سه شنبه , ۲۷ مهر ۱۴۰۰
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » بسته ویژه خبری!

بسته ویژه خبری!

به بازداشت‌شدگان پیش از ورود به تجمع قرص خورانده بودند/پیام تند سردار سلیمانی به فرمانده ارتش ترکیه/کنایه به بودجه بنیاد زیر نظر حدادعادل در مجلس/واکنش یک استاد حوزه علمیه به تبرئه شدن سعید طوسی

واکنش یک استاد حوزه علمیه به تبرئه شدن سعید طوسی
آیت الله سروش محلاتی، از محققان مشهور فقه و اساتید حوزه گفت: در جرایمی که به‌نوعی پای دین در میان است، حکومت باید سخت‌گیری مضاعفی داشته باشد. فردی که مورد سوء استفاده جنسی و ظلم قرار گرفته حق دارد آن را افشا کند. پیامبر فرمود کسی که نوجوانی را از روی شهوت می‌بوسد، خداوند در قیامت بر دهان او لجامی از آتش می زند. اگر احتمال اعمال نفوذ در دادگاه باشد، پرداختن به موضوع، دیگر پرداختن به یک موضوع خصوصی نیست/ اعتماد آنلاین

ابراهیم رئیسی مشهور به ابرام دراکولا: آینده مقاومت در میدان مشخص می‌شود نه میز مذاکره
ابراهیم رئیسی غاصب تولیت آستان قدس رضوی در سفر به لبنان با رئیس مجلس و رئیس مجلس اعلای شیعی این کشور دیدار کرد. در این دیدارها بر مقاومت و وحدت بین ملت‌ها برای مقابله با توطئه‌ها تأکید شد. بر اساس گزارش شبکه «المنار»، ناسید رئیسی، هیأت همراه و «محمد فتحعلی» سفیر ایران در لبنان با «نبیه بری» رئیس پارلمان در «عین التینه» ( مقر رئیس مجلس لبنان) دیدار کردند. رئیسی ناسید پس از این دیدار گفت: روابط میان ایران و لبنان در تمامی زمینه‌ها، خوب و عالی است و بر ضروت تقویت این روابط میان کشورهای اسلامی تأکید داریم. اکنون اراده جدی میان مسئولان دو کشور برای ارتقای روابط وجود دارد و بر ضرورت حمایت از لبنان در تمامی زمینه‌ها تأکید داریم.  آینده و سرنوشت مقاومت را «میدان» مشخص می‌کند نه «میز مذاکرات» و توافق‌هایی مانند «کمپ‌دیوید، اسلو، شرم‌الشیخ و مانند آن». این مجاهدین در مقاومت فلسطین، غزه و لبنان هستند که آینده را مشخص خواهند کرد.

دوران حذف سپری شده، بیایید گفت‌وگو کنیم
اسحاق جهانگیری در جلسه شورای عالی اداری استان فارس جشن پیروزی انقلاب را فرصتی برای یادآوری اهداف انقلاب، نقش امام راحل و حرکت مردم دانست و گفت: ملت ایران کار بزرگی انجام داده است، انقلاب ما در یکصد سال اخیر جزو مهمترین حوادث سیاسی دنیا بود و نباید آن ایام و آرمان ها فراموش شود. وی با بیان این‌که «مسائل اقتصادی و اجتماعی کشور ریشه در موضوع سیاست دارد» تصریح کرد: ما باید با هم برادر باشیم، اصلاح طللب، اصولگرا و اعتدالی همه باید برای ارتقای ایران عزیز تلاش کنیم . کدام کشور در منطقه رهبری مثل رهبری ما دارد که در سالهای انقلاب، دفاع مقدس و بعد از آن کارنامه ای به این درخشانی داشته است. معاون اول رییس جمهور اظهار داشت: نمی توان هیچ کس و جریانی را که با نظام بوده اند حذف کرد گفت: دوران حذف سپری شده و باید با یکدیگر گفت وگو کنیم، گفت وگو بین جریان های سیاسی و گفت وگوی ملی بین اقوام.

