پنجشنبه , ۲۹ مهر ۱۴۰۰
صفحه اول » فرهنگ » فلج خواب- برای کسانی که مشکل “فلج خواب” دارند وضعیت اینگون است که هنگامی که مغز شان بیدار و ذهنشان کاملا هشیار است، ماهیچه های بدنشان همچنان خواب هستند و از اعصاب فرمان نمیبرند!.

فلج خواب- برای کسانی که مشکل “فلج خواب” دارند وضعیت اینگون است که هنگامی که مغز شان بیدار و ذهنشان کاملا هشیار است، ماهیچه های بدنشان همچنان خواب هستند و از اعصاب فرمان نمیبرند!.

 در فلج خواب، فرد بیدار است و ذهنش اراده میکند که از جا برخیزد یا دست و پایش را حرکت دهد، اما دستوری که ذهن به مخچه ابلاغ میکند و باید از طریق رشته های عصبی از مخچه به عضلات انتقال یابند عملا اجرا نمیشود. گویی مخچه هنوز ازخواب بیدار نشده و سیگنالهای فرمانهایِ مغز را به اندام ارسال نمیکند!

هیچ چیزی بهتر از یک خواب شبانه آرام و راحت که به استراحت و بازیابی انرژی کمک می کند نیست. درست است که هنگام خواب احساس آرامش می کنیم اما گاهی اوقات چیزهای عجیب و ناخوشایندی اتفاق می افتد. شاید کسی نتواند توضیحی برای این اتفاقات بیاورد اما مهم این است که این اتفاقات می افتند و کمی هم ترسناک هستند. در حالت عادی هنگام خواب فلج می شویم و کسانی که مشکل فلج خواب دارند هنگامی که مغز بیدار است ماهیچه ها همچنان خواب هستند.
اتفاقات عجیب و گاها‌ً ترسناک در حین خواب
شاید کسی نتواند توضیحی برای این اتفاقات بیاورد اما مهم این است که این اتفاقات می افتند و کمی هم ترسناک هستند.
راه رفتن در خواب
اتفاقات عجیب و گاها‌ً ترسناک در حین خواب
هوشیاری شما خواب است اما عضلات از کار نیفتاده اند. به همین دلیل آدم ها ممکن است هنگام خواب راه بروند و حتی از خانه بیرون بروند اما صبح بعد از بیدار شدن چیزی یادشان نمی آید.
فلج خواب
اتفاقات عجیب و گاها‌ً ترسناک در حین خواب
کسانی که از مشکل فلج خواب دارند نیمه شب از خواب می پرند و در آن لحظه حتی کوچک ترین ماهیچه های بدن را نمی توانند حرکت دهند. در حالت عادی هنگام خواب فلج می شویم و کسانی که مشکل فلج خواب دارند هنگامی که مغز بیدار است ماهیچه ها همچنان خواب هستند. به طور میانگین نزدیک به ۷ درصد جمعیت دنیا مشکل فلج خواب دارند.
توهم هیپنوگرافی
این توهمات زمانی اتفاق می افتد که فرد تازه خوابیده است اما هنوز هوشیار است و تصاویر عجیبی را در اطراف خود می بیند. این تصاویر معمولا چهره های عجیب و ترسناک هستند. این مشکل در افرادی که استرس دارند بوجود می آید.
سندرم انفجار سر
کسانی که سندرم انفجار سر دارند با احساس صدای بلند انفجاری داخل سر از خواب بیدار می شوند. این مشکل شاید خطرناک نباشد اما تا حدی فرد را می ترساند. این اتفاق زمانی می افتد که در بخش مسئول صدای مغز فعالیت های عصبی رخ می دهد.
خواب‌های تکراری
اتفاقات عجیب و گاها‌ً ترسناک در حین خواب
همه آدم های روی کره زمین خواب های تکراری می بینند. به نظر می رسد مغز سعی داد با خواب های تکراری توجه ما را به چیزی که در زندگی روزمره به آن توجهی نمی کنیم جلب کند.
تجربه جدا شدن از جسم
اتفاقات عجیب و گاها‌ً ترسناک در حین خواب
این اتفاق زمانی می افتد که شخص در حالت نیمه خواب نیمه بیدار خودش را جدا از جسمش می بیند. بعضی افراد به طور برنامه ریزی شده این کار را انجام می دهند.
حرف زدن در خواب
این اتفاق خطرناک نیست اما برای فردی که نزدیک شما خوابیده آزار دهنده است.
رسیدن به راه حل در خواب
اتفاقات عجیب و گاها‌ً ترسناک در حین خواب
وقتی دائم به یک مشکل فکر می کنیم و نمی توانیم آن را حل کنیم ممکن است هنگام خواب به پاسخ سوال برسیم. حتی مندلیف نیز در خواب به راه حلی برای ایجاد جدول تناوبی رسیده است. گاهی باید از طریق ضمیر نیمه هوشیار به پاسخ سوالات رسید و این ضمیر هنگام خواب فعال تر است.