یکشنبه , ۲۵ مهر ۱۴۰۰
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » به اعتراف سایت موسوم به «تابناک»: با این وضعیت مدیریت بحران، همان بهتر که برف و باران نبارد!

به اعتراف سایت موسوم به «تابناک»: با این وضعیت مدیریت بحران، همان بهتر که برف و باران نبارد!

 

پس از گذشت هفته های گرم و خشک و عدم بارش قابل ذکر در استان تهران، طی 24 ساعت گذشته بارش شدید برف و بوران در حالی شروع شد که زنجیره ای از مشکلات مختلف شهروندان تهرانی را گرفتار خود کرد؛ مشکلاتی که در بستر بی توجهی مدیران ارشد شهری و استانی در برخی موارد به بحران بدل شد و زندگی هزاران خانوار ایرانی را برای ساعت ها مختل کرد.

به گزارش «تابناک»، بارش شدید برف در استان تهران و مناطق همجوار به رغم خبرهای خوشایندی که در رابطه با افزایش میانگین بارش ها و بالا رفتن سطح آب پشت شدها به همراه داشت، نشانه هایی از یک بیماری قدیمی در ساختار مدیریتی کشور را بر ملا کرد که گویا با تغییر مدیران و گذر زمان نیز بهبودی برای آنها نمی توان متصور شد.
از شب گذشته و به محض آغاز بارش برف در اکثر نقاط استان تهران، افزایش حجم ترافیک، افزایش حجم تصادفات رانندگی، لغزنده شدن جاده های درون شهری و برون شهری، مسدود شدن برخی از بزرگراه های مهم استان و در راه ماندن هزاران شهروند نیز آغاز شد.

همزمان با تشدید بارش برف و افزایش سطح نشست آن روی زمین، یخ بندان جاده ها، توقف خودروهای عبوری در جاده ها و اتمام سوخت آنها نیز از جمله پیامدهای نامطلوبی بود که به لطف فضای مجازی و ابزارهای جدید اطلاع رسانی به سرعت در سطح جامعه گسترش یافت.

لغو پروازهای داخلی و خارجی و بلاتکلیفی مسافرانی که از مدت ها قبل بلیط پرواز خود را خریداری کرده بودند، توقف حرکت قطارهای مسافربری، کاهش میزان خدمات حمل و نقل عمومی و خصوصی در سطح شهر تهران و روند بسیار کند بازگشایی جاده های بین شهری از جمله مسائلی بود که ظرف چند ساعت گذشته زندگی بسیاری از شهروندان را برای ساعت ها مختل کرد.

خدمات رسانی ضعیف در کوچه های شهر تهران و تمرکز نیروهای خدماتی ستاد برف روبی شهرداری بر خیابان های اصلی، عملاً امکان استفاده از خودروهای شخصی و نیز پیاده روی در کوچه ها را برای بسیاری از شهروندان با مشکل مواجه کرد.

در این بین وضعیت بزرگراه هایی مثل آزادراه تهران-کرج، تهران-ساوه، قزوین-تهران و قم تهران نیز تعریفی نداشت و تلاش های ضعیف سازمان راهداری در عملیات برف روبی به موقع جاده ها موجب شد تا هزاران شهروند در این جاده ها برای ساعت های متوالی گرفتار برف و بوران شوند؛ شهروندانی که به دلیل اتمام سوخت خودرو از سیستم گرمایشی مناسبی نیز برخوردار نبودند و در مجموع ساعات سختی را متحمل شدند.

اوضاع نا به سامان اطلاع رسانی فرودگاه های مهرآباد و امام خمینی (ره) در کنار مسدود شدن مسیر تهران به فرودگاه امام از دیگر مشکلات قابل تأملی بود که تحت تأثیر مدیریت ضعیف مسئولان بروز کرد و خساراتش به صورت مستقیم متوجه شهروندان شد.

در این شرایط و در حالی که متولیان اجرایی استان تهران، میزان بالای بارندگی در کنار ناگهانی بودن آن را عامل اصلی بروز مشکل معرفی کردند و ضمن دعوت شهروندان به صبوری آنها را به کمک طلبیدند، رئیس مرکز ملی مدیریت بحران سازمان هواشناسی از اطلاع رسانی بارش برف و شرایط کنونی آن هم در اواسط هفته گذشته خبر داد و توجیه ناکارآمدها را بنا به دلایلی مثل غافلگیری بی معنی توصیف کرد.

آنچه در ساعت های گذشته بر شهروندان تهرانی و استان همجوار نظیر قم، قزوین و کرج رفت، نشان داد که بواسطه این حجم از بحران های زنجیره ای باید پذیرفت که نیروهای خدماتی و مرتبط با شرایط بحرانی به میزان زیادی از آمادگی کامل فاصله داشتند.

تحت هیچ شرایطی حتی بارش شدید برف و باران نمی توان پذیرفت که هزاران شهروند تنها در مسیر تهران تا فرودگاه اسیر شوند و هیچگونه ساز و کار مشخصی از قبیل برنامه ریزی و اقدام برای حل مشکل آنها وجود نداشته باشد!

تحت هیچ شرایطی نمی توان پذیرفت که ستاد برف روبی استان و شهر تهران که در تمام مدت سال کاری ندارند و تنها بازه زمانی نمایش توانمندی آنها چنین شرایطی است، در اینگونه مواقع منفعل، ضعیف و ناتوان ظاهر شوند!

شکستن تعداد زیادی از درختان سطح شهر تهران، آن هم در شرایطی که نهادهای عریض و طویلی برای نظارت و مدیریت فضای سبز شهر تهران با بودجه های میلیاردی وجود دارد و می توانستند در طول سال نسبت به حرص شاخ و برگ اضافی درختان اقدام کنند، اصلاً قابل قبول نیست؛ وضعیتی اسفناک که با درخواست مدیران شهری برای ورود به موضوع و تکاندن برف از شاخه های درختان اسفناک تر نیز خواهد شد. چرا که به زعم بسیاری از کارشناسان حتی اگر نیازی به تکاندن برف درختان باشد این موضوع از توان و تخصص شهروندان عادی خارج است.

بی نظمی در زمان و مسیر حرکت قطارهای مسافربری که مدیران ارشدش در شهر تهران مستقر هستند و در صورت سرویس دهی مناسب به مسیرها مشکلی در آن پیش نخواهد آمد، مشکل دیگری بود که در ساعات گذشته بروز کرد و نشان داد که حتی یکی از مطمئن ترین و امن ترین شیوه های حمل و نقل و جابجایی مسافر و کالا نیز می تواند تحت تأثیر مدیریت ضعیف با مشکل مواجه شود.

وضعیتی که به آن اشاره شد و ناشی از عدم مدیریت صحیح بحران بود، در زمان بارش برف و بوران بسیاری را به ستوه آورد تا جملاتی را بر زبان بیاورند و بر اساس آن ترجیح بدهند که برف و بارانی در کار نباشد، اما شرایط مشکل آفرین نیز ایجاد نشود.

بنابر آنچه در ساعات گذشته رخ داد، مردم استان تهران و استان های همجوار در این بازه زمانی ترکیبی از اضطراب و خوشحالی را در کنار هم تجربه کردند. خوشحالی بخاطر بارش برفی که می تواند تضمینی برای کاهش بحران آب باشد و اضطرابی که از خسارت های تحمیل شده به شهر و استان حکایت دارد؛ وضعیتی که البته اگر مدیریت مطلوب و منسجمی در جریان بود، قطعاً جز خوشحالی چیز دیگری به همراه نداشت.