سه شنبه , ۱۶ آذر ۱۴۰۰
صفحه اول » بین المللی » ادعای سایت تسنیم: استقبال دومای روسیه از ایجاد ائتلاف تهران ــ مسکو علیه آمریکا

ادعای سایت تسنیم: استقبال دومای روسیه از ایجاد ائتلاف تهران ــ مسکو علیه آمریکا

 

نمایندگان دومای روسیه معتقدند ایجاد ائتلافی منطقه‌ای بین ایران و روسیه برای مقابله با سیاست‌های آمریکا در سوریه پیشنهادی منطقی است و دو کشور اکنون نیز متحد یکدیگر به‌شمار می‌روند.

به گزارش مشرق، به نقل از سایت موسوم به تسنیم  “آلکسی چیپا” عضو کمیته امور بین الملل در دومای دولتی روسیه در گفت‌وگو با خبرگزاری «نووستی» تأکید کرد که پیشنهاد مطرح‌شده از سوی تهران برای ایجاد ائتلافی منطقه‌ای بین ایران و روسیه که با سیاست‌های آمریکا در سوریه مقابله کند، کاملاً منطقی است.

روز چهارشنبه پاسدار “یحیی رحیم صفوی” مشاور رهبر انقلاب اسلامی ایران پیشنهاد تشکیل ائتلافی منطقه‌ای با حضور ایران و روسیه در مقابل ائتلاف آمریکایی را مطرح کرد که کشورهای سوریه، عراق و پاکستان هم می‌توانند به آن بپیوندند.

چیپا در این باره گفت: «در حقیقت ایجاد چنین ائتلافی از کشورهای متحد برای مقابله با اقدامات آمریکا و سیاستی که در حال حاضر آنها در سوریه اجرا می‌کنند، کاملاً منطقی است. به‌عقیده من، حضور هرچه بیشتر کشورهای چنین ائتلافی را تقویت خواهد کرد».

این مقام پارلمانی با تأکید بر اینکه ایجاد چنین ائتلافی برای مقابله با اهدافی که امروزه آمریکا در سوریه دنبال می‌کند، ضروری است، یادآور شد که فعلاً زود است گفته شود که چنین گروهی در چه سطحی تشکیل خواهد شد.

“لئونید اسلوتسکی” رئیس کمیته امور بین الملل دومای روسیه نیز به این خبرگزاری گفته است که به‌عقیده وی، ایجاد ائتلاف جدیدی بین ایران و روسیه فعلاً ضروری نیست، برای اینکه عملاً دو کشور اکنون نیز در مبارزه با تروریستها در سوریه و در چارچوب مذاکرات آستانه، متحد یکدیگر هستند.

اسلوتسکی در عین حال با ابراز اینکه لازم است تا روی چنین پیشنهادی از طرف تهران کار شود، یادآور شد: «روسیه در روند اوضاع پیرامون برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) خود را شریکی قابل اطمینان نشان داده است و قطعاً در آینده نیز همکاری نزدیکی با ایران در زمینه حل‌وفصل اوضاع سوریه خواهد داشت».
منبع: تسنیم