شنبه , ۲۴ مهر ۱۴۰۰
صفحه اول » حقوق بشر » بیدادگاه نظام حاکم بر ایران با “پاپوش دوزی برای اخاذی مالی وتصرف اموال”، کارن وفاداری و همسرش آفرین نیساری را به ۲۷ و ۱۶ سال زندان و مصادره اموال محکوم کرد

بیدادگاه نظام حاکم بر ایران با “پاپوش دوزی برای اخاذی مالی وتصرف اموال”، کارن وفاداری و همسرش آفرین نیساری را به ۲۷ و ۱۶ سال زندان و مصادره اموال محکوم کرد

بیدادگاه انقلاب تهران کارن وفاداری، ایرانی زرتشتی دارای شهروندی آمریکا و همسرش آفرین نیساری که از شهروندی کانادا برخوردار است، را بنا بر اتهامات امنیتی به ترتیب به ۲۷ و ۱۶ سال زندان و مصادره اموال محکوم کرده‌ است.

به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، دادگاه آفرین نیساری و کارن وفاداری در تاریخ ۹۶/۹/۵ و در شعبه ۱۵دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد. حکم قاضی صلواتی در حالی صادر شده که اتهامات وارد شده توسط متهمان رد شده است.

یک منبع آگاه گفت که قاضی دادگاه، بدون توجه به دفاعیات وکیل و اعتراض به انتساب اتهامات بدون ارائه کمترین مستندات حقوقی، احکام سنگینی علیه این زن و شوهر صادر کرده است.

آفرین نیساری، مدیر گالری “ان”‌ و کارن وفادادی، دو تابعیتی ایرانی- امریکایی، در تاریخ ۹۵/۴/۳۰ توسط اطلاعات سپاه بازداشت و پس از سپری کردن بیش از ۵ ماه در سلول‌های انفرادی در بند ۲- الف به بندهای عمومی در اوین منتقل شدند.

بازداشت موقت آنها علی‌رغم پایان یافتن تحقیقات مقدماتی و تبدیل قرار بازداشت موقت به وثیقه در همان ماه‌های نخست، به‌دلیل اظهار نظر سپاه ادامه یافت تا اینکه پس از سپری شدن ۱۷ماه از بازداشت موقت، مجدداً قرار وثیقه‌ای به میزان ۱۰۰میلیارد تومان توسط صلواتی صادر شد.

کاته وفاداری، خواهر آقای وفاداری، پیشتر با انتشار نامه‌ای خطاب به علی خامنه‌ای، گفته بود که خانواده آنها با “پاپوش دوزی برای اخاذی مالی، تصرف اموال، و تهدیدات امنیتی” مواجه بوده‌اند.

خواهر آقای وفاداری به اتهام‌های مطرح شده از طرف دادستان اشاره کرد و گفت که آن اتهامات “نفی حقوق شهروندی، تعرض به منزل شخصی و محل کسب است.”

در سال‌های گذشته چند شهروند دو تابعیتی از جمله چند ایرانی‌آمریکایی توسط اطلاعات سپاه پاسداران دستگیر شده اند که برخی از آنها هنوز در حبس بسر می برند، از جمله سیامک نمازی و پدرش باقر نمازی، ۸۱ ساله، که اخیرا پس از مرخص شدن از بیمارستان تا پنجشنبه این هفته اجازه مرخصی یافته است.