سه شنبه , ۱۶ آذر ۱۴۰۰
صفحه اول » بین المللی » آخرین تحولات خاورمیانه: انتشار سند تجزیه سوریه با مشارکت 5 کشور/

آخرین تحولات خاورمیانه: انتشار سند تجزیه سوریه با مشارکت 5 کشور/

 

هشدار «نیروهای دموکراتیک سوریه» به ترکیه، توافق مالی تاجران سرشناس با حکومت آل سعود بر سر پرونده های فساد!، توافق آتش بس در شرق پایتخت سوریه و کشف سلاح های اروپایی در سوریه از جمله مهم ترین خبرها و رویدادهای خاورمیانه در 24 ساعت گذشته با تمرکز بر تحولات سوریه بود. در این میان، باید به انتشار سند تجزیه سوریه با مشارکت 5 کشور نیز اشاره کرد.

به گزارش تابناک، 5 کشور آمریکا، انگلیس، فرانسه، اردن، عربستان اخیر سندی را منتشر کرده‌اند که خواستار تقسیم دولت سوریه به حکومت‌های منطقه‌ای و کاهش اختیارات ریاست جمهوری این کشور است.

شبکه المیادین شامگاه جمعه در خبری اعلام کرد که آمریکا، انگلیس، فرانسه، اردن، عربستان و سندی در ارتباط با سوریه منتشر کرده اند که شامل چشم انداز این کشورها به بحران سوریه است.

این سند غیر رسمی آمریکا که خبرنگار شبکه المیادین در وین موفق شده است به آن دست یابد، از «استفان دی‌میستورا»، فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه می‌خواهد مذاکرات وین را بر تغییر قانون اساسی سوریه و ایجاد محیطی رقابتی بدون هیچ ترسی و همچنین بر ضرورت مشارکت سوری‌های مقیم خارج در انتخابات آتی متمرکز کند.

این سند، بررسی اختیارات ریاست جمهوری، اختیارات نخست وزیر، ساختار پارلمان، استقلال قوه قضائیه، دولت فدرالیسم، تضمین حقوق و آزادی برای همه سوری‌ها، اصلاح بخش امنیتی سوریه، و همچنین اجرای تغییراتی در قانون انتخابات این کشور را شامل می‌شود.

در ابتدای این سند آمده است: «این سند، نحوه و اصولی را که روند مذاکرات ژنو مطابق آن خواهد بود، با استناد به قطعنامه 2254 شورای امنیت سازمان ملل بررسی می‌کند و به صورت مستقیم و فوری بر بررسی اصلاح قانون اساسی و اجرای انتخابات آزاد و سالم تمرکز دارد».

آمریکا و متحدان آن، این سند را در اختیار دی‌میستورا قرار داده‌اند تا وی مسیر گفت‌وگوهای آتی ژنو را براساس ادعای آمریکا ترسیم کند.

به رغم اینکه در این سند بر دوره انتقالی و کناره گیری «بشار اسد»، رئیس جمهوری سوریه اشاره نشده است ولی خواهان تقسیم این کشور به چندین منطقه تحت عنوان «فدرالیسم» و تشکیل حکومت‌های منطقه‌ای با اختیارات گسترده بوده و در پی قرار دادن سوریه تحت قیمومیت مستقیم سازمان ملل است.

در بخش دیگری از این سند آمده است: «به سازمان ملل توصیه می‌کنیم که روی اصول و مبادی کلی قانون اساسی که چارچوب بررسی‌های آتی محتوای قانون اساسی جدید یا متن فعلی آن و یا اصلاح قانون اساسی را تعیین خواهد کرد، تمرکز کند».

انتشار سند تجزیه سوریه با مشارکت 5 کشور/توافق مالی تاجران سرشناس با حکومت آل سعود بر سر پرونده های فساد!/هشدار «نیروهای دموکراتیک سوریه» به ترکیه/کشف سلاح های اروپایی در سوریه

این اصول شامل موارد زیر است:

1. اختیارات رئیس جمهور: رئیس جمهوری که اختیاراتش بر اساس قانون اساسی کنونی تغییر می‌کند، باید توازن و هماهنگی بین همه جریان‌ها و احزاب را ایجاد کند و استقلال نهادهای دولت مرکزی یا منطقه‌ای را تضمین کند.

