یکشنبه , ۱۶ بهمن ۱۴۰۱
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » باز هم سپاه ضد مردمی دروغ گفت؛ آمریکا ادعای سپاه درباره تغییر رفتار نیروهای خود در خلیج فارس را رد کرد

باز هم سپاه ضد مردمی دروغ گفت؛ آمریکا ادعای سپاه درباره تغییر رفتار نیروهای خود در خلیج فارس را رد کرد

نیروی دریایی ایالات متحده ادعای سپاه پاسداران مبنی بر تغییر رفتار نیروی دریایی آمریکا در خلیج فارس را رد کرد و می‌گوید که نیروهای این کشور در آب‌های خلیج فارس همچنان گوش به زنگ هستند.

بیل اوربان، فرمانده نیروی دریایی آمریکا، روز دوشنبه ۹ بهمن در واکنش به گفته‌های یک مقام نیروی دریایی سپاه پاسداران گفت که ایالات متحده تغییری در کار خود ایجاد نکرده و همچنان که به عملیات خود ادامه می‌دهد گوش به زنگ و هوشیار خواهد بود.

ساعاتی قبل از این سخنان، علی عظمایی فرمانده منطقه پنجم نیروی دریایی سپاه گفته بود که رفتار شناورهای گشتی آمریکایی در خلیج فارس تغییر کرده است و شاهد توجه بیشتر آنان به مقررات بین‌المللی و پرهیز از نزدیک شدن به آب‌های سرزمین‌مان هستیم.

نیروهای ایرانی و ناوهای آمریکایی در خلیج فارس رویارویی‌های متعددی با یکدیگر در سال‌های اخیر داشته‌اند. این مواجهه‌ها در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ نیز ادامه یافت در حالی که رئیس‌جمهوری آمریکا در مبارزات انتخاباتی خود تهدید کرده بود که در صورت پیروزی در انتخابات، قایق‌های مزاحم ایران هدف قرار خواهند گرفت.

اما هفته گذشته بود که فرماندهان نظامی آمریکا اعلام کردند، طی پنج ماه گذشته رویارویی قایق های تندرو ایران با نیروهای آمریکا در خلیج فارس متوقف شده است.

در این حال فرمانده بیل اوربان تاکید کرده که اگرچه شمار مواجهه نیروهای ایرانی با شناورهای آمریکایی کاهش یافته اما نیروی دریایی ایالات متحده همچنان نسبت به «افزایش شمار هواپیماهای بدون سرنشین ایرانی» دغدغه دارد.

مردادماه امسال گزارش شده بود که یک پهپاد بدون سرنشین ایرانی تا ۳۰ متری یک هواپیمای نیروی دریایی آمریکا که قصد فرود آمدن روی عرشه یک ناو هواپیمابر داشت، نزدیک شده بود.

این گزارش‌ها عنوان می‌کرد که هواپیمای آمریکایی برای احتراز از برخورد با پهپاد ایرانی ناچار به دور زدن شده است.

طبق اعلام نیروی دریایی آمریکا از ژانویه سال ۲۰۱۶ تا اوت ۲۰۱۷ به طور میانگین ماهانه ۲.۵ مواجهه «عیرحرفه‌ای» و «بی‌احتیاطانه» بین نیروی دریایی آمریکا و نیروی دریایی ایران رخ داده است.

رادیو فردا