سه شنبه , ۴ آبان ۱۴۰۰
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » بسته ویژه خبری!

بسته ویژه خبری!

 

باید از ورزشکاران ایرانی عذرخواهی شود
با توجه به اقدام تبعیض آمیز کمپانی سامسونگ، ‌اسپانسر اصلی بازی‌های المپیک زمستانی 2018 کره جنوبی مبنی بر امتناع از اهدای گوشی‌های هدیه به ورزشکاران ایرانی، دبیر کل کمیته ملی المپیک نامه دوم خود را نیز به IOC ارسال کرد. کمیته ملی المپیک در نامه اول نسبت به این حرکت تبعیض آمیز اعتراض کرده بود و اکنون نامه دیگری را به کمیته بین المللی المپیک ارسال کرده است. شاهرخ شهنازی دبیر کل کمیته ملی المپیک، بیان‌ کرد: من نامه دوم را برای IOC ارسال کردم و خواستار عذرخواهی از ورزشکاران ایرانی شدم. البته این هدیه ارزش مادی ندارد،‌ بلکه ما برای عزت و سربلندی ایران و ورزشکاران ایرانی اعتراض کردیم. اصلا بحث گوشی مطرح نیست،‌ بلکه بحث عزت و غرور ورزشکاران ایرانی است. ما در این مقوله اصلا شبیه کره شمالی نبوده‌ایم که بخواهند با ما این رفتار را داشته باشند و تحریم خصوصی نداریم. همچنین از طریق آقای ظریف وزیر امور خارجه، سفیر کره جنوبی در تهران نیز احضار شده است.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه سامسونگ را تهدید کرد
یک منبع آگاه به ایرنا خبر داد: محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه در محفلی اعلام کرده که اگر تا عصر امروز پنجشنبه شرکت سامسونگ عذرخواهی نکرده و از این تصمیمی که مبنی بر تحریم شرکت کنندگان ایرانی در بازی های المپیک زمستانی 2018 پیونگ چانگ گرفته عدول نکند، وی دیگر از گوشی سامسونگ استفاده نخواهد کرد. هم اکنون گوشی همراه دکتر ظریف، سامسونگ است. مسئولان برگزاری بازی‌های المپیک زمستانی 2018 پیونگ‌چانگ قرار است به تمامی شرکت‌کنندگان در این بازی‌ها رایگان گوشی سامسونگ نوت 8 هدیه دهد. این در حالی است که اعلام شده، این هدیه به ورزشکاران ایرانی و کره شمالی تعلیق نخواهد گرفت. بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه در پی این اقدام دقایقی پیش اعلام کرد، در پی اقدام غیر اخلاقی و غیر ورزشی سامسونگ، سفیر کره جنوبی به وزارت امور خارجه احضار شد.

کسانی که در ناآرامی‌های اخیر پای کار بودند، پول زیادی گرفته بودند
حجت الاسلام حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات دولت احمدی نژاد گفت: تلاش برای ناکارآمد جلوه دادن دین در اداره جامعه و زمینه سازی برای سکولاریسم یکی از این اهداف است، به طوری که کار به جایی رسیده که جبهه ملی که امام راحل آن را مرتد خواند، اخیرا به وزارت کشور نامه نوشته و درخواست برگزاری راهپیمایی اعتراض آمیز کرده است. کسانی که در ناآرامی های اخیر میدان دار و پای کار بودند، از سوی منافقین و سلطنت طلب ها در شبکه های اجتماعی شناسایی شده و با گرفتن پول زیاد اقدام به اجرای نقشه دشمن نمودند و به جز این افراد اغلب کسانی که دستگیر شدند، افراد فریب خورده بودند. در نفوذ جریانی، دشمن، مسئولین، مردم و نخبگان را در تصمیم گیری های خود دچار اشتباهات محاسباتی می کند، دشمن برای تحقق این مهم ده کار را انجام می دهد که این موارد شامل ایجاد ترس، وعده دروغ، خیال پردازی و آرزوهای خیالی داشتن، زیبا جلوه دادن عملیات نادرست، شایعه سازی و دروغ پراکنی، القای ناامیدی در جامعه، ایجاد غفلت از امدادهای غیبی، قبح زدایی و تغییر خطوط قرمز، خیرخواه جلوه دادن خود و تحریف سخن حق است. /انتخاب

کنایه معنادار مطهری به مصاحبه تلویزیون با هاشمی شاهرودی
پس از پایان مصاحبه تلویزیونی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام علی مطهری در واکنش به این مصاحبه با انتشار عکسی از هاشمی رفسنجانی و هاشمی شاهرودی نوشت؛
یک بام و دو هوای صدا و سیما
شبکه یک صدا و سیما چهارشنبه شب مصاحبه مفصلی با آیت الله شاهرودی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام داشت و ایشان نیز نکات خوبی را بیان کردند اما سئوال اینجاست که چرا قبلا و در زمان ریاست آیت الله هاشمی رفسنجانی چنین مصاحبه ای انجام نمی شد؟ این یعنی سیاست یک بام و دو هوا.

