسرائیلی را هدف قرار داده است اما سخنگوی ارتش اسرائیل گفته است تنها یک جنگنده هدف قرار گرفته است.

ساکنان این مناطق گفته‌اند صدای انفجارهایی را در این منطقه نزدیک به مرز اردن و سوریه شنیده‌اند.

همچنین گزارش شده درگیری‌های در بلندی جولان میان نیروهای ارتش سوریه و نیروهای مخالف بشار اسد در جریان است.

روزنامه تایمز اسرائیل نوشته پهپاد مورد اشاره ساعت چهار و نیم صبح به وقت محلی وارد اسرائیل شد که به دنبال آن صدای آژیر خطر در بیت‌شئان شنیده شد.

ارتش اسرائیل گفته است بقایای پهپاد در دست آنها است.

سخنگوی ارتش اسرائیل، ورود این پهپاد به اسرائیل را “حمله جدی ایرانی‌ها به خاک اسرائیل” دانسته و گفته است هر کسی که مسئول این رویداد است، هزینه‌اش را پرداخت خواهد کرد.

او گفته است “ایران (با این کار) منطقه را وارد وضعیتی می‌کند که نمی‌داند چگونه پایان می‌یابد.”

ماه پیش منابع اطلاعاتی غربی درگفت‌و‌گو با بی‌بی‌سی مدعی شدند ایران درحال ساخت یک پایگاه نظامی دائمی در سوریه است.

گفته شد که ایران این پایگاه را در حومه الکسوه، ۱۴ کیلومتری جنوب دمشق و محلی که پیشتر مورد استفاده ارتش سوریه بود برپا کرده است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، چندین بار تا کنون درباره ادامه حضور نظامی ایران در سوریه هشدار داده است.

اسرائیل تا کنون بارها به خاک سوریه حمله کرده اما سرنگونی جنگنده اسرائیلی توسط پدافند هوایی سوریه امری کم سابقه است و باعث تشدید بحران در منطقه می‌شود.