چهارشنبه , ۵ آبان ۱۴۰۰
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » درخواست بازنگری مجدد پرونده پرفسور احمدرضاجلالی در دیوان عالی کشور، توسط خانم زینب طاهری

درخواست بازنگری مجدد پرونده پرفسور احمدرضاجلالی در دیوان عالی کشور، توسط خانم زینب طاهری

خانم زینب طاهری، وکیل آقای پرفسور احمدرضا جلالی، با توجه به «نواقص» پرونده موکلش درگفتگو با خبرگزاری فرانسه اظهار داشت:«ما با توجه به نواقص بسیاری که این پرونده دارد درخواست بازنگری دوباره حکم صادر شده را کرده‌ایم»!

این درخواست ۱۰ روز قبل توسط خانم زینب طاهری در دیوان عالی  کشور ثبت شده  و جای امیدواری بسیار است که حکم ظالمانه و غیرقانونی اعدام لغو شود.

به گزارش رادیوفردا پرفسور احمدرضا جلالی متخصص مدیریت بحران و حوادث غیرمترقبه شهروند دوتابعیتی ایرانی- سوئدی،  در اردیبهشت ۱۳۹۵ در سفری به ایران بازداشت شد. مقامات امنیتی- قضایی رژیم ایران او را به جاسوسی برای اسرائیل متهم کرده و مدعی شده‌اند، اطلاعات وی منجر به ترور شماری از دانشمندان هسته‌ای ایران شده است.دادگاه انقلاب اسلامی با وارد دانستن این اتهام، آقای جلالی را به اعدام محکوم کرده و این حکم در دیوان عالی ایران نیز تایید شده است. این در حالی است که احمدرضا جلالی همه این اتهامات را رد کرده و تاکید داشته که اعترافاتش تحت فشار و تهدید بوده است و از این رو اعتبار ندارد.

خبرگزاری فرانسه در بخش دیگری از گزارش خود به شرایط جسمانی آقای جلالی پرداخته و نوشته که وکیل وی در این باره اظهار نگرانی کرده است.

زینب طاهری در این باره گفت: «شرایط جسمانی او به هیچ وجه مساعد نیست و حتی با این که مشکلی از نظر تغذیه ندارد اما مدام ضعیف‌تر می‌شود و هر روز وزن کم می‌کند».

پیش از این نیز یکی از وکلای احمدرضا جلالی در بلژیک نسبت به شرایط جسمانی و روحی وی هشدار داده و گفته بود که موکلش دو سال تحت فشار روانی بوده و وضعیت جسمانی نامساعدی دارد.

آقای جلالی استاد مهمان دانشگاه «وی یو ب» در بلژیک نیز بوده و از این رو حکم اعدام او نگرانی‌هایی را در بین مقامات بلژیک به دنبال داشته و اتحادیه اروپا هم اعلام کرده که این پرونده را دنبال می‌کند.

این حکم اعتراض گروه‌های مدافع حقوق بشر را برانگیخته است و از جمله سازمان عفو بین‌الملل آن را به مثابه «زیر پا گذاشتن حاکمیت قانون» نامیده است.