سه شنبه , ۱۶ آذر ۱۴۰۰
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » تاملی بر اخبار منتشره پیرامون مرگ چند تن در مناطق زلزله زده کرمانشاه !

تاملی بر اخبار منتشره پیرامون مرگ چند تن در مناطق زلزله زده کرمانشاه !

بازی باجان زلزله زدگان و دروغپردازی مسئولان بیوجدان!
آیا نماینده مردم منشا اخبار غیرواقعی شده یا واقعیت چیز دیگری‌ست؟!

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس از جان باختن چند تن از زلزله زدگان به دلیل کمبود امکانات گرمایش در اوج سرما خبر می‌دهد، اما فرماندار و برخی دیگر از مسئولان بیوجدان محلی این واقعیت دردناک  را تکذیب می‌کنند؛ اتفاقی عجیب که جز پدید آوردن برخی ابهامات در اذهان عموم نتیجه‌ای در برنداشته و ندارد

به گزارش «تابناک»، ساعاتی پیش خبری به نقل از شهاب نادری، نماینده اورامانات در مجلس شورای اسلامی منتشر شد که حکایت از فوت چند نفر در شب گذشته در مناطق زلزله زده داشت. خبری که در آن علت فوت این افراد –بی آنکه شمار دقیقشان ذکر شود، سرمازدگی اعلام شده بود. خبری که از تریبون مجلس و در قالب تذکر این نماینده به مسئولان بیان می‌شد.
تذکری که در ادامه، انتقاد این نماینده به دولت مردان بابت رسیدگی نکردن به وضع زلزله زدگان و ضرورت ارائه کانکس یا پول خرید آن به مردم آمده بود و به سرعت با واکنش برخی مسئولان از جمله اکبر سنجابی، فرماندار سرپل ذهاب مواجه شد که این خبر را تکذیب کرد و گفت: «کمبود‌هایی در وضعیت رسیدگی به زلزله زدگان وجود دارد، ولی شرایط به گونه‌ای نیست که فردی در مناطق زلزله زده تاکنون بر اثر سرمازدگی فوت کرده باشد.»
وی در ادامه افزود: «تن‌ها حوادثی که منجر به مرگ هموطنان‌مان در مناطق زلزله‌زده شده سه مورد آتش‌سوزی در اسکان‌های اضطراری بود که منجر به فوت دو زن و یک مرد جوان شد.» توضیحاتی که مشابه آن را اکبر اکبری، فرماندار ثلاث باباجانی نیز بیان کرد: «در شهرستان ثلاث باباجانی و روستا‌های اطراف آن تاکنون هیچگونه خبری مبنی بر اینکه فردی بر اثر سرمازدگی در اسکان‌های اضطراری فوت کرده باشد گزارش نشده است. به مردم زلزله زده این مناطق در حد کمک‌های انجام شده امکانات ارائه شده و وضعیت این افراد به لحاظ گرمایشی گونه‌ای نیست که منجر به مرگ کسی شود.»
پس از فرماندار ثلاث باباجی، آرش زره‌تن، فرماندار جوانرود سومین فردی بود که به اظهارات نماینده عضو مجمع نمایندگان استان کرمانشاه واکنش نشان داد و گفت: «شهرستان ما به دلیل شرایط اقلیمی دارای آب و هوایی سرد و کوهستانی است و اینکه مردم زلزله زده ما با وجود اسکان‌های اضطراری و وسایل گرمایشی دارای مشکلاتی باشند طبیعی بوده، ولی امدادرسانی به این مردم خوب پیش می‌رود و تاکنون هیچگونه مورد فوتی در مناطق زلزله زده ما بر اثر سرمای هوا گزارش نشده است.»
تکذیب‌هایی که سلسله وار منتشر می‌شدند تا این گونه به نظر برسد که نماینده مجلس در نطق خود در صحن مجلس، خبری کذب بیان کرده است. اما این پایان راه نبود و کمی بعد خبر رسید که شب گذشته یک دختربچه دو ساله بر اثر سرمازدگی در بیمارستان شهدای سرپل ذهاب جان به جان آفرین تسلیم کرده است.
اتفاقی که اگرچه با ادعای نماینده اورامات کاملا همخوانی نداشت، اما به نوعی تکذیب مسئولان منطقه را کمرنگ می‌کرد و به شدت دردناک بود. خبری که این بار هم واکنش مسئولان به آن از جنس تکذیب بود؛ تکذیبی نیم‌دار که حکایت از مرگ این کودک دو ساله داشت، اما دلیل آن را سرمازدگی نمی‌دانست.
رییس بیمارستان شهدای سرپل ذهاب در این خصوص به ایسنا گفت: «این دختر بچه پس از یک هفته سرماخوردگی در شرایطی توسط والدین برای مداوا به بیمارستان سرپل ذهاب مراجعه کرد که به علت عفونت شدید و سرایت آن به دیگر نقاط بدن، هیچ گونه علائم حیاتی نداشت.» توضیحاتی که این گونه ادامه یافت: «سهل انگاری والدین علت اصلی مرگ این دختر بچه ۲ ساله است.»
اتفاقی دردناک که البته سک سویه روایت شده و معلوم نیست مورد تایید خانواده این دختربچه درگذشته هم هست یا خیر، اما قطعا پایان بخش خبری که نماینده اورامانات از تریبون مجلس منتشر کرده نیست؛ این را می‌شود از واکنش‌های عمومی به این خبر و تکذیب آن در فضای مجازی دریافت که حکایت از پدید آمدن ابهاماتی فراوان در افکار عمومی در این خصوص دارد.
ابهاماتی که لازم است پاسخ داده شوند. به این صورت که اگر نماینده حرف کذبی را از تریبون رسمی بیان کرده، می‌بایست بابت این کار بازخواست شده و حتی مورد پیگرد قرار گیرد و اگر نه، افرادی که این خبر را تکذیب کرده‌اند، مورد پیگرد قرار گیرند. اتفاقی که البته چندان خوشایند نیست، اما ضروری به نظر می‌رسد و چه بسا رقم نخوردن آن، آفت‌هایی به مراتب بیشتر و شدیدتر به دنبال داشته باشد.