پیام تند سردار سلیمانی به فرمانده ارتش ترکیه
الدیار چاپ بیروت نوشت: پس از پیروزی ارتش سوریه بر تکفیری ها در پایگاه ابو الضهور، سردار قاسم سلیمانی مدتی در این منطقه ماند؛ اما به نظر می رسد وی از تحرکات ارتش ترکیه و اشغال اراضی سوریه بدون هماهنگی نظامی با ایران و نظام سوریه، ناخشنود است. این رسانه عرب زبان در ادامه نوشت: قاسم سلیمانی از هجوم ترکیه و کیفیت تحرکات ارتش ترکیه به شهرهای سوریه ناراضی است. بر اساس اطلاعات منابع آگاه، سردار سلیمانی، یکی از افسران بلند پایه نیروهای قدس را به سوی فرمانده ارتش ترکیه در سوریه فرستاد تا پیامی را به او برساند، مبنی بر اینکه ایران نیز در حلب حضور داشته و از حمایت نیروهای حزب الله و نیروهای عراقی، برخوردار است و ارتش ترکیه پیش از نزدیک شدن به این مناطق باید با سردار سلیمانی هماهنگ کند. پس از پیام سردار قاسم سلیمانی برای فرمانده ارتش ترکیه که هدایت کننده حمله ترکیه به اراضی سوریه است، نیروهای سپاه قدس و هم پیمانان آن مراکز درگیری را اتخاذ کرده اند و تحلیلگران بعید نمی دانند که در صورت نزدیکی ارتش ترکیه به پایگاه های نیروهای هم پیمان ایران، احتمال بروز برخورد بین ارتش ترکیه و این نیروها وجود داشته باشد.

دستگیری ۱۶ داعشی و شهادت سه مأمور سپاه در غرب کشور
سردار محمد پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران گفت در عملیاتی که در غرب کشور صورت گرفت، 16 تروریست دستگیر شده و چند نفر نیز معدوم شدند. وی افزود: دو نفر دیگر نیز از درگیری فرار کردند که در محاصر نیروهای قرارگاه نجف اشرف قرار دارند. به گفته فرمانده نیروی زمینی سپاه، در این عملیات که در منطقه «بمو» صورت گرفت، 3 نفر از نیروهای قرارگاه نجف اشرف به درجه رفیع شهادت نائل آمدند. پاکپور گفت: این تروریست ها قصد انجام عملیات در شهرهای مرزی و مرکزی را داشتند. روابط عمومی قرارگاه نجف نیروی زمینی سپاه، عصر امروز از درگیری رزمندگان این قرارگاه با تروریست‌های گروهک تکفیری داعش در منطقه غرب کشور خبر داده بود. طبق اعلام این قرارگاه، در این درگیری که صبح امروز آغاز شد و نیروهای وزارت اطلاعات نیز در آن شرکت داشتند، اکثریت اعضای تیم 21 نفره تروریست‌های داعش دستگیر شده‌اند.

خبر دادستان از آخرین وضعیت بازداشتی های اتفاقات اخیر
ابلهی مسوم به محمدجعفر منتظری  به اصطلاح دادستان کل کشور در رابطه با آخرین وضعیت پرونده اعتراضات اخیر، گفت: پرونده تعدادی از آن‌ها منتهی به صدور کیفرخواست شده و آماده ارسال به دادگاه است. دادستان کل کشور در گفت‌وگو با میزان در رابطه با آخرین وضعیت پرونده اعتراضات اخیر اظهار کرد: اکثر قریب به اتفاق آن‌ها با تعهد، التزام یا قرار مناسب آزاد شده‌اند. وی خاطرنشان کرد: پرونده برخی از کسانی که تعداد آن‌ها هم زیاد نیست و دارای جرائم سنگین بودند، منتهی به صدور کیفرخواست شده و آماده ارسال به دادگاه است. دادستان کل کشور بیان داشت: در مورد تعدادی از آن‌ها نیز مراحل تحقیقات هنوز به پایان نرسیده و پرونده در حال تکمیل تحقیقات است.