ردیف‌های عجیب لایحه بودجه شهرداری!
ماجرا از این قرار است که یکسری ردیف بودجه در بخش جزئیات مصارف بودجه لایحه بودجه سال آینده وجود دارد که سؤال‌های زیادی به وجود می‌آورد. یکی از آنها ردیفی است به نام «پاداش اتفاقی» که در برابر آن 45 میلیارد تومان بودجه قرار گرفته است. این ردیف به خودی خود سؤال بزرگی در ذهن ایجاد می‌کند اما وقتی رقم آن را با بودجه برخی امور مقایسه کنید این علامت سؤال بزرگ‌تر می‌شود. مثلاً بودجه‌ای که برای اجرای طرح شهر در دسترس‌پذیر در نظر گرفته شده و به پیاده محور شدن و در نهایت کاهش آلودگی هوای تهران منجر می‌شود، 10 میلیارد تومان است یا برای ارتقای کیفیت ساخت‌وساز شهری 1. 2 میلیارد تومان در نظر گرفته شده است. این پایان ماجرا نیست ردیف‌های مشکوک دیگری هم در لایحه بودجه شهرداری تهران قرار دارد مثلاً کمک به اشخاص و مؤسسات خصوصی که در برابر آن هم 40 میلیارد تومان ناقابل قرار گرفته است. اشخاص و مؤسساتی که نه به درستی مشخص است که چه کسانی هستند و نه مأموریتشان معلوم است که اگر مأموریت آنها مشخص بود و به شهرداری هم ارتباط پیدا می‌کرد، بودجه‌شان می‌توانست در ردیف مربوط به همان مأموریت قرار بگیرد و به عنوان یک ردیف خاص در لایحه بودجه ذکر نشود. / اعتمادآنلاین

نظر عضو خبرگان رهبری در باره حجاب
آیت الله سیدهاشم بطحایی، عضو مجلس خبرگان رهبری، درباره وضعیت حجاب در کشور و اعتراضاتی که اخیرا در قالب کشف حجاب در خیابان های تهران صورت گرفته است، گفت: ما مسلمان هستیم و حجاب از نظر اسلام امری ضروری و متن قرآن است. به عبارت دیگر ربطی به نعوذ بالله پیامبر، فلان آخوند و مرجع دینی ندارد. حالا حتما باید حجاب چادر باشد، خیر. من مصر هم بودم یکی از دکترای من برای قاهره مصر است، دختران و زنان مصری چادر سر نمی کنند اما انصافا حجابشان کامل است. وضعیت حجاب را در عربستان و کویت نیز دیدم. اگر من با زیر پیراهنی بیرون بیایم، شما درباره من چه فکری می کنید؟ حتما می گویید عجب آدم بی شخصیتی است. انسان منش خودش را باید حفظ کند. در دهه 40 دانشجوی دانشگاه تهران بودم با همین لباس روحانیت می رفتم. /انتخاب

طبیعی است از آنچه نجفی تاکنون انجام داده قانع نباشیم
محمود میر لوحی، عضو شورای شهر تهران درباره واکنش‎ها به انتقادات اخیر محسن هاشمی به مدیریت شهری گفت: رسانه‌ها فقط بخشی از صحبت‌های آقای هاشمی را منتقل کردند و مابقی گفته‌ها را نادیده گرفتند. آنچه برایشان اهمیت داشت، سوءاستفاده از همین مطلب بود. برخی از رسانه‌های رقیب از همان روز اول انتصاب شهردار شروع به پیش‌بینی برای تغییر او کردند. حالا هم هر موضوعی استفاده می‌کنند تا ثابت کنند پیش‌بینی‌شان درست از آب درآمده است. همه ما به‌عنوان مسئول باید بپذیریم اکنون‌که در آستانه چهل‌سالگی انقلاب هستیم، کاستی‌های فراوان داریم و همین هم باعث اعتراضات اخیر مردم شده است. ما باید رفتارها را اصلاح کنیم و رویکردی‌مان خواست و مطالبات مردم باشد. همه ما مخاطب گفته آقای هاشمی هستیم و هیچ جناح و قوه و مسئولی از این قاعده مسثتنا نیست. همه دستگاه‌ها و نهادهایی که خدمتگزار مردم هستند حتی سمن‌ها و نهادهای مردمی هم باید عملکرد خود را مرور و کم کاستی‌ها را رفع کنند.

