پنجشنبه , ۶ آبان ۱۴۰۰
صفحه اول » بین المللی » جزئیات لشکرکشی ناگهانی و بزرگ ترکیه به حلب با اسکورت ارتش آزاد همزمان با نشست سوچی!

جزئیات لشکرکشی ناگهانی و بزرگ ترکیه به حلب با اسکورت ارتش آزاد همزمان با نشست سوچی!

 گزارش اختصاصی مشرق -نقشه میدانی و تصاویر
لشکرکشی بزرگ ترکیه به حلب

دولت ترکیه با اطلاع از این موضوع که با دست های خالی نمی تواند در مذاکرات سوچی شرکت کند، مهره های شطرنج خود را علاوه بر میدان سیاست، در میدان نبرد هم به حرکت درآورد.

سرویس جهان مشرق- پاکسازی ۴۰۰ شهرک، روستا و ارتفاع، محاصره مخالفان نظام بعثی بشارالاسد  در مساحت هزار و ۲۰۰ کیلومتر مربعی و اشغال بیش از ۳ هزار کیلومتر از مساحت  فقط بخشی از پیروزی های یک ماه گذشته نیروهای وابسته به سپاه قدس- حزب الله و همپیمانان بشارالاسد در استان های ادلب و حلب است  امری که در گام نخست خشم آنکارا را به دنبال داشت و دولت اردوغان تلاش کرد به شیوه های مختلف از ادامه شکست گروه های تحت الحمایه خودش در استان های حلب و ادلب جلوگیری کند چرا که به خوبی می دانست در نشست سوچی روسیه نمی تواند از طرف مقابل امتیاز بگیرد.

 

تحلیل و تفسیر اقدامات سیاسی دولت ترکیه و برخی دولت های غربی برای ایجاد اختلاف و کسب منافع بیشتر از نشست سوچی باید به صورت جداگانه مورد بحث قرار گیرد اما در صحنه تحولات میدانی، تحرکات دولت ترکیه در مرزهای مشترک با سوریه از اواخر دی ماه با چراغ سبز متحدانش تشدید شد.

عملیات نیروهای زمینی ارتش ترکیه و گروه های تحت الحمایه او  در مناطق کُردنشین شمال سوریه (عفرین) نخستین واکنش اردوغان به شکست ها در استان های حلب و ادلب بود. اردوغان پیشتر در ماه های گذشته با هشدار در خصوص خطر وجود شبه نظامیان کُرد در مرزهای جنوبی ترکیه برای این اقدام خود بسترسازی کرده بود.

**برای مشاهده اندازه اصلی روی نقشه کلیک کنید**

ترکیه با حمله به عفرین تلاش کرد، نفوذ نیروهای تحت الحمایه اش موسوم به سپر فرات را در شمال سوریه افزایش دهد و همچنین بهانه ای برای لشکرکشی به عمق مناطق استان حلب و ادلب داشته باشند تا از سوخته شدن مهرهای خود در نشست سوچی جلوگیری کند.

روز نخست بهمن ماه سال جاری هم ارتش ترکیه مقادیر فراوانی از تسلیحات نظامی را  از طریق گذرگاه مرزی «باب الهوی» برای کمک رسانی به گروه جبهه النصره به شمال استان ادلب انتقال داد.تسلیحات نظامی اهدایی ترکیه در قالب کمک های غذایی به روستاهای حومه شهر «سراقب» (شرق استان ادلب) ارسال و در ادامه برای عناصر  جبهه النصره در شهرک «معره شورین» و مناطق جنوبی ادلب انتقال داده شد؛ پیشتر ۳ کاروان نظامی از مناطق جنوبی ترکیه به مناطق تحت اشغال عناصرجبهه النصره در جنوب استان ادلب منتقل شده بود.

لشکرکشی بزرگ ترکیه به حلب
لشکر کشی شبانه ارتش ترکیه به حلب

در این بازه زمانی ارتش ترکیه تلاش کرد با متوقف کردن پیشروی نیرو های جبهه مقاومت از شکست بیشتر گروه های مورد حمایت خود جلوگیری کند و البته نیروهای متحد در برابر این اقدام  دولت ترکیه خویشتن داری کردند تا در آینده نزدیک به این مسئله رسیدگی شود.

