یکشنبه , ۲۵ مهر ۱۴۰۰
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » بسته ویژه خبری!

بسته ویژه خبری!

 

 

مرتضی اشراقی: مخالفان رهبر انقلاب با امام مشکل دارند

مرتضی اشراقی، نوه امام در گفت‌وگویی گفت: امام(ره) با تشکیل جمهوری اسلامی به جهانیان ثابت کردند می‌توان حکومتی اسلامی تشکیل داد که با آراء و نظر مستقیم مردم و تحت رهبری ولایت فقیه شکل بگیرد و با تشکیل جمهوری اسلامی این وعده الهی را محقق ساختند. پس در نتیجه حضرت امام خمینی(ره) مبدع اندیشه ولایت فقیه نبوده‌اند بلکه بسط دهنده و محقق کننده این الگوی حکومتی بوده‌اند. امروز اگر بخواهیم به طور عینی به کارکرد ولایت فقیه نگاه کنیم، مهم‌ترین کارکرد این ساختار در جمهوری اسلامی «حفظ همبستگی ملی» و «ایستادگی و مقاومت در برابر قدرت‌های خارجی» است. همچنین باید اشاره کنم ولایت فقیه با تعبیری که بیان کردم جزو اساس تفکر سیاسی حضرت امام(ره) است و اگر فرد یا جریانی این الگو را قبول نداشته باشد،نمی‌تواند مدعی باشد پیرو خط امام است. امروز نیز خلف شایسته حضرت امام خمینی(ره)، حضرت آیت‌ا… العظمی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی سکاندار انقلاب هستند و بدانید که مخالفت با ایشان، مخالفت با امام(ره) است و مخالفان ایشان در حقیقت با امام مشکل دارند. اگر کسی این حرف را قبول نداشته باشد، پیرو امام(ره) نیست.

در کشور ما آزادی کامل وجود دارد که در غرب هم نیست

یک عضو جبهه پایداری معتقد است که در کشور ما آزادی کامل وجود دارد و این آزادی در هیچ یک از کشورهای منطقه و حتی در غرب، نیست. قاسم روانبخش در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص دستاوردهای انقلاب اسلامی، گفت: برای بررسی این موضوع باید به شعارهایی که مردم در زمان انقلاب سر می‌دادند رجوع کرد و دید که مسئولان در این ۴۰ سال چقدر توانستند این شعارها را محقق کنند. وی ادامه داد: باید گفت که خواست اصلی مردم که در قانون اساسی نیز آمده، ‌استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی بوده است. این فعال سیاسی اصولگرا خاطرنشان کرد: حالا که در ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی به آن نگاه می‌کنیم،‌ می‌بینیم که استقلال سیاسی به تمام معنا در کشور محقق شده و ما کشوری هستیم که خودمان میان ابرقدرت‌های شرق و غرب برای کشورمان تصمیم می‌گیریم و هیچ ابرقدرت و نیروی خارجی در این ۴۰ سال نتوانسته سیاست‌های خود را بر ما تحمیل کند.

خودکشی در زندان اراک صحت ندارد

روابط عمومی سازمان زندان‌ها خودکشی فردی در زندان اراک را تکذیب کرد. بنابر اعلام سازمان زندان‌ها، در پی انتشار مجدد اخباری در برخی محافل و توسط بعضی از مسئولین در خصوص خودکشی دو نفر در زندان های اوین و اراک، روابط عمومی سازمان زندان ها با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرد: در جریان حوادث و اغتشاشات اخیر و بازداشت عده‌ای از آشوبگران و انتقال آن ها به زندان های کشور، فقط متهمی به نام سینا قنبری که در بازداشتگاه اوین تحت بازداشت بود در سحرگاه روز شانزدهم دی ماه اقدام به خودکشی کرده است که رسیدگی قضایی در این خصوص در حال پیگیری می باشد و در هیچ زندان دیگری اتفاق مشابه رخ نداده است.

معاون پارلمانی رئیس‌جمهور با توزیع فرم به دنبال پس گرفتن امضاها بود

نماینده مردم اصفهان در مجلس دقایقی قبل نسبت به آنچه که توزیع فرم‌هایی توسط معاونان پارلمانی دولت برای انصراف نمایندگان از سوال از رییس‌جمهور خواند انتقاد کرد. احمد سالک در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی با استناد به بند ۱۱ ماده ۲۴ آیین‌نامه داخلی مجلس متذکر شد: ۱۸۰ نماینده از رییس‌جمهور درباره مال باختگان سوال کردند اما از اقدام معاونان پارلمانی دولت در مجلس برای توزیع فرم‌هایی که از نمایندگان می‌خواهند امضایشان را پس بگیرند، تعجب می‌کنند. نماینده مردم اصفهان در مجلس تاکید کرد: این اقدام موجب شکسته شدن اقتدار مجلس می‌شود و ما تا امروز ظهر اسامی این آقایان را اعلام می‌کنیم.

