یکشنبه , ۲۵ مهر ۱۴۰۰
صفحه اول » بین المللی » ساعاتی پیش جنگنده روسی سوخو-25 روسیه با شلیک موشک دوش پرتاب از سوی گروه «تحریر الشام»(جبهه النصره) در ادلب سوریه سرنگون شد.

ساعاتی پیش جنگنده روسی سوخو-25 روسیه با شلیک موشک دوش پرتاب از سوی گروه «تحریر الشام»(جبهه النصره) در ادلب سوریه سرنگون شد.

 

ساعاتی پیش جنگنده روسی سوخو-25 روسیه با شلیک موشک دوش پرتاب از سوی گروه «تحریر الشام»(جبهه النصره) در ادلب سوریه سرنگون شد.

به گزارش  اسپوتنیک، خلبان جنگنده توانست از هواپیما بیرون بپرد، اما در زمان نبرد کشته شد. خلبان پس از ارسال پیام در باره پرش از جنگنده، با فرود در منطقه تحت کنترل شبه نظامیان «جبهه النصره» در نبرد با آنها کشته شد.

در بیانیه وزارت دفاع روسیه آمده است: جنگنده سوخو۲۵ روسیه هنگام پرواز بر منطقه کاهش تنش در ادلب سوریه هدف قرار گرفت. خلبان موفق شد که قبل از سقوط جنگنده از آن بیرون بپرد و آن در یکی از مناطق تحت سیطره تروریستهای جبهه النصره بود که این خلبان در جریان درگیری با تروریستها کشته شد. بر اساس اطلاعات اولیه سرنگونی جنگنده با موشک دوش پرتاب ضد هواپیما صورت گرفته است.وزارت دفاع روسیه از همکاری مرکز روسی با مقامات ترکیه برای خارج کردن جسد خلبان خبر داده بود.این در حالی است که هیئت تحریر الشام مسئولیت سرنگونی این جنگنده روسی را برعهد گرفت.دقایقی پیش نیز وزارت دفاع روسیه با اشاره به بمباران منطقه ای که از آن به سوی جنگنده سوخو ۲۵ روسیه موشک شلیک شده و آنرا سرنگون کرده بود، اعلام کرد: حدود ۳۰ تروریست با به کارگیری سلاح دقیق در استان ادلب سوریه کشته شده اند.در بیانیه وزارت دفاع روسیه آمده است: منطقه ای که تروریستهای جبهه النصره از آن موشک به سوی جنگنده سوخو ۲۵ شلیک کرده اند با سلاح بسیار دقیق هدف قرار گرفته است که در نتیجه آن ۳۰ نفر از تروریستهای جبهه النصره کشته شدند.در همین زمینه، کانال خبری-تحلیلی «اخبار سوریه» به پیامدهای سرنگونی جنگنده روس برای گروه تحریرالشام پرداخته است و نوشته است:

منابع بعد از ظهر امروز با انتشار ویدئوها و تصاویری از سرنگونی یک فروند جنگنده ال39 ارتش سوریه خبردادند و بعد هم شایعه کردند که خلبان آن مصری بوده است. اما حالا مشخص شد که هواپیما روسی و خلبان آن نیز روس بود. از سوی دیگر، بر اساس ویدئوهای منتشر شده، خلبان سالم از هواپیما بیرون پریده اما در تصاویر منتشر شده از پیکر بی‌جان او، دچار آسیب‌های شدید در سر است که نشان می‌دهد مورد ضرب و شتم قرار گرفته است.این البته بخشی از جنگ است، اما دو اشتباه کردند، نخست آنکه ویدئویی منتشر کردند که نشان می‌دهد خلبان روس سالم است، پس از آن هم تصاویری منتشر کردند که خلبان به طرز فجیعی مورد ضرب و شتم و به احتمال زیاد قنداق تفنگ قرار گرفته و به‌نوعی، زجرکش شده است. این دو اشتباه بهانه‌ای به دست روس‌ها خواهد داد تا مواضع در ادلب را به توبره بکشند و سیاه و سفید نکنند.

حالا باید دید در ساعت‌های آینده تا چه میزان بر حملات هوایی، توپخانه‌ای و موشکی ارتش روسیه و نیروهای متحد در استان‌های حلب و ادلب افزوده خواهد شد. در حالی که باید تاوان شرکت نکردن در سوچی را می‌دادند، حالا باید تاوان زجرکش کردن خلبان روس را هم بدهند و این مساله‌ای است که سرکرده‌ها آن را در محاسبات خود وارد نکرده بودند.