یکشنبه , ۶ فروردین ۱۴۰۲
صفحه اول » حقوق بشر » علی کاظمی ۱۵ ساله بود که بازداشت شد و امروزدر سن ۲۲ سالگی توسط دستگاه ظلم گستر قضایی ایران اعدام شد

علی کاظمی ۱۵ ساله بود که بازداشت شد و امروزدر سن ۲۲ سالگی توسط دستگاه ظلم گستر قضایی ایران اعدام شد

 

علی کاظمی زندانی که در سن ۱۵ سالگی متهم به ارتکاب قتل شده و دستگیر شده بود؛ در زندان مرکزی بوشهر اعدام شد. به گزارش سازمان حقوق بشر ایران؛ به این زندانی وعده توقف حکم اعدام داده شده بود.
علی کاظمی زندانی ۲۲ ساله هنگام ارتکاب قتل ۱۵ ساله بوده و مدت ۷ سال در زندان مرکزی بوشهر در انتظار اعدام بوده است.

سه‌شنبه ۱۰ بهمن ماه، جمعیت اما علی در اکانت توئیتر خود خبر اعدام علی کاظمی را برای اولین بار اعلام کرد. این کودک_مجرم که به اتهام قتل عمد به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بود، در هنگام قتل تنها ۱۵ سال سن داشته است.

در توئیتهای این منبع اشاره شده که وعده‌ها و قول‌های مساعدی در خصوص توقف اجرای جکم داده شده بود ولی با این حال این حکم به اجرا درآمد.

گفته می‌شود این قتل حدود ۷ سال پیش اتفاق افتاده بود و علی کاظمی هنگام اعدام ۲۲ سال داشته است.

اعدام کودکان در قوانین بین المللی قاطعانه منع شده است با این حال اعدام علی کاظمی دومین اعدام کودک-مجرمان در طی یک ماه گذشته است. روز پنج‌شنبه ۱۴ دی ماه نیز، حکم اعدام امیرحسین پورجعفر که در سن ۱۶ سالگی مرتکب قتل شده بود در زندان رجایی شهر کرج به اجرا درآمده بود.

اعدام این کودک-مجرمان موید این واقعیت است که ماده ۹۱ قانون مجازات اسلامی که در سال ۱۳۹۲ به تصویب رسید و سایر احکام موجود برای حمایت از کودکان در معرض قصاص به هیچ عنوان کارآمد نبوده و در این زمینه نیاز مبرمی به تصویب قوانین مشخص و غیر قابل تفسیر وجود دارد.