2. دولت: نخست وزیر با اختیارات گسترده در رأس هرم دولت قرار دارد و اختیارات نخست وزیر و رئیس جمهور مشخص است. تعیین نخست وزیر و اعضای دولت باید به روشی تعیین شود که در آن موافقت رئیس جمهور شرط نباشد.

3. پارلمان: پارلمان از دو مجلس تشکیل می‌شود. در مجلس دوم، نمایندگانی از همه مناطق حضور دارند تا روی تصمیمات دولت مرکزی تاثیر گذار باشد، به گونه‌ای که رئیس جمهور قدرت انحلال پارلمان را نداشته باشد.

4. دستگاه قضایی: دستگاه قضا باید مستقل باشد و قدرت و اختیارات کنونی رئیس جمهور مستقل از ریاست دستگاه قضا باشد.

5. حقوق و آزادی‌های اساسی: ضمانت حقوق و آزادی‌های اساسی همه سوری‌ها ضمانت شود و دولت در خصوص ادیان و حقوق اقلیت‌ها بی‌طرف باشد.

6. اصلاح بخش امنیت: نظارت بر دستگاه‌های نظامی و امنیتی و تقویت نهادهای قانونی تقویت شود.

7. تمرکز زدایی قدرت (فدرالیسم): باید به دولت های محلی اختیارات مشخص با استناد به قانون تمرکز زدایی داد.

8. انتخابات: باید اصلاحاتی در بندهای انتخاباتی از جمله قید و بندهایی که برای کاندیداها وضع می شود، انجام شود.

در این سند همچنین آمده است، با استناد به قطعنامه 2254 (2015) شورای امنیت، مسئولیت ضمانت اجرای انتخابات آزاد و سالم بر عهده سازمان ملل است، همانطوری که مسایل مربوط به قانون نیز بر عهده این نهاد بین المللی است.

رسانه‌ها اعلام کرده‌اند که آمریکا این سند را در اختیار کشورهای تأثیر گذار در بحران سوریه قرار داده شده است.

«بشار الجعفری»، رئیس هیأت مذاکرده کننده سوریه در مذاکرات ژنو در واکنش به این سند گفته است که کشورهایی که خود در ایجاد بحران سوریه و داعش در این کشور نقش داشته و ای این گروه تروریستی حمایت کرده‌اند، نمی‌تواند برای سوریه تعیین تکلیف کنند.

انتشار سند تجزیه سوریه با مشارکت 5 کشور/توافق مالی تاجران سرشناس با حکومت آل سعود بر سر پرونده های فساد!/هشدار «نیروهای دموکراتیک سوریه» به ترکیه/کشف سلاح های اروپایی در سوریه

هشدار «نیروهای دموکراتیک سوریه» به ترکیه

گروه مسلح موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه» به ترکیه هشدار داد که در صورت حمله گسترده به شمال سوریه، به آن پاسخ مناسب خواهد داد.

ارتش ترکیه عملیات نظامی خود در شمال سوریه موسوم به «شاخه زیتون» را از شنبه گذشته آغاز کرده و همچنان ادامه دارد.

یک روز پس از آغاز عملیات ارتش ترکیه علیه مواضع کردها در شمال سوریه، روز یک‌شنبه اول بهمن (۲۱ ژانویه) بینالی یلدریم نخست‌وزیر ترکیه اعلام کرد که نیروهای زمینی ارتش این کشور وارد منطقه عفرین شده‌اند.

نیروهای ارتش ترکیه روز یک‌شنبه (اول بهمن) وارد عفرین در شمال سوریه شدند. ترکیه قصد دارد یک «منطقه امن» به وسعت ۳۰ کیلومتر در سرحدات خود با عفرین ایجاد کند.

توافق مالی تاجران سرشناس با حکومت آل سعود بر سر پرونده های فساد!

