یکشنبه , ۲ آبان ۱۴۰۰
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » کارد به استخوان ۷۸۰۰ کارگر ایران تراورس رسیده/ خطر اعتصاب تمام خطوط اصلی راه آهن را تهدید می کند!

کارد به استخوان ۷۸۰۰ کارگر ایران تراورس رسیده/ خطر اعتصاب تمام خطوط اصلی راه آهن را تهدید می کند!

برخورد نامناسب پلیس راه آهن شمالشرق با خبرنگاران

دولت بهار: کارگران شرکت تراورس حوزه راه آهن شمالشرق در اعتراض به عدم دریافت حقوق خود با تجمع در محل راه آهن شاهرود، انسداد مسیر و جلوگیری از تردد قطارهای تهران- مشهد خواستار رسیدگی مسئولان به مشکلات صنفی و پرداخت چهار ماه حقوق معوق و حق بیمه خود شدند.

به گزارش دولت بهار به نقل از خبرنگار نسل شاهوار، صبح امروز همزمان با بارش برف سنگین، شماری از کارگران شرکت تراورس اداره کل راه آهن شمالشرق با تجمع در محل راه آهن شاهرود، انسداد مسیر و جلوگیری از تردد قطارهای تهران- مشهد خواستار رسیدگی به مشکلات صنفی و پرداخت چهار ماه حقوق معوق و حق بیمه خود شدند.

در این تجمع که ظهر امروز پایان یافت پلیس راه آهن شمالشرق از ورود خبرنگاران جلوگیری و با برخورد نامناسب خبرنگاران را از سالن راه آهن شاهرود بیرون و از گفتگوی خبرنگاران با کارگران ممانعت کرد.

تعدادی از کارگران که متوجه حضور خبرنگاران شده بودند خود خواستار حضور خبرنگاران و انعکاس رسانه ای مشکلات شان شدند که باز هم پلیس راه آهن شمالشرق ممانعت و خبرنگاران و تعدادی از کارگران که برای گفتگو با خبرنگاران آمده بودند از سالن راه آهن شاهرود بیرون کردند.

بعد از بیرون رفتن خبرنگار نسل شاهوار و تعدادی از کارگران از سالن راه آهن یکی از آنها به خبرنگار نسل شاهوار گفت: چهار ماه است که حقوق نگرفته ایم، چند ماه است که بیمه نداریم، دو ماه حق بیمه برایمان واریز می کنند و چند ماه واریز نمی کنند.

امنیت شغلی و حق هیچگونه اعتراضی نداریم

وی با بیان اینکه بعد از چند سال کار کردن هیچگونه امنیت کاری و حق هیچ اعتراضی نداریم اظهار کرد: بارها شده است که مدیر شرکت با حالت تغیر و عصبانیت با کارگران صحبت کرده است و در برابر حق و حقوق پرداخت نشده کارگران تنها پاسخ می دهد “اخراج!!!، جایی بهتر سراغ دارید برید اونجا”.

یکی دیگر از کارگران که تازه متوجه حضور خبرنگار نسل شاهوار شده بود به سمت ما آمد و گفت: خانم شما خبرنگارید؟

– بله

– از شما خواهش می کنم مشکل ما را رسانه ای کنید تا یک نفر صدای ما را بشنود، اصلا تشریف بیارید از مدیر تقاضا می کنیم تا شما هم تو جلسه حضور داشته باشید. ما رو نگه داشتن اینجا اجازه نمی دن خبرنگاری بیاد تا صدای ما به جایی نرسد، تو رو خدا از دست شما برمی آد برای ما کاری کنید.

بیش از چهار ماه است که حقوق نگرفته ایم

یکی دیگر از کارگران نیز به خبرنگار نسل شاهوار گفت: بیش از چهار ماه است که حقوق نگرفته ایم، بیمه نداریم، فقط به ما وعده و وعید می دهند که معوقات را پرداخت می کنند، بعد از چهار ماه که حقوق نگرفته ایم تازه می گویند ده یا پانزده روز دیگر حقوق یک ماه را برایتان واریز می کنیم.

وی بیان کرد: کارگران این شرکت از سال 90 برای دریافت حق و حقوق خود اعتراض می کنند، مسئولان هم می آیند و وعده سر خرمن می دهند، با حرف هایشان کارگران را رام می کنند، برای پرداخت حقوقی به حق خودمان این ماه و ماه دیگر می کنند و می گویند پیگیریم، چه پیگیری هستند، چه کاری انجام داده اند؟ همه شان دروغ می گویند؟ به خدا قسم پول فیش آب، برق و گاز را نداریم که پرداخت کنیم، به چه کسی باید این حرف ها را بگوییم.

کارد به استخوان ۷۸۰۰ کارگر ایران تراورس رسیده/ خطر اعتصاب تمام خطوط اصلی راه آهن را تهدید می کند

هفت هزار و هشتصد کارگر شرکت تراورس معوقات حقوق دارند

یکی دیگر از کارگران شرکت تراورس شمالشرق شاهرود در حالیکه دست همکارش را گرفته بود از سالن راه آهن بیرون آمد، به جمع ما رسید و به همکارش گفت: “تو از همه ما بهتر صحبت می کنی، این خانم خبرنگار است براشون توضیح بده ما چه مشکلاتی داریم”.