اما این پایان ماجراجویی آنکارا در شمال سوریه نبود و ششم بهمن ماه هم دومین کاروان نظامی ارتش ترکیه، شامل ۶ خودروی نظامی از گذرگاه «کفرلوسین» عبور کرد و این بار به شهرک «العیس» در جنوب غرب استان حلب رسید تا معادلات میدانی پیچیده تر شود.ترکیه به بهانه مقابله با شبه نظامیان کُرد به سمت جنوب غرب استان حلب لشکر کشی کرد و تجهیزات نظامی خود را برای نخستین بار به نزدیکی غرب شهرک الحاضر در جنوب غرب استان حلب رساند موضوعی که از دید نیروهای متحد دور نماند.

لشکرکشی بزرگ ترکیه به حلب
ارسال تجهیزات نظامی ترکیه به سوریه

جنگنده های روسی در پاسخ به تحرکات نظامی ترکیه، بیش از ۷۰ مرتبه مواضع گروه ها را در شهرک های مرکزی و جنوبی ادلب از جمله «سراقب، تلمنس، جرجناز، کفرنبل، معره نعمان» هدف قرار دادند تا پیامی روشن برای آنکار مخابره شود.

۱۲ ساعت قبل از شروع نشست سوچی در روسیه، ترکیه روند تخریبی خود را در میدان سیاست و نبرد ادامه داد و در نهایت شب گذشته خبری در رسانه های مختلف منتشر شد که بر پیچیدگی شرایط افزود تا جایی که برخی کارشناسان اعلام کردند باید تا پایان نشست سوچی منتظر ماند و دید که نتایج اقدامات ترکیه در شمال سوریه چه خواهد بود.انتقال کاروان نظامی بزرگ ارتش ترکیه متشکل از ۱۳۰ خودروی نظامی، زرهی و تانک همراه با دهها تن از نیروهای ارتش این کشور به نزدیکی شهرک راهبردی «العیس» در جنوب غرب استان حلب موضوعی نبود که نتواند نشست سوچی را تحت تاثیر قرار ندهد.

لشکرکشی بزرگ ترکیه به حلب
ورود تجهیزات نظامی ترکیه به استان حلب سوریه

در میدان نبرد هم نیروهای هم پیمان بشارالاسد بعثی  به این مسئله واکنش تندی نشان دادند و با آتش توپخانه از کاروان نظامی ارتش ترکیه استقبال کردند تا مانع از نزدیک شدن آنان به خطوط قرمز شوند. این کاروان نظامی از شرق استان «هاتای» ترکیه و گذرگاه مرزی «باب الهوی» به سمت جنوب غرب استان حلب حرکت کرد.یک منبع میدانی در گفت وگو با مشرق از هدف قرار دادن کاروان نظامی ارتش ترکیه در حومه روستای «الکماری» هم خبر داد و گفت: خمپاره های شلیک شده در نزدیکی کاروان نظامی فرود آمدند تا هشداری جدی برای طرف مقابل محسوب شود.وی به نقض حریم هوایی سوریه توسط جنگنده های ارتش ترکیه هم اشاره کرد و گفت: همزمان با واکنش قاطع نیروهای حامی بشارالاسد بعثی، دو جنگنده  F۱۶ ارتش ترکیه هم وارد میدان شدند و کاروان نظامی را تا شهرک «قناطر» در غرب استان حلب اسکورت کردند.

تجهیزات نظامی ارتش ترکیه در حلب

این منبع میدانی با بیان این که پرواز جنگنده های ارتش ترکیه در آسمان سوریه تنش ها را به شدت افزایش داد، افزود: ۵ جنگنده روسی در آسمان جنوب غرب استان حلب به پرواز درآمدند تا طرف مقابل متوجه اقدامات خطرناک خود در منطقه شود.وی گفت: یگان توپخانه و موشکی جبهه مقاومت و جنگنده های روسی به صورت همزمان مواضع گروه های تحت الحمایه ترکیه را در منطقه «ایکاردا» در حومه غربی منطقه بسیار مهم «الحاضر»، شهرک «خان طومان» و جاده بین المللی حلب هدف قرار دادند تا کاروان نظامی ترکیه همه جوانب کار خود را در این محور بسنجد.این منبع میدانی با بیان این که نباید پیروزی مهم روز گذشته حامیان بشارالاسد بعثی را در شرق ادلب فراموش کنیم، تصریح کرد: آزادسازی شهرک ابوظهور به عنوان یکی از مهم ترین پایگاه های گروه تروریستی در شرق استان ادلب، خشم دولت ترکیه را چند برابر کرد.