مرتضوی بازهم به دادگاه نرفت

مجتبی نظری وکیل مدافع سازمان تامین اجتماعی پس از پایان جلسه رسیدگی به پرونده «سعید مرتضوی» در بخش تامین اجتماعی در جمع خبرنگاران گفت: جلسه دادگاه امروز خوب بود و با حوصله به مطالب ما و وکلای مرتضوی توجه شد، البته آقای مرتضوی باز هم در جلسه دادگاه حضور نداشت و فقط وکلای وی بودند. وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا عدم حضور مرتضوی در دادگاه تخلف نیست؟ گفت: این موضوع را باید دادگاه تشخیص دهد که عدم حضور ایشان چه عواقبی باید برایش داشته باشد؛ علی‌القاعده در پرونده های کیفری باید خود متهم حضور داشته باشد و در پرونده های حقوقی اشکالی ندارد و می تواند وکیل حضور داشته باشد. حالا چرا ایشان نیامده را نمی دانیم.

کشف‌حجاب‌های اخیر تحت تأثیر منافقین انجام می‌شود

طائب، ئیس قرارگاه عمار با اشاره به کشف حجاب‌های صورت گرفته در تهران تصریح کرد: این افراد تحت تأثیر منافقین این اقدامات را انجام می‌دهند، و این اقدامات سابقه‌دار بوده و در دورانی در چهارراه‌های تهران عریان شدند، که این اقدامات با برنامه‌ریزی و حمایت‌های دشمن انجام می‌شود.

پیشنهاد نمی‌کنیم ردصلاحیت شده‌ها در دوره بعدی ثبت‌نام کنند

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان: البته پیشنهاد شورای نگهبان این نیست که کسی در دوره‌ای ردصلاحیت شده در دوره بعدی ثبت‌نام کند، چرا که برای هم خودش و هم برای دستگاه‌های مرتبط با انتخابات هزینه‌ دارد، اما اگر به هر صورت ثبت‌نام کرد ما مجدد صلاحیت وی را بررسی و اعلام نظر خواهیم کرد؛ حال، آن داوطلب هر سمتی که قبلاً داشته اعم از رئیس جمهور، نماینده مجلس و…، شورای نگهبان صلاحیت وی را در هر دوره بررسی می‌کند.

نماز جمعه فعلى تشريفاتى است

حجت الاسلام و المسلمین طباطبایی، استاد برجسته اخلاق نماز جمعه فعلی را مفید و مؤثر نمی داند و معتقد است امروز نسبت به اول انقلاب، مسیر و جهت گیری نماز جمعه تغییر کرده است: جناحی صحبت کردن، حرف بی ربط و بی مورد زدن، به شعار پرداختن، توهین و جسارت کردن و غیبت کردن حرام است، این چه نمازی است که در آن شرکت کنم و فحش دادن به یک مسلمان را بشونم!؟ آقایی که در نماز جمعه مومنی را لعن می کنی، چه می کنی، پیامبر در یک نماز جمعه این کار را نکرده است./شفقنا

ايران كم ترين حقوق را به معلمان مى دهد

سیدمحمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش گفت: کشور ما در پرداختی به معلمان جزو پایین‌ترین کشورهاست و حتی نظام پرداخت حقوق معلمان در کشور‌های همسایه بسیار بهتر از ایران است، همچنین در رتبه‌بندی حقوق کارکنان دولت معلمان یکی از کمترین میزان دریافتی‌ها را دارند. وی افزود: تا زمانی که معلم برای حداقل معیشت مجبور به داشتن شغل دوم است نمی‌تواند با کیفیت کار کند و برای بهبود وضعیت فعلی نیازمند افزایش بهره‌وری در آموزش و پرورش و از سوی دیگر توجه تمام ارکان حاکمیت به این وزارتخانه هستیم.