این کارگر شرکت تراورس در گفتگو با خبرنگار نسل شاهوار با بیان اینکه این شرکت کار تعمیرات و نگهداری خط و ابنیه خطوط ریلی راه عهده است گفت: تعمیرات خط و نگهداری از لوازمی که در خط استفاده می شود و در مجموع رسیدگی و بر طرف کردن هر مشکلی در طول خط بر عهده کارگران و متخصصان فنی این شرکت است.

وی اظهار کرد: این شرکت حدود هفت هزار و هشتصد نفر کارگر دارد که 600 نفر از کارگران آن در محدوده راه آهن شمالشرق از گرمسار تا آزادور، سنخاس مشغول به کار هستند و تمام کارگران شرکت با مشکل دریافت حقوق مواجه هستند و امروز در اعتصابی سراسری به صورت سراسری جلوی حرکت قطارها را تهران، کرج و ناحیه زاگرس گرفتند.

بستن قرارداد دو ماهه آزمایشی با کارگران بدون هیچگونه مزایا

این کارگر شرکت تراورس افزود: متاسفه حدود 9 سال است که تعمیرات، نگهداری خط و ابنیه خطوط ریلی با برگزاری مناقصه به بخش خصوصی واگذار می شود که هر چند سال یک شرکت برنده مناقصه می شود و حقوق و مزایای کارگران و پرسنل به صورت کامل پرداخت نمی شود، هر چهار ماه یک بار حقوق یک ماه را واریز می کنند آن هم با اعتصاب و اگر اعتصاب نکنیم حقوق نمی دهند.

وی با بیان اینکه یکی دیگر از مشکل کارگران و پرسنل این شرکت قراردادها است بیان کرد: با کارگرها و پرسنل قرارداد دو ماهه و آزمایشی می بندند، چرا باید این گونه باشد؟ شرکت هایی که برنده مناقصه می شوند خصوصی اند، نهایت پنج سال پروژه بر می دارند و بعد از اتمام پروژه می روند اما کارگر بیچاره است که باید کار کند و زمانی که یک شرکت رفت و شرکت بعدی آمد بدون در نظر گرفتن سابقه کارش به عنوان یک کارگر صفر یک روز کار کرده برایشان کار کند و حقوق و مزایایی نداشته باشد.

این کارگر شرکت تراورس ادامه داد: شرکتی که برنده مناقصه می شود یا از کارگران قبلی استفاده می کند یا برخی از کارگران را اخراج و افرادی دیگر را جایگزین آنها می کند، الان چهار ماه است که به کارگران حقوق نداده اند و حق بیمه ها را واریز نکرده اند، تنها حق بیمه ماه آذر را واریز کرده اند تا دفترچه بیمه ها تمدید شود وگرنه از تیر ماه حق بیمه برای ما واریز نکرده اند.

کارد به استخوان ۷۸۰۰ کارگر ایران تراورس رسیده/ خطر اعتصاب تمام خطوط اصلی راه آهن را تهدید می کند

کارگران تراورس در 12 استان کشور با مشکل معوقات حقوق مواجه اند

سید محمدرضا هاشمی معاون استاندار سمنان و فرماندار شهرستان شاهرود که در جمع کارگران تجمع کننده حاضر شده بود در پایان این تجمع و برگزاری جلسه با مدیر کل راه آهن شمالشرق، نمایندگان شرکت تراورس در شاهرود و نمایندگان کارگران به خبرنگار نسل شاهوار گفت: معوقات حقوق کارگران شرکت تراورس تنها مربوط به کارگران محدوده راه آهن شمالشرق نیست و کارگران این شرکت در دوازده استان کشور با این مشکل مواجه هستند.

وی اظهار کرد: طولانی ترین مسیر تعمیرات، نگهداری خط و ابنیه به طول 540 کیلومتر در محدوده راه آهن شمالشرق قرار گرفته است و کارگرانی که امروز تجمع کرده بودند کارگران این شرکت از شهرهای دامغان، شاهرود، جاجرم و … بودند.

به زودی یکی از معوقات کارگران پرداخت می شود

فرماندار شهرستان شاهرود با تاکید بر اینکه تجمع و اعتراض کارگران شرکت تراورس صنفی بود افزود: این کارگران چند ماه معوقه حقوق دارند و نسبت به این موضوع اعتراض دارند که اعتراضشان نیز به حق است، استاندار محترم سمنان نیز امروز خود شخصا پیگیر این موضوع بودند و امیدورایم به زودی یک از معوقات کارگران پرداخت شود.

هاشمی بیان کرد: بنده نیز با مدیرعامل شرکت تراورس گفتگوی تلفنی داشتم و پیگیر حق و حقوق کارگران بودم که قول دادند در اولین فرصت حق و حقوق کارگران واریز شود.

وی یادآور شد: برای حل برخی از مشکلات این کارگران از جمله تمدید دفترچه بیمه هم که باید در شهرستان اقدام می شد پیگیری شد تا تمدید دفترچه بیمه کارگران توسط تامین اجتماعی انجام شود.