شورای شهر امانت‌دار رأی مردم بوده و پیگیر است که شهرداری تهران در عملکرد و برنامه‌های خود تحول جدی داشته باشد. طبیعی است از آنچه تاکنون شهرداری تاکنون انجام داده، قانع نباشیم اما این نکته را هم در نظر داریم همان‌طور که در گزارش عملکرد صدروزه بیان شد، مشکلات شهرداری تهران بیش از آنچه شنیده بودیم، مشاهده کردیم. شعار اصلی شورای پنجم شهر تهران، شفاف‌سازی است. گزارش صدروزه، فعالیتی بود که سال‌هاست انجام نمی‌شد. اکنون شهرداری باید برای تک‌تک کارهایی که انجام می‌دهد توضیحات لازم ارائه کند. او باید توضیح دهد وقتی 674 ملک واگذارشده دقیقا به چه کسانی و با چه شرایطی بوده است. اجازه نمی‌دهیم این موارد روی‌ هم انباشته شود و بعد از دو سال با هزار اشکال و ایراد مواجه شویم. در کمیسیون برنامه‌وبودجه، کمیته شفاف‌سازی و شهر هوشمند تشکیل‌شده است.

همچنین قرار است یک اصل مهم که در بودجه سال 97 اجرا شود که در مقابل کارکرد همه بخش‌ها گزارش منظم ارائه شود. ‌نهایت سعی ما این است کاری که در گذشته سابقه نداشت، امروز در عمل نشان دهیم. ما برنامه داریم هر ماه، گزارش درآمد و هزینه شهرداری به شورا برسد. دیگر مانند گذشته نیست که اصلا گزارشی به شورای شهر وجود نداشته باشد و اعضا از عملکرد شهرداری بی‌اطلاع باشند. در نهایت شهرداری و شورا با انباشتی از بدهی، هزینه‌های بدون سند و مدرک، قراردادهای کلان و رانت بماند. /رویداد24

خسارت به منزل چند ائمه جمعه در ناآرامی‌های اخیر
سید احمد خاتمی روز پنجشنبه در کنگره 6 هزار و 200 شهید شهرستان اراک در مصلی بیت المقدس این شهر، تصریح کرد: در جریان ناآرامی های اخیر کشور، به تعدای از منازل ائمه جمعه، حوزه علمیه و چندین مسجد و حسینیه از سوی فریب خوردگان کشور خسارت وارد شد و این مهم بیانگر بغض و کینه سلطنت طلبان، منافقان و استکبار جهانی از جریان اسلامی ناب محمدی (ص) است. برخی از افراد ائمه جمعه را وابسته به احزاب سیاسی دانسته اند، تنها مرجع و الگوی ائمه جمعه در سراسر کشور مقام معظم رهبری است و این قشر از جامعه به هیچ جناح و گروه سیاسی خاصی وابستگی ندارند.

رسایی: دلمان را خالی نمی کنیم

رسایی با اشاره به ریزش برخی خواص گفت: نباید دل ما از ریزش‌ها خالی شود چون رویش‌ها هم وجود دارد، نشانه رویش این است که پس از 40 سال، انقلاب اسلامی به لطف خداوند همچنان سرپاست. حجت الاسلام حمید رسایی چهارشنبه شب در نشست بزرگداشت دهه فجر انقلاب اسلامی که در مسجد چهارمردان برگزار شد، اظهار داشت: ریزش ها در کنار رویش ها از نشانه های سلامت انقلاب اسلامی است، شهید حججی‌ها که هیچ گاه دفاع مقدس و رژیم پهلوی را مشاهده نکرده است جزء رویش‌های انقلاب اسلامی هستند. وی با اشاره به آرایش سیاسی در کشور بیان داشت: صف بندی اصولگرایان و اصلاح طلبان دیگر معنا ندارد چون برخی اصولگرایان امروز پشیمان شدند و مبدأ این موضوع از فتنه 88 آغاز شد، امروز صف بندی بین رویش‌ها و ریزش‌ها است و این موضوع بیان گر این است که انقلاب امام راحل زنده است و پس از 40 سال در مسیر درستی در حال حرکت است.