نقش جهانگیری را در دولت به حد قبلی برگردانید

حمیدرضا جلایی پور گفت: یکی از وظایف اصلاح‌طلبان این است که «سازماندهی» جبهه اصلاحات باید منسجم‌تر عمل کند. شورای اصلاح‌طلبان به حضور افراد مجربی مثل بهزاد نبوی، امین زاده و میردامادی نیازمند است. جناب روحانى درپاسخ به اعتراضات شايسته است اولا تيم اقتصادي‌اش را بازسازى كند. هر ابر‌چالش جامعه بايد در دولت يك مسوول مشخص داشته باشد. شايسته است قدرت جهانگيرى در دولت اول روحانى دوباره اعاده شود. خود روحانى شايسته است حاكميت را بر سر امور كليدى (مثل جايگاه نظاميان در اقتصاد، بازسازى صداوسيما و غيرسياسى عمل كردن قوه قضاييه) به اجماع نزديك كند. دولت چتر اجتماعى‌اش را براى اقشار آسيب پذير شفاف و كارا كند./ اعتماد

اصولگرایان اگر درس گرفته باشند دوبار گزیده نمی‌شوند

احمد مازنی احمد مازنی با اشاره به احتمال قدرت گرفتن مجدد جریان اصولگرایی در عرصه سیاست بعد از دولت دوازدهم، گفت: اعتقاد دارم شرایط کشور طوری است که باید از ائتلاف با اصولگرایان معتدلی که از فضای تند قبل از سال 92 وارد فضای عاقلانه شدند و کمک کردند تا کشور در مسیر عقلانیت بیشتری قرار بگیرد حمایت کنیم. نماینده مردم تهران، در خصوص اینکه آیا اصولگرایان چهره جدیدی برای انتخابات آتی دارند یا خیر، اظهارکرد: هنوز انتخابات 98 مربوط به مجلس شورای اسلامی پیش رو است و بعد نوبت ریاست جمهوری می شود اما باید اذعان کرد که کلا در فضای سیاسی کشور و در جریان اصولگرایی یا اصلاح طلبی قحط رجال نمی بینم و نیروهای امتحان پس داده هستند که می توانند مطرح شوند و حتی امکان معرفی چهره های جدید نیز وجود دارد مازنی در رابطه با اینکه آیا امکان تکرار شانسی که جریان اصولگرایان در پایان دولت اصلاحات با چهره ای مثل احمدی نژاد آورد وجود دارد یا خیر، اظهار کرد: امیدواریم که چنین هوسی به سرشان نزند که بخواهند به هر قیمتی به قدرت برسند زیرا هم اکنون معلوم است که چه آسیب هایی از آن 8 سال دیده ایم./ خانه ملت

صحبت های متفاوت همراه مهدی قائدی درباره تصادف مرگبارشان!

محمد امین حسن‌پور، یکی از سرنشینان خودروی مهدی قائدی درباره این سانحه اظهارکرد: من قصد صحبت کردن ندارم و در دادگاه صحبت می‌کنم. فقط می‌توانم بگویم که راننده این اتومبیل من بودم و گزارش راهنمایی و رانندگی درباره این سانحه اشتباه است. در چند روز اخیر اخباری مبنی بر کورس گذاشتن یک خودروی پرادو با خودروی MVM مهدی قائدی منتشر شده و عامل اصلی سرنگونی خودروی MVM را برخورد پرادو از پشت به این اتومبیل اعلام کرده‌اند اما حسن‌پور در این باره اظهارکرد: چنین چیزی نبوده و هیچ خودروی پرادویی در این ماجرا حضور نداشت. ما با هیچ ماشینی کورس نگذاشتیم. او در پایان در پاسخ به این سوال که آیا سرنشینان خودرو هنگام حادثه حالت عادی داشتند؟ گفت‌: همه افراد حالت عادی داشته‌اند./روز نو

طرح دو فوریتی نمایندگان برای کاهش عوارض واردات خودرو

بهرام پارسایی اظهار کرد: با توجه به پرونده مربوط به خودرو که در کمیسیون اصل ۹۰ مطرح بود و ایراداتی که در واردات و تولید خودرو وجود دارد که مشکلات زیادی برای مردم ایجاد کرده و همچنین پس از مصوبه دولت برای افزایش عوارض واردات خودرو، نیاز به قانونگذاری در این زمینه احساس شد. بر همین اساس من و آقای حسینزاده طرحی را در این زمینه با عنوان تعیین ضوابط حقوق ورودی خودروهای وارداتی و ساماندهی بازار خودرو تهیه کردیم. دولت حقوق ورودی خودروهای وارداتی را از ۱۵ تا ۶۱ درصد تعیین کرده و این رشد نگرانکننده است و توجیهی ندارد اما در طرحی که قرار است در مجلس مطرح شود پیشنهاد کاهش عوارض ورودی مطرح شده به نحوی که حداکثر عوارض برای واردات خودرو ۵۵ درصد باشد. در واقع پیشنهاد ما این است که تعرفه واردات خودرو به صورت پلکانی در طی چند سال بین ۵ تا ۱۰ درصد کاهش یابد تا فضای رقابتی در حوزه خودرو ایجاد شود و دولت زیرساختها را برای ورود فناوری خودروسازی مهیا کند تا نهایتا کمکی به حوزه اشتغال و صادرات شود./ ایسنا