۱۴ بهمن؛ دادگاه تجدید نظر بقایی
مهران عبدالله پور در رابطه با روند رسیدگی به پرونده حمید بقایی اظهار کرد: شبعه 68 دادگاه تجدیدنظر 14 بهمن ماه را برای رسیدگی به پرونده موکلم تعیین کرده است. وی در خصوص برگزاری دادگاه علنی یا غیرعلنی گفت: به ما گفته‌ شده که دادگاه غیرعلنی نیست. عبدالله پور خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه پرونده هزاران صفحه دارد و مطالعه دقیق آن حداقل 100 ساعت طول می‌کشد، این فرصت مهیا نبوده تا بتوانم آن را مطالعه کنم. وی یادآور شد: پرونده 30 دی‌ ماه به دادگاه تجدیدنظر ارجاع شده و در همان روز تعیین وقت انجام شده است. وکیل‌ مدافع حمید بقایی درباره عناوین اتهامی موکلش گفت: عناوین اتهامی بیشتر جنبه مالی دارد؛ البته درباره مصوبات دولت دهم نیز هست. وکیل‌مدافع معاون رییس دولت دهم اظهار کرد: یک فقره اتهام نیز بعد از آزادی موکل از بازداشت موقت، مطرح شده که درباره اظهارات آقای بقایی در رابطه با مسئولان دستگاه قضایی است.

کنایه به بودجه بنیاد زیر نظر حدادعادل در مجلس
جلالی میرزایی صبح امروز یکشنبه هشتم بهمن در صحن علنی مجلس شورای اسلامی در مخالفت با کلیات لایحه بودجه 97 گفت: اعتباراتی به دستگاهی دادیم که خروجی آن مشخص نیست؛ مثلا براثی شورای نظارت بر صداوسیما 6 میلیارد بودجه درنظر گرفتند که سالی یک جلسه دارد. بنیاد سعدی 12 میلیارد تومان بودجه می گیرد، در حالی که در کشور مراسم مختلفی برای سعدی شناسی برگزار می شد. در عوض اعتبار راه آهن ایلام 8 میلیارد تومان که قرار است شبکه ریلی را به مرکز یک استان وصل کند. بودجه شورای عالی انقلاب فرهنگی 40 میلیارد تومان تعریف شده که وقتی ریز می شویم می بینیم بودجه های مختلف برای موضوعات مختلف درنظر گرفته می شود. در حوزه اشتغال بودجه هدفمند نیست، تجربه بنگاه های زودبازده را تکرار می کنیم. اشتغال با تزریق پول امکان پذیر نیست بلکه باید نگاه را عوض کرد.

ابراز تأسف عارف از اقدامات شهرداری و استانداری
محمدرضا عارف درباره مشکلات خدمات رسانی به مردم در پایتخت گفت: تأسف می‌خورم از اقدامات شهرداری و استانداری که برای بارش متوسط برف، شهر به این وضع درآمده است. وی افزود: متأسفانه هم اتوبان‌های پایتخت و هم اتوبان‌های تهران – قم و تهران-کرج بعد از بارش برف وضعیت نابسامانی پیدا کردند و مردم ساعت‌ها در این اتوبان‌ها معطل ماندند. ضمنا گله جدی داریم که چرا شهرداری آمادگی اولیه را برای ساماندهی معابر و برف‌روبی نداشت.