لشکرکشی بزرگ ترکیه به حلب
لشکرکشی بزرگ ترکیه به حلب

در حال حاضر، نیروهای حامی بشارالاسد بعثی از محور غربی شهرک ابوالظهور با شهر سراقب ۲۰ کیلومتر فاصله دارند؛ فاصله نیروهای مقاومت با شهرک های محاصره شده الفوعه و کفریا در شمال شرق استان ادلب حدود ۳۶ کیلومتر است.

به گزارش مشرق، پاکسازی شهرک ابوظهور مقدمه ای برای شروع عملیات اشغال شهر راهبردی «سراقب» و شهرک های محاصره شده الفوعه و کفریا است و همین مسئله باعث شد دولت ترکیه کاروان نظامی خود را سریع تر از موعود زمانی پیش بینی شده به جنوب غرب حلب اعزام کند تا مانع از پیشروی نیروهای جبهه مقاومت به سمت مناطق مرکزی استان ادلب شود.در همین ارتباط منابع میدانی اعلام کردند: واکنش قاطع نیروهای حامی بشارالاسد بعثی  به کاروان نظامی ارتش ترکیه نشان داد هیچ خط قرمزی برای پاکسازی نکردن مناطق اشغالی استان های حلب و ادلب به ویژه شکست محاصره شهرک های الفوعه و کفریا وجود ندارد و تحرکات ترکیه تاثیری بر این روند نخواهد داشت.

کاروان نظامی ارتش ترکیه
کاروان نظامی ارتش ترکیه در سوریه

براساس اطلاعات به دست آمده، دولت ترکیه به خوبی متوجه شده که توانی برای عناصر  مخالف بشارالاسد بعثی باقی نمانده و تلاش می کند با استقرار نیروهای نظامی خود در جنوب غرب استان حلب (شهرک العیس) و مناطق شرقی استان ادلب (حومه غربی خط راه آهن دمشق – حلب) از نزدیک شدن نیروهای حامی بشارالاسد بعثی به شهر راهبردی «سراقب» جلوگیری کند.دولت ترکیه شروع مرحله دوم عملیات جبهه مقاومت را فقط به شکست حصر شهرک های الفوعه و کفریا خلاصه نمی کند و به این نکته واقف است که پاکسازی تمامی مناطق اشغالی استان ادلب در دستور کار قرار دارد.آنکارا و متحدانش نمی خواهند فقط در شهر راهبردی «الباب»  نفوذ داشته باشند و ترس از سقوط مواضع اشغالی آنان در استان های حلب و ادلب باعث شده در این مرحله مسئله طرح مناطق کاهش تنش را مطرح و حضور نظامی خود را در محورهای یاد شده توجیه کنند.

کاروان نظامی ارتش ترکیه
نیروهای نظامی ارتش ترکیه

در حالی که برخی منابع رسانه ای غربی در ساعات گذشته حضور نظامی ترکیه را در استان های ادلب و حلب به طرح کاهش مناطق تنش ارتباط داده اند اما این سوال مطرح می شود که چرا آنکارا پس از شکست های سنگین مخالفان بشارالاسد بعثی  و در آستانه نشست سوچی به فکر عملی کردن این موضوع افتاده است.عملکردهای آنکارا در روزهای گذشته زمانی بیشتر به چشم می آید که کاروان های نظامی ارتش ترکیه از مناطق تحت اشغال  جبهه النصره عبور می کنند؛ مسئله اسکورت کاروان های نظامی ترکیه توسط عناصر  جبهه النصره هم مسئله ای دیگر است .به گزارش مشرق، حال باید در ساعات و روزهای آینده منتظر ماند و دید واکنش دولت سوریه و نیروهای متحد به این مسئله چه خواهد بود؟ آیا دولت ترکیه تصمیم به خروج کاروان ها و نیروهای نظامی خود می گیرد یا به دنبال افزایش تنش ها است.

کاروان نظامی ارتش ترکیه

کاروان نظامی ارتش ترکیه  در سوریه

کاروان نظامی ارتش ترکیه  در سوریه

کاروان نظامی ارتش ترکیه  در سوریه