خطبا و افراد صاحب تریبون مصلحت‌های کشور را رعایت کنند

رییس فراکسیون امید مجلس از خطبا و افراد صاحب تریبون خواست مصلحت‌های کشور را رعایت کنند. محمدرضا عارف در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: در شرایط فعلی و به ویژه پس از حوادث اخیر در کشور، باید تمامی خطبا و افرادی که صاحب تریبون هستند، رعایت مصلحت های کشور را کنند. زیرا همه دغدغه های ما باید در راستای تقویت انسجام و همبستگی ملی باشد. وی همچنین در توییت جداگانه‌ای نوشت: پیام حوادث اخیر در کشور بسیار روشن و واضح است و ضرورت گفت و گو را نشان می دهد. در همین راستا، ما باید به واسطه جریانات سیاسی و اشخاص تاثیرگذار در کشور، از طریق اجماعی ملی، چالش ها و مشکلاتی را که در بخش های مختلف داریم؛ برطرف کرده یا کاهش دهیم.

ناراحتی آیت‌الله جنتی از وضع بد اقتصادی مردم

آیت‌الله احمد جنتی رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی عصر امروز در نشست هماهنگی برگزاری چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی که در محل شورای نگهبان برگزار شد، گفت: نباید خود را از مردم جدا کرد؛ وضعیت معیشتی مردم بسیار بد است البته من وارد این حوزه نمی‌شوم چون کاری از دستم برنمی‌آید اما زمانی که غذا می‌خورم ناراحتم که چرا ما دستمانم به دهانمان می‌رسد ولی برخی دیگر از مردم این امکان را ندارند. جنتی با انتقاد از اینکه مسئولین در این باره کاری نمی‌کنند اظهار داشت: مسئولان باید با وضع فقیرانه زندگی کنند تا فقرا از غصه دق نکنند؛ وقتی وضع معیشتی بد باشد همین فقرا در خیابان اعتراض می‌کنند چرا که نمی‌توانند زندگی را تحمل کنند. دبیر شورای نگهبان گفت: ما نمی‌توانیم توقع داشته باشیم که صدای اعتراض کسی بلند نشود؛ صدای اعتراضات باید بلند باشد اما باید طبق موازین قانونی صورت گیرد./فارس

هاشمی: سخنان من درباره نجفی را تحریف کردند

محسن هاشمي رفسنجاني، رییس شورای شهر تهران در یادداشتی با عنوان «سوء استفاده از يك خودانتقادی» نوشت: دهه فجر و ايام سالروز پيروزي انقلاب اسلامي، زمان مناسبي براي ارزيابي عملكرد گذشته دستگاههاي خدمتگذار به مردم و تلاش براي بهبود در خدمت رساني و اصلاح نقاط ضعف در رويه هاست. هاشمی در ادامه نوشت: بدين مناسبت در سخنان كوتاهي در ابتداي جلسه علني، با تاكيد بر حقوق مردم خواستار تلاش بيشتر مسئولان از جمله قواي سه گانه در جهت كاهش نارضايتي هاي جامعه و مردم بود. در اين ميان در عبارت كوتاهي، با خود انتقادي نسبت به عملكرد مديريت شهري و مجموعه شوراي شهر پنجم و شهردار منتخب آن، خواستار تلاش بيشتر براي براورده شدن انتظارات مردم داشتم. در اين ميان برخي رسانه ها با رويكردي سياسي، به تحريف سخنان بنده دست زده و اين موضع را تضعيف شخص دكتر نجفي قلمداد كردند. آنچه كه بديهي است جايگاه شوراي شهر بعنوان مرجع و نهاد تصميم گير، سياستگذار و ناظر بر مديريت شهري، ايجاب مي كند كه در جهت بهبود عملكرد مديريت شهري گام بردارد.