برداشت از صندوق توسعه ملی با اذن رهبری خلاف قانون نیست
علی لاریجانی در پاسخ به تذکر مصطفی کواکبیان درباره موضوع برداشت از صندوق توسعه ملی در بودجه ۹۷ در جلسه علنی عصر امروز (یکشنبه) گفت: طبق قانون اساسی شان تعیین سیاست‌های کلی با مقام معظم رهبری است که بعد از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت ایشان این سیاست‌ها را ابلاغ کرده‌اند. وی افزود: درباره صندوق توسعه گفته شده که باید ۳۰ درصد از منابع نفت و گاز به صندوق واریز شود. این صندوق چیز عجیب و غریبی نیست، بلکه پشتوانه‌ای برای تولید کشور جهت ایجاد اشتغال است. تا بخش خصوصی از این منابع استفاده نکند و فربه نشود اشتغال نیز ایجاد نخواهد شد. لذا اساسا این کار درست است. رییس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: دولت در تبصره جدولی نوشته بود که از صندوق برای بودجه عمرانی و جاری بگیرد این به معنای تغییر سیاست‌های کلی بود که شأن دولت تغییر سیاست‌های کلی نیست. لذا لاجرم باید رهبری تبصره‌ای برای سیاست کلی امسال می‌زدند. لاریجانی اضافه کرد: مقام معظم رهبری مواردی را تایید کردند و مواردی را قبول نکردند؛ چون الزامی ندارد و باید سیاست کلی سرجایش باشد. ایشان موارد اضطراری را برای سال ۹۷ پذیرفتند، این یعنی ایشان سیاست‌های کلی را تغییر دادند. این یعنی کار براساس قانون اساسی انجام شد که خود ایشان باید سیاست کلی را تغییر می‌دادند و ما نمی‌توانستیم تغییر دهیم و دستمان بسته بود. وی افزود: ما الان دستمان باز شد تا مواردی را که ضرورت دارد استفاده کنیم که اگر نخواهیم استفاده کنیم که جایی نداریم که دولت استفاده کند در واقع این کمکی به دولت بود و اشکال قانون اساسی نیست.

برخی بازداشت‌شدگان اغتشاشات گفتند پیش‌ از تجمع در خانه‌ای به آنها قرص خوراندند
حسن نوروزی، سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس گفت: برخی بازداشت شدگان کرمانشاهی می گفتند چرا ما را اینجا آوردید. مسئولان گفته اند، شما در خیابان بودید، شیشه می شکستید، اغتشاش می کردید. زندانیان می گفتند ما اصلاً نفهمیدیم. ما را به خانه ای بردند آن جا قرصی خوردیم و بعد به خیابان آمدیم واصلاً نفهمیدم چه شد.

فضای مجازی «سگ هار» نیست
کمال سجادی، سخنگو جبهه پیروان خطر امام و رهبری در واکنش به انتقاد برخی روحانیون به فضای مجازی از جمله احمد خاتمی که فضای مجازی را سگ هار خوانده بود گفت: بر اساس گفته‌های آقای احمد خاتمی که فایل صوتی آن را شنیده‌ام با فضای مجازی مخالفتی صورت نگرفته، ممکن است برخی از عقلای قوم باکلیت فضا مجازی مخالف باشند. در اوایل انقلاب استفاده از ویدئو ممنوع بود و درصورتی‌که فردی آن را مورداستفاده قرار می‌داد، در دادگاه مقصر شناخته می‌شد حتی وزارت ارشاد آقای سید محمد خاتمی هم با آن مبارزه می‌کرد، اما پس از مدتی مشاهده کردند که ویدئو یک دستگاه است که می‌تواند هم خوب و هم بد را به نمایش درآورد. فضای مجازی هم به همین شکل است، نمی‌توان با آن مخالفت کرد زیرا خوب و بد آن کنار هم قرار دارد. اما در واقع آنچه همه بر آن تأکید دارند، تقویت فضای مجازی بومی است. نوع استفاده‌ها بسیار مهم است که اگر ما فضای مجازی به‌صورت بومی داشته باشیم و از آن استفاده کنیم، فکر نمی‌کنم با آن مخالفتی صورت گیرد. آنچه مورد مخالفت صورت گرفته بخش سوءاستفاده‌هاست که برای جامعه و جوانان مضر است. در خصوص ویدئو هم پس از سال‌ها مبارزه به این نکته پی بردند که این تنها یک دستگاه است و هیچ گناهی ندارد. علم و تکنولوژی مرز نمی‌شناسد؛ یعنی مرزها را در هم می‌ریزد و وارد می‌شود، لذا باید یک فکر اساسی صورت گیرد و جاذبه‌های را درباره آن در نظر گرفت تا همان‌طور که اشاره کردم، قابل‌رقابت باشد.