شوخی کنایه‌دار روزنامه‌نگار اصولگرا با رحیم‌پور ازغدی

حسن رحیم‌پور ازغدی در توییتر خود نوشت، آماده است به زندان بیفتد که محمد مهاجری به این توئیت پاسخ داد. محمد مهاجری در پاسخ وی در توییتر خود متنی طنز را انتشار داد. وی نوشت:

یک شوخی با آقای رحیم پورازغدی

آقای ازغدی! می‌خواهید زندان بیفتید که چه بشود؟ که بعدش حرفهایی در تلویزیون بزنید که آزاد شوید؟خب. همان حرفها را الان هم دارید در تلویزیون می‌زنید!

دولت نگران امنیت دانشگاه‌ها نیست

وزیر اطلاعات گفت: با واگذاری مسئولیت تأمین امنیت به خود دانشجویان، اساتید و مدیریت دانشگاهها در ابتدای فعالیت دولت تدبیر و امید، تاکنون شاهد هیچ نوع هنجارشکنی یا حرکات غیرمتعارف در دانشگاه های کشور نبوده ایم. حجت الاسلام سید محمود علوی روز پنجشنبه در نخستین مجمع عمومی دانش آموختگان دانشگاه فردوسی در مشهد افزود: پیش از دولت تدبیر و امید، شاهد بودیم که مراسم روز 16 آذر در دانشگاه های محدودی برگزار می شد و در مقابل شاهد حرکت های اعتراض آمیز، تعرض به اموال عمومی و نا آرامی توسط دانشجویان در خیابانها بودیم. وی ادامه داد: با تدبیر دولت سال به سال دایره برنامه های گرامیداشت روز دانشجو در دانشگاه ها گسترده تر شده و در هیچ دانشگاهی شاهد هنجارشکنی نبوده ایم. اگر بر اراده استاد، دانشجو و مدیریت دانشگاه تکیه کنیم، هیچ نگرانی در حوزه امنیت در دانشگاه ها نداریم. وزیر اطلاعات گفت: هر فردی که مرتکب ناهنجاری می شود، به خاطر ذلتی است که در درون خود احساس می کند. احساس حقارت ریشه بسیاری از ناهنجاری هاست. اگر حرمت افراد جامعه شکسته شود، باید آماده چالش های امنیتی در سطح جامعه باشیم.

سید حسن خمینی: بیایید مسلمان باشیم

حجت الاسلام و المسلمین سیدحسن خمینی در دیدار با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاونان و جمعی از اهالی فرهنگ، هنر و رسانه گفت: امروز چنانکه مرسوم است به نوعی همه از وضعیت فرهنگی جامعه گلایه داریم. طبیعی هم هست؛ انسان همواره نباید به وضع موجود خودش راضی باشد ولی بعضی وقت‌ها این نارضایتی پررنگ‌تر و بعضی وقت‌ها کمرنگ‌تر است. یادگار امام تأکید کرد: البته به این معنا نیست که کارهای فرهنگی کم انجام داده‌ایم؛ یا اگر می‌گوییم در بخش‌هایی نارضایتی داریم به این معنا نیست که نارضایتی در همه حوزه‌ها وجود دارد. باید اذعان کرد در بسیاری از حوزه‌ها پیشرفت‌های بسیار بالایی صورت گرفته است. وی با بیان اینکه سینمای ما قابل مقایسه با گذشته نیست، افزود: امروز ما دارای یک سینمای دارای سبک و اندیشه و مطرح در همه عرصه‌ها هستیم. در صنایع و جهات دیگر مثل تئاتر و موسیقی، تحجرستیزی انقلاب پیوندی بین متدینین و ابعاد مختلفی از حوزه فرهنگ ایجاد کرد و در حقیقت بخش عظیمی از جامعه را با این حوزه آشتی داد که به تعالی این هنرها انجامید. سیدحسن خمینی با اشاره به پیشرفت‌های حوزه هنرهای تجسمی و حوزه نشر کتاب، گفت: معمولا وقتی می‌گوییم از فضای فرهنگی ناراضی هستیم منظور ما توجه به بعد اخلاقی است. یعنی شاید بعد اخلاق در هنرهای ما کمرنگ شده یا در زندگی فردی و جمعی ما اخلاق آن‌گونه که توقع داریم وجود ندارد.