یک منبع رسمی در عربستان سعودی از توافق مالی ۴ تن از تاجران سرشناس این کشور با مقامات آل سعود بر سر پرونده های فساد خبر داد.

به گزارش رویترز، یک منبع رسمی در عربستان سعودی روز جمعه به خبرگزاری رویترز گفت که چندین تاجر سرشناس این کشور با مقامات حکومت آل سعود بر سر پرونده های فساد به توافق مالی دست یافته اند.

به نقل از این منبع رسمی، این تاجران سرشناس عبارتند از: «ولید الابراهیم» مالک شبکه تلویزیونی اِم بی سی؛ «فوآز الحکیر» سهامدار اصلی در شرکت فوآز عبدالعزیز الحکیر؛ «خالد التویجری» رئیس پیشین دادگاه سلطنتی؛ و «ترکی بن ناصر» رئیس پیشین سازمان هواشناسی و حفاظت از محیط زیست عربستان.

انتشار سند تجزیه سوریه با مشارکت 5 کشور/توافق مالی تاجران سرشناس با حکومت آل سعود بر سر پرونده های فساد!/هشدار «نیروهای دموکراتیک سوریه» به ترکیه/کشف سلاح های اروپایی در سوریه

این منبع رسمی که خواست نامش فاش نشود، از ذکر شروط این توافق خودداری کرد.

گفتنی است که تاکنون هیچ یک از تاجران نامبرده در مورد این گزارش منتشره اظهارنظر نکرده اند.

توافق آتش بس در شرق پایتخت سوریه

گروه موسوم به دیده بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد که نظام سوریه و گروه های تروریستی در غوطه شرقی استان ریف دمشق برای آتش بس به توافق رسیده اند.

دیدبان حقوق بشر سوریه وابسته به مخالفان جمعه شب افزود: گروه های تروریستی فیلق الرحمن و جیش الاسلام در غوطه شرقی با طرف روسی به نیابت از نظام سوریه توافق آتش بس امضاء کردند.

براساس این توافق، ارتش سوریه و گروه های تروریستی در غوطه شرقی تمام عملیات نظامی خود را متوقف می کنند.

وی گفت: گروه تروریستی ترکستانی فیلق الرحمن با روسیه شرط کرده است که در 24 ساعت از آغاز اجرای این توافق باید کمک های انسانی وارد غوطه شرقی در استان ریف دمشق شود و گرنه این گروه به آن پایبند نخواهد بود.

دیده بان حقوق بشر سوریه پیش بینی کرد که این آتش بس از نیمه شب امشب اجرایی شود.
این منابع اضافه کردند: جبهه النصره (تحریرالشام) نیز به طور غیر رسمی، شامل این توافق آتش بس شده است.

سوریه از هفت سال قبل درگیر جنگ با گروه های تروریستی – تکفیری مورد حمایت آمریکا، رژیم صهیونیستی، عربستان و برخی از کشورهای منطقه است.

براساس اعلام های غیر رسمی، با گذشت نزدیک به هفت سال از بحران سوریه، نزدیک به نیم میلیون نفر در این کشور کشته شده اند.

کشف سلاح های اروپایی در سوریه

ارتش سوریه اعلام کرد تعدادی سلاح‌های اروپایی در منطقه «التنف» پیدا کرده است.

بر اساس گزارش وبگاه «النشره»، در بیانیه ارتش سوریه آمده است حین تفتیش منطقه‌ای که تروریست‌ها در آن کشته شدند مقداری تجهیزات و سلاح‌های ساخت اروپا، کشف شده است.

بر اساس این گزارش، در کنار سلاح‌های ذکر شده، مقدار زیادی مهمات به علاوه کتابچه‌ها و نشریه‌هایی که تفکر داعش را تبلیغ می‌کرده است، پیدا شده است.

ارتش سوریه در ادامه بیانیه خود اعلام کرد تعدادی خودرو متعلق به گروهی تروریستی به علاوه پرچم‌های مربوط به یک گروه ‌که در اردوگاه‌های آمریکایی در التنف آموزش می‌دیده‌اند، نیز کشف شد.