دو سوم بودجه فعلی خارج از دسترس مجلس است
حمید رضا فولادگر در مخالفت با کلیات بودجه ۹۷ با اشاره به زحماتی که دولت و کمیسیون تلفیق کشیده‌اند، گفت: اصلاحات خوبی در کمیسیون تلفیق در رابطه با بودجه صورت گرفته است؛ اما چند نقطه ضعف اساسی وجود دارد. این نوع بودجه‌ریزی عملیاتی نیست و نمی‌توان این روش بودجه‌ریزی را عملیاتی دانست. بودجه عملیاتی تعاریف خود را دارد. دو سوم بودجه فعلی خارج از دسترس مجلس می‌باشد. کل بودجه ما هزار و ۲۰۰هزار میلیارد است که از این میزان ۸۰۰ هزار میلیارد آن مربوط به شرکت‌های دولتی و غیرانتفاعی است. نمایندگان عزیز چقدر وقت کردید که این میزان بودجه را مطالعه کنید؟ هر ساله این بودجه خارج از بودجه عمومی ارائه می‌شود و عملا نمایندگان مجلس وقت نمی‌کنند که آن را مطالعه کنند. این یکی از نقاط ضعف بزرگ بودجه است. حدود ۴۳۰ هزار میلیارد ریال بودجه عمومی کشور است و ۶۰ هزار میلیارد بودجه عمرانی است. این یعنی نسبت یک به هفت بودجه عمرانی به بودجه عمومی. با این شرایط می‌خواهیم کشور را توسعه دهیم؟/ایلنا

روایت تابش از ممنوعیت دریافت سود از سپرده‌های دستگاه‌های عمومی در بودجه
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: در گزارش تلفیق بودجه ۹۷ برای ۶۵ درصد از خانوارهایی که درآمد آنها زیر دو میلیون تومان است افزایش حقوق ۱۰ تا ۱۸ درصدی در نظر گرفته شده است. سقف معافیت مالیاتی نیز دو میلیون و ۳۰۰ هزار تومان در نظر گرفته شده که این رویکرد نزدیک به عدالت است البته برای نخبگان، دانشگاهیان، قضات و هیأت‌های علمی باید مبالغی در نظر گرفته شود که قدرت خرید آنها کمتر نشود. در گزارش تلفیق بودجه ۹۷ موضوع ممنوعیت دریافت سود از سپرده‌های دستگاه عمومی لحاظ شده که انضباط مالی و شفافیت را افزایش می‌دهد./ايسنا

افشاگری خواننده مطرح پاپ از درآمدهای امروز بازار موسیقی
علی اصحابی خواننده موسیقی، در پاسخ به اینکه چرا فکر می‌کنی این روزها موزیک راحت می‌گیرد، گفت: می‌دانید که پول می دهند و آدم‌ها را گنده می کنند، بعد هم طرف در عین گندگی یکدفعه محو می شود. کسی که خط می‌دهد ۵۰۰ میلیون روی کسی سرمایه گذاری می کند و او را روی اوج می برد اما همه می دانیم اینها در اوج بزرگی یکدفعه کنار می روند و خداحافظ. با دوستی صحبت می کردیم و درباره فلان فرد من گفتم چقدر شعر کار او بد است! اما دقیقا همان کار هیت شد. این حرف از روی حب و بغض نیست و دلم برای اتفاقاتی که دارد در موسیقی می افتد می سوزد.بعضی ها از همین قطعه ها دو سال است ۱۵ میلیارد تومان درآورده اند. خبرآنلاین

غافلگیر شدن رسم ماست، سهم ماست
«گویی ما ایرانی‌ها به دنیا آمده‌ایم که غافلگیر شویم. کجای جهان مردمانی پیدا می‌کنید که بعد از هر اتفاقی غافلگیر شوند؟ معمولا ما ایرانی‌ها در حوادث قابل پیش بینی و غیر قابل پیش بینی دچار غافلگیری می‌شویم. اصلا اگر غافلگیر نشویم باید شک کنیم. زلزله خبر نمی‌کند. هیچ کس نمی‌داند قرار است کی زلزله بیاید. یک لحظه می‌آید و هزار خرابی به جا می‌گذارد و می‌رود. در جایی مثل ژاپن که سرزمین پر زمین‌لرزه است با خود گفته‌اند که حالا زلزله با ما زندگی می‌کند پس ساختمان‌هایی بسازیم که با زمین لرزه خم به ابرو نیاورند. پس با این تصمیم بعد از زلزله غافلگیر نمی‌شویم. در ایران ما اما داستان فرق می‌کند. ستاد بحران ما که مدیریت تمام بحران‌ها در کشور را به عهده دارد، بعد از زلزله غافلگیر شده بود. به قول آن ضرب المثل معروف که «هر چه بگندد نمکش می‌زنند وای به روزی که بگندد نمک» زلزله غیرقابل پیش بینی است. برف را که می‌شود پیش بینی کرد. تمام موبایل‌هایی که سیستم آب و هوا دارند، اعلام کردند که بسیاری از شهرهای ایران طی دیروز و امروز درگیر برف خواهند بود. برفی بی‌سابقه. کلا عادت نداریم قبلا از یک حادثه قابل پیش بینی کاری کنیم ما همیشه مردم بعد از حادثه هستیم. پلاسکو نمونه بارز آن. همه می‌دانستند پاساژهایی مانند پلاسکو خطرناک هستند و عمری از آنها گذشته است. هر لحظه خطر این ساختمان‌ها را تهدید می‌کند. کاری نکردیم که تا آتش به ساختمان قدیمی و معروف پلاسکو در تهران زد. ساختمان ریخت. آتش‌نشان‌ها مردند تا بالاخره عده‌ای به فکر افتادند که این ساختمان‌ها خطرناک هستند. می‌بینید ما کلا ملت غافلگیری هستیم. باید غافلگیر شویم تا زنده بمانیم. مدال غافلگیری طلایی با فاصله به ملت و مسئولان ما تعلق می‌گیرد بدون شک. داستان برف هم امروز یا فردا تمام می‌شود. باید منتظر بود تا ببینم سری بعد قرار است با چه اتفاقی غافلگیر شویم.» / عصر ایران

جنجال در شورای شهر
الهام فخاری عضو شورای شهر تهران می‌گوید: «تصویب طرح ترافیک جدید عین‌ تبعیض است و باید فراخوان عمومی می‌شد. شتاب‌زدگی در این طرح پیامدهای ناگواری ممکن است داشته باشد و اگرچه‌ طرح قبلی درست نیست، اما دلیل نمی‌شود که بدون تشکیل کمیته نرخ‌گذاری شود. نهادهای دانشگاهی و مدنی مخالف‌ طرح هستند، این طرح پیامدهای اجتماعی و سیاسی دارد و ما به عنوان اعضای شورای شهر هنوز نمی‌دانیم‌ موضوع چیست. در این شرایط‌ چرا از برقراری عدالت حرف می‌زنید؟» او در اعتراض به نبود وجاهت‌ قانونی در رای‌گیری برای قیمت گذاری طرح ترافیک و در اعتراض به تصویب طرح جدید جلسه شورا را ترک کرد. فخاری پس از ترک جلسه امروز شورا در اعتراض به طرحـجدیدـترافیک در توییترش نوشت گذر زمان دلایل خروج امروز من از صحن شورا را برای مردم تهران شفاف خواهد ساخت. حق بر شهر یعنی درباره اعداد و درصدها باید پاسخگوی شهروندان باشیم./باشگاه خبرنگاران

کاپرفیلد هم در لیست متجاوزان جنسی قرار گرفت
بنابر گزارش های پلیس دختری که ادعا می کند «کاپرفیلد» در سال 1988 میلادی وی را مورد آزار قرار داده، نامش «بریتنی لوئیس» است که به گفته وی، در یکی از نمایش های «دیوید» در کالیفرنیا مورد آزار وی قرار گرفته است. به گزارش دیلی میل؛ این دختر ادعا کرده که دیوید در نوشیدنی وی ماده خواب آوری ریخته تا بتواند نیت شوم خود را اجرایی کند. این در حالی است که «دیوید کاپرفیلد» هیچ واکنشی به این موضوع نشان نداده اما در توئیتر خود بارها از انجمن مقابله با آزار جنسی زنان حمایت کرده است./ايران آنلاين